Jak nastavit topení?

Ahoj, již je tu několikrát psáno a opakováno stále do kola. Když topím mám topit termostatem nebo ekvitermou? 3roky jsem topil na prostorový termostat, když jsem si tu pročítal diskuze ohledně topení tak jsem zvolil variantu na ekvitermu. Byl jsem překvapen jak to suprově funguje a jak kotel sice jede skoro furt ale na minimální odběr a v domě je příjemné klima. Jenže potíže nám nastávají když venku je třeba +6 a více či méně a ekviterma netopí protože podle grafu není potřeba, jenže v domě je zima a jde to cítit. Bavil jsem se ze sousedem co má sice podlahové elektrické ( já vodní ) ale jeho topení funguje že má na termostatu teplotu kterou si chce udržet v místnosti a ta je provázaná s kotlem kde je nastavená ekviterma. Nevím jestli jsem to dobře pochopil co mě říkal ale podle všeho mu kotel funguje na 2 teploty ( vnitřní / venkovní ) jak mohu tuhle funkci zprovoznit aby bral potaz vnitřní i venkovní čidlo a podle toho upravil topení? Třeba plácám blbosti ale jen mě to zajímá. Díky!
Odpovědět
Tak jsem našel jak bych to chtěl aby fungovalo - https://www.gas.cz/thermona-ekvitermn... jen nevím zda to nějak umí i můj kotel a jestli ano co by k tomu bylo potřeba.
Odpovědět
@zdenna Já bych zkusil levnější metodu. Dejte menší sklon křivky, po oteplení venku se vám rychle snižuje teplota topné vody (možná že bude potřeba udělat i posun křivky). K správné nastavení ekvitermu je potřeba aby se za zimu několikrát změnila venkovní teplota a mohli se tak otestovat krajní hodnoty topení. Pro zpomalení reakce ekvitermi lze venkovní čidlo nějak zaizolovat změna teploty vody do topení se trochu oddálí.
Odpovědět
Myslím, že soused to ten vnitřní termostat má pouze na to, aby po dosáhnutí zvolené teploty v místnosti kotel úplně vypl a po poklesu teploty v místnosti pod nastavenou teplotu na termostatu, zase kotel zapl. A pak když je kotel zaplý, řídí se dle ekvitermního čidla a nastavené křivky.
Odpovědět
@zdenna co máte za kotel ? Zřejmě je jen problém v nastavení ekvitermní křivky, jak píše @wpavel
Odpovědět
@zdenna já topení pochopil tak jak píše hamikaw. jestli kotel topí nebo netopí určuje prostorový termostat a venkovní čidlo dle navolené ekvitermní křivky určuje, jak moc má ohřívat vodu do podlahovky. Mám poměrně krátce, asi něco přes mesíc, zapojen prostorový termostat a venkovní čidlo a zezačátku jsem sledoval také podivnosti, že kotel bral v potaz pouze venkovní čidlo. Volal jsem servisákovi, co mi to zprovozňoval a ten mě navedl do menu kotle, kde jsem nějakým parametrem zadal kotli, že prostorový termostat je nadřazenější venkovnímu čidlu a od té doby je to ok.
Odpovědět
je to zajímavý nápad, ale pořád se snažíte senzorem na okamžitou teplotu řídit topení s reakční dobou v řádu hodin. Myslím že správné řešení by bylo snížit strmost křivky a posunout ji o pár stupňů nahoru, aby pokrývala i tyto okrajové stavy. V případě silných mrazů, maximálně dvakrát do roka, pak jen opravíte křivku na strmější.
Odpovědět
@zubr487 mam CosmoTherme E (mora-top) s @wpavel jsem si dokonce volal, vse o ekvitermnim nastaveni a topeni jsem pochopil. I kdyz nastavit ekvitermni krivku na 2 a posun o 5° tak kdyz venku je +8°C tak kotel netopi nebo a v dome je 20.5 °C napr... mohu udelat posun na krivce i o 10°C ale budu ho chodit kazdy den nastavivat
Odpovědět
@hamikaw no to je take moznost ktera by se dala vyuzit ale muj kotel a termkstat to neumi
Odpovědět
@radim83 pak Vas kotel ma tohle nastaveni, muj bohuzel nema
Odpovědět
@zdenna nepochopil jsem proč kotel netopí. Jakou teplotu požaduje ekviterm ? Pro +8°C venkovní, křivku 2 a posun +5°C by kotel měl topit na cca 30°C. Kotel asi pro teplotu pod 25°C přechází na letní režim a vypíná topení. To je Váš případ ? Co se stane pokud nastavíte menší křivku a zvýšíte posun ? To, co píše @hamikaw Váš kotel samozřejmě umí, nebo vy nemáte termostat ? Ten funguje jako OnOff termostak kterým se vypíná kotel.
