Rekuperace Pichler LG350 - Nabídka

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, chtěl bych vás požádat o názory na tuto nabídku. Odpovídá cena kvalitě, našla by se případně lepší a levnější alternativa? Řešení pro dům 2NP - obytná plocha: 108 m2, užitná plocha: 159 m2.
Odpovědět
1
2
Kua.. tak uz nevim 🙏🤷🏿‍♂️
Odpovědět
@mrquestion to je právě ta, co jsem Vám ji původně doporučoval. Je to jen aktivní rekuperace. Bez kompresoru nerekuperuje a kompresor umí pracovat jen na plný výkon. Pokud si projdete diskuze, tak nic moc. Lepší je kombinace aktivní a pasivní rekuperace. V případě Nilan je to Nilan GOTT 2600. Jenže podívejte se na cenu. Bohužel u ostatních výrobců je to podobné.
Odpovědět
@honzik75 a ještě dotaz, jakou máte pro zajímavost roční el. spotřebu rekuperace?
Odpovědět
Doporučení od dvou firem na jednotku pro můj dům: Jednotka Brink Flair 325 vč. Předehřevu, vč. vyrovnávání tlaků za 61 000 bez DPH VS DOMEKT CF 400 V, nemám zatím cenovou nabídku, ale podle Slovenského eshopu za 60 000 bez DPH Co myslíte?
Odpovědět
Když už koukáte po jednotkách v téhle cenové hladině, mrkněte na SystemAir S rotačním regeneračním výměníkem: https://shop.systemair.com/cs-CZ/save... S klasickým proti proudým výměníkem: https://shop.systemair.com/cs-CZ/save...
Odpovědět
@tomas_verny jakou má VZT spotřebu celkem to opravdu nevím. Mám elektroměr na dohřevu. Moderní jednotky mívají většinou moderní EC motory, které nemají extra velkou spotřebu. Po pravdě je to podle mě k ničemu to sledovat a vědět. Reku není o návratnosti vložených nákladů, ale hlavně o nutnosti vyřešit větrání (s malými ztrátami) a pak hlavně o komfortu. Jiná věc je předehřev a dohřev u pasivek. Do jisté míry to lze brát skoro jako peníze vyhozené oknem.
Odpovědět
Profilova fotka
S těmi teplotami bych to tak problematicky neviděl. I pasivní rekuperace v zimě ohřeje suchý venkovní vzduch na teplotu jen o několik stupňů nižší, než je v místnosti. Stejně to není cítit (u mě například nepoznáte teplotu na výdechu kolem 50°, protože množství vzduchu z vyústky je dost malé a z metru nejde cítit stejně jako v létě 5°).
Odpovědět
@kofejn Rotačním výměníkem sem zavádíte další funkci a to rekuperace vlhkosti neboli entalpický výměník. Má to význam ? Já se rozhodl, že to domů nechci. Ten rotační je dost složitý a problematický z hlediska těsnosti. Víc se mi líbí membránový nebo překlapávací
Odpovědět
@zubr487 Vědom si výhod i nevýhod rotačního rekuperátoru jsem si vybral právě rotační, kvůli možnosti zpětného získávání vlhkosti. To já mám zase nedůvěru k mebránovým výměníkům. Většina administrativních budov co jsme dělali, mají ve vzduchnách rotační rekuperátor. Vyjma kuchyní a vybušných prostředí. A s jednotkami TopVex od SystemAir mám dobré zkušenosti, tak snad mě nezklamou s rezidenční jednotkou.
Odpovědět
@kofejn u membránových bych se obával životnosti a co ten překlapávací ? Tam jsou jen klapky pro přepínání směru.
Odpovědět
@zubr487 Proti překlapávacímu nic nemám, je to taky regenerační výměník. Vždycky bude pár lidí, co mají k zpětnému vracení vlhkosti odpor. Tady překlapávací rekuperátor využívá Jablotron a snad Wafe. Ale oba výrobci jsou cenově dost vysoko a u Jablotroních Futur jsem se dočetl i o nějakých problémech a dost hlučí. Raději jsem vybral ten SystemAir, kterou znám z průmyslu, kde není problém připojit externí dohřev/chlazení a jednotka si je schopna sama s vestavěným softwarem regulovat teplotu přívodního vzduchu. Nevím jestli to využiju, ale v kombinaci s tepelkem se to nabízí, jak pro chlazení, tak ohřev.
Odpovědět
@kofejn takže jsme to tazateli zase trochu zamotali. Já mám k vracení špinavé vody trochu odpor, takže jsem do toho nešel.
Odpovědět
Článek se načítá
@zubr487 U roťáku stačí nepatrně snížit otáčky a ke kondenzaci vlhkosti na voštinách nedochází a učinnost rekuperace tepla se se skoro nezmění. Skupenské teplo při kondenzaci rekuperátor neohřeje a při odparu neochladí. Membránový výměník vlhkost převadí při rozdílu vlhkosití přívodního a odtahovaného vzduchu vždy. A je jedno kterým směrem. U roťáku (i překlapávacím) mám možnost volby.
Odpovědět
@zubr487 Je to složité, to ano. Rozhodně jsem ale díky vám všem blíž k tomu, něco vybrat. Jednotka bude pasivní, chci aby měla předehřev a díky tomu nezamrzala, dohřev nepotřebuji, nechci aby měla entalpický výměník tvořen z membrány a vlastně ani žádný jiný. Myslím, že 5 lidí doma dokáží vyprodukovat vlhkosti dost, uvidíme... Z výrobců jednotek mě nejvíc zaujal: Zhender (Švícarsko), Brink (Holandsko), Nilan (Dánsko) a vlastně i ten Pichler (Rakousko).
Odpovědět
@mrquestion O té vlhkosti opravdu nevím zda dokážete tolik vyprodukovat. My letos bydlíme první zimu a již ted máme bohužel vlhkost na úrovni 44%, co teprve až budou mrazy? Jak řeší vlhkost v domě ostatní? Entalpický výměník se mi do rekuperace nechce dávat, i když by tam šel dodatečně vložit, ale je to investice cca 25 tis. Asi snad budu muset koupit do každé místnosti takový ten malý elektrický zvhlčovač...
Odpovědět
Setkal jsem se s názorem od luftuj, že pokud budou přívody vzduchu do pokojů řešeny ze stěn, budou vždy hlučnější než ze stropů. Nechce se mi dělat podhledy v každém pokoji. Podhledy jsem chtěl dělat pouze v koupelnách a wc, kde by byly odtahy ze stropu. Máte někdo doma přívody a odtahy ze stěn, jaký na to máte názor? Děuji.
Odpovědět
Ahoj, kdyby jsi bral Brink určitě stojí za to se kouknout na jeden NL eshop. Kupoval jsem tam svůj brink excellent 400 asi o 30 tis. levněji než u nás 🙂 @mrquestion
Odpovědět
@mrquestion osobně dělat podhledy jen kvůli rozvodů VZT bych nedělal. Ale měl jsem, a mám, možnost porovnat ventily jak ve stropě, tak ze stěn. Obecně pocitově a technicky bych bral všude přívod a odtah ve stropě. Jsou to věci, které člověk třeba pochopí a zjistí až časem, zda je lepší to či ono v konkrétním domě. Spíš bych se řídil selským rozumem a udělal si pečlivou oponenturu pro projekt VZT. Nemusím mít specializované znalosti pochopit základní věci. Jako například, abych měl čerstvý vzduch tam, kde ho potřebuji a co nejméně se tvořili zkraty a neprovětrávaná místa v pokojích. Je například jasné, že je rozdíl zda máme v ložnici přívod u stropu na druhé straně místnosti, než spíme. Jiná situace bude, když bude přívod ze stropu nad sebou.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?