Podlahové topení - jak řešíte regulaci?

Zobraz úvodní příspěvek
Dobry den. Jak resite regulaci elektrickeho podlahoveho vytapeni? Stavebnik mne laka na teplovodni s tim, ze se kabel u elektrickeho muze poskodit tim ze na tom stoji nabytek. Co myslite? Dekuji.
Odpovědět
1
2
@kofejn PENB ještě není a projekt není na stavebním úřadě o dotaci zatím nežádám, ale kdybych dělal soláry, žádal bych. Jde mi o to, že jestli budou v projektu solarni panely kvuli PENB a na kolaudaci zadne panely na strese nebudou jestli to bude nekdo resit?
Odpovědět
@vetor3x Jestli to bude někdo řešit, záleží asi od konrétního úřadu. Ale jestli je projekt teprve ve vývoji, tak je z něj vyškrtněte rovnou a je to. Třeba s šikovným energetickým projektantem a dobrým umístěním domu na pozemku dosáhnete na dotaci i s tepelným čerpadlem.
Odpovědět
@kofejn je to v projektu kvůli PENB. Je tam krb s rozvody do místností a solar na ohřev TUV. Ve finále bych rád postavil pouze KRB bez rozvodů, teplovodní podlahovku, el. kotel a bojler. Toď vše. Ale mám obavy z kolaudace.
Odpovědět
@vetor3x Kolaudace se u 86 m2 nedělá, jen přijde úředník a projde dům, jestli tam nemáte zdi jinak, jestli máte požární hlásič a ke všemu příslušné revize. Hotovo. Dle mých zkušeností stačí mít komín a příp. krbovou vložku, klidně nezapojené, tudíž nefunkční. Je to druhý zdroj a PENB to splní. Na TČ bych kašlal, udělal bych jen přípravu (a třeba i přípravu na ty soláry, kdyby do budoucna byly za babku). Zkusil bych si rok dva bydlet čistě s elektrokotlem, u dodavatele ele bych si fixnul nízkou cenu v příslušném tarifu na dva tři roky a pak bych dle zkušeností jednal dál. Ty peníze, které by se teď vyhodily za hypotézy, se budou hodit na důležitější věci.
Odpovědět
@lukoid pokud to co tvrdíte je pravda tak bych to udělal přesně tak jak říkáte.
Odpovědět
@vetor3x Obvykle tvrdím lež, ale toto jsem si vymyslel na základě pravdy. PS: Vycházím z vlastní zkušenosti, kdy jsem to sám takto měl. Ověřte si zkušenost i jinde, ale rozhodně se vyhněte hypotézám.
Odpovědět
@vetor3x Záleží na místním úřadu. Kombinace krb bez rozvodů a el topení + bojler nesplní PENB. Pokud jste si dali do projektu krb jen pro PENB, tak to je vhodnější a i cenově srovnatelné to TČ. Kromě nižších provozních nákladů máte navíc i letní chlazení. Pokud nechcete TČ a trváte na krbu, tak než ty soláry je výhodnější přidat klimatizaci neboli TČ vzduch=vzduch.
Odpovědět
@zubr487 klimatizace tam je, jedna vnitřní jednotka. Neprojde ani s ní.
Odpovědět
@zubr487 Chtěl bych to v podstatě udělat jak psal @lukoid. Otázka je jestli mi to projde... teplovodní podlahovka, el. kotel + (bojler?), krbová vložka
Odpovědět
@vetor3x PENB je jen byrokracie nereflektující skutečnou energetickou náročnost. Tzn. vyhověl bych tomu byrokraticky a ve skutečnosti se zařídil tak, aby mi žádná nesmyslnost nevytahovala peníze z kapsy, když je pro mě z hlediska náročnosti podstatná roční faktura. Tj. pro účely úřednické do papírů dejte klidně soláry i TČ, kdy v čase "kolaudace" budete mít přípravu na pozdější instalaci. Nemyslím si, že by po tom u takového domku, který jede navíc na ohlášku, někdo pátral.
Odpovědět
@lukoid děkuji. Stavba proběhne až cca 4-5 měsíc roku 2021. Mám obavy z toho, aby se to do té doby nezačalo řešit více.
Odpovědět
Snad nevadí, když se také zeptám. Uvažujeme také pouze o podlahovce ve formě elektrokabelů. Takto nám to i doporučil projektant, jelikož plánujeme obdélníkový bungalov do 150 m. Prý na stavebním úřadě s tím problém nebude, pouze pokud bychom žádali o dotace nová zelená úsporám, tak to neprojde. Chceme stavět dle zásad pasivního domu, ale uvažujeme právě o vytápění elektřinou+fotovoltaika na ohřev TUV. Bez kotle, krbu, či TČ. Jak to tedy je? Jsem laik...
Odpovědět
Článek se načítá
@haparanda neprojde. To stejny rikal muj projektant. Jakmile si nechate udelat PENB projektant bude muset dokreslovat vselijaky blbosti aby to proslo. Ale jestli mate fve tak by mohlo s krbem projit jako me.
Odpovědět
@vetor3x my jsme spíš uvažovali nad plynovým kotlem (přípojku máme na hranici pozemku) a teplovodní podlahovkou. Na minulé konzultaci nás projektant s tou elektřinou právě dost zmátl 🤔
Odpovědět
@haparanda plyn projde i bez fve.
Odpovědět
@haparanda Nezapomeňte, že projektant to nebude financovat, nebude vám platit provozní náklady. Aby to prošlo, musí započítat vysoký zisk z FVE. To zřejmě bude znamenat FVE včetně baterek. Tak si poptejte cenu. Jak budete v létě chladit ? Nebylo by vhodnější udělat teplovodní PT s TČ ? Plánujete stavět v pasivu, tak přidejte rekuperaci a můžete si zažádat minimálně o dotaci B0
Odpovědět
@zubr487 s rekuperací počítáme. Stínění jižních oken přesahem sedlové střechy, případně k tomu předokenní žaluzie. Bude to stavba zřejmě z vpc+polystyren. Aktivní chlazení jsme nějak zatím neplánovali. Zvažujeme, jaké vytápění zvolit, když předpokládáme, že moc topit nebudeme. Takže nějaký rozumný poměr cena/výkon.
Odpovědět
@haparanda zkuste se na to podívat takto.Asi budete chtít systém který je nízkoteplotní a pokud možno minimální potřebou regulace, automatické nebo manuální. Nejlépe vám vychází kondenzační plynový kotel s funkcí přípravy TUV, řízený ekvitermem, investice do 20k U KK je obecně opravdu celkem velký minimální výkon, takže pokud máte místo, může být vhodné ho doplnit nějakou nepříliš velkou akumulační nádrží, aby během vedlejší topné sezóny moc necykloval. Pro účely PENB můžete doplnit TČ vzduch-vzduch (a.k.a klimatizace). Na FVE se vyprdněte, je to naprosto neekonomická a nepříliš ekologická cesta. Teplovodní soláry mají nevyrovnaný výkon a topí převážně tehdy když to nepotřebujete a pak musíte složitě řešit opravdu velké přebytky tepla. Technologicky přijatelný je systém vakuových trubic, kerý dokáže vyrábět teplo i z rozptýleného UV a i pod sněhem, ale pro změnu je to nenávratná investice. Nicméně, pokud chcete něco udělat pro ekologii a emise CO2, je to momentálně asi nejlepší cesta.
Odpovědět
@haparanda Nad tím chlazením ještě zapřemýšlejte. Stínění můžete mít, jaké chcete, ale pokud v létě např. terasovými dveřmi pustíte teplo do domu, už to z těch VPC pokrytými silnou izolací jen tak nedostanete. A určitě nechcete mít celé léto zabedněno. U pasivů a NEDů je z mé zkušenosti podstatnější to chlazení než vytápění, které se obvykle nehorázně překombinovává.
Odpovědět
@lukoid my budeme mít vstup na terasu na severozápad a ještě ve výklenku, takže tam bude pořád stín. Zatím máme studii, takže možnost vymyslet topení, či chlazení pořád je.
Odpovědět
@haparanda O stínění ani výklenek nejde. Jde o ten horký vzduch zvenčí, který se dostane do domu. Mluvím z praxe, není to pak nic moc🙂 Chlazení bych dnes řešil.
Odpovědět
@lukoid Vetřu se...jaké chlazení doporučujete? Pokud se zvažuje rekuperace?
Odpovědět
@bayt Nedoporučuji nic, protože s ničím nemám praktickou zkušenost. Jen vím, že jsem úplně stejně jako většina investorů řešil primárně vytápění a o nutnosti chlazení neměl ani páru, resp. projekt počítal s tím, že stačí zastínění. Nepočítal už ale s tím, že v létě se objekt užívá tak, že je v průběhu dne v podstatě průchozí, čímž do interiéru teplo zvenčí vpustí. Na druhou stranu aktivní chlazení u rekuperace znamená energetickou náročnost, tj. spotřebu elektřiny, takže pak se pasiv/NED může přehoupnout s čísly na roční faktuře někam jinam - takový paradox. Existují rekuperační jednotky s vestavěným chlazením, ale jak jsem psal výš, nemám zkušenost. Navíc jsem skeptický k zařízením, které umí více než to, k čemu jsou určena, protože to nemusí úplně stoprocentně, ale jen to tak nějak šolíchají, aby se neřeklo. Vedle toho se zvyšuje příp. poruchovost a tudíž náklad na servis. A když se nebude zvažovat chlazení rekuperací, ale je to možné přes TČ či jiné alternativy, ale tam je to zase o vysoké počáteční investici. Nechal bych diskuzi na lidi s praxí. Jinak docela zajímavý článek na https://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s... (poslední odstavec).
Odpovědět
@lukoid Ano, na ten Duplex už jsem koukala, akorát mám pocit, že to má nějaké nevýhody. Teď už nevím jaké, mám pocit, že snad ta efektivita u chlazení rekuperací je nízká (myslím i aktivní). Že snad jde o chlazení řádově o stupeň dva a tím to hasne. Ale možná se k tomu tady někdo vyjádří a uvede to na pravou míru 🙂
Odpovědět
@haparanda Psal jste o pasivu, rekuperaci a FVE. Nestálo by za úvahu vykašlat se na pasiv a udělat radši slušný NED, vyškrtnout FVE a radši investovat ušetřené peníze do kombinace teplovodního podlahového nebo stropního topení + TČ zem voda ? Za přesun domu z kategorie NED na pasiv (navíc pokud plánujete základovku na pěnoskle nebo XPS), FVE a zřejmě i aktivní rekuperaci pro chlazení dáte velice pravděpodobně mnoho set tisíc navíc proti variantě s TČ. Jenže s touto kombinací bude mít nižší provozní náklady, plný komfort, chlazení prakticky zdarma a méně starostí s poruchovostí a údržbou celého systému.
Odpovědět
Taky jsem to řešil. Chtěl jsem mít barák komplet na elektriku (a také mám..) s topením do vodní podlahovky přes elektrokotel. Neprošlo by to ale přes PENB, byl potřeba v projektu zakomponovat další zdroj tepla na obnovitelné zdroje a komín. Také jsem nechal udělat komín i z důvodu jako přípravu pro možnost následné změny z elektrokotle na jiný zdroj tepla (když by byl provoz elektrokotle drahý). Pak bylo vše v pořádku a PENB prošel. Nyní jedu druhým rokem na elektriku a již vím, že mé obavy z drahého provozu topení elektrokotlem byly liché 🙂. Jo a nyní ze zákona již žádné osobní kontroly z SÚ nechodí. Stačí pouze odevzdat vyplněný formulář o začátku užívání stavby na SÚ a za pár dnů máte přiřazené číslo popisné 😉 . Jestli někde stále chodí na osobní kontroly, tak to je věc daného SÚ, jak si zákon vykládají...
Odpovědět
@hamikaw před r. 2020 skutečně stačilo přidat k elektrickému topení jednoduchý krb a PENB bylo OK. Dneska to nestačí. Já osobně ale nevím, jak a zda to někdo bude kontrolovat.
Odpovědět
@zubr487 A to je právě otázka. Myslím, že kontrolovat osobně nikdo pak ve finále nebude, zda-li topíš kotlem na pelety, nebo jedeš 100% na elektriku. V projektu máš zahrnuty obě varianty a tím si PENB splnil. Myslím, že jim jde vlastně jen o to, aby vše bylo v pořádku jen papírově pro všechny možné úřady a úředníky. A pak, jestli topíš kotlem na tuhý, nebo elektrokotlem už nikdo neřeší. Ve finále vlastně ten kotel na tuhý ani nekoupíš. Komín máš, tak když půjde do tuhého, tak ho můžeš dokoupit kdykoliv. Ze začátku ti to uspoří min. 80 000 Kč. Blbý by bylo ho muset kupovat kvůli kolaudační kontrole, i když bys jej ve finále ani nikdy nepoužill... Já jsem žádnou krbovou vložku v obýváku nechtěl, tak mi ústí komín do technický, kde je i rozvaděč podlahovky.
Odpovědět
@hamikaw Přesně takto jsem to popisoval výš. Z mého pohledu jde jen o papírové splnění PENB a příp. viditelnou přípravu na připojení toho, co ten PENB plní. Topím pouze elektřinou pátým rokem a vidím, že instalace čehokoliv dalšího, i kdybych měl tu drzost si to nechat zaplatit daněmi jiných lidí, by byl holý nesmysl, který nepovede k ušetření, nýbrž k útratě v řádu desítek tisíc navíc.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?