TČ země voda: značky, zkušenosti

Zdravím! Je zde mnoho diskusí o TČ, ale většinou se zabývají variantou vzduch-voda. My se zatím spíše přikláníme k variantě země-voda, o které toho tolik k nalezení není. Kdo máte toto čerpadlo - od jakého výrobce? Jaké s ním máte zkušenosti? Doporučili byste jej? Dodám, že máme poměrně malý pozemek a tak by u nás byla nutná varianta vrtu (ano, víme, že je to drahé, vyžaduje to geo. průzkum a stavební povolení...). Děkuju moc za sdílení zkušeností. 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@synura_p Nibe, všechno v pohodě
Odpovědět
Koncem února nám budou montovat Acond Pasiv G4, takže zkušenost zatím nemám. Původně jsme měli mít 300 m standardní zemní kolektor, nicméně jsem se dozvěděl, že existují kolektory PowerWave, kde by měla stačit poloviční délka, tak jsme se rozhodli pro něj. Vrt vycházel dráž.
Odpovědět
@rades89 mohl bych se zeptat s jakou tam počítáte cenou za realizaci?
Odpovědět
@tomus Komplet (TČ, bojler, kolektor, kapaliny, instalace, doprava) cca 220 000 Kč, ale je to cena ze začátku minulého roku... Pokládku kolektoru jsme si zajišťovali sami (bagr + den práce ve dvou).
Odpovědět
Profilova fotka
@synura_p tepelné čerpadlo Buderus + plošný kolektor od Gerotopu. Zatím vše bez problému.
Odpovědět
K těm hadicím PowerWave jsem spíše skeptický. Sice to lépe předá teplo, ale o to dříve se zemina vychladí. O zemině a její teplotě je to především. Věřil bych tak rozdílu kolem 25%, ale dvojnásobný trvalý výkon se mi nezdá. Ono je to podobné jako slinky.
Odpovědět
@martin_s Myslím, že oproti slinkám to bude efektivnější, ty jsou v porovnání na daleko menší ploše. Pro efektivnější provoz nám bylo doporučeno dát kolektor do hloubky 2 m, ve vzdálenosti min. 1,2 m (oproti standardních 0,6 m). A jelikož jsem chtěl, aby smyčka byla nejníže, a pozvolna jsem klesal, tak jsme se v nejnižším místě dostali až do hloubky 3 m, takže o to víc efektivní to bude. Nicméně teď ještě nemohu říct reálnou zkušenost...
Odpovědět
Super, děkuju všem za tipy, podívám se. Posílali jsme poptávku následujícím: IVT, Hotjet, Vaillant, Nibe, Alpha-Innotec. Pokud byste měli nějaké poznatky k těmto značkám (ve verzi země voda), budu za ně ráda. Zatím jsem to akorát trochu víc řešila s pánem z IVT a působil moc dobře, ale ještě uvidím, co ty ostatní. @rades89 Dívala jsem se na ten Acond a měla jsem pocit, že se soustřeďují hlavně na klasiku vzduch voda a na jejich stránkách skoro od té zemní varianty odrazují, ale možná to byl jen takový můj první dojem. 🤔
Odpovědět
@synura_p Ano, hlavní produkt Acondu je TČ vzduch-voda, TČ země-voda snad ani na stránkách neprezentují a jak mi bylo řečeno, vyrábí jej pouze mimo sezonu. Nicméně když jsem hledal informace o TČ země-voda do pasivního domu, tak jsem našel nejvíce zkušeností právě s tímto čerpadlem. Navíc k cenové nabídce na TČ jsme dostali i rozumnou nabídku na realizaci podlahového topení...
