Dům bez kolaudace - hrozí pokuta?

9. bře 2019200
avatar
Autor

registrovaný 11. 1. 2017

224 příspěvků ve fóru

18. úno 2019

Ahoj potřebuju radu a zkušenosti. Máme hotový dům, který by už nyní šel zkolaudovat, ale bohužel jsem podcenil situaci ohledně kolaudace příjezdové cesty+ více vlastníků cesty a trochu se to protáhne. Musíme se nastěhovat už nyní a proto se potřebuji zeptat jestli někdo z vás užíval stavbu před kolaudaci a jestli někdo dostal pokutu, která hrozí v rozmezí 25-50tis ? Děkuji

 • avatar

  registrovaný 14. 2. 2016

  421 příspěvků ve fóru

  18. úno 2019

  @pepa89  Pokud vím, tak já tam nebydlel, ale hlídal jsem barák i přes noc.

 • avatar

  registrovaný 6. 1. 2018

  25 příspěvků ve fóru

  18. úno 2019

  S novelou stavebního zákona s účinností od 1.1.2018 již není nutné žádat o souhlas s užíváním stavby, čili žádná pokuta nehrozí. Dostavim a bydlím a nemusím nikomu nic hlásit. Jiná věc je zápis RD do katastru, to se zeptejte na svém stavebním úřadě a přidělení čísla popisného, to se ptejte na obci.

 • avatar
  Autor

  registrovaný 11. 1. 2017

  224 příspěvků ve fóru

  18. úno 2019

  @hafik37  ohledně toho zápisu do katastru a přidělením čísla popisného vím snad vše. Zde je právě ten problém, že potřebuji mít hotovou cestu. Takže mohu opravdu s klidným spaním bydlet ?

 • Sponzor fóra
 • avatar

  registrovaný 11. 11. 2009

  1 135 příspěvků ve fóru

  18. úno 2019

  @pepa89 můžeš, akorát musíš počítat s tím, že budeš mít např. stavební proud, nebudeš mít popelnice a budeš muset být hlášen k trvalému bydlišti někde jinde (také tam např. platit za popelnice a vyzvedávat si poštu)

 • avatar
  Autor

  registrovaný 11. 1. 2017

  224 příspěvků ve fóru

  18. úno 2019

  @esmeralda2  Stavební proud mít nemusím. Již asi dva měsíce využívám tarif D57. Stačila mi pouze revizní zpráva.

 • avatar

  registrovaný 24. 8. 2014

  1 863 příspěvků ve fóru

  18. úno 2019

  K prideleni cisla popisneho a zapsani stavby do katastru potrebujete potvrzeni dokonceni stavby, coz je nastupce souhlasu s uzivanim staveb (drive kolaudace). Takze zalezi na vas, co potrebujete.

 • avatar

  registrovaný 24. 8. 2014

  1 863 příspěvků ve fóru

  18. úno 2019

  Jeste bych doporucila si nechat udelat pro jistotu vsechny revize, aby nebyl maler (pojistna udalost).

 • avatar

  registrovaný 8. 2. 2012

  143 příspěvků ve fóru

  18. úno 2019

  Zdravím, ani to není čestné prohlášení, viz :https://www.google.com/search?q=mmr+prohlaseni+dokonceni+stavby (přes google, aby to nebyl dlouhý odkaz). Ve vyýsledku, ale sám jsem to zatím neudělal, Napsat do zmíněných formulářů datum dokončení po 1. 1. 2018, a bydlíte v obydlí podle ústavy. už jsem to psal, dům nezapsaný v Ruan nevidí třeba česká pošta při přesměrování zásilky a některé eschopy. Trvalé bydliště jsem neřešil, Popenlici užívám na jiném bydlišti apod. Nedokáži si představit "přestupek - bydlení v nezkolaudovaném domě, stavbě .. na své zahradě nebo lavičce apod" . Myslím si, že novela stavebního zákona z 07 2017 je hodně v tomto inovační.

 • avatar

  registrovaný 13. 7. 2012

  112 příspěvků ve fóru

  19. úno 2019

  No nevidí ho třeba taky ani IZS, tedy záchranka a hasiči. 😎

 • avatar

  registrovaný 4. 5. 2017

  720 příspěvků ve fóru

  19. úno 2019

  @petzold  ti se dají poslat podle GPS. Super je na tohle aplikace Záchranka, ta ty GPS souřadnice pošle rovnou.

 • avatar

  registrovaný 29. 12. 2014

  678 příspěvků ve fóru

  7. bře 2019

  Bydlel jsem bez kolaudace asi rok. Vše šlo zařídit i popelnice, i elektřina. Voda byla levnější jen vodné, bez stočného - stavba. Jediné v čem byl problém pojistit barák. Nezkolaudovaný moc pojistit nikdo nechtěl, kvůli hypotéce, ale nakonec se zadařilo.

  Pokud je ještě teď nový zákon jak píše někdo výš, tak bych se určitě nastěhoval.

 • avatar

  registrovaný 15. 3. 2012

  1 034 příspěvků ve fóru

  7. bře 2019

  @pepa89  nepotrebujete zkolaudovanou cestu. Klid e dum nechte zkolaudovat. My taky nemame prijezdovku zkolaudovanou (100m cesty s obracistem na konci, 4 vlastnici - cesta neni zdaleka hotova - chybi obrubniky,final povrch) a pani to vubec neresila,nezajima je to. Povoleni stavby vam bez zkolaudovane cesty dali,proc by vam nemeli povolit uzivani

 • avatar

  registrovaný 18. 1. 2018

  200 příspěvků ve fóru

  8. bře 2019

  Udělejte pět, šest fotek, zajděte na SU a zeptejte se přímo tam.
  Pak sem postněte odpověď 🙂

 • avatar
  Autor

  registrovaný 11. 1. 2017

  224 příspěvků ve fóru

  8. bře 2019

  @margot_ka  To jsem si taky myslel a na počátku roku jsem byl na stavebním úřadě abych se informoval co budu potřebovat a jak je to s tím novým zákonem ohledně kolaudace atd. Řekl mi ať brzdím ,že dokud nebude mít v ruce kolaudaci cesty nebo alespoň předběžné užívání tak nic nebude. Toho jsem se zhrozil jelikož je to ještě všechno na dlouho. Celá cesta je zpevněná recyklátem, ale to ho nezajímá. Šel jsem tedy žádat o předčasné užívání cesty a zde nastal další problém a to, že žádat musíme všichni vlastníci. Všechny jsem tedy kontaktoval a samozřejmě soused, který nám dělal problémy a stavební povolení na cestu a na dům nám protáhl asi o dva roky mi řekl, že on žádat o nic nechce jelikož jako první stavba v ulici dostal kdysi vyjimku na užívání nezkolaudavená cesty (zkolaudoval si to jako sjezd). Ptal jsem se tedy na úřadě jak ho mám donutit podpsat žádost ? Pokud nedonutím, nemůžou s tím nic dělat. Je to absurdní jelikož i oni byli účastníky stavebního řízení a jsou tedy se vším srozuměni a navíc nejsou investory jelikož se odmítali podílet na nákladech s budouváním cesty. Teď si říkám, buďto je to skutečně takto špatně postavený zákon, nebo si ho referenti upravují podle sebe. Moc bych se tomu nedivil, jelikož často předemnou museli vytahovat zákony a zkoumat je.

 • avatar

  registrovaný 24. 8. 2014

  1 863 příspěvků ve fóru

  8. bře 2019

  @pepa89  Bohuzel ma ten referent pravdu. Kdyby ta cesta nevyhovela napr. podle pozadavku hasicu a oni by jeli k vasemu zkolaudovanemu domu k pozaru, bude problem. Je to stejne jako s tim, kdyz mate u novostavby cisticku nebo studnu. Bez jejich kolaudace neni mozne novostavbu zkolaudovat.

  Ze si nekdo vymysli vlastni zjednodusujici postupy je fajn do te doby, nez se stane prusvih a ten referent to odnese. U nas napr. od lonskeho ledna "kolaudovali", tzn. potvrzovali dokonceni stavby od stolu, aniz by dum fyzicky videli. Pak prisly dva podvody za sebou a uz zase jezdi na misto.

  A ze casto kouka do zakona neznamena, ze nic nevi. Ten zakon je hrozne slovickareni a je lepsi to precist, nez to prevypravet a byt spatne pochopeny. Casto na urady volam, abych se poradila a jsem radeji, kdyz mi to v zakone najdou, protoze znaji souvislosti.

 • Sponzor fóra
 • avatar

  registrovaný 24. 8. 2014

  1 863 příspěvků ve fóru

  8. bře 2019

  @margot_ka  Dum vam take povoli, asniz byste mela zkolaudovanou studnu nebo domovni cistirnu. Ale nezkolauduji dum, dokud neni cistirna nebo studna zkolaudovana. Tohle je podobne.
  Vase stesti je, ze jste narazila na laxniho urednika. Otazkou je, jestli by s tim on v pripade problemu nemel trable. Ale to je uz na jeho zodpovednosti...

 • avatar
  Autor

  registrovaný 11. 1. 2017

  224 příspěvků ve fóru

  8. bře 2019

  @puhelin  Nemám problém s tou kolaudaci respektive s předčasným užíváním, ale potřebuju se hnout z místa a stojím na mrtvém bodě, kdy úředník po mě chce žádost všech čtyř vlastníků a já mám podpisy jen od 3 jelikož ten jeden je problémový a nepotřebuje to. To že jsme 3 a on 1 je nezajímá, že proběhlo stavební řízení a v ruce máme stavební povolení je nezajímá, že jsme 3 investoři a on investorem není je nezajímá, že máme věcná břemena budování přípojek a cesty je nezajímá. Tak co mám jako dělat ?

 • avatar

  registrovaný 15. 3. 2012

  1 034 příspěvků ve fóru

  8. bře 2019

  @pepa89  to je kec. Kolaudovali jsme v pulce ledna a bez problemu. Cesta je hotova,jen nema finalni asfaltovy povrch, tezka technika vc hasicu se sem bez problemu dostane,takze v tom opravdu problem neni. Jen nase pani urednice,ac je pecliva,ale rozhodne ne laxni, takze si spis myslim,ze ta vase se jen sichruje, coz na jednu stranu chapu,na druhou je to z vaseho uhlu pohledu na houby

 • avatar

  registrovaný 15. 3. 2012

  1 034 příspěvků ve fóru

  8. bře 2019

  @puhelin  tak tk ale srovnavas hrusky s jabkama. Dum,ktery vypousti odpadni vody pres cov, nemuze byt zkolaudovany a zacit se uzivat,pokud neni potvrzene,ze bude vypozlustet odpadni vody v takovem stavu,jak dle povoleni ma... To same s vodou
  Pokud nema cesta finalni asfaltovy povrch,nicmene plni funkci,nic nebrani prijezdu k dkmu. V ramci samotneho stavebniho povoleni,pokud ho dostanes a cesta neni v tu dobu zkolaudovana,se samotna cesta neresi. Nemuzou vyzadovat splneni neceho,co neni podmineno v samotnem povolenj na dum. Toto ma legitimni oporu v zakone,takze neni o cem diskutovat

 • avatar
  Autor

  registrovaný 11. 1. 2017

  224 příspěvků ve fóru

  9. bře 2019

  @margot_ka  no nevím jak to je, ale mi říkali, že bez zkolaudovane cesty nemohu zkolaudovat dům a to dle zákona. Ve středu jdu znovu na úřad a pokud tam nic nevymyslí tak to budu hnát výše. Není možné, aby kvůli jednomu blbcovi nemohli bydlet ostatní navíc pokud je vše úředně vyřízeno a stáčí to jen dotáhnout. To jsme potom platili poplatky na úřadě cca 30tis úplně zbytečně. Logicky přece nemůžu chtít podepsat žádost od někoho kdo to nechce a nepotřebuje. Jak ho mám donutit. Co se týče, těch zákonů a úředníků tak pozor, oni si je opravdu vykládají po svém a dokážou člověku slušně znepříjemnit život. Při realizaci prodlouženého vodovodního řadu jsem taky bojoval a nakonec uznala, že věčné břemeno realizace může uznat. Závidím, že vám to šlo takto. Čeká mě složitý boj pravděpodobně na vyšších místech a s právníkem.

Přidej příspěvek

avatar

  Nenašli jste co jste hledali?