Fotovoltaika jako záložní zdroj energie

Zdravím všechny, v našem novém rodinném domě budeme mít jako hlavní zdroj vytápění tepelné čerpadlo vzduch/voda. U nás se občas stává, že elektřina asi 4x do roka na pár hodin vypadne (max. 20 h v roce 2018, když spadl strom na vedení). Není to sice dlouhá doba, ale příjemné to také není, zvláště, když máme ani ne roční dítě. Proto teď řeším, jaký záložní zdroj by byl nejvhodnější. Příbuzní to mají vyřešené krbovými kamny. Někdo by to řešil plynem, který se mi zdá strašně nevýhodný, vzhledem k tomu, že bych musel zaplatit přípojku + měsíční paušál. Nakonec mě napadla právě fotovoltaická elektrárna, u které bych mohl šetřit na elektřině a v případě výpadku distribuční soustavy bychom mohli fungovat normálně. Nepočítám tedy, že by fotovoltaika utáhla celou domácnost, ale jen důležité zdroje el. energie. Četl jsem také někde, že elektrické zdroje vytápění v kombinaci s fotovoltaikou jsou ekonomicky výhodné. Nevím, co je na tom pravdy. Co si o fotovoltaice myslíte? Vyplatí se jako záložní zdroj energie? Když bych k tomu počítal, že by se dala uplatnit dotace? Děkuji za odpovědi :-)
Odpovědět
Plynový kotel bez el. taky nepojede. Nám řekli že solary na el. kotel apod nejsou. Že se nemůže tím napájet a ani baterie na to napojené být nesmí. Takže jsou jen na ostatní spotřebu
Odpovědět
Profilova fotka
20 h by měl normální dům vydržet bez topení. Pokud chceš řešit levně zálohu, tak na plynovou bombu jak topení, tak vaření, nouzové světlo na malou baterku uvnitř světla. V dřívější době to bylo standardní vybavení pro kemping.
Odpovědět
@halamat Záložní zdroj fotovoltaika pro dům ano, ale s bateriemi. Cena ale začíná na 600.000, spíš více. @nitro Baterie můžete použit, musíte ale do elektroinstalace použit síťový přepínač, který zabrání spojení síti. Mám také tepelné čerpadlo, zálohu jsem vyřešil vyvedenim kabelu za barak, který připojíme na benzinovou centrálu o potřebném výkonu. Kvůli manželce možná i s automatickým startem. Samozřejmě v elektroinstalaci musí být přepínač síti. Investice centrála 20.000-30.000 Přepínač síti : manuál - 1500 : automat - 3000
Odpovědět
@specnaz84 Fotovoltaický systém je nerentabilní, tečka. V současné době neexistuje mainstream technologie (potažmo ceny jsou tak vysoké), že se to prostě nevyplatí.
Odpovědět
Děkuji za názory. Fotovoltaiku vynechám. Jak plynová bomba, tak centrála je dobrý nápad. U centrály by mi vadil hluk, ale i to se dá určitě nějak vyřešit.
Odpovědět
@halamat Samozřejmě, když koupíte centrálu, která poběží na své hranici výkonu, tak bude hlučná. Mám jednu vyhlednutou a ta dává 90 dba na max výkon. Já mám v plánu postavit takovou boudičku ze sendvičových panelů, ze kterých se staví haly (mám je z práce ze starého velínu). Jen je potřeba udělat vstupní a výstupní otvor, možná i aktivní s ventilátory.
Odpovědět
@specnaz84 600k za solary s bateriemi je nejaka nabidka z roku xy a nebo pro podnik ne? S bateriemi jsme meli nabidky kolem 300k Ale i tak nam rekli ze tim nelze napajet elektrokotel, protoze si odebira hodne kW. Rekli nam to nezavisle na sobe 3 spolecnosti. To je pro nas dost na ... kdyz kdyz vypadne elektrina potrebujeme prave z baterii napajet teplo nejhlavneji. @halamat Nam pri kazde vetsi "kalamite" snih, vitr apod vyhodi proud. Pocitam tak 10-20x za rok minimalne. Varime na malem plynovem varici a teplo nam zajistuji krbova kamna. Jinak ted uvazuji o koupi autobaterie na kterou dam menic napeti co pouzivam v aute a budu tim aspon napajet televizi apod
Odpovědět
@nitro V zimním období je fotovoltaika skoro k ničemu max. k udržování drahých baterek, v zimě moc nesvítí.
