Máte zkušenosti s rekuperací vzduchu?

Zobraz úvodní příspěvek
Chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s rekuperací vzduchu? Jakou rekuperační jednotku máte a na kolik Vás rekuperace vzduchu v domě cca vyšla? DÍKY
Odpovědět
@awakened Nejsem si jistá😞, jestli reklamace pomůže. Po dvou a půl letech bydlení si myslím, že rekuperace je opravdu dobrá věc (pořád čerstvý vzduch), ale ta hlučnost je asi daň a řekla bych, že nehlučná rekuperace neexistuje, jenom někteří lidí jsou na hluk citliví více a někteří méně. Na noc ji stahujeme, co to jde (v souvislosti s množstvím CO2), zapíná se před osmou (právě začala hučet). Nejvíc mi ale vadí přeslechy, zdá se mi, že v domě nemám soukromí. Ale možná to souvisí s celkovou akustikou domu, beton, sklo, hladké povrchy, není to tu celkově akusticky příjemné.Tak na tom průběžně pracuju a snažím se akustiku řešit, ale je to těžké, protože řešení poskytují firmy, co řeší např, kancelářské prostory a je to hodně drahé.
Odpovědět
Profilova fotka
@olga1975 Troufám si říct, že naše jednotka hlučná není. Na nejnižší stupeň musím jít až úplně k ní, na střední není slyšet ven z technické místnosti při zavřených dveřích. Na nejvyšší už trochu hučí, ale pouze v okolí TM, třeba v kuchyni a OP ani tak slyšet přes den není. V noci v ložnici je nejvyšší stupeň při nárazovém provětrání slyšet jako tichounké hučení či šumění proudícího vzduchu, ale to musím být vzhůru, jinak to nevnímám. Přeslechy jsou dány špatným návrhem rozvodů popř. chyběním tlumičů.
Odpovědět
@awakened ONo možná bude záležet i na tom, jakou výkonnou jednotku máš a jaký objem za hodinu odsáváš. Při maximu mi to fičí 350m3/hod a jde to slyšet. Když jedu noční režim kolem 130m3/hod tak je to pohodička.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex Při maximu mi to fičí 300m3/hod, což uznávám, je o něco méně, než máš ty. Slyšet to samozřejmě jde, ale nárazové větrání člověk používá opravdu nárazově, běžný střední stupeň během dne nevnímám, pokud nejdu do TM a noční režim není slyšet vůbec. Na hlučnosti se také podepisují zanesené filtry, podle toho už celkem spolehlivě poznám, že je třeba výměna.
Odpovědět
@awakened No o filtrech mi ani nemluv. Vlevo filtr ven - dovnitř, vpravo uvnitř - ven. Asi po dvou měsících 🙂 Je to masakr. měním 2x do roka, tak to ještě musí chvíli vydržet 😄, ale je to F7. G4 jsem před tím takové černé neměl ani po půl roce.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex To je fakt zajímavé, jak to má každý jinak. Já naopak měním 3-4x do roka filtr na odtahu (G4), na přívodu (F7) mi vydrží opravdu dlouho. Možná by stačilo měnit i 1x za rok, ale preventivně měním po půl roce.
Odpovědět
@awakened Jo, asi bude záležet hodně, kde je umístěn venkovní nádech. Já ho mám asi 2m od silnice, která sice je klasická, boční, vesnická, ale aut tím, že je dlouhá, jezdí dost. To se podle mě ale ještě trochu spraví, až si udělám předzahrádku apod. Pořád se před domkem něco dělá, dlažba apod, furt se práší. Tak uvidíme 🙂 Ale filtr zevnitř mě překvapil, i doma se prašnost docela zmenšila po roce od nastěhování.
Odpovědět
Já myslím, že to vnímání hluku je velmi individuální - měli jsme návštěvu, zaplý párty režim (70% - m3 nevím) a většina nýávštěvníků tvrdila, že nic neslyší... Na noc teď máme myslím 30% a to nevadí ani mně🙂. Filtry měníme tak cca 3x za rok.
Odpovědět
@olga1975 @awakened @davex Můžu se zeptat, z čeho máte potrubí? Právě se u rekuperace taky bojím hlučnosti - jsem dost citlivá na takovéto konstantní šumění.
Odpovědět
@noemi77 Klasika to zelené, antibakteriální. Jinak, hluku bych se nebál, dá se to vyřešit i tlumiči a pokud ti vadí i jemné šumění, tak na noc se dá rekuperace dát na úplné minimum. U mě třeba cca 70m3/hod, ale to ani nevyužívám. To nejde slyšet vůbec.
Odpovědět
@davex @noemi77 Taky mám zelené plastové a v pohodě, žádné přeslechy nejsou. Pouze pokud jede rekuperace na větší, než na poloviční výkon, tak je z výduchů slyšet mírné šumění. Možná by tomuto zamezil tlumič hluku, který jsme nedali (stál cca 5 tis). Nyní bych tlumič asi už dal, protože v těchto letních dnech bych potřeboval, aby jela rekuperace v noci na vyšší výkon, aby se dům vychladil venkovním vzduchem (přes bypass). Mám docela dobře zateplený dům a mám vyzkoušeno, že pokud se mi podaří v noci vychladit (vyvětrat) dům na cca 24 stupnů, tak do večera i v těchto teplých dnech, nestoupna doma teplota na víc než 25,5 stupnů, což je super a nepotřebuji ani klimatizaci.
