Teplovodní podlahové vytápění - jak regulujete?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahojky, stále se rozhodujeme, zda do domečku pořídit teplovodní nebo elektrickou podlahovku. Moc tomu nerozumím, ale bylo mi řečeno, že u teplovodního se dost blbě regulují teploty v jednotlivých pokojích, že většinou je termostat umístěn např. na chodbě, ten je nastaven na 21° a když se v té chodbě 21° dosáhne, vytápění ustane všude. Kolik máte termostatů při teplovodní podlahovce. A jak řídíte teploty v jednotlivých pokojích? Já chtěla termostat do každého pokoje (okruhu) a řídit si teploty zvlášť. Ale i manžel mi říká, že to půjde dost těžko, že ta voda do těch pokojů chladnější nepůjde... Takže si říkám, zda by nebyla lepší elektrická podlahovka. Jenomže to zase budeme odkázáni na elektřinu už navždy. U teplovodní by byl možný alespoň přechod na jiný zdroj (tepelné čerpadlo). Plyn nemáme a mít nebudeme.
Odpovědět
@ludasek Zdravím, dovolím si odpovědět. Dle mého názoru je regulace pomocí několika termostatů v různých místnostech v případě teplovodního podlahového (a tedy nízkoteplotního a nesálavého) vytápění zbytečnost. Podlahové vytápení nefunguje jako radiátory či krb, není to sálavé teplo, ale akumulační, kdy se teplo předá do podlahy a ta dále pak do prostoru (jednoduše řečeno, více to rozvádět nebudu). Rozdělovač na podlahovém vytápění si představte jako kohoutky na baterii, kde ale nejsou jen dva, ale např. osm (pro každý okruh jeden, kde okruh může být jedna místnost, ale také nemusí - to záleží na projektu, velikosti místnosti atp.). Pokud máte podlahovku jako primární vytápění, udržuje se v celém domě plus mínus stejná teplota, resp. vy do podlahy z nějakého zdroje (plynový či ele. kotel, krb, akumulační nádrž, ...) pouštíte vodu jednotně zregulovanou na třeba 25 stupňů. Ta jde do rozdělovače (těch kohoutků) kde v závislosti na utažení či povolení kohoutku na každém okruhu nastavíte průtok (litry). Tzn. pokud pustíte např. do ložince méně litrů v okruhu pro ložnici, předá se méně tepla a tím pádem teplota v této místnosti bude menší než ve zbytku domu. Naopak třeba do koupelny pustíte vody co nejvíce, čímž dosáhnete vyšší teploty v dané místnosti. Představte si to tak, jako kdybyste si do vany napouštěla teplou vodu pomalu čůrkem, tak ta voda ve vaně také rychleji vychlande, než když pustíte horkou naplno. Tímto jednoduchým způsobem regulujete, nicméně z mé zkušenosti to nastavíte jednou a už na to nesáhnete. Teplota v celém domě je totiž u podlahovky plus mínus stejná a hlavně má pomalejší náběh (třeba den i dva), než se po regulaci tím kohoutkem projeví změna. V tomto důsledku je termostat v místnostech k ničemu, protože to nebude mít okamžitý efekt. Stačí vám si koupit za pár stokorun interiérové teploměry, třeba do koupelny a do ložnice, kde budete asi nejvíce teplotu sledovat (pro spaní mít třeba 20 stupňů, pro koupelnu 25, ve zbytku baráku 22-23 stupňů, tam tedy teploměry nepotřebujete). Zjistěte si konkrétně, co vám tam za rozdělovač dají. Asi bych šel do Rehau, nestojí tolik. Nás rozdělovač + potrubí od Rehau vyšlo na 100 m2 na nějakých 18 tis. Kč. To zase není tolik, aby se vyplatilo jakkoliv šetřit. Jen si ujasněte, že podlahové vytápění opravdu nefunguje tak, že je vám zima, tak zatopíte a máte za dvě hodiny teplo. Podlahovka běží stále a udržuje vám v domě konstantní teplotu, ale má dlouhý náběh, nicméně se i dlouho drží naakumulované teplo (v dlažbě, betonové podlaze, zdivu atp.).
