Musí být dva zdroje tepla?

Dobrý den, máme zkolaudovaný dům (2020), kde máme instalovanané podlahové vytápění pomocí elektrokotle. Tohle je jediný možný zdroj tepla, který momentálně v domě máme. Rádi bychom si pořídili krbové kamna, ale vzhledem k tomu, že žijeme v oblasti, kde je víc znečistěné ovzduší (Kralupy n. Vltavou) je potřeba podat žádost na obor životního prostředí. Dalším důvodem je rozsáhlejší výstavba řadových domů. Již několika sousedům tuto výstavbu zamítli - odůvodnění nadlimitně znečistěné ovzduší. Žádosti nepomohlo ani uvedená kamna s malým výkonem a odůvodnění, že se jedná pouze o jakousi estetickou záležitost. Má otázka prosím zní: Existuje nějaký zákon/vyhláška/nařízení kde dům musí mít dva zdroje vytápění?? V našem případě je jediným zdrojem elektřina - v případě dlouhodobého výpadku jsme "nahraní". Snažila jsem se k něčemu dopátrat, ale nic jsem nenašla. Nevyzná se prosím někdo v tyto problematice? Děkuji mnohokrát za rady a odpovědě. Veronika 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@veverica_ podle mne zadne takove narizeni neexistuje mit 2 zdroje tepla, otazka je jaka kombinace topeni vyjde dnes dle energetickeho stitku, tam vetsinou s jednim zdrojem clovek nepochodi
Odpovědět
@veverica_ v případě dlouhodobého výpadku, to bude úplně jedno, protože nebude fungovat prakticky nic. To bych měl doma max taková ta sálavá kamna na pb lahev.
Odpovědět
Zdravim, jen takovy muj postreh, vy mate zkolaudovano a jeste se nekde na uradech s odstupem casu ptate jestli si muzete dat kamna? Nikoho se nic neptam, dupnu komin, kamna a vesele topim ne? ☺️☺️
Odpovědět
@veverica_ Nemusí. Ale musíte splnit požadavky PENB.
Odpovědět
Profilova fotka
@kopca89 přesně, pokud už zkolaudováno mají, tak bych toto asi vůbec neřešila a kamna pořídila, přece jen, pokud dojde k výpadku elektřiny, tak si budou moci v zimě aspoň něčím zatopit.
Odpovědět
Pokud máte zkolaudováno, tak opravdu musíte žádat. Musíte mít podepsaný souhlas s umístěním komínu od všech majitelů pozemků, které sousedí s pozemkem, na kterém budete komín stavět....Oslovte firmu, která se tím zabývá a měla byste to dostat. Oni ví jak na to. Většinou to zamítají, kvůli chybějícím podkladům.
Odpovědět
@kopca89 Jenze na komin opravdu povoleni potrebujete. Vc. nutneho souhlasu zivotniho prostredi.
Odpovědět
@kopca89 Děkuji za Vaši odpověď, přesně tak máme zkoloudováno a již jsme zaslali podklady na životní prostředí, i přesto, že jsme se to snažili uhrát na estetičnost, je jasné, že to většina chce kvůli vytápění především kvůli drahé elektřině. Chtěli jsme jít oficiální cestou, ne na černo. Nedejbože by se něco stalo, co na to pojišťovna. Navíc jsem právě zjišťovala, že je potřeba mít stavební povolení na komín, souhlas sousedících parcel, což není problém. Problém zůstavá pouze životní prostředí, který tyto žádostí smete ze stolu. Z tohoto důvodu jsem chtěla vedět, zda se nedá na to jít nějakým paragrafem nebo vyhláškou ...
Odpovědět
@dusli Děkuji za odpověď. Ano vidím, že je potřeba mít ješťě stavební povolení na komín - to jsem například nevěděla. My jsme zasekhnutý tím životním prostředím a chtěla jsem to případně nějakým způsobem obejít, nebo ohánět se případně nějakým zákonem aby nám to povolili. Na druhou stranu jsem před rokem volala s několika firmami ohledně stavby kamen a byly překvapený, že musíme žádat na životním prostředí - o tom slyšeli poprvé.
Odpovědět
@veverica_ Protoze kamnari chteji vydelavat, pokutu za zakaznika samozrejme neplati. Nebo, jak jste zminila, uhradu skody pri pojistne udalosti.
Odpovědět
Zavolejte tady, snad pomůžou nakominuzalezi
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?