Tepelné čerpadlo

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den. Přemýšlím že by jsme šli do tepelného čerpadla. Máte někdo zkušenosti s firmou AC heating? Anebo s tepelným čerpadlem Toshiba? Děkuji.
Odpovědět
jinak já osobně bych vzal kolo, nebo auto a objel si lidi co mají čerpadla třeba i v okruhu 20 km. U mě normálně byli už asi 4 lidi podívat se jak je to nainstalované, jak je to hlučné (pravdou je, že na max. výkon to nikdo neviděl), jaký mám pořádek v TM-)), a to fakt normálně cizí lidi, co zůstanou stát za plotem a čumendují do doby, než nepřijdu k nim s otázkou co potřebují. Je lepší to vidět, než si o tom psát tady.
Odpovědět
@lto007 díky za reakci. Myslel jsem to spíše tak, jestli vám to technicky a následně pak cenově dává smysl. Nemáte zkušenost s napojením vzduchotechniky s aktivní rekuperací právě na TČ?
Odpovědět
@technicky-cenově.. mám známého dvorního topenáře vodáka v jednom, který má práce na rok dopředu, nechci dělat žádnou reklamu, ale řekl jestli chceš bydlet v klidu bez problémů tak jedině IVT, já bohužel nechtěl rozkopat celý pozemek , a to mám kolem 1000m2 kvůli tomu, že v budoucnu bych chtěl ruskou banju a bazén a zrovna v těch místech bych měl asi kolektor. Jinak země voda za 350 K včetně chlazení cena OK, takže bych s nimi smlouval, i když to bude těžké z nich dostat tu cenu. S tím napojením rekuperace na TČ nemám zkušenosti, ale čím jednoduchší sytém podle mě tím méně problémů. za mě tedy v jednoduchosti je krása-)
Odpovědět
@lto007 díky!
Odpovědět
Profilova fotka
@lto007 to souhlasím, taky mám pořád čumily i domu 😁
Odpovědět
Profilova fotka
@lto007 IVT je dodavatel čerpadla, nabídky na všechno kolem dělá realizační firma, která s výrobcem spolupracuje a od něj to čerpadlo odebírá. IVT čerpadla nemontuje
Odpovědět
@esmeralda nabídky dělá vždy obchodní zástupce, těch má IVT 7, nebo 8 tuším. Samotnou realizaci a servis pak realizační firma. Proto je úplně jedno kdo realizuje, ten o ceně nerozhoduje, takže asi tak.
Odpovědět
Profilova fotka
@lto007 jsi si jistý? Já vím ve svém okolí o více firmách, které dělají s IVT. Nevím, jak to mají mezi sebou, ale zdá se mi málo pravděpodobné, že by výrobce/zástupce výrobce rozhodoval i o něčem jiném, než je cena samotného čerpadla, a dost velké peníze jsou i v tom, co je kolem
Odpovědět
@esmeralda zdá se mi málo pravděpodobné, že by výrobce/zástupce výrobce rozhodoval i o něčem jiném, než je cena samotného čerpadla @lto007 - a co jsem psal já ? že nabídku dělá obchodní zástupce, nic víc, realizaci pak nějaká firma. Nevím co za peníze jsou kolem, realizační firma dělá většinou komplet zapojení, servis a některé akční z nich k tomu ještě vyřizují za zákazníky dotace-) a pak nestíhají termíny pro ostatní. Jestli realizační firma je schopna udělat i nabídku nevím, to bych plácal, ale podle mě to každopádně půjde přes obchodního zástupce.
Odpovědět
Zdravím. Poptával jsem ještě TČ od Nibe ve spojení se VZT s aktivní rekuperací. Byla by nabídnuta varianta v odkazu. Můžu požádat o krátké zhodnocení? Plánuji novostavbu zastavěná plocha 150-170m2, kvalitní okna, stavba z Ytongu bez zateplení, dobře odizolovaná podlaha i střecha. Díky https://www.nibe.cz/ventilacni-tepeln...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Profilova fotka
My jsme dostali skvělou nabídku na tepelná čerpadla od https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/ se kterými jsme pak nakonec realizovali čerpadlo země-voda. 🙂 Vyřídili s námi i dotaci a částečně s námi ten projekt komunikují i teď, když je všechno hotové. Rozhodně je při výběru zkuste, třeba se nakonec nedomluvíte, ale my jsme hodně spokojení. 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
@lto007 zdravím, rád bych se optal, jak je to tedy z hlučností na "max" u vzduch-voda a je nějaká podmínka umístění sever, jih..? Vzhledem k financím budu nejpíše muset upustit od země-voda ke vzduchu.. Děkuji
Odpovědět
Článek se načítá
@iamondras Pro čerpadlo je jedno kde je umístěno. A co se týká hluku bude to vázané na výkon čerpadla. Ve standartním zimním období +5 až -5 by čerpadlo nemělo běžet asi na max. a těch několik opravdu mrazivých dnů to přežijete.
Odpovědět
@wpavel díky za odpověd, jen že jsem uz párkrat viděl čerpaldo hned u vchodu s květináčem na okrasu a pozastavil se nad tím, proč řešili zrovna takto..pokud se zimy nebudou horšit tak máte s hlukem nejpíše pravdu (předpokládám, že když se ted na podzim ochlazuje pracuje téměř bezhlučně...)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
Ahojte, využiju toto téma, ať nezakládám to samé. Postupnými krůčky jsem přešel od krbových kamen, přes vestavěný krb až k tepelnému čerpadlu. Momentálně jsem asi po týdenním ležení v různých článcích a recenzích o něco chytřejší. Už vím, že z hlediska zachování sousedských vztahů půjdu do IVT. Nechal jsem si zatím zaslat nabídku na TČ vzduch/voda, ale v podstatě bych měl nejspíš prostor i na země/voda. Chtěl bych co nejtišší čerpadlo, což vychází asi země/voda že? Nevíte jak se v současné době pohybují ceny obou typů těchto čerpadel? Případně jaký typ je méně rizikový co se poruch týče? Díky za Váš čas
Odpovědět
Profilova fotka
Co se týká poruchovosti, je na tom obecně lépe země-voda. Co se týká tichosti doma, tak je lepší vzduch-voda, protože kompresor je venku 😀
Odpovědět
@zdenek_valek dejte si cenovou poptávku, pokud možno i s ohřevem TUV. Cenu čerpadel šly bohužel hodně nahoru. Zrovna ITV patří do skupiny hodně drahých črpadel. Co se týká hlučnosti, tak hlavně záleží jaké máte TZ domu. Podívejte se ve svém okolí, zda někdo nemá čerpadlo. Pro dobře zateplené domy je to v pohodě.
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek_valek A co nibe ? to je také velmi tiché čerpadlo, sice také cena vysoká ale je to dáno kvalitou. Investiční náklady u země voda uvádí že jsou totožné se vzduchem ale zase to má nevýhody v podobě prostoru, tam kde bude potrubí nesmí nic být ale to už jsi si asi přečetl. Když jsem to tedy řešil já protože pozemek máme 1600m2 tak zas uváděli že cena je vyšší, jelikož jsou tam navíc výkopové práce, plus dlouhé potrubí.
Odpovědět
Hele a jde koupit pouze tepelné čerpadlo např. vzduch-voda, bez montáže? S tím, že mi montáž a uvedení do provozu udělá kolega? Ono to zase není žádná vyšší dívčí hlavně u monobloku 🤔
Odpovědět
Profilova fotka
Tak mi prisla cenova nabidka na vzduch/voda IVT Air X 50 na nejakejch 267k vcetne prace s uz zapoctenou dotaci. Zeme/voda by vyslo na nejakejch 411k s praci, coz uz je za prvy mimo moje aktualni fianncni moznosti (preci jen s manzelkou na rodicaku se setri pomalejc 😄) a premejslim, ze bych spis sel cestou vzduch/voda a treba v horizontu 2-3 let bych spis zateplil dum. Ted jeste si to nekde poslechnout v provozu, aby me soused neproklel a zacnu to asi pomalu resit. Odkladat o dalsi rok asi nema smysl, ceny asi pujdou porad nahoru ne? Navic uz ted je doba dodani 10-12 mesicu od objednani
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk Šlo ale kolega musí být technik který ví jak to nastavit. Nám ho koupil člověk co to dělá, já to celé zapojil dle jeho nákresu a on pak jen přijel to napustit, zapojit TC a nastavit. A hlavně také kvůli záruce to musí být technik s oprávněním.
Odpovědět
@zdenek_valek Země-voda se proti vzduch-voda ekonomicky nikdy nevyplatí (o něco vyšší průměrná roční účninnost Vám nikdy nedožene výrazně vyšší cenu). Jsou tu sice jedinci, kteří tvrdí, že cena je podobná, ale při dodavatelském zajištění (včetně výkopů) je Váš cenový rozdíl skoro 150.000 cca obvyklý. Plusem u zemního je, že má menší hluk a níkde není vidět bedna.
Odpovědět
My sme sa tiež dlho rozhodovali aký typ. Nakoniec sme vybrali zem-voda. Čo by malo mať vo výsledku lepší cop, aspoň dúfame, ale cena je proste niekde inde. My máme vrt a pri ňom treba počítať s projektom, co sú ďalšie financie navyše. Ak máte suseda, ktorý vám výkope ryhy na plošný kolektor, tak cenovo by to mohlo byť zaujímavé. Ak nemáte, tak proste vždy to bude vychádzať drahšie ako vzduch-voda. Tiež záleží, kde presne bývate, napríklad na južnej Morave sa teoreticky zem-voda neoplatí, pretože je tu vysoká priemerná ročná teplota. Ak bývate niekde vyššie, tam to už začína byť zaujímavé. Udáva sa, že TC zem-voda by malo mať o 20-40% podľa roku nižšiu spotrebu oproti vzduch-voda. Ale keď človek platí ročne napr 30.000kc za topenie+teplú vodu, tak úspora oproti vzduch-voda je napr 30%, 9000kc a ak stojí vrt 200.000, tak návratnosť je 22 rokov ak sa nič nepokazí. Čiže je to trochu o Tom či do toho chcete ísť. My sme napriek týmto vyšším počiatočným nákladom išli. Ale s návratnosťou to nemá nič spoločné. Je to len o financiách. My sme sa rozhodli pre vrt+TC pretoze sme nechceli žiadnu vonkajšiu jednotku a žiaden hluk von a chceme s tým aj pasívne chladiť do podlahy. Ale to vie aj TC vzduch-voda.
Odpovědět
Profilova fotka
@mp77 Plus možnost pasivního tedy nizkonákladového chlazení v létě, kdy je podlaha chlazena médiem, které je ochlazováno v zemi.
Odpovědět
Profilova fotka
@pepco2 tak by bolo ešte fajn napísať, od koho máte TČ.
Odpovědět
@josefx, vrt 2x80m, straty domu okolo 7, 220 zastavaná plocha, bungalov, Južná Morava, aktuálne máme v projekte IVT EQ8. Stavať začneme až v lete, čiže výber TC sa ešte môže zmeniť. Na tomto modely sa mi nepáči, že už má celkom dosť rokov.
Odpovědět
Profilova fotka
Jo máte pravdu, bude lepší vzduch/voda pro moje využití, navíc bych musel asi přemýšlet o vrtu, jelikož plošnej kolektor by mi sežral všechnu využitelnou čás zahrady na bazén.... Technickou místnost mám tak blbě, že tepelko bude vedle příjezdovky, ale to asi nevadí, ložnice a pokoj je na druhou stranu a směrem od baráku dopředu máme jen pole, tak by to nemuselo nikoho rušit.
Odpovědět
@zdenek_valek jak výše realisticky uvedl @pepco2, tak i když byste zemním TČ ušetřil 30% energie, tj. u moderného domu 9.000 Kč ročně, tak ještě ale musíte zohlednit cenu peněz - na což se tady na tomto serveru velmi často zapomíná, resp. nechtějí si to mnozí připustit. Co to znamená ? Na zemní řešení potřebujete navíc +200.000 Kč, které musíte jednorázově vydat (buď ze svého a přijít tak o úroky z vkladu anebo si je musíte půjčit za úrok. Pro zjednodušení počítejme, že obojí je aktuálně 6%. Takže v prvním roce zaplatíte jen na úroku 12.000 Kč, tj, víc než jste ušetřil na energii, anž byste jakkoliv umořil investici. Samozřejmě velkou neznámou, která celou kalkulaci hodně ovlivní, je vývoj ceny silové energie na trhu. Ta již dále neporoste, resp. bude klesat - výrobní cena kW je (dle zdroje) 0,3-0,80 Kč/kwH, není důvod, aby na trhu byla dlouhodobě nerovnováha, že by se něco prodávalo s mnohaset procetní obchodní přirážkou. Teď jsou (byly) ceny naprostá anomálie, způsobení panikou, kdy se celá střední Evropa bála, že tuto zimu zmrzne, z důvodu výpadku ruských zdrojů. Jak je vidět, poté, co se ukazuje, že tuto zimu už v pohodě doklepeme, ceny klesají i pod stropy. Tato skutečnsot dále zhoršuje návratnost těch dražšch investic (vč. např FVE - chudáci ,co se do toho nechali zblbnout, za současných nesmyslně přepálených dodavatelských cenách).
Odpovědět
@mp77 Proč kalkuluješ s úroky z vkladu, ale ne s inflací? Beru zde situaci, kdy si na to člověk nemusí půjčovat - tj. když těch cca 200 tisíc navíc dotyčný má, buď je uloží řekněme za těch 6 % (přičemž mu inflace ale žere 17 %), nebo je utratí za čerpadlo?
Odpovědět
@synura_p Proč ? Protož pro potřebu tohoto výpočtu (tj. návratnost vyšší investice versus úspora na faktuře za elektřinu) je relevantní pouze vývoj ceny elektřiny, nikoliv (celková) inflace. Teoreticky by argument s inflací platil, ale pouze v případě, že by elektřina ještě zdražovala o inflaci (od tohoto okamžiku dál, inflace co už byla je irelevantí). Její cena neroste, naopak už ted klesá a jsem přesvědčený, že klesat bude (i nominálně) Tenhle žvást s inflací, kteým se dají mnozí oblbnout, tlačí také již zmiňovaní, prodejci FVE
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?