Musí být podlahové topení napustene?

Mám dotaz, ve čtvrtek mi jdou tahat podlahové topení. V pátek přijedou dělat betonovou podlahu. Musí být podlahovka napustena vodou? Ještě nemám dodelane přípojky a musel bych brát vodu od souseda. Je to nutnost? Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@davve03 Určitě než se zaleje udělat tlakovou zkoušku, může být někde poškozena trubka a když to zalejete tak pak je pozdě. Takže ano nutnost to je a pokud někdo napíše že ne tak je blázen.
Odpovědět
@jarin1 Tlaková zkouška udělaná bude, ale jde mi to, jestli to musím napustit vodou před zalitím betonem nebo nemusím..
Odpovědět
Profilova fotka
@davve03 Ta tlaková zkouška by měla zůstat i při lití, takže by to mělo být stále natlakované. Pak se to proplachne aby zmizeli nečistoty a na pustí vodou. Poté napojí na topný systém.
Odpovědět
Takže jestli to správně chápu. Ve čtvrtek cca v 16h to natlakuji, nechám to být až do rána. Když bude vše OK, tak v pátek v 8h začnou vylívat podlahy a já to stále nechám natlakované ještě pár dnů. Poté propláchnu a napustím - následně napojím na topný systém?
Odpovědět
Profilova fotka
@davve03 Mělo by být natlakováno alespoň 24 h. Za tento čas tlak může klesnout pouze na hodnotu 2/3 původního zkušebního přetlaku. Pokud bude únik musí se vyřešit problém a tlakovat znova 24h. Nepospíchal bych s tím zalitím. Navíc pokud máte novostavbu tak musí být protokoly o tlakové zkoušce které si úřad pro kolaudaci vyžádá.
Odpovědět
@jarin1 Omyl. Ziadna kolaudacia sa uz niekolko rokov nekona - doklada sa len cestne prehlasenie, ze stavba bola postavena dle schvalenej dokumentacie. Ked sa este konala zaverecna prehliadka ala kolaudacia, tak sa ziadne tlakove skusky stavebnemu uradu nepredkladali.
Odpovědět
@deto_oesya Omyl, ale Váš. Tlakovky se vyžadovaly vždy a vyžadují se i dnes, i když se oficiálně "nekolauduje". Dělá se tzv. závěrečná kontrolní prohlídka a když u ní nepředložíte potřebné revize a zkoušky (např. právě tu tlakovou), tak sice dům můžete užívat, ale SÚ ho nezapíše do RÚIAN, takže nebude v KN, nedostanete ČP, takže tam nemůžete mít trvalý pobyt, atd. atd. Na Slovensku to ale možná máte jinak.
Odpovědět
@milanq "Kolaudoval" som v CZ a nikto po mne ziadne tlakove skusky nechcel a nevidim ani dovod, aby ich po mne chcel. Takze asi tak!
Odpovědět
Tlaková zkouška, jakožto papír problém není. Problém je, že podlaháři mají čas v pátek a nebo až na konci července a to hodlat nečekám, zkouška bude trvat 15h. A já se zřejmě modlit ať je vše OK.
Odpovědět
Ta tlaková zkoušku opravdu bývá v požadavcích úřadu, i když je to taková zbytečnost od úřadu. Na bezpečnost to vliv nemá a je to spíše v zájmu majitele, že to bylo provedeno v pořádku a že ho nečekají nějaké opravy. Majitel by si měl taky tu zkoušku pohlídat, protože někdo jí ve skutečnosti ani neprovede nebo se to napustí vzduchem, po 10min koukne, že to vypadá dobře a tím to končí. Topenář odpovědnost nemá, protože případné poškození určitě udělali podlaháři.
Odpovědět
@davve03 Chyba by se projevila dříve, než za 15h, takže bych byl v klidu. Navíc poškodit trubku, aby tekla, tak to chce docela hrubé zacházení, tedy pokud tam nedáváte zahradní hadici.
Odpovědět
@deto_oesya souhlas .. žádná kolaudace se už nedělá .. jen jsem dal na SÚ ohlášku o dokončení stavby ...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@deto_oesya @xkarlos Dobrý tak u nás si toto stavební úřad vyžaduje a na 100% k nám přijdou na kontrolu domu, vím to od známého co stavbu dokončil. Ano "kolaudace" Se nedělá a podává se jen na úřadu ohlášení o dokončené stavbě a vydání čp ale co úřad požaduje tak to je právě ta tlaková zkouška, revize, geodeticke plány domu a zaměření přípojek včetně ČOV. Každý úřad to má jinak a už se to tu mnohokrát probíralo. Takže toto si pan musí zjistit sám zdali to po něm budou požadovat ale každopádně zalít to bez tlakovky bych si neriskoval. Chápu že každý honí čas ale u určitých věcech je dobré ne spěchat. Problém nastat nemusí ale taky může. Ale pokud jsou topenáři TOP a vědí co dělají tak to musí klapnout.
