Jaké tepelné čerpadlo

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím všechny, porovnávám si teď jednotlivý nabídky TČ, kdy vybírám ze značek Nibe, Vailant, Acond a LG. - NIBE F2120-8 230V + VVM 320 = 298.000,- Vailant: - aroTHERM split – VWL 75/5 + VWL 78/5 doporučená cena 152.400,-Kč bez DPH -aroTHERM plus (monoblok) – VWL 75/6 + uniTOWER - 184.200,-Kč bez DPH, obsahuje oddělovací výměník pro nemrznoucí směs primárního okruhu (mezi venkovní a vnitřní jednotkou). - flexoCOMPACT - Sestava VWF 88/4 + VWL 11/4 SA + VRC 700 - 280.500,-Kč bez DPH v DPC. Tady se mi nechce jít do nejdražšího. Zvolil bych střední cestu, ale zase jsem různě četl, že se monoblok nedoporučuje a je lepší split. Má s tím někdo zkušenost? Když je split lepší, proč je levnější? ACOND PRO N-B = 146.000,-Kč + Regulace AcondTherm, boiler 200l, Hydromodul, stolička, expanzní nádoba 12l, cena celkem 209.000,-Kč. LG ještě nedorazila. Díky všem za postřehy a vlastní zkušenosti.
Odpovědět
Profilova fotka
@xallti Jak výkonnou prosím tě máš jednotku, my budeme mít 9 kW.
Odpovědět
Profilova fotka
@ragloth My jdeme do LG Therma V monoblock 9 kW, naši mají 16 kW už skoro druhým rokem a vše funguje jak má. mají patrový dům s opuky 60 cm silná zeď eurookna s dvojskly zastavěná cca 170 m2, radiátory a ještě napojený kombinovaný bojler 250 L. Přes tuto zimu i minulou jede pouze čerpadlo. Jinak mám potvrzenou informaci u 9 kW že i v -10°C jede na 9 kW.
Odpovědět
@jarin1 zaujimalo by ma aku si dostal ponuku na to LG. LG Therma V ( HU121.U33 + HN1616T.NB0) = 230k konecna cena. bez montaze
Odpovědět
Profilova fotka
@apostol Tohle je ale split to co uvádíš, my máme monoblock, teď jsem hledal ceny na eshopu a nejlevnější je cca 109 tisíc kč s dph ale není skladem pak je za cca 115 tisíc kč s dph za samotné čerpadlo. Přesnou cenu od montážní firmy budu vědět v týdnu.
Odpovědět
@jarin1 ajo, to "monoblock" som uplne prehliadol v tvojom prispevku, musim prestat pit 🙂
Odpovědět
@jarin1 Ahoj, mám split 9KW. Celková cena včetně instalace a bojleru 165 tisíc s dph.
Odpovědět
Profilova fotka
@xallti Ahoj to je velmi pěkná cena jelikož split bývá dražší v porovnání s monoblokem, my už Thermu V monoblok 9 kW od LG máme doma. A výš už i spotřebu na vytápění kolik jsi zaplatil za rok. Já plánuji dát zvlášť hodiny na čerpadlo abych věděl kolik projedeme elektřiny za čerpadlo. S tou hlučností u našeho monobloku jsem fakt zvědavý jelikož naši mají o jednu vrtuli navíc tak tohle by mělo být o dost tiší.
Odpovědět
Profilova fotka
My budeme mít LG split 7 kW (LG THERMA V HU071MR U44+HN0916M NK4 KOMPLET SCROLL/R32), celková cena s montáží cca 120 tis., bez bojleru
Odpovědět
@jarin1 Ahoj, spotřebu na KW teď z hlavy nevím, ale co jsem počítal tak by komplet spotřeba elektřiny měla být do 35000 / rok. Nedá se to úplně porovnávat, vytápím kamenný dům, mám repliky původních oken takže izolace opravdu nic moc..🙂 K tomu celoroční filtrace vzduch a další příslušenství k 120m2 jezírku, indukce atd.. Já jsem spokojený.. Opravdu jediné co bych mohl vytknout je ta vyšší hlučnost a drnčení plechů (to jsem vyřešil sám dilatačníma podložkama).
Odpovědět
Profilova fotka
@xallti Tak to máš pravdu že to nelze porovnávat 😁ale na to že máš kamenný dům plus to co píšeš si myslím že je dobrá spotřeba i tak. 😉
Odpovědět
@jarin1 Se spotřebou jsem naprosto spokojený, čekal jsem mnohem vyšší účet. každopádně po odstranění drobných nedostatků a ušetření 190 000 kč oproti nabídce "značkového prémiového" čerpadla bych ho koupil znovu..🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Zdravím, šel bych na to od lesa. Ideálně si zvolit nějaké parametry a podle toho filtrovat značky a typy. Takže se zaměřit na cenu, druhy oběhu a samozřejmě výkon, viz tady jednoduchá kategorizace https://www.eurobydleni.cz/blog/ceny-... Pro začátek dobrý.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@ragloth Také zvažuji Vaillant, jakou máte TZ domu, když jste zvolil 75/6 ? Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 zdravím, jsem zvědav, jak vám pojede LG 9kW monoblok, až se dostane počasí pod nulu... my měli tu verzi LG 9kW monoblok Silent se dvěma vrtulemi, instalace léto 2020, přišla zima a katastrofa... vůbec to neodmrazovalo, vrtalo se v tom několik lidí, nakonec šlo toto čerpadlo z domu pryč a buď dáme Bosch nebo pojedeme zatím dál na elektrokotel (který jsme zapojili v zimě, když LG bylo nefunkční), protože ta spotřeba s elektrokotlem nebyla nijak špatná. LG absolutně nedoporučuji, nikdy víc, je to šrot.
Odpovědět
@sorsete a když šlo z domu, tak vám vrátili peníze? Jelikož je to rok od instalace, tak přepokládám v rámci záruky vám buď nabídlo LG výměnu nebo vrácení peněz.. nebo jinak?
Odpovědět
@xallti Ahoj. Jaký přesně typ tepelného čerpadla LG therma máte?
Odpovědět
Profilova fotka
@sorsete Zdravím ještě není zapojené ale když to srovnám s rodiči kde mají 16 kW a dvě vrtule, my jednu tak se neobávám protože jim to šlape už třetím rokem bez problémů a to mají státy patrový dům z opuky nezateplený a vytopi to z přehledem, co byly mrazy tak to jelo stále ano je v něm patrona která dotápí když už čerpadlo nestíhá. My ji tam už nemáme u té 9 kW verze musí se dát mimo. Každopádně máme krbovou vložku která ten dům vytopí. Takže se moc neobavam.
Odpovědět
@jarin1 Taky uvažuju o 16 kW monoblok. Ale když se dívám do katalogu, tak elektrická patrona v něm není. Nebo mají rodiče hydrosplit (dělený monoblok propojený vodním potrubím)? Nevíte jakou mají na tom jejich domě tepelnou ztrátu? A jak mají řešenou protizámrazovou ochranu vodního okruhu? Mají tam glykol?
Odpovědět
Profilova fotka
@kucicek S tou patronou si úplně jistý nejsem ale mám za to že tam bude protože táta elektrokotel sice má ale není zapojený a čerpadlo jelo celou zimu a vše vytápělo v pohodě. Jinak je to HM163M.U33 bivalentní zdroj není součástí ale myslím že se tam dodával. V rozvodech je nemrznoucí medium nějaké ekologické. Tepelná ztráta bude asi veliká nikdo to nepočítal prostě se dle zkušeností vzalo 16 kW .
Odpovědět
@jarin1 Zkuste mi prosím příležitostně zjistit jaké nemrznoucí médium tam dali. Mám totiž obavu, aby nezamrzka nenarušila potrubí a radiátory starší části otopného systému. Předpokládám, že rodiče taky mají starší otopnou soustavu.
Odpovědět
Profilova fotka
@kucicek zjistím a ano mají staré ocelové rozvody v kombinaci mědi. ale nemyslím že by to něco narušovalo pokud rozvody jsou v pořádku tak se není čeho obávat, měl by to být snad i ihibitor koroze spolu s glykolem .
Odpovědět
Profilova fotka
@doog jelikož mám nadstandardní vztahy s dodavatelem a neměl jsem jej ještě zaplacené, tak si jednotku následně rovnou odvezl.. takto vypadalo LG celou zimu, sice proběhl cyklus odmražení, ale jen virtuálně, nidky se neodmrazilo... ony ty jednotky 12-16kW jsou asi ok, ale ty menší vyrobili ze stejných komponent a u mě to teda nefungovalo..
