Topení v novostavbě Heatflow, zkušenosti

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat zda má někdo zkušenosti s topením https://heatflow.cz/? Měli jsme v plánu teplotovodní podlahové topení s napojením na akumulační nádrž a krb, ale dostali jsme nabídku od firmy de.mann a heatflow a zajímalo by mě zda máte s tímto zkušenosti? :-) Díky
Odpovědět
Profilova fotka
voda 300, myslím na náš dům, který není pasiv a nemá ani tč, je to fajn...
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 pošlu vám do SZ konkrétní nabídku, kterou jsme měli od Heatflow v r. 2016, kterou jsme také přijali, jsou tam rozepsané položky, akorát tam nejsou termostaty, ty stály cca 2 tis. jeden, máme jich 8.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 uvidíte to v té nabídce, je to cena včetně mřížky, všech potřebných materiálů i práce ;-)
Odpovědět
@mojebydleni No to se mi zdá teda strašně hodně, tedy, jestli máte novostavbu. jak velký máte domek? Můj předpoklad je do 25 000 Kč za vše/rok, tak snad to tak bude. Ale je to tedy s TČ.
Odpovědět
Profilova fotka
přesně máte TČ to my nechtěli dům máme zastavěnou plochu 112 s otevřeným stropem, galerii, zatím bez. fasády...
Odpovědět
@mojebydleni Pokud "zatím bez fasády" máte na mysli bez izolace, tak se vám to poté ještě sníží. Zastavěná plocha 149 m2, bez TČ a celkem se také dostaneme do 25 tis. Kč ročně. Ta izolace udělá dost, uvidíte.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak konečně můžu říct naši přesnou spotřebu, manžel mi dodal komplet vyúčtování za rok. Není to až tak růžové jak jsem sem psala, ale to byly údaje cca, co mi říkal manžel, každopádně nemám problém přiznat, že to je trochu více, jinak bych sem nepsala. Vychází to cca 2200,- na měsíc, celkově nějakých 26 tis něco za rok. I tak mi to připadá dobré, když máme poměrně velký dům, vše v podstatě na elektřinu, 3 TV, 3 PC, velký bojler, vařím na elektřině. Vařím denně teplé večeře, denně se všichni koupeme nebo sprchujeme, provoz TV, většinou i 2 denně, PC atd, pračka, sušička, dvě lednice a rozhodně se neomezujeme. Kdyby někdo chtěl, klidně pošlu do SZ podrobnější výpis spotřeby.
Odpovědět
@barca3979 Podstatné je, že Vám to vyhovuje. Pro ostatní se jedná o nezajímavé informace, protože nevíme, na jakou hodnotu se Vám podařilo snížit TZ z původní hodnoty 7kWh a především se do toho plete topení krbem (psala jste časté topení krbem). Spotřebu taky podstatně ovliňuje ohřev TUV. V NED domech je normální, že třetina připadá na ohřev TUV. Pokud máte velkou spotřebu, stálo by za úvahu investovat do bojleru s TČ. Kromě nižších nákladů na ohřev TUV ho můžete využít třeba na chlazení spížního prostoru, odvlhčování sušárny apod. V každém případě platí, že stejná spotřeba i tepelný komfort bude s libovolným jiným podlahovým topením včetně teplovodního.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487, abych vás opravila, ne krbem ale kachlovými kamny, to je podstatný rozdíl. Investovat do bojleru s TČ fakt nechceme. Co se týče TČ, mám na to svůj názor, asi tak jako vy na Heatflow.
Odpovědět
@barca3979 Je to vždy o tom, co člověk chce. Ona investice do kachlových kamen taky není zrovna málo. Já mít TČ budu, protože chci mít absolutně klid a věnovat se jiným věcem. Taky je důležité do celkových nákladů počítat právě to dřevo a ostatní věci s topením spojené. Na TČ jsou různé názory, ale nikdo nemá tu ucelenou pravdu. Diskuzí je hromada a nejvíc haní TČ ti, co ho viděli maximálně tak z rychlíku. Pro mě to znamená, že nebudu muset nic řešit, žádné dřevo, žádné přikládání, žádný popel, prach, žádné revize komínů. Návratnost? Že není? Ale ano, je. Ale ne u každého domu. Musí si to spočítat člověk dle svých tepelných ztrát a propozic domu. U mě je třeba návratnost proti pouze elektrickému topení cca 8 let.
Odpovědět
@barca3979 To je samozřejmě Vaše volba. Záleží zda preferujete náklady nebo např. ticho. Většina lidí se snaží minimalizovat provozní a samozřejmě i investiční náklady. Srovnáváte ale nesrovnatelné. TČ samozřejmě má své nevýhody, ale spotřebu dokáže snížit až na 1/3. To je fakt a je to měřitelné. Proti tomu spotřeba Heatflow je stejná jako např. el kabely, ale cena čtyřnásobná. To je taky fakt. Zjistit ceny není problém a spotřeby jsou taky měřitelné. HeatFlow prostě lžou a to mě vytáčí. Většina jejich argumentů jsou prostě obecné výhody sálavého topení a do toho spadá stropní, stěnové i podlahové topení včetně Vašich kachlových kamen. Sálavé topení není vlastnost HeatFlow jak se tím chlubí. Dále tam uvádí řadu argumenů, které odporují fyzice. Tomu se říká klamavá reklama a mělo by to být trestné.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex ano, to máte pravdu, že investice do kachláků nebyla malá, dokonce vyšší než do Heatflow. Náklady na celou zimu na dřevo cca 6 tis, popel žádný, prach téměř žádný, u kachláků je bezroštové topeniště, jednou za týden vymetu malou lopatku popelu. Přikládáme z TM, takže v bytě bordel z kamen žádný. Co se týče TČ, tak ho má soused a říkal, že už by do něj nešel. Má ho cca 10 let a už investuje do oprav a náhradních dílů. Kolega z práce staví novostavbu a o TČ se také zajímal, říkal, že ho odradila spousta známých, kteří s ním po x letech nejsou spokojeni, prý návratnost nulová, protože v době, kdy by se vám to mělo začít vracet, musíte opravovat nebo vyměňovat díly. To pouze tlumočím, takže netvrdím, že mají všichni pravdu, ale je to o tom pozjišťovat od lidí, kteří s tím mají zkušenosti. U nás to třeba bylo tak, že manžel si prosadil Heatflow a já kachláky, možná to byla chyba, nicméně ji zatím nevidím :-D
Odpovědět
Článek se načítá
@barca3979 Pravda, že servis nějaký je, ale to nejsou žádné brutální částky. taky záleží, jakou značku člověk zvolil. Ono se to vyplatí, ikdyž se jednou za 10 let koupí to TČ nové, každopádně, nikdo nevíme, co za 10 let bude :) Třeba už tady bude poušť :D Pořád platí, že člověk to musí zhodnotit ke svému danému domku. Jinak, kachláky jsou fajn, taky bych si nechal říct :)
Odpovědět
@davex Vám se vyplatí koupit jednou za deset let t.č. nové? Mohu znát název toho čerpadla?
Odpovědět
@barca3979 Kachlová kamna se nedají hodnotit jen návratností. To je vyloženě srdeční záležitost a taky musíte mít ochotu a sílu starat se o topení. Taky momentálně váhám, zda si pořídit jen krbovou vložku nebo akumulační kamna. @rimmer to hlavně záleží na tom jakou máte návratnost. Pro NED domy samozřejmě nemá význam kupovat TČ za 300t. V podobných domech je to dost na hranici návratnosti. Mezi levnější patří např. TČ Nordline, Lg, Mango apod.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 však já je nehodnotím, já je prostě chtěla. Chtěla jsem klasické šamotové, žádné rozvody, žádné vychytávky. Starou klasiku, která se naakumuluje a prostě příjemně hřeje a to taky mám. Jediná vychytávka tam je elektricky ovládaná klapka, lze tam navolit různé programy, my používáme jeden, kdy po zatopení hoří v topeništi, klapka je zavřená, po rozhoření se otevře klapka a teplo jde do kamen, při přetopení lze pustit do komína. Kdyby nešla elektřina, lze ovládat i ručně, to bylo mou podmínkou, nemám ráda závislost na elektřině.
Odpovědět
Profilova fotka
A ochota starat se o topení tam je a vůbec nás to neomezuje. Ráno se zatopí, to trvá 20 vteřin :-D a je to. Co se týče dřeva, tak to si bouráme sami, s tím už je více práce, ale to nás baví. Oba jsme vyrostli v domě, takže to známe a vyloženě jsme se na to z bytu těšili a nelitujeme.
Odpovědět
@rimmer To bylo s nadsázkou. Pro můj dům jsem vypočítal náklady na vytápění pomocí elektrokotle o cca 18000 dráž než TČ. A nestane se ti, že by ti odešla celá jednotka za nějakou dobu. Vnitřní jednotka i venkovní stojí každá cca 100 000 Kč. Je to IVT AIR X 90. Ale říkám, máme velký dům, větší TZ, u mě nemělo smysl řešit nějaký elektrokotel nebo plyn.
