Jak je to s daní nemovitosti na rozestavěnou desku?

Ahoj, v listopadu 2018 jsme začali stavět na pozemku o výměře 1098m2. Máme pouze desku. Nevíte někdo je to nyní s dani nemovitosti na rozestavěnou stavbu? Jde mi o to, že na katastru je stále pozemek veden jako Ostatní plocha. Musím přiznat, že je to stavební pozemek, když na katastru to stále není uvedeno? Je to docela velký rozdíl, ostatní plocha je 0,2 kč/m a stavební pozemek je 2 kč/m. V případě kdybych uznal stavební pozemek, tak bych tedy zaplatil 2200,-, zatímco u ostatní plochy 220,-, je to tak? Díky za rady.
Odpovědět
1
2
@petr13 měl by jsi přiznat stavební pozemek, ten je od chvíle vydání stavebního povolení/ohlášení..
Odpovědět
No, třeba ve webovém daňovém formuláři je všude uvedeno, že se má zadávat typ plochy podle údajů v katastru, tak nevím. Nejlepší bude, když si na finanční úřad zavoláš - my tam máme moc příjemnou paní a ta mi všechny nejasnosti vyjasnila.
Odpovědět
@plaintruth Ok, ale to mi chcete říct, že když má někdo stavební pozemek např v Liberci 1000 m, tak zaplatí ročně na dani 1000 x 2 x 3,5 (obec nad 50000 obyvatel) x 2 ( místní koeficient ), tak dan je každý rok 14 000 kč?
Odpovědět
zaplatí, ale povolení musíš začít realizovat do dvou let, když to neuděláš už to není stavební pozemek, takže když nezačneš stavět, máš to na dva roky, když začneš, tak nejspíš dostavíš, taky tak nějak, takže ... :-D
Odpovědět
@plaintruth Takže těch 14 000 se zaplatí ročně jen když se staví, chápu to správně?
Odpovědět
@petr13 ne, když máš k tomu pozemku platné stavební povolení/ohlášení stavby, akorát když budeš stavět 20 let, tak platíš od začátku až do konce tolik
Odpovědět
@plaintruth no když se staví = tak je jasné, že je platné stavební povolení/ohlášení stavby, takže jsem to napsal výše správně.
Odpovědět
ale ty můžeš začít stavět až po dvou letech bez jednoho dne od platnosti povolení/ohlášení ..takže nestavíš a stejně je to stavební pozemek a mělo by se to tak danit...
Odpovědět
@plaintruth Aha. Ok díky. Stejně je to ale zajímavé. Když tedy někdo na vesnici začne stavět na pozemku, který má např. 5000 m2, tak platí tedy pěknou dardu. To je asi lepší kvůli dani ten pozemek rozdělit.
Odpovědět
@plaintruth Tak ted mi zase psal známý a tvrdí, že se za stavební parcelu platí jen zastavená plocha, tak nevím tedy. Zkusím zjistit na úřadě.
Odpovědět
@petr13 ..na tom asi něco bude :-D
Odpovědět
@petr13 jo jo, taky jsem to tak platil loni. nejakych 750m2 'ostatni plocha' a 150m2 stavebni pozemek. Vzal jsem to podle toho, kolik jsme vynali z pudniho fondu. letos jsem to uz jen zmenil ze stavebniho pozemku na rodinny dum a hotovo.
Odpovědět
Článek se načítá
Odlozte to o rok. Nikto nevie, ze tam dosku mate. Proste ste zacali tento rok a je to.
Odpovědět
@petr13 přiznat bys to měl, platí se jen za tu zastavěnou plochu. Když to nepriznas, přijdou na to, protože pak budeš přiznává dům... A budou problémy. My jsme to tak měli, vůbec jsme netušili a platili jen daň z pozemku. Naštěstí to byl je 1 rok a paní nám poradila ať to přiznám dodatečně na mě s tím, že jsem na mateřské a tím pádem jsem nedávala daňové přiznání a omluvit se za prodlení..... Bylo to bez pokuty ale jen čistě z její dobře vůle.
Odpovědět
Díky této diskusi jsem dneska skočila FÚ to pořešit, určitě by mě to jinak nenapadlo. Takže děkuji!
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 Podle tohoto pouze na velikost té desky.
Odpovědět
Profilova fotka
Já jsem to vůbec netušila, samozřejmě si mě pozvali na finančák, sice jsem pak podala opravné daňové přiznání, ale i tak jsem platila pokutu...a neplatí se to určitě z celého pozemku...
Odpovědět
A když bych to chtěl vyřídit online, tak nevíte co mám zvolit v tom průvodci? - Viz screen zde: https://ctrlv.cz//shots/2019/01/23/I9...
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 podle mne tady
Odpovědět
@vladimirsvorba takže tam jakoby budu mit 2 parcely se stejným číslem? Jednou to bude stavební pozemek o zastavěné ploše a podruhé to bude zbytek? Díky :)
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 Jo, tak by to asi mělo být, ostatní plocha například 900 a stavební pozemek 198 metrů
Odpovědět
Resila jsem to loni. Dle financaku je to tak, ze z celkovy vymery pozemku odectete plochu na kterou mate stavebni povoleni a to danite vyssi sazbou. Zbytek pozemku danite jako tu Ostatni plochu. Nam se celkova dan zvysila cca o 300kc, ale my stavime na vesnici :)
Odpovědět
Profilova fotka
Přesně jak se tu pise... stavebni pozemek je jen ta část, na ktere se stavi (metry z ohlasky),:ostatní je pořád to původní. V přiznání tedy budou dva listy, na jednom stavební plocha, na druhém ostatní plocha
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Profilova fotka
Dobrý den, a nevíte jak to je, když nám deska stojí na více pozemcích? Nemůžu jednoduše odečíst plochu od pozemku, protože je na dvou. V situaci od firmy nemáme rozpočítáno z jaké části je to na jakém pozemku. A vyjmutí z půdního fondu ještě nemáme... A jestli to správně chápu, tak pokud jsem loni platili daň z celého pozemku, tak teď už doděláme jen změnu na tu stavební část nebo se to obojí musí vyplnit znovu?
Odpovědět
Profilova fotka
@nanyska na základě čeho Vás pozvali na financak? dekuji
Odpovědět
A sakra...děkuji,na pondělí jsme díky Vám objednaní na finančák.
Odpovědět
Profilova fotka
@minkar Stavební úřad po vydání stavebního povolení nebo ohlášky o tom mimo jiné informuje obec nebo třeba finanční úřad...
Odpovědět
Zdravím.jaké dokumenty po vás chtěli na finančáku,když jste toto řešili?ať jsme připravení.diky moc
Odpovědět
@kitinka10 nám řekli,ať máme připravenou jen zastavěnou plochu a nic nenosíme.
Odpovědět
@kitinka10 Berňák potřebuje stavební povolení/ohlášku, kde ja napsaná plocha domu.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?