Odpovědět
Profilova fotka
@rades89 my jsme dostali info od Acondu, že čerpadla země-voda nedělají (podzim 2021). Jinak NIBE S1255 - 12, TČ země voda s frekvenčně řízeným kompresorem kolektor necelých 500 m, cena včetně instalace cca 350-360000 (realizace snad v březnu nebo dubnu 2022)
Odpovědět
@synura_p ahoj, ja TČ zem voda od p.Žeravíka. Ja idiot som ho mal dať už nazačiatku namiesto viadrusu... treba začať hľadať, aký kolektor, aké trubky, akú chladiacu atď. ovládanie je až neuveriteľne ľahké, v prípade poruchy si ho dám opraviť na slovensku, nič zložité. ja mám 9kw, zemný kolektor 750m - íl + spodná voda, teraz idem len prvý mesiac a kolektor nejde pod 4°C. Cena - všetko svojpomocne, báger som požičal, kopal kamarát za fľašku, potrubie kúpené za 45centov (teraz stojí skoro 2eura), všetko som nakupovať kto má zľavy. Cena nakomplet 8100euro. denná spotreba sa pohybuje okolo 10kW aj s čerpadlami a ohrevom TUV. Kúrim na 30°C.
Odpovědět
@rades89 Dobrý den, od jaké firmy, prosím, jste dostal tak dobrou nabídku? Proběhlo vše v pořádku? Díky
Odpovědět
Článek se načítá
@t_ivan1988 Acond, nicméně, jak už tady někdo zmiňoval, TČ země-voda už pravděpodobně přestali vyrábět. Asi by to chtělo ověřit - jeden z pracovníků mi tvrdil, že už vyrábět nebudou, druhý tvrdil, že vyrábí, ale jen mimo sezonu... Zatím je brzo na hodnocení, v provozu je měsíc.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
@synura_p Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak jste pořídili? Chceme také tč země/voda a vrt. Děkuji za tip.
Odpovědět
@cloo Zdravím, ještě jsme ve fázi papírování a příprav. Vrtat a zapojovat čerpadlo budeme až cca v červnu/červenci (kvůli rekonstrukci domu). Takže zatím zkušenostmi nemohu sloužit.
Odpovědět
@synura_p Ajajaj, tak to když chceme stavět za 2-3 roky, tak abych začala čerpadlo opravdu řešit už teď, že? 😄 Mohla bych se zeptat na kontakty a typy (vrtaře, dodavatele, instalatéry)? V profilu máte Praha-východ, tak to je náš směr. Děkuji
Odpovědět
@cloo Máme tepelné čerpadlo země-voda IVT Premiumline EQ C8 v provozu už čtvrtou sezonu. Letos jsme si pořídili ještě přídavný box pro chlazení, ale zatím jsme ho pořádně nevyzkoušeli. Čerpadlo je jinak bez problémů už od instalace, topí, nahřívá vodu v bojleru. Dříve jsme měli regulaci jen pomocí ekvitermu. Letos máme ještě dva vnitřní teploměry (v každém patře jeden) a regulace je výrazně přesnější. Celkově jsme s čerpadlem spokojeni, úspora je znatelná. Máme partovou novostavbu s užitnou plochou 170m2. Ročně čerpadlo spotřebuje 2,7 MWh, z toho cca 1/3 je ohřev užitkové vody, 2/3 zbývá na topení (podlahovka).
Odpovědět
@cloo Tak oni by mohli i dřív (aspoň před tím cca třičtvrtě rokem, co jsem to zařizovala), akorát my to dřív nestíháme připravit stran stavby, rozvodů topení a tak, takže jsme to s nimi dohodli až na ten červenec. Ale tak raději bych si nechala na vyřizování ten cca rok. Nakonec jsme se rozhodli pro IVT. Co jsem kde četla různé recenze a zkušenosti, tak nejlíp působili právě IVT a Nibe, cenově to vycházelo prakticky stejně, takže mě asi fakt ve výsledku přesvědčilo to, že ten pán z firmy, kterou jsem kontaktovala, byl opravdu velmi ochotný, všechno podrobně vysvětloval a podobně a poslali nám i nabídku, kde bylo všechno pěkně rozepsané a zřejmé, co je tedy v ceně a co není. Řešíme to s panem Novákem - firmou IVT Centrum NEDPasiv. Vrty s firmou Artemia, ti taky zatím působí moc dobře. Akorát dělají jen vyloženě ty vrty, takže ještě člověk potřebuje firmu na zapojení primárního okruhu (od vrtu k čerpadlu) a to máme předdomluvenou firmu Rosanit (na tu nám dali kontakt ti vrtaři) a ti toho mají asi hodně, takže tam komunikace malinko drhla, dokopat pána, aby se nám přijel podívat nebo poslal podklady ke stavební připravenosti bylo docela náročné 😄 . Ale jak říkám, vše je zatím jen na papíře, takže jak to proběhne a bude fungovat, ještě nemohu referovat.
