Z čeho děláte obestavbu krbové vložky?

25. říj 2019470
avatar
Autor

registrovaný 27. 1. 2011

246 příspěvků ve fóru

2. led 2012

Zajímalo by mě, z čeho děláte obestavbu krbové vložky. Díky za odpovědi. 🙂

 • avatar

  registrovaný 29. 7. 2009

  38 příspěvků ve fóru

  3. led 2012

  budeme dělat z ytongu.

 • avatar

  registrovaný 21. 10. 2011

  1 příspěvek ve fóru

  3. led 2012

  My máme ze Silca desek 🙂

 • avatar

  registrovaný 10. 2. 2009

  196 příspěvků ve fóru

  3. led 2012

  Byli jsme ve firmě,která se specializuje jen na krby a už opravdu dlouho...a tam nám doporučili klasickou cihlu,máme jich doma fakt haldu,takže není co řešit....A naopak co nám řekli,že je krajně nevhodné je Ytong.

 • Sponzor fóra
 • avatar

  registrovaný 11. 2. 2006

  49 příspěvků ve fóru

  3. led 2012

  my ji máme z ytongu a sopouch ze sádroše.máme to už 5rokem a že by ytong nebyl nějak vhodný se mi nezdá,nepraská a žádnou neplechu nám nedělá.
  Každá firma řekne něco jiného,každý chce prodat.

 • avatar

  registrovaný 9. 6. 2009

  535 příspěvků ve fóru

  3. led 2012

  Z našeho okolí má skoro každý krb obezděný ytongem v kombinaci se sádrokartonem a bez problémů. 😉 Existují různé možnosti: ytong, cihly, Liapor, Brulapor, Promasil, Silca, Isoboard, Superisol... My máme krbovou vložku usazenou na cihlách a obezděnou ytongem, přední část je z nehořlavého sádrokartonu. Ytong se nedoporučuje kvůli případné prašnosti, ale my máme krbovou vložku zaizolovanou speciální skelnou vatou, která byla součástí balení krbové vložky s výměníkem, hliníkovou folií a omítkou - zevnitř jsme ytong omítli, takže u nás prašnost nehrozí, my navíc potřebujeme hlavně teplo z vložky do vody a sklem do prostoru...někdo je rád, že mu hřejí zdi krbu, což my naopak nepotřebujeme. 😎

 • avatar

  registrovaný 2. 11. 2011

  163 příspěvků ve fóru

  4. led 2012

  Ahoj, nejsem sice krbař, ale o problematice krbů toho vím celkem dost (pracuji jako vyšetřovatel příčin požárů u hasičů). Doma (v bytě, který jsem již prodal) jsem měl také krbovou vložku. Výstavbu jsem si dělal sám v době, kdy jsem o nějakých normách neměl ani potuchy a taky to tak dopadlo. Musel jsem obezdění zbourat a postavit znovu i s novými bezpečnostními prvky. První výstavba proběhla z Ytongu a po cca roce používání se na stěně nad vložkou ukázala prasklina, která zpočátku byla vidět jen při zatopení, ale později tato prasklina kazila estetický dojem. Proto jsem obezdění zboural a udělal z Brulaporu a byla spokojenost.
  K sádrokartonu používanému ke stavbě krbu se stavím tak trochu rozpačitě. Není totiž protipožární, ale se zvýšenou požární odolností. Takže pokud použít, tak za mě jedině odizolovaný vhodným materiálem.

  Citace z www.grenaisol.cz - "I v případě použití tzv. protipožárního sádrokartonu na stěně za krbovou vložkou musí být tento tepelně odizolován vhodným tepelně izolačním materiálem („protipožární“ sádrokarton dokáže odolávat delší čas ohni, než dojde k prostupu ohně přes desku, není však přizpůsoben tomu, aby byl často a dlouhodobě vystavován teplotám kolem 300°C, což je standartní teplota v teplovzdušné komoře). Papír (vrchní vrstva sádrokartonové desky) se začne odlupovat a hrozí rozpadnutí konstrukce".
  Citace z normy ČSN 73 4230 - "Stěny přiléhající ke krbu musí být nehořlavé. Tepelná izolace stěny musí být taková, aby její povrchová teplota v místě krbu nepřekročila teplotu +50 °C. Mezi tepelnou izolací a stěnou má být větraná vzduchová mezera".

