Podlahové topení + termostat

Ahoj, chtěl bych poprosit uživatele teplovodního podlahového topení o radu. Kupujeme RD s podlahovým topením napojeným na plynový kondenzační kotel značky Junkers Cerapur Comfort 16kW s jedním čerpadlem. Developer nabízí instalaci termostatu do každé místnosti. Mně se to zdá zbytečné, uvažuji pouze o instalaci termostatu do OP v přízemí (Bosch CT200/CW400) a případně termostatu do jednoho z pokojů v patře (CR100) s tím, že bych si do jednotlivých místností nechal udělat elektro přípravu pro případné osazení termostatů v budoucnu. Souhlasíte s takovým řešením? Dále bych se rád zeptal, zda byste do koupelen instalovali kombinovaný topný žebřík, nebo pouze elektrický. Díky. Petr
Odpovědět
U podlahového topení zapomeňte na pok. termostat jsou to vyhozené peníze. Kotel bude reg. ekvitermen a to naprosto stačí, požadavek na různé teploty si seřídíte sám podle potřeby na průtokoměrech, nevěřte tomu že vám budou termostaty měnit teplotu během dne. Bude to stát hromadu peněz jo bude to možná pěkně vypadat a to je vše. Když vypne termostat podlahové topení tak je deska podlahy dostatečně nahřátá a jak chcete zabránit aby už nehřála. Podlahové topení má velikou setrvačnost, to nejsou radiátory které během 5 minut topí a během 10 minut jsou studené. Podlahové topení zapnete na začátku topné sezony a na jaře vypnete. Podlahové topení má určitou samoregulaci, jakmile stoupá teplota v místnosti zhoršuje se přenos tepla z podlahy.
Odpovědět
Děkuji za reakci. Obávám se, že tento kotel není vybaven ekvitermní regulací, proto jsem uvažoval o instalaci alespoň jednoho termostatu, který ji má. Navíc jsem si myslel, že bych přes něj zapínal kotel 1-2 dny před plánovaným příjezdem z delší dovolené.
Odpovědět
@mizic nevím jak si to představujete. Máte dvě patra, které chcete nezávisle regulovat, ale máte jen jednookruhový kotel. Co ty dva regulátory mají ovládat ? Můžete ovládat jen teplotu kotle stejnou pro obě patra, Bosch CT200 je navíc určen pro ovládání radiátorů pomocí elektronických hlavic. Developer vám nabízí zónovou regulaci, kde bude každý okruh regulovaný prostorovými termostaty v každé místnosti a ty budou ovládat průtoky pomocí termopohonů. V případě drátové verze je to cca 2000Kč/okruh + centrální jednotka u každého rozdělovače za cca 3000Kč. Klidně si natahejte dráty, ale nejprve si vyzkoušejte variantu bez všech těchto blbostí jak píše @wpavel K uvedenému kotli určitě existuje ekvitermní regulátor i s internetovým ovládáním
Odpovědět
Také jsem nad tímto uvažoval, že bych namontoval na každý okruh servo pohon a do místností termostaty.. Při stavbě jsem si pro to roztahal dráty a přípravu do místností na to mám... U přípravy to ale zůstane i dále 🙂... Za první dvě zimy co jsem topil, jsem zjistil, že regulace v každé místnosti nemůže fungovat dle představ.. Regulace u mě probíhá ve formě nastavených průtoků do jednotlivých větví dle potřeby a nastavením teploty výstupní vody na kotli. Ani žádný ekviterm.. Když někdy je období, že hodně přituhne, přidám o 1 - 2 stC teplotu vody na kotli a je to. A i když pojedu na týden v zimě pryč, nebudu do nastavení, nebo "přiškrcení" okruhů sahat a nechám to běžet jak je nastavené. Opravdu se jakákoliv změna projeví v řádu hodin a má negativní vliv na spotřebu elektrické energie. Takže ve finále když se to nechá jet bez zásahu, tak troufám si říci, že "přiškrcení" okruhů, když týden nebude nikdo doma a pak zpětné nastavení na původní průtoky propálí víc kW než když by vše běželo trvale jak je nastavené, byť v prázdném domě.
Odpovědět
@mizic odhlédnu od vlastní regulace a fungování podl. topení. Já osobně bych si zjistil, zda mi developer vůbec bude chtít snížit celkovou cenu, když tam bude méně termostatů. Něco si může vykouzlit za klientskou změnu projektu, na stavbě apod. Osobně jsem šel cestou vyzkoušet bydlet a teprve na základě praktických zkušeností, s chováním domu a nás v novém bydlení, technický systém doplnit a upravit. Samozřejmě to předpokládá mít to nachystané. Platí většinou, že zavíčkovat, nebo zazdít nepoužitou krabičku lze poměrně snadno a "inteligentně, ale dodatečně něco někam natáhnout v novostavbě může být prakticky neřešitelné. Možná tedy, že pak něco někde bude zbytečně, ale podle mě lepší, než kdyby to tam nebylo vůbec. My jsme třeba do druhé, menší koupelny zrušili plánovaný přívod pro el. topný žebřík. S tím, že tam bude zbytečný, že tam žebřík nechceme. Dnes toho lituju, že jsem tam tu zásuvku nenechal. Stejně tak lituju, že jsem si k termostatům do místnosti nenechal z rozvaděče natáhnout UTP kabel. Třeba pro dodatečný teplotní senzor. Je to škoda nemít věci inteligentně připravené na případnou změnu nebo úpravu.
Odpovědět
@zubr487 Máte pravdu, termostat v patře je v případě jednookruhového kotle zbytečný. Znamená to tedy, že i do kombinovaného topného žebříku půjde voda o stejné teplotě jako do podlahy? @hamikaw Díky za sdílení vlastní zkušenosti. @honzik75 Ano, pár nižších jednotek tisíc mi developer za samotné termostaty odečte, ty rád investuju do něčeho dalšího. Ale jak píšete, přípravu tam pravděpodobně nechám.
Odpovědět
@mizic ano, do žebříku půjde stejná teplota. Obecně je to k ničemu a pokud se sníží cena, použijte jen elektrický žebřík.
Odpovědět
@zubr487 Díky za rychlou reakci.
Odpovědět
Profilova fotka
@mizic Dobrý den, oba uvažované regulátory (CW400 i CT200) mohou fungovat jako ekvitermní regulátory. Součástí balení CW400 je i venkovní čidlo. CT200 nemá čidlo venkovní teploty, ale dokáže si údaje o venkovní teplotě tahat z nejbližší meteostance nebo lze ke kotli připojit čidlo venkovní teploty a regulace pojede podle tohoto čidla. Pokud máte v domě více otopných okruhů, kdy každý má své čerpadlo (ne okruhy podlahového vytápění), tak je potřeba CW400, která dokáže řídit více okruhů. Pokud máte pouze jeden okruh, tak CT200, kdy CT200 se připojí na wifi a můžete vše ovládat přes aplikaci EasyControl (android/IoS).
Odpovědět
@bosch_vytapeni tazatel má jeden okruh, kotel Junkers Cerapur Comfort 16kW a podlahové topení
Odpovědět
Dobry den, chtel bych se zeptat, jak nastavim, aby kotel topil bez termostatu. Mam Protherm Ray a vodni podlahove topeni. Termostat pokojovy. Na kotli muzu sice nastavit teplotu vody, ale nejmensi hodnota je 26°C, coz mi prijde hodne. Navic predpokladam, ze nepojede cerpadlo samo od sebe. Jak se to resi? Diky
Odpovědět
Tak resi se to v manualu ke kotli 🙂
Odpovědět
Článek se načítá
@mararemes pokud vím, tak se to řeší ekvitermní regulací. Jednak si automaticky koriguje teplotu kotle a kotel pak umí topit na nižší teploty než těch 26°C. Nevím jaký máte termostat. Pokud je to klasický OnOf f termostat, tak na něm nastavte maximální teplotu, při které se kotel vypne. Pokud ho chcete kompletně vyhodit, tak je nutné místo něj osadit zkratovací propojku na konektoru kotle. V případě ebus regulátoru jen přepnete na ekvitermní režim (je nutné mít externí čidlo teploty).
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?