Bydlení před kolaudací

18. čvc 2020330

Prosím o info ty, kteří bydleli před kolaudací. S poštou by jsme neměli problém, můžeme mít stále schránku tam kde bydlíme, ale vrtá mi hlavou co odpad? jak jste to řešili? vozili jste to někam?
Máme skoro vše téměř hotové. Bohužel je čas dovolených a my musíme chtě nechtě čekat až se dotyční vrátí zpět do práce. Jedná se hlavně o zaměření, zábradlí na fr. okna a takový ty finální věci.
Pořád přemýšlím, že až zapojí čistírnu (přístí týden), že už bychom si mohli sbalit kufry a přesunout se. Nevím, jestli nejsem hrr..samozřejmě se po tom všem spojené se stavbou těším na sladkou odměnu a možná mám zatemněný mozek 🙂
Venku je to stále stavba, počítáme, že budeme dodělávat postupně.

Šli by jste do stěhování? těšila jsem se jak léto strávím už v domě a když budu čekat na papír, tak léto prošvihnem :-/

 • odpad - to sa riesi pred kolaudaciou, aspon u nas, musis mat papier s TS ze si prihlasena a odvazaju ti odpad (frekfencia odvozu je volitelna).
  Co sa tyka samotneho byvania v rozostavanom baraku... myslim si, ze ak sa nestahujes do hotoveho baraku tak je urcite najlepsie mat toho hotoveho co najviac. Ked tam totiz byvas tak sa ti tie dorabky tiahnu a hoci opak by sa mohol zdat pravdou, ide to pomalsie ako ked nieco robis a nik tam nebyva, ALE da sa to a podla mna zalezi od situacie v akej ste (niekoho tlaci najom, niekto je nedockavy...)

 • @akoinac  Já jsem právě myslela, že musím mít trvalý pobyt v domě na přihlášení odpadu. Teoreticky bych si mohla zařídit popelnici na stavbu na běžný odpad. Zkusím po tom popátrat, jak je to u nás.
  Kdybychom se stěhovali, uvnitř bude hotové vše. Máme malé dítě, tak to ani jinak nejde. Jde spíš o venek. Musíme dodělat plot a bránu, zábrany na fr. okna, úpravu terénu- zámkovku, fasádu (dům máme v lepidle).
  Pak ještě papírové věci, co jsou potřeba ke kolaudaci.
  Nás nic moc netlačí, možná jen prostor a sousedi a taky asi už nedočkavost.

 • Stěhovat se bez kolaudace, to je tak na přestupek podle stavebního zákona § 178 odst. 1 písm. n), s možnou pokutou až do 1 mil. Kč, i když většina stavebních úřadů to asi neřeší.
  Ale až po kolaudaci můžete dostat číslo popisné, zapsat stavbu na katastr, přihlásit trvalý pobyt a přihlásit odvoz odpadů. Z toho co píšeš budeš ke kolaudaci potřebovat to zábradlí na francouzská okna a fasádu. Plot a dlažby nejsou předmětem kolaudace, proto je nemusíš mít dokončené.

 • Sponzor fóra
 • Povím naši zkušenost. "Hlídali jsme stavbu" asi rok do kolaudace, popelnici jsme si normálně na obci zaplatili, dostali nálepku a přistavovali k cestě (ale u nás se pořád neplatí za osobu jako je tomu jinde, ale podle počtu odvozů).

 • @jitulkaka  je mi jasné, že to dle paragrafů nejde. Stavební úřad mi asi ale horko těžko dokáže, že tam bydlíme. jsme tam teď pořád i když tam nebydlíme. Fasáda není potřeba ke kolaudaci, stačí zateplení a lepidlo, finalní omítka prý potřeba není, ono to totiž není nic funkčního. Zábradlí tam cca za měsíc budou o ty až tak nejde. Pokud jste někdy papírovala s úřadx ve větším městě, tak to co není doděláno se stihne 3x než to zkolaudují.. u nás je totiž 30dní málo, proto uvažuji, jestli se nestěhovat dřív..ono každy den po odpolednech, každý víkend pořád dojíždět, tahat věci, převlíkat se apod. je už docela na palici. Kdo nezažil, je to asi těžko pochopitelné a může se to zdát jako maličkosti.

 • @angie.shy  Taky si říkám, že to takto asi pojmenujeme 🙂 vůbec nás to nenapadlo 🙂
  Nebylo jim divné, že je vše už zabydlené při kolaudaci? máme třeba velký akvárko a to tam k hlídání nepotřebujeme🙂 řeší to někdo?

 • @maky_s  ked mate dieta tak zrovna tie zabradlia na fr. okna by som asi riesil... nahoda je blbec.
  Inak podla toho co pises tak to vypada ze mate viacmenej pripravene ku "kolaudacii" (v uvodzovkach preto, lebo dnes sa uz len oznamuje zamer o uzivani). Osobne by som to mozno riesil tak, ze podam ziadost o predcasne uzivanie a za 1000 Kc mas po starostiach a dileme s porusovanim zakona.

