Zdroj vytápění RD

Dobrý den, obracím se na Vás jako úplný amatér v oboru stavebnictví. Máme v plánu stavbu rodinného domu a to bungalovu, přibližně 150 m2 se sedlovou střechou na pěkném slunném pozemku. Chtěl bych se Vás zeptat, jaký zdroj vytápění je v dnešní době "ideální" (vím, že záleží na mnoha dalších okolnostech). Moje představa byla TČ a krbová vložka s výměníkem a akumulační nádrž. Taky se mi zamlouvá rekuperace, ale ze strany projektanta mi bylo řečeno, že ta je v dnešní možná pouze společně s fotovoltaickým systémem. Děkuji za jakýkoliv příspěvek a poznatek. Michal
Odpovědět
1
2
@micbat musíte splnit podmínky PENB. S tím souvisí, že nestačí samotné TČ. Musíte přidat něco dalšího s lepším využitím OZE. Dost často se z tohoto důvodu a jako záloha přidává krb. Jenže krbová vložka s výměníkem a AN je dost složitá a drahá sranda. Pokud máte zdroj dřeva, víte co to obnáší a opravdu to myslíte vážně, pak máte splněné podmínky PENB. Rekuperace není podmíněná FVE a doporučuji ji instalovat. Sice to není ekonomicky moc návratná investice, ale je to komfort. Kromě toho je to i podmínkou, pokud chcete čerpat dotace. S FVE nevím jak to je. To možná vysvětlí někdo jiný. Jestli se nepletu, tak je problém s dotací.
Odpovědět
Já věřím plynu 🙂 Začali jsme v létě 2021 stavět bungalov 130 m2, teď finišujeme. V projektu byl kondenzační plynový kotel + teplovodní podlahovka, a i když od začátku války byl ještě čas to změnit, ani na vteřinu jsem neuvažoval o ničem jiném. Chceme jednoduché komfortní řešení, a jsem přesvědčný o tom, že současné vysoké ceny plynu půjdou brzy zase dolů - ani ne tak kvůli nám, co doma topíme, jako spíš kvůli průmyslu. Pokud by tady měly zůstat drahé energie, výrobní závody dřív nebo později zavřou a odejdou tam, kde je levněji (= většina Evropy). A to si prostě nemůžeme dovolit.
Odpovědět
Dobrý den. Při rozumně zvolené velikost domu, a správné orientaci pobytových místností je Vaše volba rozumná. Šance splnění legislativních požadavků je poměrně dobrá. Rekuperace má také určitě v moderních stavbách své místo. Tady bych však doporučoval ji řešit následně (z důvodu získání dotace), stejně jako FvE. Doporučuji to však řešit s projektantem, měl by Vám dát argumenty k volbě.
Odpovědět
@micbat teď je těžké rozhodování pokud chcete topit za pár stovek ročně. A nevadí vám chodit do lesa dělat dřevo tak jít do dřeva. Jinak buď TC nebo plyn. Když vezmete pořizovací náklady a pak na provoz tak na těch 10-15let co vám vydrží kotel vyjde na stejné prachy. Osobně jsem se rozhodl pro plyn stim že jak kotel začne haprovat tak uvidím co bude za technologie. Zatím nelituji mám ho od září a za topení ohřev TUV a vaření jsem spálil nějaké 3MWh což při mých cenách je 2500kc a při cenovém stropu by to bylo cca 9000 Kč uvidím kolik spalim do konce zimy ještě. hlavní je mít vodu v podlaze pak můžete kombinovat hlavně nedavat topné kabely.
Odpovědět
Máme v bytě plyn a do baráku ho již nechci. Nevím zda ve svých kalkulacích počítáte vybudování plynové přípojky, které vyjde rovněž na nemalé peníze. Také zda děláte pravidelné roční seřízení kotle a revize. Naposledy na podzim jsem dal za vyčištění plynového kotle 2700,- dělat to pravidelně každý rok, tak jak by se mělo, tak se to do ceny provozu celkem významně promítne. Takže náklady nejsou jen v pořízení samotného spotřebiče, ale revize jak kotel, tak komín a plyn, seřízení a vyčištění kotle, to sežere ročně troufnu si tvrdit cca 4 tisíce. To pokud vím, tak u čerpadla typu monoblok odpadá...
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud najdeš 100-250k Kč, tak jdi rozhodně do rekuperace. To pohodlí a bezhmyzí vnitřek za to stojí. Navíc to trošku pomůže i PENB. Další "výmysl", který trošku pomůže u primární energie je sprchový tepelný výměník.
Odpovědět
@slepcanprojekt proč doporučujete dělat rekuperaci až následně ? To je nesmysl. Montáž rekuperace je jednou ze základních podmínek získání dotace. Navíc dodělávat rozvody dodatečně je zbytečně složité a drahé. Co se týká plynu, tak investice do plynu je obvykle mírně nižší než do TČ a provozní náklady jsou +- stejné. Tady se nedá jednoznačně napsat, co je výhodnější.
Odpovědět
Zdravím, samozřejmě celou věc budu ještě řešit s projektantem, ale chtěl jsem využít možnosti získat názory Vás zkušených stavařů. Proto ten dotaz. Nad plynem jsem ani neuvažoval, jelikož v naší lokalitě by to bylo s vybudováním přípojky složitější. TČ bych chtěl samozřejmě využívat jako primární zdroj a krbovou vložku jako sekundární, tak si myslím, že práce se dřevem a uskladněním dřeva by nebyl až tak velký problém. Ale i přesto máme pozemek na vesnici v blízkosti lesa a mám kamarády, co se dřevem pracují. Takže to beru jako velkou výhodu
Odpovědět
Profilova fotka
@micbat My máme jako hlavní zdroj TČ, teplovodní podlahovku a k tomu teplo vzdušnou krbovou vložku jako záloha. Ale projekt jsme začali řešit ke konci roku 2019 což byly jiné podmínky. Teď co dokončujeme dům jede tepelko, jinak před tím než byla podlaha se topilo v krbu, v plánu je až budeme bydlet využívat krb na jaře a na podzim. Dřevo vyjde levněji v každém případě ale stojí to nějaké úsilí. Teď co se topí tepelkem máme denní spotřebu cca kolem 20 kW a je to různé dle venkovní teploty a nastavené vnitřní cca 20-21°C a taky otopné vody ale to už odbočuji. TZ domu cca 4 kW výkon čerpadla 9 kW. 150 m2 zastavěná užitná 116 m2. Ytong yq 550.
Odpovědět
@micbat pokud chcete krb jako sekundární zdroj, tak bych spíše použil teplovzdučná kamna. Celá strojovna s výměníkem, AN a vše kolem je poměrně drahá sranda. Sám topím primárně dřevem s AN do PT. V AN mám také průtokový výměník pro TUV. Mě to plně vyhovuje, ale dřevo mám levně a práce s přípravou dřeva mě baví. Je to ale velice individuální a tak to spíše rozmlouvám. To si musíte rozhodnout sám.
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk Zdravím a předem se omlouvám, ale nedalo mi to. Zarážejí mě celkem časté názory, že smysl má prohlídka resp. údržba (čehokoliv) pouze pokud je vyžadovaná zákonem apod. Přeci to tepelné čerpadlo je zařízení, které vykonává nějaký fyzický pohyb (kompresor, ventily, ventilátor atd.) a je třeba ho pravidelně kontrolovat a udržovat (nehledě na kontrolu výparníku, kondenzátoru, chladivového okruhu). I kdyby měl někdo jen zkontrolovat, zda není poškozené a zda tlak v otopné soustavě je v pořádku. Zkrátka mě to připomíná styl nejmenované koncernové automobilky, která tvrdí oblíbené "doživotní náplně". Ano, myšleno ale na dobu max 5 let. Takže pokud máte v plánu mít tepelné čerpadlo jen po dobu jeho záruky, tak směle pokračujte s Vaším výkladem.
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 Zdravím, můžu se prosím zeptat, co Vás vedlo k tomu dát si do domu s TZ 4 kW tepelné čerpadlo o výkonu 9 kW? Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět
Článek se načítá
@sikovnytata No rozdíl je v tom, že u plynového kotle těch povinných kontrol a revizí musíte splnit více a co je hlavní musíte je dělat oficiálně. U TČ uživatelskou kontrolu můžu provést jako poučený uživatel sám. Nejsem tlačen předpisem, revizí. Nejsem omezen kulatým razítkem. Olej v ojetém autě si vyměním také sám, v novém mě bohužel svazuje záruka a musí se jít oficiálně, což je samozřejmě dražší. Podobně to vidím ve srovnání servisu TČ a plynového kotle a spalinovych cest.
