Podmínky pro vytápění v roce 2020

22. čvc 2020380

Ahoj, ať hledám jak hledám, nemůžu nikde najít odpověď na mou otázku:

Je možné od letoška řešit vytápění :

-teplovodní podlahovka+ krbová vložka
-el. podlahovka + krbová vložka

Všude čtu, že se musí elektrika spojit s obnovitelným zdrojem energie, což dřevo je.
Ale co jsem všechno pročetl, tak se doporučují spíš solární panely nebo tepelné čerpadlo, což mně přijde dost protíchůdné. Na jedné straně dostatečně zateplím abych měl malé tepelné ztráty + pořídím si drahé tepelné čerpadlo? Návratnost někdy za desítky let mě moc nebere.

Takže je možné dnes dát podlahovku + krbovou vložku?
Nebo to na úřadě neprojde, i když je dřevo obnovitelný zdroj energie?

Díky moc za postřehy 🙂

 • Dřevo jako obnovitelný zdroj?Možná,jako biomasa,pelety atd.Pochybuju,že krb je obnovitelný zdroj.Já mám kombinaci el.podlahovku+klimu(vzduch-vzduch) a náklady na pořízení rozhodně nejsou nijak obrovské.Hlavně tohle všechno by měl spočítat projektant.Já mám TZ 3.7kW a hlavní zdroj vytápění jsem měl klimu.Samozřejmě v reálu pak můžeš topit jak ti to vyhovuje.

 • My to měli stejně. Elektrická podlahovka s krbem. Ale ten musí mít ale rozvody tepla po domě a nebo teplovodný výměník. Jinak si myslím, že to takhle samostatně neuznají.

 • @lagys  Chtěla bych se vás zeptat v prosinci byla podána žádost o stavební povolení s tepelným čerpadlem bez mého vědomí. Původně byl domluvený elektrokotel. Majitel stavební firmy mě ujistil že se to před kolaudací předělá a že tam bude elektrokotel s klimatizací. Našla jsem si svého projektanta a ten mi tvrdí že energetický štítek stejně nemůže vyjít že už to dělal u jiných domů a nevyšlo to. Dům bungalov bude mít 93 m2 tepelné ztráty 4,25kW ale prý to bude ve skutečnosti méně. Díky za odpověď

 • Sponzor fóra
 • @lagys   Prosimtě, takže tč vzduch-vzduch máš např. v obýváku a zbytek domu vytápíš el. podlahovkou? Takhle by to prošlo? Zase je nesmysl pořizovat tč do každého pokoje.. A ještě jedna otázka- i když to asi tuším, tak tu podlahovku máš napojenou na elektrokotel? Na to tč vzduch - vzduch to předpokládám nejde

  Díky

 • @dzanek771  mám jednu velkou jednotku co vytopí v pohodě celej bungalov a pak dvě menší v multisplitu v děcáku a ložnici hlavně kvůli chlazení v létě.Topení v ložnici opravdu vůbec nezapínám.Mám el.podlahovku,tedy kabely.
  Samozřejmě,že vytápění klimou záleží na půdorysu bungalovu a správně zvolenému umístění jednotky(jednotek)

 • @roomca  @roomca  no nějak nechápu mít v projektu něco jinýho,než při kolaudaci.Prostě já jsem měl uveden hlavní zdroj vytápění klimu což je TČ a přídavnej el.podlahovku a vyšlo to v pohodě.Musely by se radikálně ještě zpřísnit podmínky.

 • @dzanek771  Především si uvědomte, že elektrická podlahovka je konečný stav, který v budoucnu nezměníte. Navíc jsem někde četl, že se počítá s trojnásobným navýšením ceny elektřiny. Je to Vaše rozhodování, osobně bych v každém případě alespoň všude realizoval teplovodní PT.
  Jednoduchá krbová vložka + elektrické topení neprojde. Vyhovuje kombinace teplovodní krbové vložky, případně peletkového kotle + AN a samozřejmě musí být v PENB započítaný vysoký podíl krbu na topení a TUV.
  Klima projde, ale jen pro méně jak 10% podílu elektřiny na topení. FVE panely jsou bez dotace úplný nesmysl a i s dotací je to bída. Je potřeba spočítat si jednotlivé varianty. V podstatě ale všechny varianty vychází investičně +- stejně, ale provozní náklady jsou v případě TČ nejnižší.
  Jinak od r 2022 budou podmínky přísnější.

