Terasa postup

Profilova fotka
Ahoj, můžete mi prosim poradit. Jedná se mi o to, že si chci dělat terasu, mám vykopat po obvodu nějaké hlubší základy, vylít betonem, na ně ztracene bedněni, pak prostor vysypat hrubsi a jemnější frakci štěrku, zhutnit a položit dlažbu nebo co byste mi poradili? Za každé info budu vděčný. Díky
Odpovědět
Dobrý den, vzhledem k výškovému rozdílu, kdy nemáte kolem novostavby ještě ani navezenou zeminu bych v zásadě postupoval tak jak popisujete.. Předpokládám, že budete chtít mít výškově terasu v úrovni vstupu z domu.. Tzn. základy po obvodě terasy do nezámrzné hloubky cca 80cm (počítáno tedy s budoucí zeminou, podle fotky odhaduji, že tam budete chtít zeminu doplnit tak o 30-40 cm ? Pasy ze ztraceného bednění. Dovnitř štěrk a zhutnit a pak je to na Vás - buďto kari síť a min. 15cm betonovou desku, na kterou můžete lepit dlažbu, případně namísto toho na terče slinutou 2cm tloušťka. Nebo bet. desku neřešit a na štěrk pak vrstvu štěrku frakce 4-8mm a do té klást nasucho běžnou betonovou dlažbu, případně WPC či dřevěná terasová prkna s pokladními hranoly. Doporučuji si předem promyslet, co přesně tam dát, ať tomu odpovídá výška ztraceného bednění vs. finální výška terasy.. Co přesně vybrat - co člověk, to názor a vkus. Já tam mám několik let slinutou dlažbu 2cm na terčích a funguje to dokonale, kdysi jsem tady dával i příspěvek s fotkami.. https://www.modrastrecha.cz/forum/ter...
Odpovědět
Udělal bych to přesně tak jak popisujete, dal bych betonovou dlažbu do štěrkového lože. Nejsem příznivcem lepení na betonový podklad. Jestli mohu doporučit, tak betonová dlažba 50x50x5cm.. je to sice náročnější na pokládku (dlaždice váží 31kg), ale výborně sedí, a výborně se přes ní rozloží váha.. Teď jsem vaším postupem dělal pokládal dlažbu 28m2 do garáže, a sedí super, jsem nadšenej, žádný propad či posuv a ještě to vypadá luxusně.
Odpovědět
Profilova fotka
Máme terasu ale už s betonovým základem. Manželovi (stavař) se nelíbí lepení tenké dlažby proto usoudil že nejlepší bude v dostatecne výšce připravit obrubníky a na celou terasu položit betonovou zámkovou dlažbu. Jinak bych postupovala jak je napsáno výše, u předchozího domu jsme stavěli terasu a tento postup nám byl doporučen.
Odpovědět
Profilova fotka
Terasu máme z thermoborovice, je položena na dvojitém roštu a na zemnich vrutech Po obvodu mám cetris a spodek vysypaný frakcí 0-63 . Myši zatím nejsou.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Profilova fotka
@suchos Zdravím, jak dlouho máte na terase Thermoborovici? A jak jste zatím spokojeni? Jak hodnotíte údržbu?
Odpovědět
Profilova fotka
@hancza1111 ahoj,terasu užíváme třetím rokem.Údrzba je pouze jednou až dvakrát ročně nátěr ale pokud vám nevadí přirozená patina tak se dá i bez nátěru. Plot mám též z thermoborovice a ten nenatiram. Pokud si vzpomenu vyfotím vám obojí ať vidíte rozdíl. Ta borovice je pocitově velmi příjemná na chůzi naboso. Ale je také poměrně měkká a náchylná na vrypy. Pokud máte napr. velkého psa tak může zanechat drobné rýhy. Zatím jsem s terasou spokojen. Je to dřevo a to prostě znamená větší údržbu než dlažba,ale na pohled a chůzi je rozhodně lepší.
Odpovědět
Profilova fotka
@suchos Díky za odpověď, za fotky budu moc ráda 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@hancza1111 ahoj stačí takhle?
Odpovědět
@honzap88 Zdravím, sice neodpovídám k tématu. Jestli můžu poprosit o info ohledně XPS, a natavené lepenky. Taky jsem šaloval desku XPS a chtěl bych to udělat podobně. Máte soukromou zprávu. Moc děkuju.
Odpovědět
Profilova fotka
@suchos jasně, díky moc 😉 Asi je vybráno 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@suchos Můžu se ještě zeptat na rozměr terasy? Vypadá obrovská, když vidím, kolik tam toho máte 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@hancza1111 téměř 30m2 zdá se to moc, ale při rodinných oslavách je vždy málo místa. Během oslavy nebo návštěvy se vleze na terasu i 15 lidí v pohodě.Zbytek ,hlavně děti se rozptýlí po zahradě
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Ještě foto ze shora na slunci
Odpovědět
Profilova fotka
@suchos díky za info i za fotky. A ještě jeden dotaz, jak hluboké jste dělali základy? Nacházím poměrně rozporuplné informace 😁 Dům už stojí, terasu k němu budeme "lepit" a bude cca 34 cm nad terénem a po celém obvodu bude schod. Chceme udělat obvod a schod z bedňáků a na to termo borovici.
Odpovědět
Profilova fotka
@hancza1111 terasu mám na zemních vrutech. Co se týká základů tak ty by měly být v nezamrzne hloubce ale věřím že spousta lidí to tak hluboko nemá a terasy fungují Záleží taky na podloží co tam máte.
Odpovědět
Profilova fotka
@suchos my tu máme hlavně jíl a protože se v něm špatně kope, tak se mi nechce jít až do těch 80 cm 😊
Odpovědět
@hancza1111 Jestli máte jíl, je to o důvod víc udělat to pořádně. Jíl se v rozmezí léto zima hýbe i o několik centimetrů, podle toho, jestli je zrovna mokrý nebo vyschlý.
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius dobře, děkuji za rady 👍
Odpovědět
Zdravim, je to sice jina situace, ale podobne tema, mohl bych poprosit taky o radu? Planujeme terasu se zamkovou dlazbou, sirka cca 4m( na fotce po nopovou folii) a dale se budeme s terenem dostavat niz, v urovni ruzove cary je nyni zemina cca o 80cm nize, planujeme ale navozncca 60 cm a postupne bude teren keste niz. Resim dilema, jestli ukoncit zamkovou dlazbu obrubnikem, nebo radeji udelat opernou zidku, aby to pozdeji neujelo... diky za rady a pripadne tipy 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?