Odpovědět
@zubr487 Není to nesmysl. Ptž když se podíváte do podmínek NZÚ tak dotaci na rekuperaci lze čerpat pouze u stávajících domů. A já hovořil o způsobu získání dotace. Pokud by totiž rekuperace byla součásti povolené novostavby a její následné koulaudace, nelze na rekuperaci žádat dotaci z NZÚ (o tom se na netu moc nepíše). Stavební připravenost se samozřejmě řeší během stavby, následně, třeba týden po kolaudaci jdete podat žádost na získání dotace dodatečné instalace rekuperace. Reakce o plynu nepatří mi, já o tomto zdroji vůbec nehovořil.
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk Rozumím Vám, ale jak jste řekl, tak většina výrobců tepelných čerpadel Vám neposkytne záruku (ať už zákonnou či prodlouženou) bez toho, aniž byste prováděl pravidelný servis. Nechci zavádět téma jinam, a proto bych jen rád zdůraznil, že je potřeba počítat náklady stejným způsobem. Protože slovo "bezúdržbové" v reálu (bez následků) neexistuje. PS: Mě přinejmenším osobně nepřijde rozumné investovat stovky tisíc korun do tepelného čerpadla a pak ignorovat pravidelný roční servis, který stojí cca 2500 Kč.
Odpovědět
Profilova fotka
@sikovnytata Budu ještě chtít časem vytápět dílnu tak pro to. A taky prý je lepší aby bylo trochu naddimenzovane. Ano stačilo by bohatě 7 kW verze ale tím že bude dílna tak jsem vzal rovnou 9kW.
Odpovědět
@slepcanprojekt pokud vím, tak v případě dotací na novostavbu RD je ve všech verzích podmínkou řízené větrání. To již neplatí ? Já jsem si ale na dotace nehrál a tak nevím detaily
Odpovědět
@rumcajk no ja nevím je někde napsáno že se musí provádět revize na plyn kotel každý rok? Vím že lidi nadávali že na kotel na tuhá se musí dělat a na plyn ne ale nevím jak to je. Samozřejmě je ta údržba na každém kdo ji dělat nebude dřív mu něco odejde. A cena je o tom co si seženete mi to dělal i s kontrolou rozvodu plynu zda někde něco neutíká i komínů za 1500 Kč bez dokladů. Což taková pálka není. A přípojka je věc další záleží na délce a spoustě dalších věcí mohl to být i stavba na pozemku kde je přípojka hotová. Ale tazatel už psal že plyn je u něj problém takže plyn nepřipadá v úvahu.
Odpovědět
@edison101 no ale že vám to někdo udělá za 1,5k bez dokladů nic neřeší. Revize se dělá z velké části i pro pojišťovnu, která by v případě propadlé revize krátila plnění..
Odpovědět
Profilova fotka
Tak je nějaký požadavek PENB a představa stavitele. Osobně bych se dnes přikláněl stavět dům v pasivním standardu, s rekuperací (která by uměla jak ohřev, tak i chlazení a také zvlhčení) a krbem...pak také záleží, jakou představu má manželka, moje zamítla rekuperaci 😁
Odpovědět
@jarin1 To nie je pravda. Obecne TC bohate staci dimenzovat na 80% TZ, ktore sa pocitaju pri -12/-15 dle lokality. Na ten tyzden v zime kedy realne je -12/-15 pomoze bivalencia. Pri naddimenzovani zbytocne TC cykluje, pripadne je zbytocne vyssia pociatocna investicia za nepotrebny vykon.
Odpovědět
@rumcajk dobře ale proč budu dělat revizi na plyn kotel když ji mít nemusím schválně jsem si to teď našel. Takže to je úplně stejné jak s TC. Na co je potřeba tak kontrolu kominíkem a ta se pohybuje kolem 500kc normálně s papírem.