  Nechci nikoho strašit, ale už jsem viděl několik výsledků po neodborné montáži a to se ve vložce topilo třeba 5 let bez problémů. Hlavně tepelnou izolaci doporučuji nepodcenit ve dřevostavbách a řemeslníky si opravdu pohlídat. Dlouhodobé tepelné namáhání dřeva je cestou do průšvihu 😉. V našem novém domečku (dřevostavbě) budeme krbovou vložku mít také, ale jak říkám, řemeslníky si opravdu pohlídám 😎.

  Jako příloha jsou obrázky s popiskem, které mohou někomu usnadnit výstavbu. Ještě je velký rozdíl mezi krbem a uzavřenou krbovou vložkou, což je také důležité. Takže přeji všem příjemné bydlení i s krásným topením v krbu - krbové vložce.

  Tomáš

 • avatar
  PRO

  registrovaný 20. 1. 2012

  46 příspěvků ve fóru

  20. led 2012

  Dobrý den, protože právě zpracovávám pro portál KAMNARI.CZ článek o krbech z Ytongu, narazil jsem i na Vaší diskusi.

  Ytong je v použití, o kterém je tu řeč, materiál jasně odporující normě ČSN 73 4230 Krby s otevřeným a uzavíratelným ohništěm. Konkrétně v článku 7 je přímo řečeno, že pro teplovzdušnou komoru (tj. dutinu nad krbovou vložkou) je nepřípustné použití "lehčených stavebních hmot, např. porobetonu, porocementu apod." Stejně tak sádrokarton je zcela nevhodný jak z hlediska nutné stability konstrukce topidla, tak samozřejmě i z hlediska protipožární bezpečnosti. To, že je sádrokarton "protipožární" znamená, že odolá požáru o 20 minut déle než normální a poté se také rozpadne.

  Je třeba si uvědomit, že to, že krb z Ytongu funguje a dodnes nepraskl, nevypovídá absolutně o tom, zda je vše v pořádku. Praktickými zkouškami rakouského svazu kamnářů (obdoba českého Cechu kamnářů ČR) bylo prokázáno, že v otevřeném teplovzdušném provozu (což se týká jistě všech zde zmiňovaných krbů) dochází k samosprašnosti Ytongu, tj. materiál postupem času ubývá. A ubývá tak, že se částice uvolňují v podobě prachu, který následně s teplým vzduchem odchází do interiéru a uživatelé jej vdechují. Dále je třeba říct, že Ytong je materiál s trvalým obsahem vody a pokud je opakovaně vystavován vyšším teplotám a tím své přirozené (a nutné) vlhkosti zbavován, ztrácí deklarované parametry. Samotný výrobce Ytongu, společnost Xella, na dotaz soudního znalce v oboru individuálních topidel vydal v r. 2007 stanovisko (bude přílohou článku), kde jasně vyjadřuje souhlas s výše uvedeným ustanovením normy a říká, že Ytong není pro stavbu teplovzdušné komory krbu vhodný.

  Je to bohužel taková typická česká vlastnost, nerespektovat pravidla a hledat okliky a nesmyslné úspory tam, kde to není třeba. Na trhu je TOLIK materiálů, které jsou pro tyto aplikace přímo určené a jejich cena není v žádném případě nijak mimo realitu, a přitom se stále najde mnoho firem i samostavitelů, kteří si brblají pod fousy, že ti odborníci, kteří mají desetiletí praxe a potřebné vzdělání si jen vymýšlejí, aby "obyčejným lidem" vytahali peníze z kapes.

