Pasivní domy od 2020 povinně

Při pročítání diskuze jsem četla, že od roku 2020 se budou muset stavět pouze pasivní domy. Tak jsem to hledala na internetu a skutečně podle rozhodnutí EU z roku 2010 se budou muset od roku 2020 stavět pouze domy s téměř nulovou spotřebou energie čímž projdou pouze pasivní domy. Skutečně je to pravda ? Pasivní domy jsou dražší (na postavení) a přesto se o tom nějak moc nemluví. Já proti pasivním domům nejsem, ale myslím že je to nějak brzo. Beáta Králová
Odpovědět
Profilova fotka
@beatakralova koukal jsem na dotační program na pasivní domy běží do roku 2020 , pak už budou muset být pasiv všechny nově postavené.
Odpovědět
Jojo . Každý bude mít muset rekuperaci . Na fasádě 40cm polystyrenu a architektura se dost sjednotí - domy budou většinou čtverce nebo obdelníky bez vyklenku (mají nejmenší ochlazované plochy).
Odpovědět
Profilova fotka
@jendad A to jste vzal kde, ze domy musi byt ctverce? ;-) Kdyz se dum spravne navrhne a natoci na jih, muze byt i slozitejsi (prikladam foto vizualizace pasivniho domu) @beatakralova Zas o tolik drazsi nejsou, dneska jde spis o to, ze bezni remeslnici/firmy nejsou schopni dodrzet pozadovanou kvalitu a nebo se pasivnich domu proste boji. Diky tomu realizaci domu prestreli a proto ty vyssi ceny. Stavime pasivni dum svepomocne a cenove drazsi jsou jen okna a naklad navic rekuperace. Ale okna bychom stejne kupovali kvalitnejsi a rekuperaci jsme chteli (protoze ma sve opodstatneni i vyhody), takze pasivni dum byl vlastne jasna volba.
Odpovědět
Naládovat na zeď polystyren bude jednoduché, nehledě na tvar. Problém bude však se spotřebou - tepelné čerpadlo bude nutností a vlhkost se stane významným problémem.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@profitechnik bylo by nejlepší si o tom něco nastudovat než šířit bludy :-) proč hned tepelné čerpadlo nutností? Pasivní dům má tak malou spotřebu, že se v něm dá topit klidně přímotopy. ano vlhkost se stane problémem, ale úplně obráceně než si myslíš... díky rekuperaci bude zejména v zimě v domě velmi nízká vlhkost, já jsem si musel pořídit otevřené akvárium, abych vlhkost udržel v zimě nad 40% :-)
Odpovědět
Je to nesmysl. Budou se tedy stavět jen domy jižně orientované? I když tam bude frekventovaná komunikace nebo sousedů zahrada s hospodářstvím. Nebude se stavět v mrazových kotlinách nebo na větrných hůrkách? A jak se dostanu pod hranici neobnovitelné energie jen s přímotopy a bojlerem třeba při ohřevu TUV pro 5 lidí? Ale pro výpočtáře to bude dobrej šolich, papír snese všechno.
Odpovědět
Profilova fotka
@jendad my třeba máme úplně netradiční pasivní dům, tvar má do menšího kříže, máme i výklenky, nemáme tam žádná okna ve stylu výlohy, máme klasickou sedlovou střechu s velkým sklonem, vůbec nevypadá jako většina pasivních domů, to je jenom lenost architektů a oblbování veřejnosti, že musí vypadat, tak jak většina vypadá. Ano drahé to bude, ale ne kvůli té pasivnosti, nýbrž kvůli designu, který u mě daleko převyšuje techniku domu. Jediný, co bych vyzdvihla jsou okna, která teda budou stát opravdu hodně, dřevohliník trojsklo v členění s poutcem a tabulkama jako za 1. republiky, s různými skly na každé fasádě dle světových stran (parametry G a U). U nás se kloubí manželovo technický pohled a můj designový... :-D
Odpovědět
@mandre No gratuluji , že máte pasiv . Ten muže být i se sedlovou střechou . Tam je problém ten , že se špatně izoluje pod sklonem. Lépe se izoluje vodorovně a tedy je lepší neobydlená puda jak to měli naši předci . Přeci jen 40cm izolace se dává lépe vodorovně. Taky je duležité jak čemu kdo rozumí pasiv. Pasiv se počítá dum který má tepelnou ztrátu do 15kw na m2 za rok . Když máte domek s 100m2 tak potřebujete za topnou sezonu na vytápění 1500kw za zimu. Nevyplatí se tam tedy žádná tepelná čerpadla a jiné nesmysly . Nizkoenergetický dum se počítá s tepelnou ztrátou do 50kw na m2 za rok.
Odpovědět
Zkrátka ten směr je asi správnej, ale ty konkrétní hranice jsou nesmysl. Na slovensku to myslím nějak přepočítavaj podle faktoru tvaru budovy, jestli se nepletu a pak se asi dá i bez čarování s čísli postavit pasivní elkovej bunaglov nebo obdélník s nějakými výčnělky a pod., ale kdyby se muselo stavět vše do 15kw/m2/rok nebo aspoň do 20 jak je v zelené úsporám tak fakt nevím jak si postavit elkovej bungalov jinde než na jižní moravě. @jendad jj, TČ a jiné nesmysly se nevyplatí, ale jak píšu výše, pokud nechci komín a přetápět místnosti, tak jen na elektriku neprojde PENB. Bungalov 107 m2 podlahové plochy pro 5 lidí. Kdybych postavil 3x větší třeba patrovej pasiv pro 2 osoby a vytápěl TČ a ráchal se v TUV od rána do večera tak pohoda, stát je spokojenej, ale protopit pro 5 osob stejnou energii elektrokotlem v malém bungalovu nemůžu. Jen takovej povzdech :)
Odpovědět
Profilova fotka
@jendad můžu tě ubezpečit, že navrhujeme pasiv :-D, manžel projektuje :-D, já do toho vrtám (klasicky):-D. Zatím máme navrženou nadkrokevní izolaci - desky polyuretan. Jsme asi tak na té hranici 15kW, jak to vyjde, jestli 14 nebo 16, to uvidíme, ale z toho se nestřílí, ne? Není to bungalov, ale 3 patrový dům - suterén, podlaží, podkroví, tedy docelá velká plocha fasády.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Dobrý den, s manželem jsme chtěli rodinný dům u Prahy. Samozřejmostí bylo, aby byl energeticky nenáročný. Co jsem koukala na internetu, tak mě docela zaujal tento projekt https://www.zelenyzlonin.cz/ ... máte s tím někdo zkušenost? Předem děkuji.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Tákže všichni budem mít povině cihly 50 nebo se zateplením ?
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?