Tepelné čerpadlo LG - zkušenosti

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Dobrý večer, prosím o zkušenosti s TČ LG voda/vzduch, popřípadě přímo s prodejci CLGservis.cz - pokud někdo poradí i jinou variantu, či značku budeme rádi, samozřejmě nám jde o co nejnižší cenu, ale zase ne úplně na úkor kvality... moc děkuji :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den naše čerpalo LG Therma V 16kW není vybavené pro měřením spotřeby. Podle našeho dodavatele je toto za příplatek. Umístil jsem na elektrický přívod obyčejný třífázový elektroměr. A tím vím kolik mi stojí ohřev vody na mytí TUV a topení do radiátorů. Rozdělit to neumím, ... Jen celkově. Děkuji PZ
Odpovědět
Profilova fotka
@pezazape ano to už vím 😁 dnes tu u mě byl jeden známý co má taky toto TČ a rikal mi, že je potřeba dokoupit jakýsi modul. Nebo nejlevnější řešení, dát před TČ elektroměr. Ale i to prý stojí okolo 10000 Kč. To by mě docela zajímalo kolik stojí ten modul....
Odpovědět
@ondra_ondra Asi jste si přidal jednu nulu. Trojfázový elektroměr koupíte za cca 1000Kč. Analogový možná i za 500Kč
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 nepřidal, opravdu mi bylo řečeno 10000 (i s prací). Jestli to odpovídá realitě je věc jiná
Odpovědět
@ondra_ondra První odkaz z google https://www.hutermann.cz/produkt/elek... Nejdražší co jsem našel je cca 4000 Kč, takže zbytek za práci.
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den 10. 000,- Kč je opravdu hodně cca za třetinu (+/-) a určitě to bude fungovat. Já mám tento, ... https://www.hadex.cz/r241-elektromer-... Je podle mě dostačující. Instalace do krabice cca 2-3.000, - Kč podle prostředí. Od Srpna do dnešního dne mám spotřebu dne 10.600 kWh. Topení + ohřev TUV. Děkuji
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
Profilova fotka
@ondra_ondra dobrý den, měření spotřeby pro LG Therma V. Je volitelné příslušenství a musí se dokoupit a přidat do venkovní jednotky. Nabídli mi to 5-6.000 myslím zbytečné. Dal jsem za elektroměr na přívod. Cena okolo 1000,- Kč Děkuji pěkný den, Petr Zalusky
Odpovědět
Profilova fotka
@pezazape dobrý den, to už samozřejmě vím 😉 nicméně příplatek za měření jsem poptával u několika autorizovaných firem LG a přicházely nabídky 14-20 tisíc korun. Tedy raketa jako blázen. Těch 6000 bych obětoval.
Odpovědět
Profilova fotka
@ondra_ondra Zeptejte se pana Jindry firma CLG servis (http://www.clgservis.cz). Požádejte ho nabídku na dodatečné měření. Jen pozor na záruky od vašeho dodavatele, ...? Pěkný den.
Odpovědět
Profilova fotka
@pezazape i u CLG jsem poptával 😉 tohle měření má prostě LG napálený neskutečným způsobem.... Už jsem to vyřešil elektroměrem na čerpadlo
Odpovědět
@ondra_ondra Ono by nebyl problém použít 2 sazbový a klidně můžete měřit zvlášť jak topeni tak i ohřev TUV. Elektroměr má i další výstup kde můžete data zpracovávat i časově. Třeba zde. https://www.e1.cz/produkt/1201589-ele...
Odpovědět
Profilova fotka
Mám typ HU123_U33 NK3 12kW split Topný výkon 11.5 kWh i při mínus 15°C a slušném COP (2.13 při teplotě vody 45°C nebo COP 2.8 při teplotě vody 40°C . Najděte si datasheet tabulku . Při nepřekročeni délky chladivového potrubí 9.9m není třeba provádět roční revize chladivového potrubí (vlezete se do ekvivalentu 5t CO2) 7 letá záruka na vše (kromě práce opraváře) v případě že si necháte dělat každoroční servis za cca 1500Kč. Hlučnost. Na plný výkon se hluk čerpadla rozléhá po půlce dvou generačního nezatepleného domu se starými okny. Čerpadlo umístěno na samostatném podstavci. Spínání stýkačů které spínají elektrokotel jde slyšet v ústředním topení. Nahřívání TUV jde nastavit max. na 50°C Vodní čerpadlo jde slyšet v ústředním topení, doporučuji snížit jeho otáčky na 2500 RPM a pak máte od hluku vodního čerpadla klid. Čerpadlo bych rozhodně nedoporučoval do husté zástavby protože jinak si ze sousedů uděláte nepřátele. To že jde čerpadlo v domě slyšet je podpořeno možná také tím že je od domu vzdáleno cca 3m takže jeho zvukový projev jakoby dopadá na větší část domu. Tohle "monstrum" bych doporučil jen tam kde nebude vadit jeho hluk a nebo budete moct pustit tichý režim který hlučnost posune na snesitelnou úroveň ale sníží jeho výkon na 75%. Nedoporučuji kupovat silnější verze 14 a 16 KW. Od venkovní teploty cca 0°C mají tyto "silnější" verze téměř stejný tepelný výkon jako tato 12kW. Do google vyhledavače zadejte hu123 u33 datasheet pdf a na stránce steelsoft klikněte na odkaz PDF ve kterém na 92 až 95 straně najdete tepelné výkony těch 3 zmiňovaných typů.