 • avatar

  registrovaný 2. 10. 2013

  1 příspěvek ve fóru

  2. říj 2013

  My to stavíme z Porfixu (levnější Ytong) - myslím že zde není problém. Musí se však dovnitř nalepit tepelně izolační desky Promasil nebo Kalsil apod. Potom zde odpadá problém, který popisuje jan_term.
  plasterhlinsko.cz

 • avatar

  registrovaný 9. 9. 2007

  149 příspěvků ve fóru

  2. říj 2013

  máme silca desky

 • avatar

  registrovaný 10. 3. 2011

  216 příspěvků ve fóru

  2. říj 2013

  Nepochopim jak si nekdo muze obezdit ytongem....jedine materialy k tomu urcene. Silca, SUPER-ISOL, Grenaisol, Promasil. Ale kdo chce kam, .....

 • avatar

  registrovaný 22. 7. 2013

  484 příspěvků ve fóru

  2. říj 2013

  Není vložka jako vložka. Když máte teplovodní, tak nevyzařuje žádné teplo. Když v naší krbové vložce zatopím, v ohništi je přes 300°C, vodu dodává 85°C a zvenku se o ni můžete opřít holou rukou, protože má povrchovou teplotu o něco vyšší, než je teplota v místnosti. Jediná věc, která vyzařuje teplo, je kouřovod s povrchovou teplotou přes 200°C.

 • avatar

  registrovaný 19. 1. 2014

  1 příspěvek ve fóru

  19. led 2014

  Tak já si myslím, že když už někdo použije izolační desky Promasil nebo Kalsil, tak nemusí mít k tomu porfix nebo ytong...izolační desky jsou jako téměř finální úprava a na ně lze udělat štuk nebo obklad ne??

 • avatar

  registrovaný 31. 5. 2012

  159 příspěvků ve fóru

  19. led 2014

  Ano, na izolační desky lze udělat štuk nebo obklad. Obklad je prý lepší lepit na tmel, že prý lépe drží.

 • avatar

  registrovaný 16. 12. 2014

  1 příspěvek ve fóru

  16. pro 2014

  @marselina  dobrý den, vyzdílání kolem krbových vložek a nebo tam kde se předpokládá vysoká teplota se nedoporučuje z ytongu neboli pěnosilikátových cihel z toho důvodu že se z nich uvolňuje silice která není nijak cítit ani vidět, ale je zdraví velice škodlivá.

 • avatar

  registrovaný 24. 1. 2017

  10 příspěvků ve fóru

  24. led 2017

  @slukas  Souhlasím. Ytong není nejlepší materiál, navíc se vlivem tepla drolí. Radši bych použil již zmíněný materiál. Na co dalšího si dávat pozor při budování obestavby si můžete přičíst třeba tady: http://www.hledejsmudlo.cz/jak-se-stavi-obestavba-krbu-na-co-si-dat-pozor
  nebo zkusit "zagooglit" jinde... 🙂

 • Sponzor fóra
 • avatar

  registrovaný 1. 6. 2015

  241 příspěvků ve fóru

  25. led 2017

  @tomikno  Kdyby to šlo, dej pro ty samostavitele obestaveb krbů, pár fotek spálenišť, kde příčinou bylo právě topeniště.

 • avatar

  registrovaný 24. 8. 2014

  1 863 příspěvků ve fóru

  25. led 2017

  K tomu všemu jen dodám, že náš stavební úřad požaduje ke kolaudaci prohlášení oprávněné osoby, která obestavbu krbové vložky prováděla. To si myslím, že mluví za vše.