Odpovědět
Profilova fotka
@ludasek vhodna je regulace primo z rozdelovace. v podstate je vhodne na to jiz skoro nesahat, nastavite si optimalni teplotu (prioadne pro kazdy z obvodu) a je to … btw. 55 tis kc je hoodne ☺
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
ještě bych se taky chtěla zeptat máme takovouto regulaci podlahového topení: viz. obr na co slouží ty "kolečka" nahoře - u těch otazníků? co ovlivňují? S těmi kolečky jsem nikdy neotáčela - regulovala jsem vždy jen u těch "litrů" - ale stejně mi lze regulovat litry pouze v rozmenzí 1-2 a přitom tam je měrka ukazující třeba až na 4 ale ať kroutím jak kroutím tak na maximum se dostanu fakt jen na ty 2...
Odpovědět
Profilova fotka
@tachomitrka litry - nastavujete průtok do jednotlivých trubek v místnosti (tedy ,,regulujete"), uzávěrem na opačném konci trubky pouze uzavíráte či otevíráte okruh (zkontrolujte, zda máte všechny otevřeny naplno). Na vyšší hodnotu, než 1-2 se dostanete, když přiškrtíte ostatní okruhy....
Odpovědět
@davda takže když mám třeba okruhů 5 (žebřík koupelna,koupelna podlahovka,pokoj1, pokoj2 a ložnice) tak na úkor ložnice kde dejme tomu nastavím regulaci na 1litr můžu v jednom pokoji zvýšit na 2litry? a okruhy tedy otevřu všechny naplno ale budu regulovat jen litry nebo musim regulovat i otevření okruhů a pak až litry?
Odpovědět
Profilova fotka
@tachomitrka ano, tak jak píšete, na úkor jednoho...ano, okruhy otevřít naplno a regulace pouze litry,....
Odpovědět
@lukoid Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nemáte zkušenost s tím, jestli teplotu u teplovodního topení stáhnout, když třeba odjíždím na víkend a nebo spíš třeba na 10 dní a nebo nechat? S regulací jsem teď dost manipulovala a nestačila jsem se divit, že jsem za měsíc protopila v bytě 54m2 skoro 3 tisíce. A ještě za jak dlouho asi tak se voda ohřeje, pokud se přidají stupně. Docela s tímto topením bojuji a obávám se, že spotřeba za topnou sezonu bude hrozná :-| Děkuji za odpověď
Odpovědět
@atari Zdravím. Obávám se, že Vám zaručeně nedokážu na vše odpovědět. Těch příčin, proč protopíte tolik, může být více - špatná izolace vedoucí k rychlému ochlazování, příliš vysoká teplota ohřevu, špatná regulace, vysoké průtoky, ... to takto na dálku nelze říct. Obvykle se podlahovka, pokud je to primární zdroj vytápění, na dobu nepřítomnosti nevypíná ani rapidně nestahuje. Samozřejmě, že třeba temperovat na 21 stupňů, když tam nejste, lze, ale po návratu z víkendu musíte počítat s nějakou dobou, než se při zvýšení třeba na 23 stupňů tato teplota projeví - to mohou být hodiny, ale i třeba den, někdy dva. Tři tisíce za měsíc při tak malé ploše jsou opravdu hodně, nicméně to záleží opravdu na mnoha aspektech. Doporučil bych spíš konzultaci s topenářem či dodavatelem.
Odpovědět
@lukoid Moc vám děkuji za odpověď, budu to muset nějak řešit.
Odpovědět
Kotel jsem měla nastavený na 28 stupňů a až teď zvedla na 33 stupňů.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Má někdo prosím zónovou regulaci od Jablotronu? Vypadá to, že je to za přijatelnou cenu. Také řeším jak regulovat podlahové vytápění, chtěl bych to řešit komfortněji.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@raduzza Vyřešil jste?
Odpovědět
Článek se načítá
@lukoid Píšete "Podlahovka běží stále a udržuje vám v domě konstantní teplotu..." Nyní to mám tak, že mám centrální termostat v chodbě, kde mám nastaveno např. 23,5 st. (režim komfortní, kondenzační kotel Baxi). V rozdělovači mám nastaveny průtoky. Jakmile teplota klesne v chodbě pod 23,5 st., podlahovka (kotel) sepne a dohřeje. Např. na cca 24,2 st. Pak se vypne. Tzn. v tomto období se spíná cca za 1-2 dny. Pokud svítí slunko, tak i za déle. Chtěl bych se prosím zeptat, zda je to blbost to takto provozovat. Psal jste, že podlahovka běží stále. V jakém režimu by tedy muselo být nastaveno? Děkuji.