Odpovědět
@davve03 tak udělejte tlakovku vzduchem, když nemáte vodu, ten navíc ukáže i menší úniky než voda.
Odpovědět
@petros4 Vodou to má být napuštěné i z důvod vyplavávání trubek. Jestli mu to bude motat vodák, tak to napustí a rovnou odvzdušní přes ten kanystr s čerpadlem, je to nejrychlejší. Je i dobré to nechat natlakované minimálně přes noc před litím, protože se troubky trochu vytvarují a vytáhnou. Informace od vodáka. My to máme motané PERT trubkou.
Odpovědět
@jarin1 a budou chtít po vás i tlakovou zkoušku rozvodů vody? Požadují tlakovou zkoušku i u rozvodů topení, pokud máte radiátory? Požadují tlakovou zkoušku nádoby TUV? Já teda úplně nevidím smysl, aby SÚ požadoval doložení protokolu o tlakové zkoušce a přiznám se, ani nikde nevidím paragraf, který by jim toto nařizoval, případně je k tomu opravňoval.. může mě prosím případně někdo opravit na základě čeho by to měl SÚ požadovat?
Odpovědět
Profilova fotka
@doog @doog Tohle vše chtějí, píší tedy že chtějí topnou zkoušku. Tedy o tlakové zmínka není což jsem si myslel že ano ale na tom nic nemění že si ji necháme udělat jak pro případ kdyby to vyžádali nebo pro můj klid že je podlahové topení v pořádku. Ale jak říkám každý úřad je jiný, třeba jak píšete to nebude potřeba, Mě to osobně taky štve že chtějí tolik papíru a všeho možného, navíc stavíme svépomocí takže proto i asi to chtějí. Dozor samozřejmě máme.
Odpovědět
@doog Stavební úřady postupují podle metodiky, kterou jim stanovilo Ministerstvo pro místní rozvoj a jejíž plnění je důsledně požadováno. Najdete ji zde: https://www.mmr.cz/cs/ministerstvo/st..., odkaz "Kolaudace staveb RD po novele SZ". Doporučuji Vaší pozornosti především čl. 4.1. - Povinnosti stavebníka. Pokud chcete přesně, kde je to v právních předpisech, tak povinnost zajistit provedení a vyhodnocení zkoušek a měření je stanovena v § 152 odst. 1 stavebního zákona a právo stavebního úřadu tuto povinnost vyžadovat je v § 133 odst. 2 písm. d) a e) stavebního zákona. Samozřejmě ale platí to, co říkám pořád: Každý SÚ je jiný, někdo to fláká, někdo ne, někdo jde někomu na ruku, někdo ne. Je to případ od případu a úřad od úřadu.
Odpovědět
@davve03 jen taková drobnost. Firma, co mi lila anhydrit mi doporučovala napustit trubky vodou a natlakovat je. Jednak se tím zvýší odolnost proti případnému prošlápnutí trubek a také se sníží pravděpodobnost, že trubky budou mít snahu vyplavat
Odpovědět
@milanq díky za odkaz i za info. Nicméně co se měření a zkoušek týče, tak se jedná o takové, které jsou předepsány zvláštními právními předpisy, což jak jsem prvně psal tlaková zkouška topení prostě není, respektive nevím o takovém právním předpisu, který by toto vyžadoval - zkusíte mě případně nasměrovat? vidím, že se vcelku orientujete v aktuální legislativě okolo "kolaudace". Jinak samozřejmě souhlasím s provedením tlakových zkoušek - je to ochrana investora vůči dodavatelům a případné vadě a následné složité a finančně náročné opravě, ale přijde mi, že se někteří úředníci na některých SÚ dělají důležitější, než by měli a než jim dává kompetence legislativa. O to spíše, že je pak úsměvné, když dostanou protokol nebo certifikát, kterému stejně nerozumí, jen ho chtějí mít ve složce (osobně jsem tomu byl přítomen) - k čemu to celé pak? // to byla jen řečnická otázka 🙂
Odpovědět
@jarin1 pyrotechnický průzkum, stavíte v Ralsku nebo co? To už se úředníci pomátli, ne........
Odpovědět
@doog Máte pravdu v tom, že zrovna tlaková zkouška topení není stanovena právním předpisem, ale je stanovena příslušnou ČSN. A právě provádění předepsaných zkoušek (tedy nikoliv jen těch stanovených právními předpisy, ale všech předepsaných) kontroluje stavební úřad podle ustanovení § 133/2/d) stavebního zákona.
Odpovědět
Profilova fotka
@petros4 Trefil jste to 😀 stavíme v Ralsku zrovna tam kde byl 52. Dělostřelecký pluk 🤭ale nic se nenašlo je tam všude asfalt a stali tam hangáry pro vojenskou techniku.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?