Chlazení TČ země-voda

Kdo máte prosím TČ země-voda (jak vrt, tak kolektory) a využíváte možnost pasivního/aktivního chlazení v létě? Prodejce NIBE nám říkal, že z kolektorů to nemá šanci uchladit, že to platí jen pro vrty - je to pravda? A ještě další dotaz k TČ: je pravda, že pokud máme v projektu jiný zdroj vytápění (kotel na tuhá paliva), tak je možné čerpat dotaci 60tis. při pořízení TČ (i když jsme novostavba?) ? Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
Máme plošné kolektory země voda a chlazení fungovalo krásně. Do okruhu stropního topení jsme pouštěli 16st vodu a bez problémů to i v létě vynulovalo pasivní zisky, takže jsme celé léto mohli mít vytažené venkovní žaluzie i u velkých prosklených oken na jih. Nicméně asi taky záleží na podloží jaké máte. Máme vysokou spodní vodu, takže kolektory jsou defakto už ve vodě.
Odpovědět
K chlazení neporadím, ale ta dotace by nějak fungovat mohla snad, mě to taky nabízeli ohledně čerpadla, ale víc jsem to zatím neřešila.
Odpovědět
@jakuda To je zajímavé, takže jste dům uchladili jen za pomocí pasivního chlazení? A aktivní máte možnost mít také...?
Odpovědět
Nám na přednášce k NZÚ říkali, že je to možné. Že můžeš získat dotaci na novostavbu a pokud pro ni splníš podmínky i bez zahrnutí tepelného čerpadla, tak na něj pak můžeš ještě žádat další dotaci zvlášť. No, bylo to dost slovíčkaření, takže být tebou, zajdu se zeptat na nějaké poradenské místo NZÚ na vaši konkrétní situaci.
Odpovědět
@jakuda Brát Ti to tedy nebudu, ale uchladit místnost pouze chladnější vodou když máš velká okna na jih, klobou dolů. Otázkou je, jaké jsou ty okna velké?
Odpovědět
@davex vychladit to jde i TČ vzduch - voda, pokud to čerpadlo umí, osobní zkušenost, jen pochybuji o tom, že se dá do systému pouštět voda o 16 st., myslím že hranice je 18 st. kvůli kondenzaci. Na čerpadle stačí přepnout funkci topení na chlazení. Nicméně jakmile otevřete dveře na terasu, interiér se přehřeje tak či tak a doba než poznáte že se interiér ochlazuje je daleko delší (poté, co ty dveře někdo zavře) než když zatopíte v zimě.
Odpovědět
..se omlouvám, jakuda má stropní systém topení, to bohužel nemám zkušenost.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex Fotky mám v albu. Největší okno v obývácí části má 5x2.3m.
Odpovědět
@jajinka121, @norah32 , nevím jak je to s dotací přesně, budeme stavět příští rok na jaře, máme TČ země-voda, plošny kolektor a budeme mít v obývacím pokoji krbovou vložku. Dům nemáme řešený jako pasivní (musela by být rekuperace a tu nechceme), a projektant říkal, že na žádnou dotaci ohledně TČ nemáme nárok, z důvodu, že náýš dům nebude pasivní, nevím, jaký dům plánujete Vy
Odpovědět
@dave_91 Ale vy máte TČ rovnou v projektu, mě se jedná o to, že nám prodejce tvrdil, že máme nárok na tuhle dotaci, když máme v projektu vytápění jiné a změníme ho na TČ... Tak se ptám, jestli to někdo taky neřešil...
Odpovědět
@dave_91 já to zatím neřešila, ale určitě nesmí být TČ hned v projektu, museli bychom udělat změnu na elektrokotel. Krbovou vložku v projektu máme. Pak by se asi musela udělat změna na TČ a šla by získat dotace. tak jsem to pochopila, mě to ani nenapadlo, ale firma co mi TČ naceňovala to zmínila. ale máme energet. štítek B, žádný pasiv, taky nebude rekuperace a pasiv jsem řešit nechtěla všechny ty doplňky do něj a aby vyšlo měření apod.
Odpovědět
@norah32 Možná mě někdo opraví, ale myslím si, že byste museli dům s kotlem na tuhá paliva zkolaudovat a až pak změnit systém vytápění na TČ, abyste mohli získat dotaci. Pokud bych měl přípravu na TČ země voda, výměník s elektropatronou, dostal revizi jako vytápění elektrokotlem a po kolaudaci si zažádal o dotaci jako výměna zdroje vytápění tak by to projít mohlo 🙂
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Profilova fotka
@norah32 jak jste to nakonec vyřešili? Povedlo se najít způsob, jak tu dotaci získat?
Odpovědět
@esmeralda2 No nikde na NZÚ jsme to sondovat nebyli, projektant, ani ti, co nám nakonec TČ dodávali o tomhle nic nevěděli a tak si myslím, že to byla jen snaha nalákat nás od jednoho prodejce...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?