Menu Forum

Možné způsoby zapojení krbu do systému vytápění, poraďte

fotoportrét
fotoportrét
pjota
Registroval se 10. července 2013 na modrastrecha.cz. Přidal 1 příspěvek. Region Vyškov.
 • Stavím dům
  Švábenice, Region Vyškov
fotoportrét
fotoportrét
pjota
Registroval se 10. července 2013 na modrastrecha.cz. Přidal 1 příspěvek. Region Vyškov.
 • Stavím dům
  Švábenice, Region Vyškov
 Zdravím vás stavitelé.

Mám na vás dotaz. Jsem ve fázi projektu a tento týden budu s projektanty řešit systém vytápění.
Jako hlavní zdroj tepla bude kondenzační kotel, a uvažoval sem o kombinaci podlahovky (koupelna, WC, chodby, kuchyně a obývák) a radiátorů (pokoje, ložnice a možná i garáž a dílna). Také chceme krb (hlavně proto, že se nám líbí jako bytový prvek emoticon), a když už tam bude, rád bych ho také nějak využil pro vytápění.
Posbíral jsem ohedně toho už dost informací, ale každý mi radí něco jiného a už jsem z toho fakt blbej a sem zase na začátku. Proto by mě zajímalo vaše řešení.
Budu mít kotelnu 160 x 100cm, takže nějaká akumulační nádrž nepřipadá v úvahu.

Projektant mi radil, abych krb na okruh topení vůbec nezapojoval a tím, že je relativně uprostřed domu, vytopí mi dům, pokud nechám všude otevřené dveře. Jaké vedro ale bude v obýváku, když budu chtít mít pokojích 21 stupňů? Tohle řešení se mi nelíbí.

Další varianta rozvody teplého vzduchu průduchy v místnostech. Tahle varianta se mi líbila z hlediska finančních nákladů, ale údajně prý po čase začnou černat zdi okolo průduchů a další věc je šíření zvuku, což nechci.

Další rada (od topenáře) - zrušit krb úplně, o vzniklý prostor zvětšit kotelnu a využít kotelnu zároveň i jako komoru, zrušit radiátory a udělat v celém domě pouze podlahové topení a vytápět pouze kondenzačním kotlem (pořizavací cena podlahovky je prý stejná jako s radiátory a tím, že nebudou radiátory, bude kotel topit pouze na 30 stupnů, takže úsporně). Náklady na vytápění by byly údajně 10-15tis./rok a peníze ušetřené za krb a komín investovat jinde.

Další možnost je vožka s výměníkem která ohřívá vodu na cca 70 stupňů pro radiátory a vracečka z radiátorů se pak nějak přes třícestný ventil mísí na 30 stupňů do podlahovky.
Údajně to prý jde udělat i tak, že pokud nebudu doma, bude topit kotel a jakmile zatopím v krbu, automaticky se vypne kotel a bude topit krb. Stejně tak naopak, přetane topit krb a začne topit kotel.
Moc tomu nerozumím, ale tahle varianta se mi líbí asi nejvíc, ale vůbec nevím, kde se bere studená voda na ochlazování na těch 30 stupňů?

Ještě dodám, že s manželkou pracujeme v nepřetržitém provozu dvanáctihodinové směny (samozřekmě každý jinak, takže se nám směny i překrývají), takže budou i dny, kdy doma nebude ani jeden z nás a proto - bude mít vůbec krb pro nás význam? Nerad bych investoval peníze do něčeho, na co se pak budu více dívat, než to využívat.

Přikládám půdorys domu.
Poradíte prosím nějaké další možné varianty?
Díky.

Pjóťa
10. črc 2013 ve 13:39  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
 Přidej příspěvek
fotoportrét
fotoportrét
fryd (31 r.)
4
Registroval se 14. února 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 26 příspěvků. Region Jihlava.
 • Již bydlím v domě
  Batelov, Region Jihlava
fotoportrét
fotoportrét
fryd (31 r.)
4
Registroval se 14. února 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 26 příspěvků. Region Jihlava.
 • Již bydlím v domě
  Batelov, Region Jihlava
 @pjota my máme variantu kondenzační kotel - podlahové topení. A krb samostatně bez napojení. (dle doporučení topenáře). Ještě teda není nic v provozu, ale věřím, že s podlahovkou bude méně nákladný provoz. Krb nám prý hravě vytopí obývák, kuchyň (56 m2) + chodbu. Sám jsem zvědav.
10. črc 2013 ve 14:41  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí