Máte zkušenosti s rekuperací vzduchu?

Zobraz úvodní příspěvek
Chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s rekuperací vzduchu? Jakou rekuperační jednotku máte a na kolik Vás rekuperace vzduchu v domě cca vyšla? DÍKY
Odpovědět
@josefx Já osobně nemám, ale jiní ano (viz vzducharske forum). Prodejců je více, nejlevněji Holandsko, pak Polsko, atd. Co jsem viděl v prvním shopu v Holandsku, tak s dopravou do Čecha vychází na 2010 EUR, záruka 5 let. Tady se prodává za nějakých 90 tis Kč.
Odpovědět
@martin_s a jak je to pak s tou zárukou a servisem? Platí to i pro autorizované servisy v čr?
Odpovědět
@petr13 Nevím, jak to má Brink s autorizovaným servisem. Dle zákona se mají uplatňovat reklamace u prodejce (což platí v Čechách i v EU). Tudíž možnost odmítnutí v autorizovaným servise může existovat. V nejhorším případě je možnost poslání zpět k prodejci. Jak to tak bývá u většina zařízení, tak zboží se pokazí až po záruční lhůtě.
Odpovědět
Super. Díky moc za komentáře. Když si to tedy shrnu, tak pasivka by měla v mém případě stačit a nemělo by to pocitově nějak průvanově táhnout, když se to dobře navrhne. Když už připlatit, tak radši za kombinaci aktivka-pasivka. Vím, že bývají u rekuperací problémy s nízkou vlhkostí v zimě, ale myslím, že s tím u zděné novostavby ze začátku asi nebude problém a dá se to regulovat menším výkonem jednotky a zvlhčováním vzduchu uvnitř ev. přidáním entalpického výměníku...ale vracet z odpadního vzduchu něco zpátky se mi moc nezamlouvá. Třeba to do pár let bude jinak. Poptám u firmy ty 3 pasivky s předehřevem a GOTTa a uvidím, jaká bude cena.
Odpovědět
@mithrandir86 Já bydlím první zimu ve zděném domě a mám problém :D a to mám i sádrové omítky a v každém pokoji aspon 5 květin.
Odpovědět
@petr13 Tak asi záleží na konkrétní realizaci 😞 Někde jsem četl, že pomůže čidlo CO2, které snižuje výkon jednotky, když nikdo není v domě nebo není potřeba tak intenzivně větrat, ale nevím, co je na tom pravdy... Asi hloupá otázka...nexistuje nějaký způsob zvlhčování vzduchu napojený přímo na rekuperaci, který ale nevrací kondenzát z odtahu a který se dá použít jen když je potřeba...třeba na zimu?
Odpovědět
@mithrandir86 Samozřejmě že existuje, ale v jeho použítí vidím víc problému než v použití rotáku. https://www.storc.cz/produkty/vetrani...
Odpovědět
Jelikož od rekuperace vyžaduji i chlazení, tak se můj výběr omezil jen na tyto dvě, od Nilanu Gott 2600 a od Jablotronu Futura, tak nevím co vybrat... 😞 U Futury se mi hodně líbí zónové větrání VarioBreeze, nemusím větrat celý dům, ale odrazuje mě jejich výměník.
Odpovědět
@thomas40 Futura má klasický výměník, ale je to "klapačka" neboli vlhkost se vrací periodickým přepínáním směru proudění. Osobně jsem ale nepochopil jejich systém VarioBrease a ani jsem nikde neviděl vysvětlení jak to funguje. Vy o tom něco víte ?
Odpovědět
@zubr487 Je to novinka roku 2020, více info zde https://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s... Dostal jsem nabídku rekuperace Futura rovnou i s tím zónovým větráním.
Odpovědět
@thomas40 Já jsem si malinko popletl funkce. Zónové větrání je jasné. Otázkou je cena. Vy jste ji ale srovnával s rekuperací Gott 2600, což je kombinace aktivní + pasivní rekuperace. Proto jsem si myslel, že píšete o funkci CoolBreeze.
Odpovědět
@zubr487 Ano chlazení pomocí CoolBreeze, je to propojeno s malou venkovní jednotkou Fujitsu pro chlazení.
Odpovědět
Článek se načítá
@thomas40 psal jste, že požadujete chlazení. Všiml jste si cen ? Cenově je to v případě kombinace Futura+CoolBreeze+VarioBrease kolem 200kKč. To bych radši použil multisplitovou klimaticaci + jednoduchou pasivní rekuperaci. Pak stačí tepelně neizolované rozvody. Takže ve výsledku dostanete za podstatně nižší cenu vyšší topný a chladící výkon a vyšší spolehlivost.
Odpovědět
@zubr487 Ano všiml, ale klimatizaci nechci, máme ji nyní v bytě, jde z toho až moc velký chlad a ta vnitřní jednotka nevypadá vůbec pěkně na stěně, připadal bych si jak na hotelovém pokoji, kdyby byla v každé místnosti.. 🙂 A vzhledem k v pořizovací ceně domu nejde zase tak o velkou částku, rekuperace je o komfortu, ne o nějaké návratnosti..