 • @zubr487  nechci s tebou polemizovat o kolik zdraží elektřina.Nahoru půjde,ale 3x?Uvědomte si,že by šla ekonomika do háje a teď bude pár let trvat,než se z téhle krize vzpamatujem.No chtěl jsem říct spíš tohle.Já při odečtu z termostatů na podlahovce protopím za rok necelé 3t,Takže investice do TČ při malých TZ byl v mém případě absolutní ekonomický nesmysl.Kdybych měl teplovodní podlahovku,tak možnost jiného zdroje je jaký?TČ v mém případě nesmysl a krb s výměníkem opravdu ne.Je to na každém,aby si zvážil co je pro něj priorita.Koukám ale,že v dnešní době budou podmínky brutal a opět vítězí ekologický nesmysly.

 • @zubr487  Děkuju za odpověď. Původní plán byl, že si koupím trubky teplovodní podlahovky (m za cca 20kč) a podlahovku si natáhnu sám, tu by poháněl elektrokotel. Občas by jsme si přitápěli v krbové vložce. To ovšem už dnes nejde, tak přemýšlím, co dál.
  Takže co dnes projde?
  - kombinace teplovodní krbové vložky, případně peletkového kotle + AN (omlouvám se, ale nevím, co je to AN 😞
  - kombinace el. podlahovky + TČ vzduch - vzduch
  - kombinace teplovodní podlahovky + TČ vzduch - vzduch

  Takže je možné takto? : Teplovodní podlahovka v celým baráku napojená na elektrokotel, klasická krbová vložka, tč vzduch vzduch s jednou vnitřní jednotkou?

  Vím, že se v této problematice orientujete, tak mě zajímá váš názor, nebo případně nějaké cenově výhodné řešení.

  Děkuji

 • @lagys  My jsme tep.čerpadlo nechtěli,návratnost je někdy za životností čerpadla-El.kotel nepotřebuje žádnou údržbu.Krb mít nemůžeme a chci ten elektrokotel,takže nevím co hodlá majitel stav.firmy s tím udělat.

 • @roomca  nic, nepostavi vam to nikdo. Max zfalsovat projekt nasazet tam fve a nepostavit ji. U kolaudace se potom modlit aby to urednik neresil. Elektrokotel neprojde.

 • @roomca  chápu,ale klima není zas tak nákladná jako klasický TČ,ale jestli už v dnešní době neprojde ani tato kombinace,tak vám asi nic jinýho nezbude.

 • @roomca   @lagys   Taky nechcu tep. čerpadlo, maximálně vzduch-vzduch, takže o tom bych ještě přemýšlel v kombinaci s tou el. podlahovkou.
  Prosimtě a ty máš teda jakej model TČ? My budeme mít bungalov, zastavěná plocha cca 140m - 150m, obdelník, 5+kk Co jsem hledal ty čerpadla, tak se dají koupit klidně do 20 tis, ale je tam jen 1 vnější a 1 vnitřní jednotka... např toto: https://www.bterm.cz/product/lg/standard/lg-standard-s12eq-35-kw-r32/?utm_source=Google%20Shopping&utm_campaign=shiping&utm_medium=cpc&utm_term=673&gclid=EAIaIQobChMIjq_8zpbe6QIVTvlRCh2qCggnEAkYBiABEgLNu_D_BwE
  což mě by bylo jedno, že by to vytopilo jen např obyvák, v ostatních pokojích bych topil podlahovkou. Jen nevím, jestli by i toto prošlo.

