Dva domy na jednom pozemku. Opravdu může být jen 1?

Profilova fotka
Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda jste někdo řešili tento problém a jak? Máme možnost získat od rodičů pozemek na kterém je momentálně domek, ve kterém bydlí. Jelikož je ale starý, rekonstrukce by byla nákladnějí než stavba nového. Zamýšleli jsme, že bychom před ním postavili nový dům a až bychom se přestěhovali, původní domek bychom zbourali. Byla jsem se zeptat na stavebním úřadě a tam mi bylo řečeno, že nesmí být dva rodinné domy na jednom pozemku. Když jsem zmínila možnost rozdělení pozemku na dva, bylo mi řečeno, že zastavěná plocha pozemku může být pouze 30 %. Nezdá se mi to jako věrohodná informace, když se podívám kolem sebe, všude jsou miniaturní pozemky a baráky zabírají minimálně 70 % pozemku. Dle neochotného úředníka nemáme jinou možnost, než nejprve zbourat a potom postavit znovu. Z hlediska bydlení je to však pro nás dost špatná varianta. Řešili jste někdo podobný problém? Budu ráda za všechny nápady, jak mít dočasně současně dvě nemovitosti na pozemku. Kde je vlastně psáno, že na pozemku může být jen jeden dům?
Odpovědět
Ahoj, my máme dva domy na jednom pozemku, jeden stavíme s manželem a druhý švagr s manželkou. Žádný problém nebyl, jenom jsme si museli dokoupit kus pole pod námi a "připojit" ho ke stávající parcele, protože dle vyhlášky v obci má mít jeden RD minimální výměru parcely 800 m a nám pár metrů do splnění vyhlášky chybělo.Ale nakonec je to tak dobře, protože přikoupený kus pole nám bude ideálně sloužit jako příjezdová cesta k domu :-) Ted jsme ve fázi rozestavěnosti obou RD, akorát jsme pak na katastru museli nechat zapsat obě rozestavěné stavby a tím pádem má každý dům své parcelní číslo ale zbytek pozemku má jen jedno číslo. snad mi rozumíš ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Podivej se na uzemni plan vasi obce/mesta - existuji jiste kategorie "vytizeni pozemku" - neznam to terminologicky, ale kdyz se povolovala nase vystavba sidliste, tak vim, ze se menil uzemni plan z kategorie B do D, ktera povoluje az 80 % vyuziti pozemku na stavbu. To by melo byt podle me rozhodujici. Jinak dve nemovitosti na jednom pozemku snad byt muzou, o tom sice nic nevim, ale my mame jeden spolecny pozemek a na nem dva bytove domy ... podivej se do stavebniho zakona...
Odpovědět
U nas to bylo naprosto shodne, dva domy na jednom pozemku byt nemuzou, resit rozdelenim pozemku ano, pokud budes mit max. 30% zastavene plochy. My bydlime v malem starem domecku (puvodne zahradnim domku) a pred nim stavime novy. Mame sloucene stavebni povoleni na stavbu a zbourani, mame termin na dostaveni noveho a rok na to musime zbourat novy, je to podminkou kolaudace.
Odpovědět
Profilova fotka
ta zastavena plocha souhlasi,.. zrovna to ted rikaliu v nejakem poradu, ze je to prakticky jedina vec, kterou si dle zakona(vyhlasky) mesta muzou diktovat... ale nerozumim tomu... ale urcite lze postavit dum a zbourat ten stary(strejda to ma stejne) ale jako vzdy zalezi na "pani urednici" ktera, kdyz chtit nebude,.... tak to proste nepujde :-(
Odpovědět
Profilova fotka
takže jestli tomu rozumím, záleží na lidech a ne ná předpisech...no, my bohužel máme na svém stavebním úřadě blbce, ale třeba se tam nějaká dobrá duše najde....budeme doufat. Chápu, že diktovat zastavěnou plochu si můžou, ale těch 30 % v našem okolí nesplňuje jediný barák! Teď sem si volala na územní plánování a ochotná paní mi pošle omezení.
Odpovědět
Profilova fotka
Řeším něco podobného - jedna parcela a případné dva domy, bohužel je problém s hypotékou - když budu ručit domem s tím pozemkem, tak na druhý dům už nikdo nedostane hypotéku, protože ten pozemek už jednou hypo bude zatížen.. =-) :-| JInak v naší obci může být zastavěná plocha max. 20% (včetně terasy, park. stání atd.) a miminální plocha stavební parcely je 600 m.
Odpovědět
Profilova fotka
mishka: no, mě by zajímalo, kdo tohle splňuje..to snad musí platit pro novostavby, protože v části, kde chcem stavět jsou pozemky cca 600m2 a domy jsou tam naplácnutý téměř na ploty a zahrádka žádná. Prostě nikdo těch 30 % nespňuje.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 letech
Profilova fotka
@sonik05 Zdravím, ráda bych se zeptala zda ke kazdemu domu mate svou prijezdovou cestu? (Vc brany)My mame bohuzel pozemek velky, ale vejde se nam pouze jedna vjezdova brana. Z jine strany pristup nemame. A podle uradu musime ke kazdemu z pozemku mit vlastni branu. Dekuji
Odpovědět
Profilova fotka
@niky_vilimova To by určitě šlo vyřešit věčným břemenem.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?