Odpovědět
@zdenda111 Děkuji, děkuji, děkuji. Konečně nějaké konkrétní informace. Tohle mě zajímalo. Nevidím odkud jste. Kdybyste byl v nějaké rozumné vzdálenosti Praha-východ, ráda si zapíši i doporučení na realizační fi (resp. hydrogeologa, vrtaře, prodejce čerpadla apod), pokud jste byl spokojen.
Odpovědět
@synura_p Také moc děkuji. Teď potřebuji ty kontakty, abychom se někam pohnuli. A náhodou kontakt na hydrogeologa, co vám dělal posudek? Pěkně prosím, prosím 🙂 Vidítě, pan Zdenda nám dal pěkné info o fungování 🙂.
Odpovědět
@cloo Ten hydro průzkum i vyřizování povolení dělá přímo ta vrtařská firma (Artemia). Přímo e-maily bych vám poslala do SZ.
Odpovědět
@zdenda111 Ahoj, Mám to podobně. Akorát ještě nebydlím. Zatím hotové podlahy a omítky. Jinak TČ IVT EQ C6. Kolektor na zahradě 300 m. V zemi v hloubce cca 120-150 cm. Vytápěná plocha domu 175 m2. Tepelná ztráta nějakých 5,8 kW. Ale v reálu bude menší. Vše jsem více předimenzoval. A navýšil výrazně izolace v domě. No, jsem zvědavý kde se dostanu. Kdybych se dostal na vaše hodnoty, asi bych byl velice spokojený. Krb nemáme. Nechtěl jsem.... PS: v tom IVT EQ C6 je zásobník rovnou zabudovaný uvnitř tepelného čerpadla. Má 185 litrů. Mám to chápat tak, že máš 185 litrů+ jsi si zakoupil i navíc bojler? Díky za vysvětlení. A měj se
Odpovědět
@zateplovak Ne, bojler mám jen ten, co je součástí TČ. Jako primární okruh čerpadla mám vrt hluboký 150 m. TZ domu bohužel nevím, protože jsem také dal všechny izolace lepší, než byly v projektu. Myslím, že s TČ budete spokojeni. Nakonec to chce ještě trochu poladit regulaci (to mi zabralo dost času).
Odpovědět
S představou ohledně systému tepelného čerpadla země/voda nám pomohla online kalkulačka zde: https://www.geotermalnienergie.cz/ Můžete si zde orientačně propočítat na kolik vás přijde vrt nebo kolektor, dimenzi a porovnání s ostatními zdroji vytápění. Doporučuji!!!
Odpovědět
Ahojte, budeme tiež riešiť výber TC a zaujímalo by ma, či ste pri výbere TC riešili aj rok, kedy bol daný model uvedený na trh. Myslím si, že keď sa uvedie TC na trh, tak ma svoj technický list a teda komponenty TC by sa nemali meniť , pretože by to znamenalo nové meranie a teda aj technický list. Je tento predpoklad správny? Napríklad IVT EQ8 našiel som o tomto TC zmienku v diskusii z roku 2013, čo znamená že to už bude mať minimálne 10 rokov. Môžem počítať, že odvtedy sa v podstate TC nijak nezmizlo, ak nepočítam možno nejaký vzhľad?
Odpovědět
@pepco2 Zdravím, to jsme, popravdě, neřešili...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?