 • avatar

  registrovaný 2. 11. 2011

  163 příspěvků ve fóru

  26. led 2017

  @radar64  Víc toho u sebe nemám. Jsou to fotky ne přímo ukazující následky, ale spíš příčinu vzniku požáru. První dvě fotografie: Krbová vložka instalována v blízkosti vnitřní dělící konstrukce (dřevěný rám, sádrokartonové záklopy, tepelná izolace, parotěsná fólie) bez tepelněizolační vrstvy před touto hořlavou stavební konstrukcí. Došlo k "přetopení" krbové vložky a prostupem sálavého tepla skrze výše uvedenou stěnu k požáru dřevěného rámu dělící konstrukce. Dle majitele, v krbové vložce topil pět let...
  Další fotografie: absence izolačního prostoru nad teplovzdušnou komorou. Strop dřevěné podbití, rákos, omítka. Akumulací tepla došlo k narušení omítky a odhalení dřevěného záklopu. Sálavé teplo zapálilo tuto hořlavou stavební konstrukci z měkkého dřeva. Zde je navíc použit kouřovod, který ke krbové vložce nepatří.
  Dle odborné literatury při dlouhodobém tepelném namáhání měkkého dřeva je dostačující teplota 80 °C a dojde k jeho samovznícení. Teplota vznícení měkkého dřeva (nikoli dlouhodobé namáhání) je 230 - 300 °C, což je v teplovzdušné komoře při mírném přetopení vložky standardní teplota.
  Snad stačí k drobnému "postrašení" 😉.

 • avatar

  registrovaný 1. 6. 2015

  241 příspěvků ve fóru

  26. led 2017

  Perfektní, třeba to někoho poučí......

 • avatar

  registrovaný 3. 9. 2018

  1 příspěvek ve fóru

  4. zář 2018

  Příspěvek byl smazán adminem, neboť nesplňoval <a target="_blank" href="/rules">Pravidla přispívání do fóra</a>. Na reklamu slouží profil Profesionála.

 • avatar

  registrovaný 17. 6. 2017

  69 příspěvků ve fóru

  4. zář 2018

  Mohl by někdo napsat z čeho nejlíp obestavět krbovou vložku v dřevostavbě.Děkuji.

 • avatar

  registrovaný 11. 11. 2015

  232 příspěvků ve fóru

  5. zář 2018

  @uhrin
  Tam určitě z plných cihel , šamotek nebo z kamene. takové materiály mají dost akumulace.

 • avatar

  registrovaný 4. 6. 2014

  186 příspěvků ve fóru

  6. zář 2018

  @uhrin  Krb v dřevostavbě si především zaslouží pořádný projekt od kvalifikovaného a zodpovědného kamnáře. Jeho funkce a bezpečnost není jen o materiálu obestavby, ale taky o správném nadimenzování dle tepelné ztráty, výběru správného topeniště, jeho regulovatelnosti, použitých izolacích atd. atd.

 • avatar

  registrovaný 7. 11. 2007

  12 příspěvků ve fóru

  8. říj 2018

  Zdravím. Máme novostavbu a nechali jsme si postavit krb. Jako úplní laici jsme poptali firmu a ta nám krb dodala. Pro akumulaci jsme dokoupili ke krbu akumulační sadu co doporučoval výrobce. Je to ale jen pár (asi šamotových) kroužků kolem roury u komínu viz foto.

  Mám dva dotazy
  1.Co kdybych místo těch bílých asi silicových desek by se použili k obestavbě plné šamotoví cihly? To by pak do sebe pěkné to teplo nakumulovali a hřál by krb ze všech stran. Nyní sálá jen teplo přes sklo ven a horním výdechem nad kbem.

  2 . Máme mnoho šamotových cihel. Co kdybych obestavěl stěnu uvnitř krbu kolem vložky a těch desek?
  Aby jste to lépe pochopili natrkal jsem tam pár šmotek a vyfotil jak to myslím. Je to něco proti něčemu?
  Děkuji za odpověˇď

 • avatar

  registrovaný 11. 11. 2015

  232 příspěvků ve fóru

  8. říj 2018

  @golfino
  Pokud máte hromady šamotek tak jste vyhrál 🙂
  Normálně to postavte znova ze šamotek , to je nejlepší . Mezi vložkou a obestavbou musí být mezera takzvaně na pěst , aby vložka měla chlazení . Nejen proto , aby se vložka teplem nepřetápěla , ale když to uzavřete , tak se spaliny nebudou tolik ochlazovat , a budete mít vysokou teplotu spalin (nízkou učinnost) a protopíte hromady dřeva a teplo uteče komínem. Krb by tedy měl mít dole nasávací a nahoře vydávací otvory. Myslím , že se počítá minimálně na 1kw výkonu cca 50cm2 otvoru . Rozhodně větší otvor neuškodí

 • avatar

  registrovaný 7. 11. 2007

  12 příspěvků ve fóru

  8. říj 2018

  Jo kdybych to věděl tak bych to obezdil. Je to těžko. Vybrali jsme si asi špatnou firmu. Ani né špatnou oni to udělali dobře jen prostě neporadili nebo neřekli že by to šlo i jinak. Na to jsme přišli až teď zapochodu. A předělávat po roce krb který stál 80 000kč se mi nechce. Neříkám že se do toho za pár let nepustím ale nyní mi je toho líto 😐 .

  Výrobce k té naší krbové vložce vyrábí jak ten horní akumulační prstenec tak i boční.
  Viz https://www.romotop.cz/prislusenstvi-krbove-vlozky/akumulacni-sada-bocni-romotop-mammoth-pro-krbove-vlozky

  Ten by byl taky přilepený na vložku uplně jen ho tam už nedám tím otvorem v krbu 😞

  Když bych tedy vyskládal ty šamoty vedle krbové vložky jak je na fotce co jsem posílal v příspěvku výše zabarykádoval bych v uvozovkách polovinu té vložky. A mezi krbovou vložkou a těmi šamoty je 1cm mezera možná 2. Nasávacího otvoru by se to nijak nedotklo a ten by zůstal stále stejný. Mohu to tak nechat a docílit tak aspoň nějaké akumulace?

 • avatar

  registrovaný 11. 11. 2015

  232 příspěvků ve fóru

  8. říj 2018

  @golfino
  Já osobně bych to v žádném případě nedělal . Vložka je nějak konstruovaná , krbaři to podle návodu postavily a funguje to . S vaší upravou by chybělo chlazení a možná by jste to přetápěl . Litinové díly se mohou zkroutit , u plechu sváry popraskat , ztratíte vzduchotěsnost a regulovatelnost .
  Já mám litinové sálavé kamna a vím když dám ruku cca 5 až 10cm od kamen , jaký to dá žár a to bude odrážet se uvnitř krbu do vložky. Sám jak píšete je problém něco u vložky měnit . Já jsem proto okolo krbovek postavil cca tunu cihel a takzvaně než jsem přišel na to jaké krbovky chci , tak mě to dlouho trvalo . Ted už mám čtvrté a doufám že na celý život (přehánim) . U krbovek mám na rouře spalinový teploměr a naprosto přesně vím jak topím a jak se topeniště chová . Krb ale nemá tuto možnost (možná elektronické čidlo ?)
  Che - che . Jinak jsem se koukl na ty akumulační díly a pěkně si mastí kapsu . Cca 46kg - to je 10 cihel šamotek a chcou za to necelé tři tisíce . To je byznys 🙂

 • avatar

  registrovaný 7. 11. 2007

  12 příspěvků ve fóru

  8. říj 2018

  A to je právě to. Jaký je rozdíl mezi jejich akumulační sadou a tím že tam dám na sebe těch 10 cihel?

 • avatar

  registrovaný 18. 8. 2016

  1 175 příspěvků ve fóru

  9. říj 2018

  @golfino .. rozdíl je v tom, že tím tu vložku zničíš a v lepším případě nevyhoříš, to je ten rozdíl.. ..který už je napsaný výše, ale asi ho nevidíš..

 • avatar

  registrovaný 2. 11. 2018

  5 příspěvků ve fóru

  2. lis 2018

  Lidi lidi... ja fakt žasnu čeho jsou lidé pri stavbách, nebo obestavbách krbů schopni. A řeknu to takhle : na obestavbu krbu jsou vyráběny materialy. A pouštět se do stavby krbu sám, neznalý a neodborný člověk především ve dřevostavbě, je zhovadilost a nezodpovědnost. Nejen že by jste neměli dostat revizi připojení spotřebiče na komin, ale nemáte ani záruku, a uz vůbec v případě průseru se s vámi žádná pojistovna bavit nebude.... je to oheň v domě, to Vám stoji za to ušetřit pár desitek tisíc ???

Přidej příspěvek

avatar

  Nenašli jste co jste hledali?