Elektrokotel+krb

Dobrý den, plánujeme novostavbu a řešíme vytápění. Nejsme nakloněni TČ, rekuperaci..nejraději bychom elektrokotel, podlahové topení a krb. Máte někdo radu, jak to jde v dnešní době udělat, aby takové topení prošlo? Je to podle propočtu tepelných ztrát, nebo už automaticky musí být nějaký další obnovitelný zdroj topení? Kdyby v projektu byla příprava na solární panely, ale v době kolaudace ještě instalovány nebyly, je to problém? TČ voda/voda je drahé, vzduch/voda se nám nezamlouvá - když kolem nějakého jdu, slyším prostě hučení a upřímně bedny v zahradě se nám nelíbí, navíc i s návratností máme pochyby..rekuperace mi také nesedí. Dům bude v přírodě, jsme zvyklí větrat a raději přihodím dřevo do krbu (ještě možnost vlastního lesa).
Odpovědět
Ještě pro doplnění, dům Ytong 375 (nejspíše) a šedý EPS.
Odpovědět
Ano, toto se počítá podle tepelných ztrát a pak musíte splnit určitý limit spotřeby energie na m2 podlahové plochy (potřeba energie na vytápění) a pak limit neobnovitelné primární energie (tedy kolik energie je "špatné - neobnovitelné", nicméně koeficienty určuje stát a elektřina je prostě špatná - 2,7 (max. bylo zatím 3, čím nižší, tím lepší). Elektrokotel a krb dle mého názoru neprojde a samotná příprava taky stačit nebude. Toto by vám ale měl navrhnout projektant jako možnosti vytápění.
Odpovědět
@jowana Ono je teda otazka jak moc vetrate v zime. Vetsina lidi to v novostavbe neni schopna uvetrat...
Odpovědět
Mam tuto kombinaci topeni a nikdo nikdy nikde neresil, jestli je to mozne mit nebo se vejdeme do nejakeho limitu. Sousedi maji ciste jen el. kotel a pohoda. Zalezi asi na stavebnim uradu.
Odpovědět
Děkuji za reakce. @ladislavpetra od 1.1.2020 jsou jiné podmínky :-/ ale někde jsem zahlédla, že v platnost by to mělo jít až v září, nevíte o tom někdo něco bližšího? @kazihorka a je možné, že kdyby krb byl s akumulačním obestavěním, že by to už mohl splnit? ještě uvažujeme nač čerpadlem vzduch/vzduch, ale nevím, jestli by stačila taky jen příprava, popř. to není už tak nákladné jako ostatní způsoby a pouštět by se nemuselo, nebo jen v létě na chlazení..ale zas ta bedna a hluk :-/
Odpovědět
@jowana ja myslim ze kdyz je k tomu kotel teda krb tak je to ok ne? 😉
Odpovědět
Máme v projektu Elektro kotel, kabely, krb a museli sme dorovnat ještě klimatizací.
Odpovědět
@jowana Účinnost je od 1.1.2020, takže žádné září. Nevím, co je akumulační obestavění - pokud to nebude výměník připojený do sestavy (což už je samozřejmě dražší a složitější), tak jakoby to nebylo. Klimatizaci osobně plánuju taky, podle mě dobré řešení. Osobně nechápu termín příprava. Příprava neznamená nic, maximálně možnost rozšířit systém do budoucna. Musíte to mít nainstalované. PS: viděl jsem váš příspěvek na tzb, řešte to více tam, chodí tam i odborníci.
Odpovědět
@ladislavpetra Takový systém vám dnes nevyjde v 95 % případů. Respektive by ztráty musely být tepelné neúměrně (nemožně) malé.
Odpovědět
Vámi navrhované řešení vzhledem k nové normě na 99,9% neprojde. Proto byly stavební úřady před novým rokem tak zahlceny-všichni chtěli podat žádosti do 31.12.2019. Alespoň klimatizaci (rekuperaci) se pravděpodobně nevyhnete.
Odpovědět
Profilova fotka
My jsme to takhle chteli a uz projektant nas upozornoval, ze uz to neprojde. Tak jsme se nakonec rozhodli pro TC , jeste nevime jestli si priplatit pro zeme-voda nebo jit do levnejsiho reseni vzduch-voda, ma ho tchan a je spokojeny, ani hluk to neni az tak hrozny. Projekt mame delany v kventu 2020
Odpovědět
Myslíte, že vzduch/vzduch by k el. rohožím a krbu projít mohl? Rekuperaci prostě nechceme - je to v přírodě, vesnice, kolem lesy..chci si otevřít okna, ne řešit plísně nebo čistění trubek, filtry.. Ostatní TČ mi přijdou s návratností na tom špatně, navíc mi vadí hluk i vzhled (vzduch/vzduch by se dal použít při horku a jen abychom splnili podmínky, při tom to není s cenu tak hrozné).
Odpovědět
Článek se načítá
Cetla jsem to jen namatkou...jen k terminum..od 1.12020 je povinnost vsech novostaveb plnit pozadavky pro budovy s temer nulovou spotrebou energie, od 25.1.2020 je novela zakona 406, pro bezne staveni zatim zadna zmena...nicmene od 1.9 2020 vstupuje v platnost provdeci vyhlaska k tomuto zakonu a ta prave uzakonuje to omezeni krbu-obyc krb 20% a krb s vymenikem myslim asi 35% pokud se jedna o doplnkove zdroje...
Odpovědět
@misadan omlouvám se, můžete mi to přetlumočit?Je to tedy tak, že pokud do září stihneme projekt na stavební úřad el. rohože a krb, že by to ještě mohlo projít?
Odpovědět
@jowana zatim by to tak melonprojit, pokud se v tz uvede jako primar twn krb..idealne s vymenikem..a k tomu podlahovka a daji se presne pomery...
Odpovědět
@misadan a bez výměníku by to taky šlo? Ve vesnici jsou docela časté výpadky elektřiny při bouřkách, větru..tak raději bez něj..to samé i s čerpadlem by nás děsilo, že by hrozil častý výpadek.
Odpovědět
@jowana Bez výměníku by to samozřejmě taky šlo. Podívejte se na diskuze o topení v roubenkách. Obvykle to znamená podřídit stavbu topení krbem. Např. krb v centru domu, teplovzdušné rozvody pro vytápění více místností, velké otevřené prostory, krb s obestavbou třeba typu hypokaust. To je ale především o životním stylu. Nevím jaké budete mít TZ domu, ale pokud to nebude slušný pasiv, je dost nesmysl plánovat elektrické rohože. Nebylo by vhodnější řešit to až budete mít projekt a až budete znát TZ domu ? Řešit výpadky elektřiny je zbytečné. Dobře postavená novostavba se ochlazuje velice pomalu. Pokud se nejedná o několika denní výpadky, tak to neřešte. Pokud si zvolíte variantu s teplovodním krbem, tak na to stačí záložní zdroj.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@haemconcept Že by reklama? Je to tu všude.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?