Odpovědět
Profilova fotka
Acond 😉
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Dobrý den, jsem 3 rokem majitelem verze split 9kW, jeden z prvních v republice s novým chladivem. Zatím tedy dost problémový stroj. První sezonu odešel kompresor, prý málo chladiva. Druhou sezónu praskl výměník (chladivo v podlahovce), opět výrobní problém. A ještě v závěru odmítalo fungovat rozmrazování, vyměněn 4 cestný ventil. Jediné co tedy funguje dobře je bivalentní elektrokotel a servis montážní firmy. Tuto sezonu zatím bez závad, ale už mu moc nevěříme. Problém je i jeho běžný provoz. Pokud se neodmrazuje, tak vše jede v pohodě o čerpadle ani nevíte. Po odmrazování čerpadlo naprosto nesmyslně zvyšuje svůj výkon vysoce nad nastavenou teplotu vody (nastaveno 27st. čerpadlo to žene až do 32st.) kdy se projevuje vysokou hlučností, drnčení plechů a vibracemi. Přitom by stačilo, aby po poklesu teploty při rozmrazování dosáhlo teploty nastavené a výkon snížilo. Jenže to je problém na který servis ani montážní firma neumí reagovat, je to věc softwaru výrobce. Takže tímto prosím ostatní majitele těchto čerpadel o zkušenosti z provozu, já jsem vyzkoušel snad všechny možná nastavení, ale problém navyšování výkonu po rozmrazování nevyřešil. Mějte se
Odpovědět
Doplňuji předchozí příspěvek: tč LG therma V split 9kw
Odpovědět
@krabbat Dobrý den. Mám přesně toto čerpadlo (v provozu druhý rok). Zatím jediný a trvající problém je to nesmyslné navyšování výkonu a přesah nastavené teploty po rozmrazení (prvních cca 12 min jede kompresor na max výkon). Bohužel, jak píšete - je to sw záležitost výrobce. Řešeno i přímo se zastoupení LG (technik n)byl i na místě. Jediná rada byla vyčkat, až se ozve tolik zákazníků aby to výrobce řešil - no, po dvou letech zatím nic 😞(
Odpovědět
Díky lladls za info, jsem rád, že v tom nejsem sám. No takže to je vzkaz pro všechny zájemce o tč LG. Má to systémovou chybu a tuším, že toto zbytečně vytáčení kompresoru, bude příčinou jeho krátké životnosti. Asi jediná obrana je o tom psát v co největším počtu do všech relevantních diskuzí a zastoupení LG bombardovat dotazy a stížnostmi. Docela by mě zajímalo jak fungují invertory ostatních výrobců, protože po zkušenostech s LG začínám chápat výhodu on/off čerpadla. Tam by měla být hlučnost konstatní (tzn. garantovaná) a ne, aby co dvě hodiny startovalo pod domem letadlo. Notabene tím zbytečným navýšením výkonu dojde v podstatě hned k intenzivnímu zamrzání jednotky, takže se pak hoďku dvě dusí (dle povětrnostních podmínek), než zas zopakuje odmrazení. Další kapitolou je tragické ovládání přes internet, kdy za pořádný příplatek dostanete jen jedinou informaci o stavu čerpadla (výstup. teplota vody), přitom bych jako seriózní očekával všechny možnosti co jsou na ovládacím panelu (kdyby alespoň ty údaje), a že to není žádný technický problém je vidět na možnostech, jaké jsou při servisním přístupu. LG rozhodně své zákazníky nehýčká.
Odpovědět
@krabbat Jde o to že ON/OFF jede vždy jen na max.
Odpovědět
@krabbat Mohu se Vás zeptat, zda jste toto řešil i přímo s LG zastoupením? nebo jen s montážní firmou. Ono totiž co jsem tak pochopil přímo od technika z LG, který byl i u mě namístě, tak tento problém oficiálně totiž skoro nikdo neřeší a montážní firmy raději nastaví vyšší teplotu nebo hysterezi a tváří se jakože ok a dál k výrobci se tato informace o chybě bohužel málokdy dostane (tudíž vzhledem k množství kusů s problémem těžko bude LG řešit). Ohledně přístupu a ovládání přes internet - nemám smysl snad ani radši komentovat.... kdo nezkusil, nepochopí 🙂
Odpovědět
@wpavel .... ale ten MAX má v tomto režimu optimalizovanou účinnost a hlučnost
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?