Odpovědět
@zdenna Parametr P6 by měl být nastavený na podlahovku potom kotel bude topit i teplotou 21 st a nebude padat do letního provozu, jak psal zubr487 na kotli by se měla zobrazit teplota vody, co bude dodávat kotel do systému, posun křivky jde posouvat po 1 st.
Odpovědět
@zubr487 Když budu mít nastavenou křivku 2 a posun +5°C tak když v noci se posune teplota k 0 nebo +2°C bude v domě velké horko protože bude topit jak o život, když nechám křivku 2 a posun 0°C tak zase při +8°C venkovní teploty se kotel nespustí a vychladne ale zase v noci nebude přetopený. Letní režim by tam padat neměl protože na kotlu by měla byt zapnuta funkce podlahového topení. Dneska jsem nastavil křivku 1 a posun +7°C kde kotel topil i když bylo venku teplo tak uvidím co to udělá v noci a jak ráno přijedu domů jaká bude teplota. Co se týče termostatu tak je nyní nastaven tak jak mě bylo poraděno - nastavená největší možná teplota termostatu aby kotel topil stále a nevypínal s aktivovanou ekvitermní křivkou. Tak teď jak to píši, nevím zda to umí ale kdybych nastavil na termostatu že chci mít 22,5°C a při sepnutí by se řídil kotel aktivovanou ekvitermní křivou jestli to bude fungovat a jestli pak nepostrádá ekvitermní funkce význam. @wpavel Také jsem si všiml že jsem měl nastavenou v P20 - OV Hystereze 2°C tak jsem ji změnil na 1°C aby reakce na teplotu OV byla rychlejší.
Odpovědět
Článek se načítá
@zdenna Musí se to nastavovat po 1 st a 1 dnu. Když to začne vypínat pok. termostat který je asi ob. pokoji třeba že bude teplo od slunce přestane topit celý dům. Možná že by šel nastavit na termostatu noční útlum ale opatrně, Třeba od 21 do 3, neznám váš dům třeba se to ani neprojeví na teplotě, ale každopádně to bude zase ráno dotápět. Pok. termostat má standardně dvě teploty, tu noční klidně nastavte 20 st. a časovačem nastavte ten čas pro jednotlivé dny.
Odpovědět
@wpavel @zubr487 Ještě mě tak napadlo že když mi montoval topenář venkovní čidlo tak namontoval asi na špatnou stranu domu, našel jsem teď situačku domu a v bodě "A" je nyní namontované do podhledu u hlavních dveří nemělo být spíše na straně "B" ?
Odpovědět
@zdenna Slunce se nedostane v zimním období asi ani na stranu A i B. Když porovnáte venkovní teplotu co ukazuje kotel a nějaký venkovní teploměr, je tak rozdíl teplot?
Odpovědět
@wpavel ano je tam rozdil teplot a je pravda ze kdyz zapada slunce tak na soucasne misto zasviti.. asi to predelam tam nezasviti celorocne 🙂
Odpovědět
@zdenna Tak to může být ten problém že to netopí.
Odpovědět
@wpavel jak dlouho pri premisteni venkovniho cidla se opet da do puvodniho stavu? Presunul jsem cidlo na sever a od te doby ukazuje vic stupnu nez bylo na puvodnim miste. Potrebuje nejaky cas na ustaleni nebo je mozne ze jsem prehodil kabely pokud je to nejaky rozdil v zapojeni?
Odpovědět
To záleží v jaké je to čidlo krabičce. Podle mně do 10 min. se srovná, může být teplé jak jste na něj šahal při montáží. Neměnil jste délku kabelu na přehozeni kabelu to nemá vliv, je to odporové čidlo tak je důležitý dobrý kontakt. Ještě jak je kabel silný a dlouhý? 2x0,5 nebo 2x0,75
Odpovědět
@wpavel ten co to zapojoval to mel na utp kabelu 2x kabel smotanej dohromady. Takze pokud utp ma 0,25 tak tam mel 0.5, jenze ja tam dal 1.5 a spoj jsem dal pres " cokoladu " takze zo budu muset opravit a take je moznost ze to bude delat bordel pokud sem otocil kabely? " privod " ?
Odpovědět
@zdenna Otočení kabelů nemá vliv, ovlivnuje to délka vedení, ta je jaká? Nebo špatný kontakt ve spoji. To UTP je lanko nebo drát?
Odpovědět
@wpavel délka i ze spojem je max 9m, UTP je pevný drát který je křehký a snadno praská. Chci koupit jiný kabel a natáhnout to celé bez spoje, jen nevím který koupit, jestli kroucenej nebo obyč, pevný či lanko ..
Odpovědět
@zdenna Určitě lanko 2x 0,5 nebo 2x0,75
Odpovědět
@wpavel dneska nakoupím, moc díky 😉
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?