Změna zákona 2020 ohledně vytápění

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je dobrou volbou do novostavby, bungalov, dřevostavba o užitné ploše cca 90m2 plánovat instalaci Teplovodního podlahové topení + elektrokotle? Nelíbí se mi představa hučícího tepelného čerpadla na zahradě nebo nedejbože na domě... Díky za radu..
Odpovědět
@vetor3x já mám plánované do domu elektrické topné kabely v podlaze a jako druhý zdroj TČ vzduch-vzduch takže v podstatě klimatizaci. V prvním domě jsem teplovodní na elektriku a krb s výměníkem a děkuji už nechci. První dům byl zděný a teď bude dřevostavba
Odpovědět
@vetor3x a co se týče hučení TČ, tak tchýně má TČ pro třígenerační dům za domem s když jede, tak slyším jak to jen mírně fouká a absolutně žádné hučení a to u toho větráku musím stát. TČ je super věc
Odpovědět
@vetor3x mame TC vzduch voda + elektrokotel. TC je hned za zdi kde je obyvak. Uvnitr neni vubec slyset. Venku jen kdyz clovek u nej na zahrade primo stoji, tissi zvuk vydava jen obcas. Takze nejednou ani na zahrade o nem nevime. Mozna zalezi i na kvalite TC. Ostatne tady na modre strese jsou i na TC primo diskuse.
Odpovědět
Profilova fotka
nebylo by řešením kolektor do země a tč země - voda?
Odpovědět
Určitě je to o kvalitě čerpadla. TČ mají 2 domy postavené vedle sebe v naší ulici. Když jdu kolem, musím říci, že jedno není v podstatě slyšet. Ale to druhé - hrůza, hučí tak, že bych bydlet vedle nich opravdu nechtěla. Obě jsou vzduch-voda. Teď se staví dům hned vedle nás, bude mít TČ země-voda a byli jsme ubezpečeni (na jejich stranu máme ložnice), že nic slyšet nebude. Tak uvidíme. @esmeralda2 Asi by to řešení bylo, ale co vím, jsou TČ země-voda o výrazně drazší.
Odpovědět
@strykofestr @gepe dobrá informace je napsat jaký výrobce a model je to tiché tč,jinak je to nanic informace ,jestli je to možné rád si přijedu poslechnout tak tiché tč(všichni výrobci tvrdí že vyrábí tiché tč ale to myslí ve srovnání s křovinořezem nebo s motorovou pilou,ve skutečnosti jsou velké rozdíly v hlučnosti tč,až 20 decibel) @aneri53 někdo tvrdí že tč země-voda je jenom o málo je dražší. ale málokdo si chce rozhrabat zahradu,zase mají delší životnost,vyšší účinost a hlavně není problém s hlukem
Odpovědět
@vetor3x toto nepovolí stavební úřad,je třeba doplnit obnovitelnou energií( třeba tč vzduch-vzduch,klimatizace,to vyjde nejlevněji a dá se využít k chlazení)
Odpovědět
@malcao Pokud se mu ale nelíbí představa hučíciho TC tak se mu asi nebude líbit ani představa hučící klimatizace...
Odpovědět
@malcao staci, kdyz napisu Zubadan 14kw? Mame Zubadan 14kw. Neni hlucne ani jako krovinorez, ani jako jako motorova pila. @cyklos ani nemame hlucnou klimatizaci, ci rekuperaci.
Odpovědět
@cyklos myslel jsem to tak že když si někdo pořídí tč vzduch-voda za cenu okolo 200 000 kč (+ k tomu podlahovka)tak aby se to vyplatilo tak s tč topí celou zimu a hluk je celou zimu,zatímco když si pořídí elektrické topné kabely v podlaze a jako druhý zdroj TČ vzduch-vzduch takže v podstatě klimatizaci v ceně max poloviny než tč vzduch-voda tak klimatizací může topit jen když bude chtít(třeba v noci když jí dá na druhou stranu než má ložnici a topit bude v obýváku protože v ložnici není třeba topit a když bude venku tak si jí vypne a taky nemusí kupovat tak výkonou a tím tak hlučnou protože čím větší výkon tč tím větší hluk) a splní obnovitelnou energii na vytápěni a také novostavba domu 90 metrů2 má tak malou tz že se nevyplatí pořizovat topení s vysokou pořizovací cenou a nízkými náklady na provoz(tč) ale vyplati se pořídit topení s nízkou pořizovací cenou a větší cenou za provoz(přímotopy nebo el. topný kabely),protože ve finále je cena topení levnější
Odpovědět
@gepe ano je pravda že žádné tč není hlučné jako křovinořez nebo motorová pila ale Mitsubishi Zubadan 14 kw dle oficiálního údaje výrobce má 70 decibel což je jedno z nejhlučnějších tč(nejtižší jsem slyšel Nibe 2120 s 53 decibely a nejhlučnější Gorenje 73 decibel),takže to bych chtěl slyšet v akci,rekuperaci jsem v bytovém domě zažil a na můj vkus hukot velký a proudění vzduchu taky velké(je ale pravda že jsou lidi kterým to nevadí,jinak by tam nebydleli v nájmu 3 roky) a nesmí se vypnout,ale je fakt že vzduch je čerstvý(dle normy min.7 litrů za vteřinu na osobu)
Odpovědět
@malcao Já mám TC 7KW hlučné to není. Slyšet samozřejmě je, ale jen venku, vevnitř nic slyšet není. U plochy 90m² budou i nízké TZ, tady slušné TČ smysl nemá. Vykašlal bych se i na teplovodní podlahovku a dal tam kabely.
Odpovědět
Článek se načítá
@cyklos samozřejmě věřím že je velký rozdíl v hlučnosti dvouvrtulových 16 kw a jednovrtulových 7kw tč a pokud se dají kabely tak se musí doplnit ještě obnovitelný zdroj topeni(a nejlevněji vychází klimatizace)
Odpovědět
@malcao mame presne Zubadan inverter new generation 14kw, jak jsem psala vyse, nevime o nem uvnitr. Venku jen obcas a v pohode. Nucene vetrani s rekuperaci taky ok a ani nas neofukuje, to plati I pro klimatizacni jednotky. Vyrobce naseho TC uvadi maximalni hladinu akustickeho tlaku 51-59db(a). Ja se nechci dohadovat, jen pisu nasi osobni zkusenost. Ale to uz zacina byt mimo tema diskuze.
Odpovědět
Profilova fotka
mame drevostavbu, cca 120m2, TC zeme-voda (mame poorane cca 300m2) nikde nic nehuci a to mame TM uprostred domu, Je to jedna bedna na vsetko
Odpovědět
@gepe já taky popisuji svojí zkušenost s tč DeDietrich 16 kw akustický výkon 69 decibel(zubadan 70 decibel) a v 5 metrech akustický tlak 48 decibel(zubadan 59 decibel v 1 metru),slyšitelnost až 150 metrů v mrazech,ve 30 metrech přes zavřená okna(při 0 stupních naměřeno 36 decibel ve 30 metrech a to je zvýšení o 14 decibel) ,při teplotě nad nulou syčení proudícího vzduchu desítky metrů daleko prakticky neustále,proto bych si rád poslechl zubadan v praxi(zatím jsem neslyšel),pro představu v Plačicích u Hradce Králové 0,5 km od dálnice naměřily max 43 decibel a lidi si pořizují protihlukové okna,protože obyčejné plastové okno má útlum 33 decibel.Je jasné že když proudí do místnosti 7 litrů za vteřinu tak to nějaký hluk udělá.
Odpovědět
@malcao nas Zubadan je s promenlivym vykonem, tj. nejede stale na 100% a uvedene hodnoty naseho TC u vyrobce uvadi maximalni hladinu akustickeho tlaku 51-59db(a). Tzn. pri maximalnim vykonu TC, coz je 100%. Potreti, my ho opravdu uvnitr domu neslysime a venku jak uz jsem to psala obcas. Dum je kousek od dokonce 2 dalnic, mame trojskla a je postaveny z Veloxu. Kupodivu doma neslysime z venku nic. Nebudu se opravdu s Vami dohadovat, jak neslysime nase TC, i kdyz Vy mi stale podsouvate, ze musime slyset. My v nasem dome zijeme. :)
Odpovědět
@gepe Dobry vecer, prosim a kdyz mate otevrene okno, slysite TC?? My spime i v zime s otevrenou ventilackou. Ted pri teplych nocich s otevrenym jednim kridlem dokoran. Dekuji za info. 🙂 🙂
Odpovědět
@malcao je to TČ od hotjetu víc nevím. Není to mé TČ, tak jsem se moc nezajímal
Odpovědět
@malcao Ahoj, a co takhle kondenzační plynový kotel + teplovodní podlahové topení? Prošlo by? Bez krbu. Díky.
Odpovědět
@cyklos kabely bohužel neprojdou skrz nový stavební zákon od r2020 :/
Odpovědět
@vetor3x a co bude nového , že by to neprošlo ať jsem v obraze?
Odpovědět
@vetor3x dle tohoto článku .svepomoci.cz/forum/7-projekt/14268-narizeni-smernice-eu-energeticka-narocnost-nove-stavenych-budov-od-2020.html pouze plyn lze,ale je to prý neekonomické(četl jsem že v Anglii u novostaveb plyn zakáží)
Odpovědět
@malcao Díky moc. Kondenzační plynový kotel by měl mít dobrou účinnost.. tak nevim proč zrovna neekonomické. Dokonce si myslím, že ceny elektřiny porostou daleko více než plynu v budoucnu (5-10let)
Odpovědět
Profilova fotka
mě přijde tepelný čerpadlo na 90m2 jako zbytečnost, podlahovka+elektrokotel stačí. Pravda ale je, že u téhle kombinace musí být druhý zdroj tepla. Což se dost často řeší tím (jak jsem si tu všimla), že se do projektu zanese krb/komín a ve finále se neudělá (záleží na SÚ). A poznámka: plyn a elektřina podle mě nikdy nebudou dlouhodobě cenami někam výrazně dolů/nahoru, vždycky se to časem srovná ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Rodiče mají TČ LG Therma V 16kw z dvěma ventilátory a venku slyšet teda jde občas pískání ventilátoru když jedou na minimální otáčky a samozřejmě proudění vzduchu. Nahoře v patře slyšet není absolutně nic při uzavřeném okně které je 3sklo. Dole kde je staré dřevěné okno jde slyšet hučení ale to se myslím ze je tím starým oknem. Ale zase je to 16 ke takže nějaká hlučnost tam je takže když budu mít v novostaveb TČ o výkonu cca 9kw tak zas tak hlučné asi nebude jelikož jeden ventilátor a menší výkon . A také se dá dat čerpadlo před dům kde pak ne i slyšet na druhé straně kde je zahrada, takhle to máme v plánu my Bungalov zastavena 150m2.
Odpovědět
Tak jsem se nechal stavitelem pravděpodobně překecat k teplovodnímu podlahovému topení, el. kotel + krb + výměník + aku nádrž. Je to vhodné? Díky.
Odpovědět
Profilova fotka
@vetor3x Ja to budu mít podobně,akorát místo el.kotle topné patrony v aku nádrži.
Odpovědět
@maco6666 moc se v tom nevyznám, ale tím pádem musíte pořád topit krbem, ano?
Odpovědět
@vetor3x A máte spočítáno na kolik vás to vyjde?
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?