Odpovědět
@wpavel Ano to je. To nerika nic noveho...
Odpovědět
Zvažte možnost pořídit si k tomu tepelnému čerpadlu akumulační nádrž. Za běžného provozu zabrání častému cyklování tepelného čerpadla, v případě výpadku může sloužit jako zásoba tepla. K tomu by pak stačila nějaká menší UPSka, která by napájela oběhové čerpadlo. Hodně pořeší i samotná konstrukce domu. Pokud budete mít barák z těžkých akumulačních materiálů (beton, VPC...), tak budete mít spoustu tepla naakumulovaného v cihlách, podlahách a stropech. Což taky hodně pomůže udržet teplotu v domě při výpadku topení. Dřevostavby vychládají rychleji.
Odpovědět
@wpavel V létě zrovna tak, co s přebytky pokud nejsou baterie.
Odpovědět
@nitro Napsal jsem to trochu od boku. Ale, napíšete, že moje cena je prehistorická a pak napíšete, že vám to nacenili na 300, ale vlastně k ničemu. Ono by to utáhlo elektrokotel, třeba na 50% po určitou dobu. Ale s tím jde ruku v ruce kapacita baterií a hádejte kam se vyšplhá cena za baterie?
Odpovědět
Článek se načítá
@specnaz84 Nam ale rekli, ze el. kotel nejde napajet ani z baterii ani naprimo z panelu. Proste ma takovy odber co to neutahne. Je jedno jak velke mate zalohy v Ah baterii...
Odpovědět
@nitro To jenom že jste chtěla napájet panelama el. kotel. Není problém mít panely na střeše když se vejdou s výkonem do 10 kW když svítí utáhne i e. kotel třeba 6 kW. V zimě když svítí tak velice krátce a když je dobře postavený dům tak když svítí nepotřebujete topit. Ukládaní el. energie do vody není moc výhodné. A jakmile použijete baterie tak 1 kWh vás bude stá mnohem více jak od ČEZU.
Odpovědět
Akumulační nádrž jsme vyjednali automaticky k tepelnému čerpadlu. Nakonec to vidím tak, že koupím plynový vařič a UPS na to oběhové čerpadlo. To je moc dobrý nápad. Ještě popřemýšlím o centrále, ta se vždy může hodit.
Odpovědět
@llama Máte před stavu kolik ta AN stojí a jak dlouho budete z té nádrže co ohřeje TČ na max. 50 st. topit. A to ohřívání AN na 50 st. TČ už není ekonomické. V případě nečekaného výpadku el. nebude stejně nádrž nahřátá. Do 1000l AN dostanete asi při rozdílu teplot 20st. 20kWh a záleží jaká je TZ domu 20:?= ?hod
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
obnovuji diskuzi, dle přečtených názorů jsem zjistila, že se elektrárna s akumulací vyrobené energie do baterie nevyplatí. nerada bych vyhodila peníze, ale moje prvotní nadšení bere za své. Zaujalo mně to v době, kdy nám nešla elektřina, celá obec byla potmě, jen jedna ze sousedek svítila, poptala jsem se a mám v ruce nabídku za 178 tisíc s dotací 75000. Ale pokud to je jako s tepelným čerpadlem, že když už by se penízky mohly vracet příjdou další investice do obnovy tak je to celé na prd. Je tady někdo kdo to má už nějakou dobu? zajímají mně vaše zkušenosti. děkuji všem:-)
Odpovědět
Profilova fotka
@romik67 Nejprve musíte vědět kolik energie spotřebujete za den.Já třeba při topení elektřinou 100 kW. Kvalitní baterie v této době je Lifepo4. Používám 5 let.Vím o čem mluvím.Na 100 kW budete potřebovat 2 x 16 článků. Lifepo4 10000Ah. Dnešní cena je 33 tis Kč za článek. To je přes 1 mil.Kč.To je jenom baterie.
Odpovědět
Profilova fotka
@dreambox teda to je ranec, píšu si měsíční spotřebu, např. v lednu mi to vychází na 55 kW v NT a 3 kW ve VT. V nabídce je tato baterie ( LiFePo4 o výkonu 3,552 kW), ale zřejmě jen jedna. Zarazilo mně, že záruka na baterii je 10 let a potom co, zřejmě bude potřeba měnit, prostě si nemyslím, že by mně tato investice přežila.
Odpovědět
@romik67 tepelné čerpadlo si myslím, že se vcelku dost vyplatí, pokud seženete za slušný peníz. Fotovoltaika je stále a pořád hloupost... je to jako s elektromobily, stát tvrdí, že je chce, ale realita je jiná.
Odpovědět
@romik67 ta měsíční spotřeba je spotřeba čeho?? Děkuji za info
Odpovědět
Profilova fotka
@maximsoon denní spotřeba elektřiny v topné sezoně
Odpovědět
@romik67 Zálohovat se dá na 24h tak provoz malých spotřebičů, světlo možná vyprání, ale topení EE je nesmysl. Aby to fungovalo musí být do toho zapojená celá rodina, prostě šetřit.
Odpovědět
@dreambox Vy v čechách v zimě topíte z baterek ? To myslíte vážně ? Pro případné zájemce o FVE+baterky doporučuji podělit cenu/kapacita/předpokládaný počet cyklů. Zjistíte, že při současných cenách se jen obtížně dostanete na cenu pod 6Kč/kWh. Pokud někdo bydlí na samotě, je to OK, ale normálně je to jen drahý koníček přidávající plno rozčilování a starostí. Je to ale výhodné pro distributory. Proto to tak vychvalují. Tím spíš, pokud si někdo udělá kapacitu na zimní topení. V létě pak má obrovské přebytky, které bude za hubičku posílat do sítě.
Odpovědět
Profilova fotka
topič: jsem hračička, ale při dnešních cenách panelů a všeho okolo je to nevratná investice. Líbilo by se mi to, ale ne za ty peníze. Zastávám názor, že v jednoduchosti je krása. Dnešní domy, ne dřevostavby, drží teplo dost dlouho a týdenní výpadek elektřiny snad u nás nikdy nebyl. Na vaření, teplou vodu a případně i teplo bych viděl nejjednodušší řešení a sice pb bombu. Na dovolené v kempu se na tom vaří běžně, na teplo buď kamna na pb nebo teplomet. Nevím jak dlouho vydrží plyn v bombě bez problémů, určitě déle než benzín do centrály. Musíte brát taky v úvahu, kolikrát to za rok použijete a vstupní cenu. Myslím, že na nouzovku je to ideál. Pravda, není to tak komfortní, ale ten cenový rozdíl je tak propastný, že se klidně trochu uskrovním a za ušetřený peníz si to vynahradím jinak.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Samozdřejmě návratnost je více jak 50 let.Takže nenávratné.Jelikož ale u nás byl každou chvilku výpadek elektřiny,toto byl jediný způsob jak to vyřešit. Samozdřejmě je to i koníček.Dále mám vlastní vodu z vrtu a ta také při výpadku netekla.Toto je ten důvod.Jestli to ale někdo chce pro úsporu nákladů tak to ani náhodou.
Odpovědět
Profilova fotka
@dreambox děkuji všem za info, hodně mi to všechno pomohlo a rozmyslela jsem si to, u nás až tak moc, zatím elektřina nevypadává, el. kotel na ty baterie, taky nepojede, v létě kdy sluníčko nejvíc baterie nabije, máme o dost menší spotřebu než v zimě, byla by to zbytečná investice.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
@mitote tak jsem hledala a našla, pročti si zdejší diskuzi, nevycucala jsem si informaci o ceně baterií FVE z prstu
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?