Odpovědět
Reknu to jednoduše..... Regulace podlahovky je kravina a uplne zbytecna, na rozdelovaci si to nastavite pri spuštění a pak se na to uz nesahá
Odpovědět
Profilova fotka
S dovolením odpovím také: to že podlahovka běží stále je myšleno tak, že kotel není natvrdo vypnut (třeba jističem), je stále v provozu a jen když termostat dá pokyn tak sepne a začne ohřívat vodu. Takže to máte zřejmě dobře. Jen máte asi nastavenou moc teplou vodu, protože když kotel vypne třeba při 23, teplota místnosti by se už neměla moc zvedat. My to měli první rok taky tak, že po vypnutí kotle se nám teplota místnosti zvedla ještě o stupeň, pak to postupně klesalo. Museli jsme snížit teplotu vody a pak kotel vypnul při dané teplotě a teplota místnosti se už nezvedala. Ale zase je rozdíl jestli je venku na nule nebo - 15. Při těchto extrémech se musí teplota vody nastavit na víc. Jinak závidíme,teď máme zapnutou jen koupelnu, wc a pracovnu, a kotel nám spíná tak 3x denně. Holt koupelna na sever a termostat v ní, ale jinak dobrý.
Odpovědět
@melin6 ...na rozdelovaci mame nastavene prutoky uz 3rokem,do kazde mistnosti na kolik chceme vytapet a muz na to ani nesahne...vsechny ty blbosti kolem nechtel,jeden termostat,ktery byl soucasti kotle a vic nepotrebujeme😉
Odpovědět
Profilova fotka
jo a k té regulaci, je to fakt zbytečné to furt štelovat. My jsme první rok zkoušeli v pátek odpoledne vypnout kotel a zatopit krbem, v domě bylo teplo, ale podlaha vystydla a v pondělí ráno když jsme šli do práce a spustili kotel, tak běžel 2 dny v kuse než se zase podlaha nahřála a vystydlý dům se ohřál. Takže když pojedu pryč v zimě třeba na 14 dní, tak možná má význam snížit trochu teplotu v domě, ale na víkend , natož na noc nebo přes den když jsme v práci to nemá vůbec smysl.
Odpovědět
Máme zónovou regulaci od JABLOTRONu, funguje, nemusel jsem celou zimu štelovat v rozdělovači. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
S oblibou říkám: Selže-li všechno, přečti si návod. V tomto případě si teplotní chování svého domu prostě vypočítejte. Zadávejte si počasí, topné výkony i požadavky na teploty a uvidíte, jak to váš dům zvládne. Požadavky na vytápění jednotlivých místností se občas liší díky počasí až o 50%, proto jednoznačně vítězí lokální termostaty a řízení každého okruhu zvlášť. Celek včetně internetového dohledu a řízení lze pořídit kolem 2-3 tisíc Kč a mám to tak vyřešeno doma, na chalupě i v nájemních bytech. U novostavby stačí pouze natáhnout z každého pokoje ethernetový kabel mezi krabičkou pro termostat a rozdělovačem.
Odpovědět
Přesně tak jak píše josef_vavra :-). Já si natahal kabely sám, volil jsem raději FTP kabel, ne UTP.
Odpovědět
@slabici Zrovna nyní budu poprvé spínat teplovodní podlahovku. Teprve se budu zanedlouho stěhovat, tak nebylo potřeba topit. V domě je cca 18st.C. Termostaty v místnostech mám kabelážně připravené, ale ještě nejsou koupené a instalované. Tzn., že nyní pojedu jen na nastavenou výstupní vodu z elektrokotle a seřízení průtoků. Můžu se Vás orientačně zeptat, abych si udělal představu, kolik máte zhruba do větví puštěné průtoky a jakou jedete výstupní vodu z kotle ? Je mi jasné, že zmenšením průtoků do jednotlivých větví (místností) tím v daných místnostech docílím nižší teploty. A neměl by spíše centrální jeden termostat, když jej pořídím být např. v místnosti, kde jsem nejvíce, tedy obývák, kde nastavím např. 23st.C. ? Přeci jen v chodbě a zádveří, mi stačí nižší teplota. Četl jsem, že jej máte v chodbě.