Odpovědět
Profilova fotka
@deto_oesya Jenže tohle čerpadlo si ten výkon řídí dle skutečné spotřeby tepla v domě, máme lg therma v a to má v sobě kompresor R1 scroll takže si ten výkon řídí dle potřeby. K té bivelanci, máme ji tam jako elektrokotel duko 12kW, Zapojena je pouze jedna spirála 6kW !. a je použit termostat na výstupní potrubí teplé vody z čerpadla a je nastaven tak aby se sepl pouze při nízké teplotě když by už nestíhala natopená voda a objem v podlahovce nebo ve stacinárním ohřívači tuv s výměníkem. Zatím to takto plně funguje bez bivelance. V -5°C to čerpadlo odmražuje cca 4 minuty. (Stál jsem u toho, natáčel a měřil to).Pokud bych do toho cpal 6 kW bivelance tak než se ta voda ohřeje a dostane do čepadla tak je dávno odmražené a zbytečně to točí kW a v tu chvíli to není ekonomické. Zatím to čerpadlo jede měsíc a v "mokré novostavbě", takže se seznamuji. To samé čerpadlo v 16kW verzi mají naši se stejnou technologií a ve velkých mrazech to čerpadlo běží samo, za poslední 3 roky co ho mají tak teplota jestli klesal k -20°C a také bez bivelance a to topí do radiátorů, patrový dům s opuky. Udává se provoz do -25°C a teplota vody až 65°C, ano samozřejmě že už klesá cop. A jak píšu bude to vytápět i menší dílnu 6x6m.
Odpovědět
@sikovnytata určitě souhlas s tím, že by se mělo porovnávat porovnatelné, resp. zahrnout na obou stranách všechny nutné/povinné/zákonné položky. Uvedu ale zcele konkrétní příklad, u mého TČ od jednoho velkého jihočeského výrobce : Bezpříplatková záruka 5 let (10 let na kompresor), bez jakýchkoli povinných prohlídek . Na podzim, před 7. topnou sezonou, jsem si spíš pro dobrý pocit objednal jejich technika na předsezonní kontrolu. Od něj jsem se pak dozvěděl , že krom vyčištění (ne výměny) filtrů se na samotném TČ nic jiného nedělá, není co. Vyměnil mi teda anodu v nerez zásobníku, ale to se netýká vlastního TČ, ten můžete mít u jakéhokoliv zdroje tepla. Také se před sezonou kontroluje tlak a případně instalovaným kohoutem během pár vteřin dopustí voda, což není práce pro technika a také se netýká TČ, ale okruhu topné soustavy, tj. opět u všech zdrojů tepla. I když bych u plynového kotle platil jen zákonné kontroly spalinových cest, tak tam bych si netroufl jet 6 let bez servisu, vzhledem k násobně vyšším rizikům - byť nemusí být ze zákona povinné.
Odpovědět
Všem moc děkuji za poznatky a doporučení. 🙂 A když už je konverzace nějakým způsobem rozjetá, tak by mě zajímal názor na dřevostavbu vs. Zděný dům. Díky
Odpovědět
@micbat každý bude chválit to svoje ... za mě třeba jednoznačně zděný, protože dřevostavba je rozvrzanej papundekl, s omezenou životností a s vyšším množstvím chemie (byť slovo "dřevo" v názvu budí pocit návratu k přírodě, ale to se týká asi jen srubů).Ale díky intenzivní masírce jejich "producentů" se je daří prodávat za stejné nebo i vyšší peníze, než masivní zděné stavby. Uznám jen, že je to lepší řešení na nárazové pobyty, tj. chaty (rychlé vytopení, nízká akumulace) A teď se dá očekávat protireakce majitelů dřevostaveb, že by neměnili, že je to super, že pár měsíců ušetřených rychlejší výstavbou je v životě lidském zcela zásadní výhoda .... a že jsem zabedněný zpátečník, který nechápe trendy 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@micbat na to neexistuje odpoved 🙂 to je silne individualni, za mne drevo, ale jedine ve forme srubu ci roubenky, no a to dnes uz legalne skoro nejde postavit 🙂
Odpovědět
Jasné, roubenky jsou krásné, ale pro nás bohužel nedosažitelné.. je pravda, že všechno má své pro a proti.
Odpovědět
Profilova fotka
@mp77 Zajímavý je video od Šimka kde dozoruje dřevostavbu a vedle staví firma stejným tempem možná i rychlejším zděný dům 🤭😀 takže v dnešní době ani ta rychlost se nedá už považovat za výhodu. Jinak zase kvalitně provedená dřevostavba třeba z clt panelů vydrží taky pěkně dlouho, nejsem zarytý drevostavak ale v tomhle trochou budu oponovat. Jelikož ty videa sleduji. Ale jo není nad zděný dům v tom s tebou souhlasím, líbí se my ta robustnost zdí. A taky další výhody.
Odpovědět
@micbat je zde velice rozsáhlá diskuze na téma dřevostaveb Rd Rymařov. Trochu si to projděte a všimejte si jaké problémy tam řeší. Většinu z toho nepotřebujete řešit ve zděných domech.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?