Odpovědět
@thomas40 Asi patříte do kategorie kde 200t nejsou velké peníze.
Odpovědět
@thomas40 Rekuperace je samozřejmě o komfortu, ale pokud si navíc necháte udělat rozvody na klíč je to položka nějakých 200t navýšení proti pasivní rekuperaci s neizolovanými rozvody. Pokud Vám nejde o peníze, tak si radši pořiďte jednoduchou pasivní rekuperaci a TČ s podlahovým topením. Cenově na tom budete podobně, nic Vám nebude strašit pod stropem, malým výkonem to taky umí chladit ale zato budete mít o třetinu nižší provozní náklady.
Odpovědět
Profilova fotka
@thomas40 Ještě je potřeba si uvědomit, kde berou ty zlepšené parametry typu poloviční spotřeba ... Jde o snížení objemu větrání, zastavení větrání v některých větvích (CO2 je špatné kritérium, pokud tam nejsou lidi). I když pominu jejich klapací výměník a míchání čistého a špinavého vzduchu, tak serva mají na průměr 90mm, tedy na hadice, což nevyhovuje každému. Není lepší použit standardní klapky se servopohonem a nějakou domácí automatizací za nesrovnatelně nižší cenu ? Umí CoolBreeze i topit ? Já používám topení asi 100x častěji než chlazení.
Odpovědět
@radim2015 CoolBreeze umí i topit. Ano ten klapací výměník a míchání čistého a špinavého vzduchu je věc, která mě odrazuje. V ideálním případě bych bral Gotta se servopohonem s klapky, stačily by dvě zóny klidová a pobytová, ale takové řešení nikdo nenabízí, nebo jsem nenašel...
Odpovědět
@wpavel O peníze jde vždy, jak se říká.. Samozřejmě, že 200t jsou velké peníze, ale bral jsem vzhledem k pořizovací ceně domu.
Odpovědět
@thomas40 otázkou je, proč chcete zónové větrání. Z hlediska úspor je to k ničemu. To se nikdy nevrátí. Je to v podstatě jen starost navíc. Pokud na tom trváte, tak není problém dokoupit servoklapky a ovládat je třeba nějakým chytrým programem nebo jen pitomým časovačem.
Odpovědět
@zubr487 Já dělal 2 zony z důvodu, abych zbytečně nepřevětrával a nevysoušel vzduch, případně méně zanášel filtry. Co za to chtějí, že píšete, že se to nevrátí? Mě vyšly 2 klapky na 1500 Kč + práce.
Odpovědět
@martin_s Přesně tak, abych nepřevětrával a nevysoušel vzduch, případně větral jen tam kde chci, ideálně s CO2 sensorem. Jak to ovládáte?
Odpovědět
@thomas40 Budu využívat výstupy z alarmu, tzn. když částečně zajistím, tak i přepnu na noční zónu, podobně když zajistím celkově (nejsem doma) tak snížím výkon. Případně to ještě ovládám, přes webovou aplikaci v telefonu. Mám to ještě propojené s mikroprocesorem rekuperace, takže se po vypnutí zavřou obě klapky, např. když soused kouří, při zapnutí se pak automaticky klapka otevře. Pokud je totiž vypnutá reku, tak může dovnitř foukat studený vzduch.
Odpovědět
@martin_s Něco takového https://www.aliexpress.com/item/33007...
Odpovědět
@thomas40 Ano, akorát v nerezové trubce o pr. 125mm.
Odpovědět
@martin_s Ty klapky máte hned u rozdělovacího boxu, nebo až při vyústění v pokoji?
Odpovědět
@thomas40 Hadice se mi s velkou tlakovou ztrátou moc nelibili, tak jsem dělal rozvody ze spira. Klapky mám hned za rekuperací, kde se to dělí na 2 větve a pak se to větví dále. Tudíž u vas přidat 1 box navíc, případně na každou hadici zvlášť, ale s tím může být do budoucna vice starostí, protože tam bude třeba vice věci, které by se mohly porouchat. Ještě je dobré když bude jednotka umět nastavit rovnotlak, protože zavrenim větve změníte tlakové pomery.
Odpovědět
@martin_s Díky za vysvětlení, dal bych to hned za rozdělovaci box pro každou větev kterou bych chtěl regulovat a bude tam přístup hned pro případny servis a čištění. Ještě pak vyřešit regulaci, díval jsem se na taphome prvky. Jakou máte rekuperaci?
Odpovědět
Profilova fotka
@thomas40 Ještě pozor na uzavírání přívodních větví - místnosti musí větrat i když tam lidé nejsou (řeší přivírání klapky). Navíc budou úplně rozhozené tlakové poměry, pokud se nebudou synchronně ovládat i zpětné větve. Já jsem po zvážení všech okolností toto zrušil, i když přípravu u jednotky mám (nainstalované klapky na dvou větvích).
Odpovědět
@radim2015 taky mám koupené klapky a čím dál tím víc se přikláním k rozhodnutí, že se na to vykašlu.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?