Odpovědět
Profilova fotka
to je asi informační šum, my máme termostat v koupelně. Nám zapomněli natahat kabely ke kotli a tak máme bezdrátový termostat. Chvíli jsme zkoušeli kam s ním, v obýváku byl problém že teplota se hodně měnila podle sluníčka, takže nakonec skončil v koupelně. V koupelně, která je na sever a 1 okruh , chci mít největší teplo, tak mám průtok na maximum a na termostatu 25.Wc to samé, je vedle koupelny. V ložnici(východ) mám 2 okruhy, hodně uškrcené, tak je tam 20. Obývák V+J, 3 okruhy, uškrcené, 22 st., když vysvitne sluníčko a hřeje, tak teplota vystoupá třeba na 24, takže se nepeču a při 22 se dá normálně fungovat. V pracovně J+Z 2 okruhy, uškrcené, 23 st.. V chodbě, zádveří a technické hřejí trubky od kotle do místností, tam teplotu neřeším. V technické mám třeba kolem 22. Podle mne by měl být termostat v nejstudenější místnosti kterou chci vytápět. Teplotu vody mám při normální zimě asi 32 , při -15 jsem zvedal teplotu na 38. To se stane tak 1-2 za zimu a je to otázka pár vteřin. První zimu se to budete učit, pak už to bude dobrý. Hlavně si nechte vše vysvětlit, my jsme se až po roce dozvěděli, že průtok vody se šteluje průtokoměry, my to škrtili uzavíracími kohouty. :-D
Odpovědět
Ok. Děkuji za vysvětlení ;) . Já snad doteď šteloval dobře průtokoměry. Alespoň vždy na jakékoliv otočení reaguje rafička v průtokoměru kde jsou vidět l/min. A když na to koukám, tak snad tam ani ničím jiným nejde točit. A průtok na maximum je třeba na ty 4l / min ?
Odpovědět
Ještě mě teď napadla taková otázka. Co je vzhledem k ekonomičtějšímu provozu a zvýšení teploty v místnostech lepší ? Zvýšit o pár stupňů teplotu vody na výstupu z kotle a nechat průtokoměry nastavené jak byly, nebo nezvyšovat teplotu vody z kotle, ale zvýšit jen průtoky v místnostech ?
Odpovědět
@hamikaw čím teplejší voda tím roste spotřeba energie na její ohřátí, ohřátí vody z 20°C na 21°C potřebuje méně energie než ohřátí vody z 32°C na 33°C, takže logicky je lepší zvýšit průtok, pokud je to možné, než teplotu vody...
Odpovědět
Ok. Děkuji za odpověď. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@plaintruth Na ohřátí o stupeň je vždy potřebná stejná energie. Cca 4200 J/(kg*K) Pokud máte kondenzační kotel, pak je účinnost výrazně závislá na teplotě zpátečky. Proto je lepší nezvyšovat průtoky, ale naopak pohnout nátokovou teplotou. Současně si nerozházíte vyvážení místností. Čím menší průtok, tím menší náklady na čerpadlo a větší účinnost kondenzačního kotle. Naopak se bohužel zvyšuje nerovnoměrnost teploty různých částí podlah. Názorné příklady výpočtů vytápění podložené reálnými výsledky najdete v mém profilu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
@velman To určitě jo, pokud má ta regulace tzv. samoadaptivní chování (umí předvídat)!!
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Mame v dome centrální termostat v prizemi kde je otevreny prostor kuchyne, jidelna a obyvak na termostatu mame nastavenou denni teplotu od 6ti do 6ti 22 stupnu a zbytek dne, nocni rezim 21,5...problem je apis v hornim patre kde termostat neni a napriklad v detskem pokoji ktery je severo zapadni je zima. Ted na podzim i na jare mi prijde ze topeni se zapne jen rano v tech 6,natopi se na tech 22 stupnu coz je tak za hodinu a pul a pak uz topeni cely den nejede, protoze dum je vyhraty od slunka a teplota je vic nez 22 i bez topeni, takze v hornim pokoji kde tolik slunka neni je zima a podlaha studena jak to resit... Topeni pak spina jeste nekdy v noci kdy se pak teplota dostane pod vedením a 21,5..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Profilova fotka
Dobrý den Požádal bych Vás o radu ohledně podalhového topení. Nedávno jsem koupil domek, kde je vytápění řešeno teplovodním podlahovým topením. Je zde velká akumulační nádoba na vodu ze které je následně proveden rozvod do podlahy v domě. Zajímalo by mě jaké v dnešní době lepší řešení. Zda s akumulační nádrží, která zárověň ohřívá vodu v el. bojleru, který je v době topení odpojen od elektřiny a nebo je lepší varianta přímý rozvod vody do podlahy a vodu v bojleru celoročně ohřívat el. proudem ? A dále zda by jste mi někdo poradil jak regulovat topení na regulátoru a k čemu slouží jednotlivé ovládací prvky, hlavně bílý kohout v levém horním rohu. Děkuji
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?