Odpovědět
@barca3979 Já Vám kamínka vůbec nekritizuji, chci je taky i přesto, že je to totálně neekonomické, je s tím plno práce atd.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 nemyslím si, že je to neekonomické. Práce mi nevadí, ale ta je pouze se dřevem, se samotnými kamny téměř žádná.
Odpovědět
@davex Jo tak, pro větší dům s většími t.z. dává t.č. jistý smysl, obzvlášť, když na to jsou ty zvrhlé dotace. Já jsem furt v nastavení domů s t.z. do 4kW, jaký bude ten můj, tam uvažuji s luftbojlerem a nějakou lepší klimatizací i na zimní vytápění.
Odpovědět
@rimmer Víte sám, že to není tak jednoduché. Spočítejte si náklady na klimatizaci a luftbojler. Topení klimatizací je problematické, protože topíte jen v jedné hlavní místnosti, není to bezhlučné a komfort taky není ideální. Luftbojler musíte doplnit o vzduchové rozvody, což zase zvyšuje cenu. Za podobnou cenu se dneska nechá sehnat rozumné TČ, které zajistí jak ekonomický ohřev TUV, vytápění celého domu a obvykle i chlazení. Chlazení podlahou sice není ideální, ale pořád lepší než nic. Podívejte se třeba na čerpadla Mango, Nordline nebo LG Therma.
Odpovědět
@zubr487 Souhlas, záleží také dost na rozložení domu, např. já budu luftbojler prostě táhnout dvěma rovnýma trubkama přímo přes SDK strop na půdu, takže rozvody triviální (no díky výkonu ventilátoru by ani neměly být komplikované), klimatizací je zase na trhu takový počet, že jejich cena je celkem nízká a jelikož bude umístěna ve středu domu v otevřeném prostoru, takže se o roznos tepla/chladu nebojím. U t.č. se bojím hlavně toho, že když odejde nějaká součástka, tak jsem doma jak bez topení, tak bez vody. Podlahou nic táhnout nechci, jelikož bych 1) musel topit pořád, jelikož to topení má pomalou odezvu, (budu mít vnitřní zateplení a SDK příčky, takže nejedu moc na akumulaci) za 2) to zvyšuje radonové riziko a za 3) nemohu si pak použít podlahovou krytinu jakou chci (masivní plovoučka, kantovka, korek, koberce..) Uvažoval jsem dříve o topných foliích, ale to má ještě navíc nevýhodu v nutnosti daného rozložení nábytku a elektrosmogu (pokud to není jen kachna), takže doplňkově zvítězily ele. konvertory, které jsou dneska tiché, pohledově nerušící, nepřepalují vzduch, dají se ovládat přes wifi a cena je do deseti tisíc za jeden a hlavně když je zapnu, tak je hned teplo.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Já mám náklady na klimatizaci a splitový bojler (SWH-35ERA + SWH-200IRA) 93 tKč komplet. Když doplním nějaké přímotopy za 15 tKč, tak nevím, jaké TČ se dá za podobnou cenu včetně podlahovky 180 m2 sehnat.
Odpovědět
@radim2015 Podlahu musíte dělat v každém případě, takže PT znamená přidat navíc trubky. Pro Váš případ dejme tomu vytápěná podlaha 150m2 Trubky 140 x 150 = 21t Rozdělovač = 3t Bojler 200l s výměníkem = asi 10t TČ 5kW MGK015IC = 50000t Celkem 84000 Kč + odhadem 20000Kč instalace a jste na stejné ceně. V případě poruchy TČ samozřejmě funguje bojler jako normální s elektro ohřevem a pro topení buď zůstane funkční elektro topení nebo si koupíte pár radiátorů.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Heatflow nebrat, je to předražený šmejd!! Vychází to na cca 1500 Kč/m2 podlahové plochy i s DPH.
Odpovědět
@guarrdian Pro upřesnění - nabízejí za přemrštěnou cenu "zázračnou" elektrickou fólii, která se jistě vyrovná běžným topným fóliím. Takže marketing zde žel funguje na 110%, až bych řekl, že to hraničí se slušnými mravy...
Odpovědět
Profilova fotka
@lukoid tak tomu začínáme věřit, fasada i dveře hotové, zatím teda topíme navečer krbem a teplo se krásně drží, uvidíme, jak to bude s podlahovkou.
Odpovědět
@guarrdian Někdy to hraničí skoro s lichvou. Ale to je ve stavebnictví už skoro standard.
Odpovědět
@davex Podobných šmejdů je plno ve všech oborech. Mě spíše překvapuje, že existuje kvanta lidí kteří se ještě nenaučili rozeznávat podobné reklamní praktiky a nechají se napálit.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?