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 10 měsících
Dobrý den, chtěl bych oživit diskuzi o tč LG Therma V. Jsem 3 rokem majitelem verze split 9kW, jeden z prvních v republice s novým chladivem. Zatím tedy dost problémový stroj. První sezonu odešlo čerpadlo, prý málo chladiva. Druhou sezónu praskl výměník, opět výrobní problém. A ještě v závěru odmítalo fungovat rozmrazování, vyměněn 4 cestný ventil. Jediné co tedy funguje dobře je bivalentní elektrokotel a servis montážní firmy. Tuto sezonu zatím bez závad, ale už mu moc nevěříme. Problém je i jeho běžný provoz. Pokud se neodmrazuje, tak vše jede v pohodě o čerpadle ani nevíte. Po odmrazování čerpadlo naprosto nesmyslně zvyšuje svůj výkon vysoce nad nastavenou teplotu vody (nastaveno 27st. čerpadlo to žene až do 32st.) kdy se projevuje vysokou hlučností, drnčení plechů a vibracemi. Přitom by stačilo, aby po poklesu teploty při rozmrazování dosáhlo teploty nastavené a výkon snížilo. Jenže to je problém na který servis ani montážní firma neumí reagovat, je to věc softwaru výrobce. Takže tímto prosím ostatní majitele těchto čerpadel o zkušenosti z provozu, já jsem vyzkoušel snad všechny možná nastavení, ale problém navyšování výkonu po rozmrazování nevyřešil. Mějte se
Odpovědět
Jen oprava; první sezónu odešel kompresor, vyměněna venkovní jednotka čerpadla.
Odpovědět
další diskuze na: https://www.modrastrecha.cz/forum/top...
Odpovědět
Moje zkušenost s TČ LG Therma V 7 kW split R32 (HU071MR U44+HN0916M NK4): - novostavba TZ cca 5 kW při -15 stC (můj odhad - v projektu je 6,3 kW, ale nakonec jsem použil trošku silnější izolaci); topení do podlahy - TČ ohřívá i TUV (Dražice OKC 300 NTR/HP) – přes trojcestný ventil; ohřev na 45 stC; bez el. dotopu; legionelu jsem neřešil a ani řešit nakonec nebudu (TUV se používá každý den a v domě nejsou žádné nepoužívané odbočky, kde by dlouhodobě stála voda v potrubí) - instalován 2x podružný elektroměr pro TČ i pro bivalenci - topná sezóna 2020/2021 – TČ 2600 kWh, bivalence (3000 W) 175 kWh (běžela vždy při odmrazování, při topení se nesepnula); letošní topnou sezónu jsem bivalenci zatím vypnul - preferuji topení nonstop na co nejnižší teplotu vody (při 0 stC stačí klidně voda 25/27); v pokojích je 21-22stC, akorát podlahy v koupelně nejsou zrovna teplé, jak by si člověk přál (voda by musela být aspoň 30 stC) - po ustálení požadované a skutečné teploty vody TČ klidně moduluje až na cca 350 W (v mrazech je samozřejmě potřeba vyšší příkon) – 1x za hod si lehce zvedne příkon zřejmě kvůli promazání oleje; začátek/konec sezóny – topím přes den, když jsou výrazně vyšší teploty - mám trvale zapnutý tichý režim (výkon kompresoru max. 75% a snížené otáčky ventilátoru) – výkon dostačuje, je méně defrostů a používám to i v létě při ohřevu TUV (tak nějak předpokládám, že šetřím kompresor) - hned při prvním spuštění na začátku sezóny jsem si všimnul, že TČ cykluje (VYP/ZAP/VYP/… chudák kompresor) - původně nastavena regulace dle výstupu vody, kde se rychle překročila hystereze a došlo k vypnutí kompresoru (viz popis chování TČ po zapnutí/defrostu ve výše uvedených příspěvcích uživatelů – TČ jde zbytečně do výkonu); vyřešil jsem cyklování přepnutím regulace na vstup vody, kde nejsou logicky takové výkyvy teplot (hystereze ponechána na default -2; +2). Na -1;+1 už v určitých případech docházelo k vypínání kompresoru a cyklování. Bohužel u vnitřní jednotky NK4 není možné si zvolit vlastní interval hystereze. Nová NK5 už to dle videí na YT umí. Největší problém SW regulace LG vidím v tom překmitu výkonu po zapnutí/odtávání. Dochází tak úplně zbytečně k brzkému zamrznutí výparníku a tím se samozřejmě snižuje COP. Pokud jsou příznivé venkovní podmínky a k zamrzání nedochází, tak mi ten překmit nevadí, ale je potřeba si přiznat, že většinu sezóny se potýkáme právě s teplotami lehce nad 0 