Máte zkušenosti s rekuperací vzduchu?

Zobraz úvodní příspěvek
Chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s rekuperací vzduchu? Jakou rekuperační jednotku máte a na kolik Vás rekuperace vzduchu v domě cca vyšla? DÍKY
Odpovědět
Tak to prosím xenko zjistěte. Ať víme co všechno se dá do domu nasoukat, aby fungoval co nejlíp :)
Odpovědět
Můžete se vydat v podstatě třemi směry, co se týče centrálních rekuperačních jednotek. První je použití rekuperační jednotky levnějších řad jako je např. Atrea. Výhodou je cena. Nevýhoda je vyšší hlučnost, která v mnoha případech může být pro někoho stěžejní. Další nevyhodou je samozřejmě spotřeba energie. U rekuperace se sleduje spotřeba Wh/m3 prošlého vzduchu. Atrea duplex easy má efektivitu <=0,39 Wh/m3 a hluk někde kolem 60 dB. Druhá řada jednotek je samozřejmě o něco dražší, ale již získáte i něco navíc. Příkladem je Zhender nebo Brink. Tyto jednotky mají efektivitu kolem 0,2-0,3 Wh/m3 a hlučnost 39 dB. Mezi šampiony patří jednotky Paul především pak jejich výrobek Novus, kde je cena někde kolem 100 tisíc. Osobně mám zkušenost s jednotkou Brink renovent sky 300. Mám ji ve svém domě. Měřil jsem si spotřebu elektřiny a udělalo to asi 1,5 kWh/týden. Zatím nemáme vnitřní dveře, ale vzhledem k nízké hlučnosti jednotky ji vůbec neslyšíme. Jinak pokud si člověk dokáže spočítat návratnost zjistí, že je někde kolem 9 let, což je užasné. Radek Partika
Odpovědět
Tak jsem zjišťovala a je to chytra instalace. Může prý řídit cokoli člověk bude chtít, ale to se prý řeší s panem ve firmě a probírá s ním.
Odpovědět
Děkuji za zjištění. Podívám se na to pro zajímavost :)
Odpovědět
Není za co, ráda jsem to zjistila. Akorát nevím jak moc věcí tam jde dát, prý cokoli, ale znáte ten pojem. Raději si to pořádně zjistěte na stránkách nebo kontaktem :)
Odpovědět
Měl bych dotaz, máme rekuperaci a když některý soused topí v krbu, tak nám rekuperace dovede smrad z kouře domů, řešil někdo tento problém? Existují na to nějaké filtry?
Odpovědět
Dobrý den, nejčastěji Regulus, kompletní materiál na bungalov vychází cca 55 000,- Kč + DPH, + montáž. Zatím jsem nezjistil, v čem jsou dražší značky lepší. Výborná je nyní ta dotace 100 000,- Kč.
Odpovědět
@silenoz Zvládne to velice dobře. Zadejte si na Youtube Moderní domy bez topení. Prokliky mažou....
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@ramokry Už jsem se na to také někde v diskuzi ptala, odpovědi uživatelů byly dost opatrné. Snad nějaké filtry existují, ale mimo to, že jsou dost drahé, asi nejsou 100%ní. Pohledej v diskuzích, možná že to bylo na slovenské verzi MS.
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravim, je mozne ziskat dotaci na rekuperacni jednotku? Budu mit Atrea Duplex 370 EC4.D Diky
Odpovědět
@silenoz Ano, je. Podmínky viz: http://www.novazelenausporam.cz/zadat... - podoblast C.4
Odpovědět
Článek se načítá
@silenoz Do novostavby, nebo do rekonstrukce , chcete žádat dotaci na rekuperaci ?
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravim, ano budu 7.ledna stavet Nova 101 od firmy RD Rymarov (drevostavba). Kdyby byla na to dotace, bylo by to fajn.
Odpovědět
Taky by mě zajímalo,jestli je možno žádat dotaci na rekuperaci v nově stavěném domě dřevostavbě.Tohle je citace "V programu Nová zelená úsporám je možné získat podporu na opatření ke snižování energetické náročnosti stávajících rodinných či bytových domů, náhradu neekologického zdroje tepla, instalaci solárních termických a fotovoltaických systémů či (výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností). Čerpat podporu lze také na zpracování odborného posudku nebo na zajištění technického dozoru." Do závorky jsem dal co by mohlo platit pro nové domy.