Odpovědět
@noemi77 máme kovové trubky, ale už si nepamatuju, co to je za materiál, takové stříbrné. V ložnici a a na dráze mezi koupelnama (kde mě nejvíc stresovaly přeslechy - jakože povídat si mezi koupelnama přes celý barák - tj. cca 20m není zrovna idyla), tak nám firma vyměnila ty kovové trubky za takové alobalové. Tak úplně nevím, jestli jsem vám pomohla🙂. ty kovoé jsme vybrali proto, že jsme mysleli, že půjdou lépe čistit vevnitř.
Odpovědět
Článek se načítá
@petr13 Jojo, noční chlazení v létě by bylo super.
Odpovědět
Jinak já to tedy neslyším z výduchů, mě připadá, že u nás to rezonuje v celém prostoru (když to jede na velký výkon, např. teď). Ale možná je to tou celkovou akustikou v domě.
Odpovědět
@olga1975 Ty zvuky a rezonování to já dáno tím systémem rozvodů. Vy máte rozvody, které mají společnou páteř a pouze se rozvětvují do jednotlivých místnostní - tím pádem můžete skrze potrubí slyšet i zvuky z ostatních místností. Já mám na rozvody plastové potrubí menšího průměru a tam se do každého výduchu vede přimo jediná trubka z rozvaděče (který mám v technické místnosti). Zvuky z ostatních místností tak nejsou slyšet.
Odpovědět
@petr13 To je to vedení tzv. "do hvězdy", že?
Odpovědět
@davex @petr13 @olga1975 Díky, pomohli jste mi všichni. Jasně mi vychází, že potrubí bychom měli dát zelené antibakteriální, případně pořídit tlumič a taky se zamyslet nad projektem rozvodů.
Odpovědět
Profilova fotka
@noemi77 Zdravím, na stránkách ventilátory.cz v sekci vzduchotechnika/flexibilní plastový systém. Naleznete jak antibakteriální potrubí tak všechny potřebné komponenty k rozvodu vzduchu.
Odpovědět
@ventilatory Díky za tip, už tam koukám 🙂
Odpovědět
@noemi77 ano do hvězdy :-) A mám potrubí průměru 9 cm. Čím více tím lépe.. Ať už kvůli tlakovým ztrátám, tak kvůli zvuku. Na reklamových stránkách výše jsem je nenašel.
Odpovědět
Profilova fotka
@noemi77 Máme kruhové potrubí Spiro, je to pozinkovaný plech. Do plastu bych nešel, ale to je můj osobní názor. Firma, která nám VZT realizovala, takovou variantu vlastně ani nenabízí. Ano, Spiro varianta je nepochybně dražší. Tlumiče máme na všech větvích (přívod i odtah), žádné přeslechy ani hluk. Nás celá realizace VZT stála víc, než se tady na fóru průměrně uvádí (poměrně velká plocha domu - 175m2, komplet rozvody ve Spiro, tlumiče, kovové koncové prvky ap.), ale vybral jsem kvalitní firmu na základě referencí a investice nelituji. Základem úspěchu je řádný projekt s propočty objemů vzduchu a hlučnosti, pak by při kvalitní realizaci neměly být v praxi problémy. Pakliže to někdo "natahá od oka", hrozí problémy - hluk, přeslechy a neefektivita. Jinak představa "chlazení" domu pomocí rekuperace je trochu zavádějící, v reálu to je poněkud jinak a to i v případě "aktivní" jednotky.
Odpovědět
@awakened No, já vycházím z této tabulky: https://www.luftuj.cz/userfiles/U%20P... A kdo ti VZT dodával? Co mám zatím nabídky, tak plastové vychází dráž (ale možná to bude těmi tlumiči).
Odpovědět
Profilova fotka
Na kolik Vás vyjde rekuperace? Já mám 2 kalkulace (Zhender a Atrea) na 155m2 domu kalkulaci cca 140.000,- s montáží. Přijde mi to hodně, ale třeba se pletu 🙂 Moc díky
Odpovědět
@awakened A na kolik vás prosím realizace vyšla?
Odpovědět
@jan_bortc budeme mít Nilan, rozvody za 110 a jednotka za 107 s DPH, jenom pro srovnání, pokud je to tvoje cena i s jednotkou tak myslím že ok..náš dům cca. 200m2
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt Naše cena byla podobná jako u @windu. Máme ovšem dražší jednotku (Pichler), komplet izolované přívodní větve, dále cena skáče nahoru kvůli tlumičům a nakonec dost stály koncové prvky v hliníku.
Odpovědět
@jan_bortc koho jste prosím poptával? Já mám dům 105m2 užitkové plochy a jsem pokaždé nad 150tis 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas_verny je to tedy bez DPH, s DPH a prací cca 160.000,- ale značka Zehnder, tedy asi TOP co jsem se dočetl 🙂
Odpovědět
@jan_bortc no jestli to máte na ComfoAir Q350, i s předehřevem a ohřevem vzduchu a montáží tak prosím o kontakt klidně soukromě 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Také zrovna vybírám rekuperaci, ale vybírám jen ty, které umí v létě i chladit. Nemáte někdo zkušenosti s nějakou?
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?