Je tu odborník na tepelné čerpadlo, který poradí?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, je tu někdo kdo OPRAVDU rozumí tepelným čerpadlům vzduch/voda? A dokáže poradit co máme vybrat?
Odpovědět
@jirijozak bungalov 130m2 se v pohodě nechá postavit s TZ pod 4kW. Možná je důvodem ten L tvar. Vybíráte si nejdražší TČ. V tomto případě je to s návratností poněkud problematické.
Odpovědět
@zubr487 Asi dá, ale nechtěl jsem dům zateplovat, mám Ytong lambda 450 mm. V tepelných ztrátách mám počítáno s rekuperací -s tou mi to vychází na 5 kW. Projektant mi řekl, že bez rekuperace budou tepelné ztráty 7kW. Tím se řídím. A jaké byste prosím TČ doporučil? Děkuji moc🙂
Odpovědět
@jirijozak Jan malá drobnost. Pro Vaši velikost domu je TZ větráním cca 1.3kW. Rekuperace tedy nemůže snížit TZ o 2kW. Já jsem nedávno poptával čerpadla LG, Panasonic a Protherm. Ceny komplet kotelny vycházely cca 150 až 190tKč podle typu a firmy. Osobně bych asi použil LG monoblok.
Odpovědět
@zubr487 já nechávala nacenit LG, Vaillant i Nordline, všechny podobně okolo 160 000 Kč, TZ 7. Nic levnějšího se mi nedařilo najít. U Nordline mě to dost nemile překvapilo vzhledem k tomu že samotné čerpadlo stojí 55000 Kč kam se ta cena pak vyšplhala spolu s ohřevem vody a montáží.
Odpovědět
@jajinka121 Ceny Nordline i LG šly hodně nahoru. Mě spíše překvapila cena Nibe a Vaillant. Ty mě nabízeli za ceny vysoce nad 200tKč.
Odpovědět
@zubr487 mám nabídku na Vaillant aroTHERM split 75/5 AS 230 V s hydroboxem za 151000 Kč komplet i s montáží. LG Therma V pak od stejné firmy komplet za 160000 a nacenil mi i Gree Versati II za 139000. Tento dodavatel mi Nordline nenacenil, neznal ho ani. ale jiní mi ho nacenili na 155000 a doporučili více než LG Therma, že na LG jezdí často na opravy. Tak nevím co vybrat.....Vaillant asi bude kvalitnější, ale je to split, tak nevím zda není lepší monoblok, že až se jednou pokazí, bude levnější výměna....nevím co zvolit, dost se v tom už delší dobu plácám.
Odpovědět
@jajinka121 Tak to bych radši volil Vaillant. Monoblok bývá levnější, ale zase potřebuje nemrznoucí kapalinu a má nepatrně horší účinnost.
Odpovědět
@zubr487 akorát u toho splitu nevím jaké jsou pak nutné další roční výdaje na kontroly servisem?
Odpovědět
@zubr487 Tak mám přesný výpočet od projektanta a opravdu jsme se dostali někde k 6kW bez rekuperace. A to je v případě, že budu větrat podle normy, tzn. skoro každou hodinu, koupání ve vaně bude skoro každý den, okna budu mít s U=0,9(koupeny s U=0,7), tzn. že tepelné ztráty ještě snížím. Takže jdu to TČ s výkonem 5kW. Přikláním se asi k tomu NIBE, neznáte PZP(český výrobce)?
Odpovědět
@jirijozak Na ztráty 5kw je 5kw čerpadlo podle mě málo, nebo jím nebudete řešit ohřev vody?
Odpovědět
@petr13 Budu nahřívat vodu, mám to tak spočítané od projektanta i od odborníků z Nibe. U naddimenzovaných TČ je prý nevýhoda,že častěji spínají a vypínají, kdežto u slabších běží TČ pravidelněji a stáleji. A navíc je to TČ 3-7 kW, takže jsme v tomto roumezí. Nebo je nějaký jiný důvod, proč je 5kW u TČ málo? Jsem lajk😁
Odpovědět
@jirijozak Tak to není asi 5kw čerpadlo ale 7 kw...nevím taky jsem laik, ale když jsem poptával čerpadla, tak mi firmy taky na 5kw ztráty doporučovaly 7 kw, že 2 kw jsou na ohřev vody pro 4 člennou rodinu.
Odpovědět
Článek se načítá
Mám projektově TZ 4,4 a tepelné čerpadlo mi spočítali a instalovali s topným výkonem 7 kW.
Odpovědět
@petr13 https://www.email.cz/download/k/F9bBq... Ty rozsahy se překrývají na mé počítané TZ - viz. odkaz. Nevím, co bude lepší, budu mít ještě schůzku s technikem od Nibe.