Odpovědět
Takže dnes mě projektant vysvětlil,že dotace se týkají jen pasivních domů(myslím nově stavěných) :-(
Odpovědět
@lagys @silenoz V případě novostavby dotaci jen na rekuperaci čerpat nelze. Na novostavbu lze využít jen oblast B.1 a B.2 - výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností nebo C.3 - instalace solárních termických a fotovoltaických systémů.
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravim, tak jsem tam vcera volal a opravdu je to tak :D Je to jiz treti zelena usporam ktera je mi uplne k nicemu. Pan rekl: pokud mate dum zkolaudovany s rekuperaci, bohuzel. Pokud mate duým bez rekuperace a budete ji dodelavat, mate narok....TOMU RIKAM INTELIGENCE :D Opet je to jen pro pasivy nebo pro stare baraky. Uz jsme tou zelenou pekne otraveny a solary nebo fotovoltaiku opravdu neplanuji. :-|
Odpovědět
To si zjistím děkuji :)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Chápu to správně tak, že pokud zkolauduji bez rekuperace a pak ji dodatečně nainstaluji, tak můžu žádat o dotaci a pokud ji budu instalovat před kolaudací tak o dotaci žádat nemůžu?
Odpovědět
@lukasmb Chápete to správně. Do dokončených, tedy po kolaudaci, žádat můžete (je třeba mít zaneseno v KN, atd.) , ale do novostavby ne. Prostě si při stavbě "připravíte rozvody" a po kolaudaci "koupíte a nainstalujete zbytek" (u centrálního systému 100 tis.) Do novostaveb je to obsaženo už v podpoře pro výstavbu v pasivu. :-S
Odpovědět
Děkuji @petros4, přišlo mně to tak padlé na hlavu, že jsem nevěřil, že to chápu správně...
Odpovědět
@ramokry vyresili jste nejak situaci se zapachem z okoli. My jsme ji naivne spustili prvni podzim a od te doby jsme ji nezapnuly, protoze v okoli mame tady smradili a filtry by se nevyplatili. Skoda,vyhozene penize.
Odpovědět
@vaveva proč by se filtr nevyplatil? Prostě nekupujte hotové originál řešení, a filtraci si postavte sami (nebo nechte postavit) bude mít mnohem vyšší účinnost, více + snadno měnitelný a levný filtrační materiál. Já budu stavět toto, ale Vám by stačila mnohem jednodušší varianta bez cirkulace a předehřevu. Cena bude odhadem do 10tis.
Odpovědět
@vaveva my máme v hlavních časech, kdy se topí v krbech rekuperaci vypnoutou, ale v ostatní časy ji normálně pouštíme, když ucítíme smrad i v jiných časech, tak ji ručně vypneme.
Odpovědět
@ramokry no my jsme byli pres den pryc a prisli domu a byl tam smrad a vetrat v zime oknama dokoran celej dum to je pakarna.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Máme rekuperaci a jsem z ni nestastna. 1. je hlucna, 2. jsou tu preslechy trubkama, 3. vadi mi hluk, ktery prochazi sterbinami pod dverma. Snazim se to resit uz od brezna, co jsme se nastehovali, ale zatim temer bez uspechu. Vy, kdo mate rekuperaci - nemate s tim problem? Nebo je tady nekdo, kdo s tim mel problem a vyresil ho?
Odpovědět
Dělali jste si rrozvody sami, nebo firma, Máte projekt? z čeho rozvody jsou? Co máte za jednotku?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
@martinape Dobrý den, ano rovody vzduchu můžete dělat sami. Jelikož systém napojování je značně jednoduché. Samozřejmě při větších akcích je lepší obrátit se na odborníka. Na stránkách ventilatory.cz můžete najít všechny komponety pro vytvoření super vzduchovodu, který není příliš nákladný. Můžete si vybrat z několika druhů materiálu, dle prostorových dispozic stavby. Na stránkách máme i poradnu s možností napojení i přiklady rozvodů vzduchu, což pomůže při samotné instalaci.
Odpovědět
Profilova fotka
@olga1975 Hluk jednotky a přeslechy jsou pravděpodobně známky špatného VZT projektu ev. chyb při realizaci. Řešil bych reklamací u realizační firmy.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?