Krbová kamna a bezpečnost

11. zář 2019120

Zdravím,
Měla bych dotaz, pořídili jsme dům novostavbu (itong) tak jak seděl a ležel, tzn.nestaveli jsme ho my ani nemohli jeho stavbu ovlivnit. Řešíme otázku vytápění, primárně je tu elektrokotel, s tím bychom, ale jen chtěli dům přes topnou sezónu udržovat v nějakém tepelném komfortu. A rádi bychom přidali krbová kamna. Nicméně, dům má cca 75m2, teď jaká kamna vybrat a hlavně, umístění pro kamna je u stěn ve tvaru L viz foto. A trápí mě tam ty lišty a zásuvka, jako laik si myslím, že by tam nemělo ani jedno být. Ale řekněte mi. Když se zaslepí zasuvka řeší to něco? Nebo to El. vedení ve zdi prostě je problém. Jak to vyřešit aniž bych zasahovala do stavby domu? Děkuji za případné rady.

 • Ahoj, mě to tedy přijde ze na ty kamna je tam strašně malo místa 😐 , zasuvka problem nebude, staci zaslepit, mam u krbu ventilator a zasuvku mam na podobném místě, jeste by se na ty stěny dala dat izolace mame to tak u krbu ....

 • Mužete dát předstěnu . To znamená na stěnu pár latí , kovových profilu cca min 2cm a na to cetris a nalepit obklady . To udělá odvětrávanou mezeru a zastínění zdi před sálavým teplem.
  Pak mužete dát jakákoliv kamna co se vám líbí.

 • A taky něco na zem.

 • Sponzor fóra
 • @sobii  díky na zem bude normos žáruvzdorné sklo, jen mi dělalo starost ta elektřina. A jinak budeme pořizovat něco ala Petry, dům je malý, zateplený atd.

 • @marketabuna  Pokud vyberete kamna na nohách nebo na podstavci, který bude vyšší než zásuvka (tzn. dno topeniště kamen nebude v úrovni zásuvky nebo níž), nebude to problém. Každopádně bych jí i tak zaslepil.

  Jinak každá kamna mají mít od výrobce pokyny k instalaci, kde jsou přípustné odstupy od spalitelných i nespalitelných konstrukcí a materiálů. Tím se říďte a máte po problému.

 • Takto to mame my, drevostavba, na zdech fermacell, schvaleno kominikem.

 • @rdkubis74  Dobrý den,mám dřevostavbu a mám v plánu pořídit si podobná kamna.Jenže je blízko sedací souprava,tak mi prostor pro kamna zatím vyplňuje rotoped 😉 Můžete mi prosím napsat jak moc se rozpálí plášť (bok)kamen,když topíte třeba celý den?Udržíte tam ruku? Budu vděčná za odpověď.Děkuji 🙂

 • @emila22  Dřevostavbu sice nemám, ale moc nevěřím, že vydržíte celý den topit v podobných kamnech. To se tam upečete. Srovnejte si TZ Vašeho domu a výkon kamen, která tam plánujete použít.

 • @emila22  Souhlasim s @zubr487.  Bydlime od lonskeho kvetna, takze mame za sebou prvni zimu. Byl jsem prekvapen, jak se prostor (OP+kuchyn) v drevostavbe rychle vytopil na 29C. Nelze topit stale. Po hodine to pro me bylo utrpeni a musel jsem vetrat. Takze, alespon v nasem dome od Rymarova, topime jen pro efekt “plamenu”. 😉

 • Dobrý den a děkuji za reakci,vím,že u kamen musí být výkon podle vytápěné plochy.Mám již zkušenost ze zděného domku,kdy jsem při otevření dveří do ostatních pokojů měla teplo ve třech.Šlo mi o to,jak moc je horký plášť těchto kamen.Chtěla bych topit dřevěnými briketami.Také jen o víkendu,nebo v případě,že v zimě nejde elektřina.Děkuji za odpověď 🙂

 • @emila22  Plášť každých takto malých kamen (tedy sériových krbových kamen) je po hodině topení (resp. ještě dřív) horký tak, že se o něj spálíte.

 • @zubr487
  @rdkubis74
  @bchannu
  Děkuji za odpovědi 🙂 😉

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?