Odpovědět
@jirijozak Opravdu nemám přístup k vašemu emailovému účtu :D
Odpovědět
@petr13 😄😄
Odpovědět
Dobrý den, mohu se vetřít do diskuse a poprosit o radu jaké TČ zvolit do 100 let starého nezatepleného domu (pouze střecha zateplena) s TZ cca 15kW (výpočet provedl dle konstrukcí technik IVT). Rok 2018/2019 – vytápění pouze elektřinou - roční spotřeba el. VT 1438 kWh a NT 29988kWh, pouze radiátory, podl. plocha 300m2. Mám následující nabídky: IVT Air X 170 277 886 Kč Nibe F2120-16 302 299 Kč Ac heating-Convert AW19-3P 292 266 Kč Toshiba Estia HWS-1605H8-E 257 962 Kč PANASONIC AQUAREA SXC 16H9E8 298 008 Kč LG THERMA V HU163 245 460 Kč Ještě čekám na nabídku Viessmanna, ale předpokládám, že cena bude kolem těch 300 000 Kč. Všechny nabídky jsou bez stavebních, elektrikářských a topenářských prací a bez TUV. Z prozatím prostudovaných materiálů se nedokážu rozhodnout zda split nebo monoblok, výhody a nevýhody obou jsem načetla, ale vítěz mi z toho nevzešel. V okolí máme několik majitelů TČ Nibe a ac heating, všichni spokojeni nebo nedostatky nepřiznají. U split. jednotek nám dva dodavatelé doporučili umístění vyrovnávací nádrže cca 120l. Místa v technické místnosti máme dost, můžeme dát i větší nádrž, ale nevím, zda to bude mít své opodstatnění. A nevím, zda by tato nádrž byla lepší i k monobl. jednotkám TČ. Máme požádáno o kotlíkovou dotaci, ale budeme realizovat i bez dotace s ohledem na náklady na vytápění. Děkuji za rady. Ještě upřesním, že plyn v obci není a TČ země-voda nelze realizovat.
Odpovědět
@petrazelhoty asi už pozdě? ale ty ceny mi teda příjdou fakt hodně. Já teda řeším čerpadlo s výkonem okolo 9 kW, ale cenově jsem třeba u LG na 130 000 komplet i s ohřevem vody. Větší výkon bude dražší, ale že by až tak?
Odpovědět
@jajinka121 Musíte počítat s tím že udávaný výkon TČ bude při venkovní teplotě +7 a teplotě vody 35 st. Při -7 může být výkon o 20-30% menší. Podle typu čerpadla. Když nebude stačit výkon budete dotápět čistě elektřinou a to nebude levné.
Odpovědět
@jajinka121 @wpavel Nabídek na vzduch-voda máme dost a všechny jsou v rozmezí 250-300 000Kč, tak asi opravdu je ta cena adekvátní k výkonu TČ. Podařilo se nám nakonec vymyslet variantu země-voda a obětovat kus pozemku s tím, že cena komplet bez výkopových prací je těch 300 000 také a bagr naštěstí máme domluvený ze známosti za pakatel.
Odpovědět
@petrazelhoty Mám od AC Heating a mám nizkoteplotní radiatory. Cena 230.000 (mám ale 7kw venkovní jednotku) a instalační materiál cca 20.000 a vodo a elektro jsem si dělal sám. Jestli něco chcete vědět a já budu vědět, tak se ptejte ohledně TČ.
Odpovědět
Profilova fotka
Mám IVT a spokojenost
Odpovědět
@petrazelhoty U čerpadla země/voda se při dobrém nadimenzování kolektoru, při poklesu venkovní teploty neprojevuje snížením výkonu TČ.
Odpovědět
@petrazelhoty Poptejte čerpadlo země voda od Eltrex
Odpovědět
@zubr487 asi překlep, Eltex - kdyby paní hledala, ale má ve svém příspěvku poslední větu že TČ země voda nelze realizovat. Jinak já jim na vaši radu psala před 10 dny mail, zatím se nikdo neozval, tak tam kdyžtak po Vánocích zavolám.
Odpovědět
@jajinka121 Tazatelka @petrazelhoty píše, že má nabídku na zem-voda za 300tis. To se mi zdá dost vysoká částka. Jinak pravda, překlep.
Odpovědět
@jajinka121 @zubr487 Ano původně jsme do typu zem-voda nechtěli jít, jelikož zahrada je po několika letech krásně zelená a bahna jsme si užili dost, ale nechali jsme se přesvědčit, že tento typ TČ za to stojí. Na eltex se ještě podívám. Mám nabídku i na 350 000 za zem-voda. Asi dělám něco špatně, když se všem zdají ty částky tak vysoké😞
Odpovědět
@ambrozek Děkuji za recenzi na IVT.
Odpovědět
@petrazelhoty Pokud by to bylo komplet včetně kolektoru a instalace na klíč tak možná, ale Vy uvádíte, že kolektor plánujete svépomocí. To se mi právě nezdá. V každém případě je to tak, že samotná bedna čerpadla zem-voda je podstatně jednodušší než vzduch-voda. Navíc se obvykle dělají bez invertoru, což je další snížení ceny a instalaci nemusí dělat chlaďař. Samotné čerpadlo na Eltex vychází zhruba na 100tis.
Odpovědět
@zubr487 My poptali na TČ zem-voda NIBE, IVT, Stiebel a Vaillant a ceny následovné: 300, 350, 500 a 320tis, s tím, že si zajistíme výkopové práce sami a natáhneme kolektory. Jinak TZ 8,5 kW. Nižší ceny nejsou 😄
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?