  Nebo další řešení: vykašlat se na podlahovku a udělat jen krb a koupit to TČ, co jsem poslal a dokoupit další 4 vnitřní jednotky do jednotlivých pokojů: https://www.intechna.cz/lg-pc24sq-standard-plus-vnitrni-jednotka?gclid=EAIaIQobChMIjq_8zpbe6QIVTvlRCh2qCggnEAkYDyABEgJ2i_D_BwE#detail-anchor-description

  To by mělo projít luxusně, ne? Výsledná cena by byla cca 60 tis, což je nakonec super

  A nebo udělat krb s rozvodama po domě + el. podlahovka?

  Díky

 • Já mám Toshibu a fakt doporučuju.Bratránek dělá klimy už skoro 25let,takže zkušenosti má a dělá Toshiby nebo Mitsubishi.Výkon jednotek ti spočítá firma.Jde o topný,ale i o chladící výkon.Myslím,že na netu je někde i tabulka,kam zadáš rozměr místností,orientaci atd.Jak jsem psal.mám jednu velkou ta má topnej výkon 5.5kW,která by klidně vytopila celý dům pokud bych otevřel všude dveře,ale mám pak ještě jednu a k ní dvě vnitřní jednotky v multisplitu.Ale ty využívám jen v létě na chlazení.Celý mě to stálo 80t,ale bez klimy bych v létě fakt nepřežil.

 • @dzanek771  Elektrokotel + jednoduchý krb dneska legálně neprojde. U nás se staví několik domků a tam mají kombinaci elektropodlahovky, jednoduchého krbu + FVE. Problém je, že letní chlazení se stává nutností. Takže buď nějakou multisplitovou klimu nebo normální TČ. Faktem je, že pokud počítáte návratnost proti čisté elektrickému topení, tak je TČ jak vzduch-voda, tak i vzduch-vzduch nenávratná investice. Jakmile ale požadujete komfortně a bez starostí o ceny topit, chladit, ohřívat TUV a přitom splnit PENB, pak je to z hlediska investic srovnatelné. Jde spíše o to, co preferujete. Řada lidí preferuje topení dřevem, protože mají třeba vlastní les. Jenže nemůžete připojit krbová kamna/krbovou vložku nebo dřevozplyňující kotel přímo. Je nutno použít AN (akumulační nádrž). Případně nějaká akumulační kamna pro vytápění celého domu. Klima nemá vliv na ohřev TUV. Takže pokud plánujete početnější posádku nebo jste čachtalové tak TČ, případně solární panely/FVE. Někomu vadí topení vzduchem (třeba mě) pak není moc vhodná klima. Dále záleží na členitosti domu. Pokud budete potřebovat kombinaci několika klimatizací a vnitřních jednotek, tak to bych radši volil normální TČ. Zhruba pokud chcete co nejnižší cenu a nemáte moc komplikovaný dům, tak elektrická podlahovka + klima.

 • Sponzor fóra
 • Jsem laik, ale říkat, že něco projde nebo neprojde podle typu nelze. Vždy se to musí nechat spočítat (v závislosti od podlahové plochy, TZ domu, rekuperace - ano/ne, umístění, tepelné zisky) a od toho máte přeci projektanta, aby vám navrhl možnosti, ne?
  Určitě bych zavrhl FVE (zabírá místo, problém s využitím energie - jen to hezky vypadá). Pokud chcete elektrickou podlahovku, zkuste k ní pořídit klimatizaci (což je vlastně tepelné čerpadlo) s tím, že to bude hlavní zdroj a uvidíte. I levnější klimatizace už dneska dosahují SCOP 3,5. Ohřev vody lze řešit bojlerem s TČ, což sníží potřebu energie. Otázka je, kolik vás také bude.

 • @kazihorka  samozřejmě nelze jednoduše určit, zda daná kombinace projde nebo ne. Jsou to složité výpočty. Pro hrubou orientaci v různých kombinacích doporučuji třeba tento článek
  https://www.uspornedomy.cz/magazin/elektricke-vytapeni-rodinneho-domu-po-roce-2020-111217

 • Jasný, vypočítá to projektant, já jen mám rád, když jdu do něčeho o čem moc nevím, tak se snažím zjišťovat informace, přece jen budeme stavět poprvé a rád mám přehled co jde, co nejde, jaké jsou technologie atd... Zjišťuju si stavební materiály, výrobce, systémy atd,.. Dnes mně přijde, že většina lidí zná jen ytong nebo heluz, takže je mně jasný, že když přijdu k projektantovi, tak většina projektantů, mě odkáže právě na tyto materiály a už mně nenabídne třeba VPC, betonové tvárnice nebo třeba Tesuz.. A to stejný je i s vytápěním a ostatními technickými věcmi na domě. Proto se zajímam o to, co zhruba jde a co je zbytečnost, abych kdyžtak mohl argumentovat a najít pro nás to nejlepší řešení 🙂 a zatím to vypadá tedy na tu el. podlahovku s klimou. Uvidíme 🙂

 • @dzanek771  Rozhled je určitě dobrý, jen je nutné se v tom neztratit. Jinak já plánuju VPC a také kombinaci, jak píšete vy (pokud bude nutné, tak ještě luftbojler), ale to jen kvůli dotaci NZÚ (přijde mi to furt lepší, jak termické soláry). Samozřejmě záleží, jak velký dům to bude, a jak velké TZ.
  Třeba pak zjistíte, že velká položka je právě ohřev teplé vody...

 • @kazihorka  tak je to přesně u mě.TUV je největší žrout 😃

 • @lagys  můžu se zeptat, jakou zn. kabelů, bojleru a TČ jsi zvolil? Na kolik cca tahle kombinace vyšla?

 • @kazihorka  pokud se pořídí podlahovka, krb, vzduch/vzduch a bojler v nějaké střední ceně i kvalitě, na kolik to celé může vyjít? Jde mi o to, jestli ve výsledku se součtem položek člověk nedostane na cenu TČ vzduch/voda..tam ale taky musí být nějaká akumulační nádrž a většinou se pořídí i krb.

 • @jowana  Kabely od Fenixu cca 60t,bojler 160L Dražice bojler 160L,klima Toshiba 80t

 • @dzanek771  My budeme mít TČ vzduch-vzduch + podlahové vytápění teplovodní a v obyváku krb vložku. Když jsem nesla papíry na hygienu, první, co paní řekla po pozdravu, byla otázka, zda máme TČ. Něco obcházet, argumentovat, že finančně je to úplně někde jinde apod. by mi bylo k ničemu. Bohužel podmínky jsou nastaveny a nikdo nehledí na naše peněženky.

 • @kateee1111  Pani na hygiene se vas na tepelne cerpadlo ptala, protoze to je skoro to jedine, co resi. Bez jejich souhlasu tep. cerpadlo mit nemuzete.

 • @puhelin  No mě to přišlo, že by to bez toho ani nevzala do ruky, tak možná pro to.

 • @jowana  Záleží taky na tom, jak máte členitý dům a tím na počtu vnitřních jednotek. V průměru Vás TČ vzduch voda přijde odhadem o 80000Kč navíc proti klimatizaci. Zase ale máte nižší provozní náklady především díky levnému ohřevu TUV.

 • @kateee1111  Spis by to bez toho prelitla jen letmo. U nas na hygiene maji primo soupis polozek, ktere k tep. cerpadlu chteji doupresnit (pokud uz nejsou soucasti textovky dokumentace). Tak se vas mozna ptala, aby se pak nezdrzovala pri pozadavku na doplneni.

  Zrovna hygiena moc o energetice prehled nema. Jim jde jen o hluk, ktery to vydava.

 • @puhelin  U naší hygieny, když už vás lapnou kvůli TČ, tak je zajímal i okolní hluk ovlivňující dům. Ještěže město dělalo hlukové studie a dalo nám je k dispozici.

 • @kofejn  Jojo, to v tech bodech maji take. Nastesti u nas stacilo jen dolozit vzdalenosti od vlaku, sil. 1. tridy, transformatoru, fabriky, apod.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat