Co ukazují ventily na rozdělovači podlahového topení

Dobrý den, prosím, co znamenají/ukazují ty ventily s vodou a čísly na rozdělovači podlahového topení? Koupili jsme postavený dům developerem, ale je hrozná zima v ložnici, je teda nad garáží, ale tak trochu je podeziram, že je tam málo rozvodů. Nikdy v ložnici necítím teplou podlahu, koupelny ano, pokoje ano, obývák dole také, chodbu taky moc necítím a wc ano. Když otevřu ventil dole u studené vody a je seple topení, tak ventily s vodou ukazují nějakou hodnotu. Max hodnota je 5, ale i když jsou ventily naplno otevřené, tak ukazují max hodnotu 2. Ložnice právě ukazuje jen 1,5. Pán, co to dělal, tvrdí, že právě čím delší okruh, tím nižší hodnota. Přijde mi to jako blbost. Sousedi se stejným domem mají max hodnotu 3, to my na žádném max otevřeném ventilu nemáme. Chci se tedy zeptat, co ty hodnoty vlastně znamenají a kolik by měly být při max otevřeném ventilu? Děkuji moc za vysvětlení.
Odpovědět
@figurka1 jedná se o průtokoměry, které ukazují průtok vody v l/min. Průtok 1.5l/min je běžná hodnota. Otázkou je, zda je topení dobře dimenzované a realizované. Pokud máte v ložnici zimu, tak na rozdělovači otevřete průtok ložnice na max a naopak přivřete průtoky pro místnosti, kde je nejtepleji. Tím si vyrovnáte dělení výkonu, nebo poměr teplot mezi místnosti. Pokud potřebujete zvednout nebo snížit teplotu ve všech místnostech, upravte teplotu oběhové vody na kotli. Zde je otázkou, jaký máte kotel a jak regulujete teplotu oběhové vody.
Odpovědět
@zubr487 máme kondenzační kotel ariston a teplotu máme nastavenou na 50 st. Máme dálkový termostat /ovladač, kde máme nastavenou teplotu 23 st.
Odpovědět
@zubr487 a ložnici máme právě naplno a ostatní pokoje vč obýváku na polovinu nebo méně, jeden pokoj máme zavřený úplně a pořád je v ložnici max 19st
Odpovědět
@figurka1 Divoká spekulace, ložnice má dlouhý okruh a oběhové čerpadlo to nedává. Jak máte řešený oběh? Máte samostatné čerpadlo nebo jen v kotli? Pokud uzavřete všechny ostatní okruhy, zdvihne se průtok v ložnicovém nad 1,5?
Odpovědět
@figurka1 Takže. Ložnice je možná "nejdál" od oběhového čerpadla a čerpadlo prostě nejspíš nedá takový výkon, aby vodu v dlouhé smyčce prohnalo. Můžete mu pomoct tím, že ostatní smyčky trošku přiškrtíte, ale velmi citlivě, protože ty poměry mezi průtoky jsou velmi náchylné na změny a může se tak stát, že naopak nebude dostatek průtoku v ostatních místnostech a bude tam větší zima či bude déle trvat vyhřátí těch místností.
Odpovědět
@figurka1 můžete sem dát fotku celého rozvaděče ? Teplota 50 st do podlahy je nesmysl. Buď se pletete, nebo máte kombinovaný systém s radiátory. V tom případě jde těch 50st do radiátorů a PT má vlastní čerpadlo a směšovač. Máte kombinaci, nebo jen PT ?
Odpovědět
@zubr487 dobrý den, jen podlahovku, radiátory nemáme. Kolik má být tedy stupňů? Nikdo nám nic nevysvětlil, v návodu na kotel to není 🙂 a chlap, co tu byl na revizi kotle to nechal na 50st. Posílám fotky, máme to vedle skříně, tak to jde špatně vyfotit.
Odpovědět
@obludak asi jen v kotli. Když jsem uzavřela ostatní (kromě jednoho, nejde otočit kolečkem 🙄), tak se zvýšil prutok na 2 a v tom posledním (koupelna) ze 2 na 3. Koupelna je dál než ta ložnice, je v rohu ložnice. Dole je další rozvaděč na obývák, wc a chodbu. Tam jsou max hodnoty 1,5 a když jsem otáčela ventilem, tak se to vůbec nehýbe, jen když úplně uzavřu, tak vyskočí nahoru.
Odpovědět
@skunkos priskrtit myslíte ty ventily dole (bílé) nebo ty, ve kterých je voda? Na nějakém videu jsem viděla, že by mělo jít otáčet i ventily s vodou. Jinak malá koupelna, která má hodnotu 2 je dál než ložnice a v koupelně je podlaha teplá, ale jsou tam kachlicky, takže to jde cítit více.
Odpovědět
Ještě jsem se chtěla zeptat, když jsou otevřeny všechny ventily na plno, měly by být všude stejné hodnoty nebo ne? Děkuji
Odpovědět
@figurka1 průtok bude různý podle délky větve. Delší trubka = větší odpor = menší skutečný průtok. Z toho co popisujete to vypadá na to že čerpadlo tlačí moc horkou vodu a směšovací ventil který asi někde po cestě hlídá maximálku do podlahy, to škrtí, nebo je nedostatečný výkon čerpadla. Zkuste stáhnout teplotu vody na řekněme 35st, pokud je tam směšovací termostatický ventil, měl by se otevřít a pustit plný tlak z čerpadla do okruhu. Ale jak píše @zubr487 , chtělo by to zdokumentovat asi celý rozvod od kotle aý po rozvaděče PT.
Odpovědět
oprava, průtok bude různý podle délky větve při stejném otevření ventilu. V praxi je nastavení ventilů různé, stejně jako průtoky. Určující veličina pro Vás není průtok, ani pootočení ventilu, ale teplota v místnosti po ustálení celého systému. To trvá od okamžiku regulace ventilu nebo kotlové teploty zpravidla několik hodin.
Odpovědět
Článek se načítá
@figurka1 Jen pro informaci. Venku je teplo, takže já momentálně pouštím do podlahy 29st a zpátky se mi vrací 26st. Dům je příjemně vyhřátý, ale teplou podlahu cítím jen v koupelně. Na rozvaděče se obvykle osazuje havarijní termostat pro hlídání přehřátí podlahy a ten se nastavuje na teplotu cca 45 až 50st. Měl bych pár otázek 1) kotel by měl topit prakticky trvale bez přestávek. Psala jste o vypínání kotle termostatem. Jak často kotel startuje a zhruba jak dlouho průměrně běží. Díky vysoké oběhové teplotě zřejmě budou velké prodlevy kdy kotel netopí. Je to tak ? 2) snižte na kotli teplotu oběhové vody na cca 35st a opět sledujte kotel jak často bude spínat a kolik času stráví v topícím stavu. Měly by se prodloužit časy, kdu kotel topí. 3) ty průtoky 1.5l/min jsou v pohodě a ani moc nezáleží na vzdálenosti. Podstatné jsou délky smyček. Já zatím předpokládám, že topení je realizované dobře. Může být problém v tom, že developerské stavby jsou na hranicích norem. Snaží se ušetřit co nejvíc. Na fotkách vidím, že některé průtoky jsou zbytečně velké. Omezte jim průtoky, tím by měly trochu stoupnout ostatní. Pokud nebudou průtoky stačit, jde velice pravděpodobně zvednout výkon čerpadla (v kotli). U starších je manuální přepínač a u novějších se to nastavuje ze servisního menu. 4) Průtok se nechá štelovat samotnými průtokoměry (v mém případě pod tou plastovou čepičkou) a samozřejmě i ventily dole. Nejlepší je srovnat si průtoky nahoře a dolními ventily si pak jen korigujete podle potřeby. 5) průtoky by byly stejné pokud by byly všechny okruhy stejné délky. To je ideální stav, ale bohužel někteří "tvůrci" z neznalosti nebo z důvodu šetření jsou schopni narvat vedle sebe smyčku 120m a 30m. Seštelovat to je pak problém.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
Já mám v domě 3 rozvaděče. 2 asi fungují správně a jsem kohoutem na odchozí vodě schopný regulovat průtok mezi cca 2,5 a 0 l/min. V jednom rozvaděčí ale jsou průtokoměry nějaké zakalené a kroucením ventilem nedosáhnu žádného jejich pohybu. Zdá se mi, že podlaha mírně topí. Netušíte někdo, kde by mohl být problém?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 10 měsících
Profilova fotka
@martin_valenta Řeším podobný problém. Mám menší novostavbu s podlahovým topením dole a radiátory nahoře. Topení topí, ale průtokoměry v rozdělovači ukazují nulu, což je nesmysl. Ať kroutím ventily jak chci, průtok se nemění. Kotel máme bez termostatu nastavený na 32 stupňů, což při 0 stupních venku bývá dostačující. Teď mám ale pocit, že je dole docela zima a nahoře škrtíme radiátory, protože nemáme rádi vytopené místnosti, kde se spí. Chtěl jsem si pohrát s ventily podlahovky, ale žádná akce nevede k tomu, že by se průtok reálně zvýšil na průtokoměru. Nevíte někdo, v čem by mohl být problém?
Odpovědět
Profilova fotka
@jakub_kolarik zkuste nastavovat průtokoměry v okamžiku, kdy bude kotel topit, mělo by to fungovat.
Odpovědět
@jakub_kolarik píšete, že máte kombinovaný systém. Součástí rozdělovače PT tedy máte oběhové čeradlo a směšovač. Takže zřejmě máte vypnuté oběhové čerpadlo. Dejte případně fotku rozdělovače
Odpovědět
Nastavit kotel na plné otáčky čerpadla Podívat se na směšovač v podlahovém topení, jestli je přítomen
Odpovědět
@vladimir_sacha Pokud je v rozdělovači čerpadlo, tak moc nezáleží na výkonu čerpadla v kotli.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
dle mého názoru nebo zkušenosti může být ta nejdlší větev zavzdušněná. Tzn. je dobré zvednout tlak na kotli, přivřít ostatní ventily a to by mělo pomoc vytlačit ten vzduch z daného okruhu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?