 • @akoinac  Syn nedokáže otevřít okno, je ještě malý.. navíc se chystám koupit ještě pojistky..
  Já jsem na to koukala, ale oni tam píší, že chtějí v podstatě to samé, co musíme mít ke kolaudaci..tu 1000,- bych jim klidně dala, ale příjde mi, že to není tak jednoduché..

 • @maky_s  když je to normální úředník, tak se v tom nebude pitvat, další papírovaní pro něj, my jsme měli normální paní, myslím, že je jim jasné, že mnozí již před kolaudací bydlí. Pokud máte malé děti, vyndala bych vnitřní kliky a dveře na balkón zatím bez zábradlí vůbec nepoužívala.

 • My si popelnici normálně přihlásili ještě před kolaudací a nebyl žádný problém, jen mi paní řekla, že až bude číslo popisné, tak až pošlu mail, aby ho doplnili do smlouvy, která zatím byla na parcelní číslo. Vánoce jsme trávili už v domku, kolaudace proběhla v lednu, takže vánoční stromeček a výzdoba všude, a paní úřednice naprosto v klidu. Ještě se ptaly, jaké jsme měli Vánoce, že je fajn, že jsme je stihli oslavit už v novém 🙂 Takže asi fakt záleží úřad od úřadu.. Případně se může požádat o povolení užívání nezkolaudované stavby, ale to se má dávat myslím 30 dnů před plánovaným užíváním, což je i u oznámení i užívání stavby (pro kolaudaci), takže to naši situaci nijak neřešilo..

 • @maky_s  nechcem strasit, ale opatrnosti nikdy nieje dost, staci len, ze sa niekto z vas pozabudne, riziko tam je vzdy... ale to nieje predmetom diskusie, odbocili sme.
  § 123 Předčasné užívání stavby
  (1) Stavební úřad může na žádost stavebníka vydat časově omezené povolení k předčasnému užívání stavby před jejím úplným dokončením, pokud to nemá podstatný vliv na uživatelnost stavby, neohrozí to bezpečnost a zdraví osob nebo zvířat anebo životní prostředí. U stavby prováděné dodavatelsky stavebník k žádosti připojí dohodu se zhotovitelem stavby, obsahující jeho souhlas, popřípadě sjednané podmínky předčasného užívání stavby; u ostatních staveb navrhne stavebník podmínky předčasného užívání stavby v žádosti. Účastníkem řízení je stavebník, zhotovitel stavby a vlastník stavby.
  (2) Stavebník k žádosti o předčasné užívání stavby doloží závazná stanoviska, popřípadě stanoviska dotčených orgánů a údaje určující polohu definičního bodu stavby a adresního místa41a). Pokud stavební úřad vydá povolení k předčasnému užívání stavby, stavební úřad postupuje obdobně podle 121 odst. 2.
  (3) Nejsou-li splněny podmínky podle odstavce 1 pro povolení předčasného užívání stavby, stavební úřad žádost zamítne.
  (4) Po dokončení stavby se podle okolností postupuje podle § 122, popřípadě podle § 120 nebo 124.
  (5) Náležitosti žádosti o předčasné užívání stavby stanoví prováděcí právní předpis.

 • My se take stehovali pred kolaudaci. Vlastne nejdriv probehla kolaudace, kde se jim ale nelibilo nase zabradli a kvuli tomu nezkolaudovali. Truhlar si klepal na celo, ze udelal normalni zabradli a nechape, co se jim nelibi. Takze jsme objednali dodelani zabradli a prestehovali se. Pak uz jen poslali fotku, ze zabradli je predelane a nikdo k nam uz z uradu nesel, takze ani nezjistili, ze uz bydlime.

 • Ano, napsala jsem fasádu, ale finální být nemusí, stačí zateplení. A na to zábradlí bych se zeptala - u nás totiž stačí alespoň provizorní (přes francouzská okna dát pár desek v potřebné výšce). Zábradlí je bezpečné, do protokolu se napíše, že provizorní zábradlí bude nahraženo novým a úřednice je z obliga a stavebník je jasné že si nenechá na novostavbě desky, že si to dodělá.
  30 dnů, co na kolaudaci mají, musí stačit. S užíváním je podle zákona možno započít druhý den po kontrolní prohlídce, pokud bylo zkolaudováno dříve a nebo by ti SÚ musel do 30 dnů užívání zakázat. Takže pokud nestíhají a do 30 dnů nezakážou, můžeš užívat.