stC, kdy je zamrzání výparníku na denním pořádku. - hluk – velice důležitý parametr pro výběr TČ; je slyšet hlavně kompresor, při příkonu nad 1500W už je jednotka docela slyšet i v domě (naštěstí jsem umístění plánoval na opačnou stranu, než jsou obytné místnosti a sousedy v těsné blízkosti naštěstí nemám); snažil jsem se to řešit – kompresor dostal ještě jeden „kabát“ v podobě izolačního materiálu, který se používá na odhlučnění např. podvozků v automobilech (měl jsem to schváleno technikem LG) – utlumilo to určitě ty ostřejší výrazné frekvence, takže ve výsledku spokojenost ve spojení s tichým režimem. Když jednotka moduluje pod 1000W, je už klid. Bohužel jsem neměl nikdy možnost na vlastní uši poslechnout stejné TČ LG v provozu u někoho jiného, abych porovnal hlučnosti kompresorů mezi stejnými jednotkami. Při určitých frekvencích docházelo často i k rezonaci krycích plechů a to už byl docela koncert  Opět vyřešeno samo domo pomocí gumové pásky „žužovky“ v místě úchytů. - doplňky – 1) WIFI modul – když jsem si přečetl, co umí, respektive neumí, tak jsem ho nepořizoval. Raději jsem $ vrazil do monitorovacího systému TČ, kdy mám k dispozici data z několika teplotních čidel a podružného elektroměru s impulsním výstupem (inspiroval jsem se zde: therm divamse - docela často sem chodím „na čumendu“, proto poděkování autorovi tohoto online monitoringu); 2) vnitřní čidlo pokojové teploty – samotný ovladač LG má v sobě teplotní čidlo, ale potřeboval jsem sledovat teplotu v jiném pokoji – stačí použít NTC termistor 10K a napojit se s kabeláží do vnitřní jednotky + přepnout nastavení v instalačním menu. - regulace: vyzkoušel jsem regulaci dle teploty vody/vzduch+voda/ekviterm – každý režim má své mouchy. Regulace podle vody je asi nejjednodušší a většině uživatelů nebude dělat problém si sem tam upravit teplotu ručně. U regulace vzduch+voda vidím problém v nastavení hystereze vzduchu (-0,5;+1,5) – strašně velký interval. Ve všech případech se však setkáte se zbytečným výkonovým překmitem po zapnutí/odtávání. Pro zájemce odkaz na zahraniční fórum, kde už se řeší regulace přes HW a SW třetí strany, která by měla zamezit právě těmto špičkám: https://gathering.tweakers.net/forum/... - chlazení – zkoušel jsem v létě a opět ta stejná ohrátá písnička, TČ jde do výkonu a voda tak během pár minut jde pod 16 stC a to už je problém pro podlahovku (rosný bod). Nastavení tuším umožňuje stanovit limit vody na výstupu, ale TČ by zas zbytečně cyklovalo po 4 min intervalech. Takže jsem to nepoužíval a aspoň jsem se dokopal k dodělání venkovních žaluzií. - problémy, které mě potkaly: 1) vnitřní pokojová jednotka neměřila teplotu – po rozdělání jsem zjistil, že tam chybí termistor -> výměna za novou pokojovou jednotku v záruce; 2) netopila bivalence – musel jsem trošku rozebrat vnitřní jednotku a byla tam nakonec vyskočená tepelná pojistka, od té doby už ok, bivalence funguje; 3) před týdnem jsem začal pozorovat nízký topný výkon (COP sotva 2), TČ sice vytopilo dům, ale při velké spotřebě EL. Běžný uživatel by si nevšimnul ničeho neobvyklého, prostě to topilo. Venkovní jednotka však začala namrzat v pruzích – zřejmě únik chladiva. Druhý den TČ vyhodilo i hlavní jistič na ulici a dle monitoringu byla teplota kompresoru > 110 stC. Obavám se, že kompresor už to bude mít za sebou… ale uvidíme. Naštěstí ještě v záruce. Bude se to řešit hned začátkem příštího roku (teď mají všichni dovolenou). Naštěstí funguje bivalence – odpojil jsem jeden termistor z PCB a jednotka se hned přepnula do nouzového režimu. - toť postřehy amatéra uživatele tohoto TČ. Těch postřehů k chodu TČ je spousta, bylo by to skoro na celovečerní film. Když jsem vybíral TČ, bylo LG ještě opravdu za docela dobrou cenu (95 tKč za TČ + práce). Ať žijí dotace… ale to je zase jiná story
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?