 • My nebydlime 😉 my "hlidame" aby nas nevykradli 😉 postu jsem si domluvila s postackou a to sameni na urade - vyvoz popelnice.... Ale je to take tim, ze jsme se stehovali v ramci vesnice... 😉

 • odpad určitě můžeš mít přihlášený - leta platíme odpad v (našem) bytě, kde jsme nikdy neměli ani jeden trvalé bydliště...

 • Sponzor fóra
 • Moc děkuji všem za Vaše názory, rady a zkušenosti. Uvidíme, jak se to vyvrbí. Ve středu skočim na úřad pozeptat se co a jak..zatím sháníme vše možné, abychom mohli co nejdřív zkoulaudovat, tak snad se to brzy povede..

 • @maky_s  Stejně je to ale zajímavé, jak to různě fungovat může. Já jsem se přestěhovat (dá se říci) do nového domku, jenž je také na mém pozemku, hlášený jsem pořád na tom starém, popelnici tam přihlášenu mám a platím, všechno funguje, takto to praktikuji již řadu let, protože na dodělání nového není... (to sem asi nepatří). A co je podle Vás bydlení, jak je to definováno, to Vám někdo na úřadě řekl? Dá se to podle mě chápat různými způsoby a nelze to v praxi dokázat... Toť můj názor na věc.

 • Tak s odpadem máme smůlu. Musíme mít číslo popisné nebo zažádat o přidělení předběžného č.p. :-/

 • @jitulkaka  Nevíte, kde to najít v zákoně? pokud stavební úřad nedorazí, že můžeme užívat? táta mi tvrdí, že už to zkušili a musíme na úřad čekat.

 • @maky_s  pokud máte dům do 150m2 tak se nekolauduje ale úředník udělí souhlas s užíváním stavby a hned ten den můžete bydlet, můžete i předtím, jen se tomu neříká bydlení ale hlídání stavby 😉 Odpadky budeš dávat do pytle a jednou za čas vyvezeš do kontejneru... jen s poštou je problém, aby ti měly kam chodit dopisy...

 • @petrsv1000 i dopisy chodí před kolaudací, u nás v ulici jsou čísla popisná popořadě, dalo se to dopočítat

 • @petraxname  naše ulice nebyla ani na mapě natož aby na poště věděli kde tedy bydlíme 😃 tak chodila pošta k rodičům, to mi nevadilo...

 • @petrsv1000  s poštou problém nemáme. Schránku můžeme nechat tam kde bydlíme teď. I ty popelnice by šli. Pořád mě to hlodá, jestli čekat na souhlas či ne.. 😉

 • @maky_s  a na kdy máte dohodnutou kontrolu stavby ? My dokončili dům v červenci, pak se dělala kuchyň, ezitím dovča a sháněí nábytku a konce září jsme se stěhovali a úředník tu byl nějak v únoru, dřív nebyl čas 😃

 • @maky_s  Ne, nezrušili, je to v paragrafu 120. A pokud úředník na kolaudaci přijde a je vše OK, tak se může stavba užívat až od druhého dne.


  @petrsv1000  Promiň, ale není pravda. Stavba se může užívat druhý den po kolaudaci a kde jsi vzal souhlas s užíváním stavby jen do 150 m2 by mě fakt zajímalo. Limit 150 m2 je pouze pro povolování staveb, ne pro užívání.

 • @jitulkaka  můžu ti ho klidně naskenovat 😉 já nekolaudoval, mám papír "souhlas s užíváním stavby " podepsaný úředníkem ze SÚ, máme stavbu do 150m2 na ohlášku, ne na povolení.

 • @petrsv1000  zatím nemáme nic domluveno. Byla jsem se včera zeptat, co se týká dokladů, ale nic moc mi neřekla. Musíme podat žádost.Jelikož čekáme na pána, co nám má dodat zábradlí k fr. oknum a manžel musí dodělat schody, tak nemáme představu, kdy přesně budeme připraveni.

 • @jitulkaka  moc děkuji.

 • @petrsv1000  Ale kolaudoval jsi, jen ten papír se může jmenovat různě - jsou celkem 4 možnosti. Pro stavebníky, kteří stavějí pro svou vlastní potřebu, je to většinou souhlas s užíváním buď na kopii žádosti a nebo písemně, ale bez ohledu na zastavěnou plochu.
  Vůbec tady ty diskuse jsou k ničemu, protože každý píše zasvěceně, podle toho, jak to měl on a myslí si, že tomu rozumí. Ale každý to má trochu jinak a na jiném SÚ, takže výsledek pak může být úplně jinak.

 • @maky_s  tak to bych ještě moc nespěchal dokud nebudeš mít vše připravené, já už měl vše hotové včrtně včech papírů, revizí a tak.
  @jitulkaka  dle našeho úředníka to již kolaudace není. Již sem to někde psal, že kažá úřad to má jinak... Nemyslím si, že tomu rozumím, ale ano píšu jak jsem to měl já, tzn nekoulaudoval jsem 😉

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat