Kolaudace v roce 2018 - jak to bude?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Prosím vás, vyznáte se v tomto někdo? Jak to bude s těmi kolaudacemi po novém roce? Jaké dokumenty budou potřeba? Četla jsem, že nebude ani chodit kolaudační komise? To jim jako pošleme fotky a nazdar? :) Pro koho tedy kolaudace platí a pro koho ne? Uměl by to nám smrtelníkům někdo pěkně vysvětlit? díky! Jak již bylo uvedeno, vzhledem k tomu, že došlo ke změně v oblasti povolování staveb do užívání, (kolaudace staveb), budou stavebníci, kteří dokončí stavbu RD až po 1.1.2018, moci užívat RD bez dalšího ověření ze strany stavebního úřadu, byť jejich oprávnění k realizaci vznikla před nabytím účinnosti novely. V dalších aspektech by neměly být novelou dotčeni. Snad nejdiskutovanější změnou v oblasti výstavby RD je fakt, že od 1. 1. 2018 už nebude fungovat institut oznámení záměru užívat dokončenou stavbu upravený v § 120 SZ, který byl bez náhrady zrušen. Stavebník tak do budoucna zpravidla u RD nebude potřebovat ze strany SU žádné povolení o užívání stavby, resp. ani ho nebude moci ale získat, což se mnohým stavebníkům může jevit jako problematické zejména v závislosti na již uzavřených smlouvách (hypotéky, smlouvy o smlouvě budoucí kupní smlouvy apod.) Navíc tato právní úprava se bude aplikovat na všechny stavby RD, které stavebník dokončí po 31. 12. 2017. U staveb RD tak stavební úřad již nebude ani vykonávat závěrečnou kontrolní prohlídku stavby. Zákon rovněž nestanovuje stavebníku ani povinnost oznámit SU, že stavbu dokončil a započal s jejím užíváním, což z mého pohledu úplně v pořádku z podstaty logiky věci a účelu stavebního zákona není. Bude tedy na samotném stavebníku, odkdy se rozhodne stavbu užívat. Kolaudaci by RD mohli podléhat pouze za předpokladu, kdyby u nich byla naplněna podmínka, že se jedná stavbu, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, což se u RD nepředpokládá. Navíc, na rozdíl od stávající úpravy (§122), již stavební zákon ve znění od 1. 1. 2018 přiblížení termínu stavba, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit ani neobsahuje, čímž celou oblast kolaudace ještě více komplikuje pro novou aplikační praxi. V souvislosti s dokončením stavby tak stavebník bude moci získat ze strany Stavebního úřadu pouze osvědčení, že stavba existuje, nikoliv však, že byla povolena do užívání. Co se týče přidělení popisného či evidenčního čísla nové stavbě, tam se bude aplikovat stávající § 121/2, který stanoví, že pokud stavbou vzniká nová budova, které se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, stavební úřad po předložení podkladů uvedených v odstavci 1 (§121/1 SZ) vyzve písemně příslušnou obec o přidělení čísla popisného nebo evidenčního případně orientačního. Jedná se zpravidla o předložení dokumentace skutečného provedení stavby, pokud došlo při realizaci k odchylkám od původně schválené dokumentace a doložení geometrického plánu.
Odpovědět
U nás to proběhlo minulý týden takto. V pondělí jsem na stavební úřad donesl veškeré papíry co jsem měl. Pán si to probral, vsal si co potřeboval a domluvili jsme se na středu na návštěvu u nás. Ve středu v podstatě mezi dveřmi mi dal kolaudační souhlas a odešel. Hned jsem jel na obec a zažádal o číslo. To jsem dostal asi za půl hodiny. V pátek jsem to jel zapsat na katastr. Takže vše během jednoho týdne a dohromady cca 2 hodin zařízeno.
Odpovědět
Nevíte, zda je potřeba na něco revize hromosvodu a další revize? Protože k nové kolaudaci už nejsou třeba, tak si říkám, jestli je vůbec dělat:) Ještě ohledně geometrického zaměření - zahrnuje se do něj i terasa?
Odpovědět
Profilova fotka
@lindaaa10 teoreticky ne - ale například náš pán řekl, že on to dělá postaru, takže všechny revize podle seznamu (co nám dal před 2 lety), ty jsme dodali předem, elektriku až při osobní kolaudaci. Geometři zaměřovali ještě bez terasy. Kolaudace v Praze 21 - když postaru tak postaru: všechny papíry i k ohlášce, osobní návštěva, chlebíčky, kávička. Ale bral to všechno dost povrchně (krom chlebíčků, ty vzal důkladně), jakože dobrý, dobrý, to mě nezajímá, tohle taky ne, větší to asi nemáte, ok. A jak to mají teď v práci těžký.
Odpovědět
@lindaaa10 U nas taky chtěli všechny papíry. Možná, kdyby ses s nima hádala, tak něco uhádáš, ale otázka zní, jetli to má smysl dělat jim problémy-aby oni pak nedělali tobě. Navíc si myslím, že když nebudeš mít revizi, tak bys mohla mít problémy s pojišťovnou, kdyby se něco stalo.
Odpovědět
@zuzekk To je tak, když chodí chlap-u nás paní papíry lustrovala jak o život, kontrolovala okna, dveře....ale chlebíčků se ani nedotkla-že hubne do plavek :-D -paní v předdůchodovém věku.
Odpovědět
Profilova fotka
@lindaaa10 revize nedelate kvuli kolaudaci ale hlavne kvuli sobe, kolaudace se sice zmenila ale dalsi hromada pravnich predpisu plati, takze z revizi vas nic nevyvaze
Odpovědět
Ve své podstatě se změnilo to, že všechny revize a papíry, které by se nesli ke kolaudaci na úřad máte doma. Kontrola pro stavební úřady jako taková, je již zákonem od 1.1.2018 zrušená a také pojem kolaudace už neexistuje. Nyní se dává úřadu vědět zahájení užívání stavby. Pak by se mělo rozjet zjednodušené kolečko komunikace SÚ s příslušnou obcí o přidělení čísla. Co se týče revizí, tak ty by měly být, protože to je pro Vás. A myslím, že např. pojišťovny, by revize v případě nějakého pojistného plnění třeba chtěli vidět.. Jinak již lze bydlet v domě, který nemá udělanou fasádu a zábradlíčko u schodů ke dveřím apod... Ale já osobně si myslím, že jestli úředníci ze SÚ stále chodí na kontroly, tak se toto již neřídí žádným zákonem a úředníci si vše blbě vysvětlili, nebo nový zákon vůbec nepochopili. Ale nerozumím tomu, jak je možné, že se všude SÚ nechová dle zákona, který platí pro všechny SÚ stejný ...
Odpovědět
@hamikaw myslim si, ze je to opacne. Zakon je blbe formulovany a urednici se snazi najit zpusob aby mohli udelat svoji praci ;-) . Co mi pani z naseho SU rikala, tak meli nekolik skoleni a vzdycky jim rekli neck trochu jineho, ani se nedivim, ze se casto rozhodli delat to po staru. Ty papiry ze zakona musis mit, a cestne prohlasujes, ze jsi postavil podle povoleni /tim se nemysli jen pudorys ;-) , ale prave i ony prace ktere ma delat "clovek s razitkem"/, jen je nemusis ukazovat.....takze kdyz je mas, tak proc se dohadovat?
Odpovědět
Jj, to je jasný. Jen škoda, že metodika není tak jasně daná, aby to každý SÚ pochopil a všichni se zákonem řídili stejně.. Ale co jsem se zrychleně informoval u nás na obci, tak můj příslušný SÚ prý od letoška na kontroly nechodí. Jen tahle tvoje věta mě úplně děsí :D : "....a urednici se snazi najit zpusob aby mohli udelat svoji praci.." ;)
Odpovědět
Moje zkušenost s kolaudací v roce 2018. Popisné číslo mi bez kolaudace nedali, do katastru stavbu nezapsali. Takže jsem musel požádat o kolaudaci a to bylo dílo. Kolaudační rozhodnutí nemám jelikož jsem neměl dodělaný plot a položenou zámkovou dlažbu. Arogance vedoucí st. úřadu ve M.Touškově byla nepopsatelná. Pomalu jsem musel otvírat i skříně jak byla pečlivá. Tak neví jestli ten nový zákon je pro lidi. :-p
Odpovědět
@jardah Plně sdílím vaše pocity. Já byl na SÚ asi tak před třemi týdny požádat, resp. se jen optat jak postupovat. Dostal jsem formuláře a "dobré rady". 1. Nechtěl jsem hromosvod, ale potřebuji vyjádření hasičů a paní od nich na něm trvá, takže nechat namontovat. (Paní nesouhlasí s výkladem, že hromosvod není bezpodmínečně nutný). Požaduje i prohlášení, že jsou použity protipožární sádrokartony a certifikát firmy, která to montovala. No, nevím jak to udělat, pokud někdo sádrokartony dával svépomocí. To, že při prohlídce jí nestačí jeden hasičák a "jen" tři hlásiče v baráku už je to poslední. 2. Přestože už jedno stanovisko mám, musím znovu požádat na životním prostředí o závazné stanovisko k tomu, abych mohl pouštět kouř z komína. Hmm co už, běžím tam a naštěstí tahle paní nediskutuje a skoro obratem mi to vydá. Chce jen papíry od krbu, jeho montáže, revizi komína, prohlášení, že se nejedná o hlavní zdroj vytápění, foto krbu (aby před ním nebyla hořlavá podlaha), revizi od tepelného čerpadla jakožto hlavního zdroje vytápění a elektrorevizi vhledem k jeho napojení. 3. Před kolaudací domu potřebuji kolaudaci čističky. Běžím tedy na vodoprávní (či jak se to jmenuje) úřad a tam mi jiná paní řekne, že už se nekolauduje a že mi papír nedá. Běžím tedy zpátky na SÚ potěšen, že tohle mám za sebou, ale nemám. Paní se hrozně podiví, prohlásí s těmi druhými jsou jen samé problémy, ale neporadí. Nakonec jí donutím k tomu aby se tedy mezi sebou dohodli co mám vlastně dělat. Paní slíbí, že dá vědět. Uplynou cca dva týdny a nic. Jde se tedy manželka zeptat a prý máme chtít po paní která schvalovala stavební povolení na čističky aby provedla kontrolní prohlídku na místě a do stavebního deníku o tom učinila zápis a to prý, milostivě, bude stačit. No, nestačím se zatím divit a hrozím se, co dalšího si na mě vymyslí.
Odpovědět
Profilova fotka
@jiri_1477 tak to je na vraždu... 8-) inu, soud o tom, že to po vás nemá právo chtít, bude asi rychlejší.
Odpovědět
Článek se načítá
Další šok jsem zažil, když jsem předal geodet.zaměření podepsané digitálně.Říkal jsem si to je paráda, ušetřil jsem čas.Ale paní na SÚ mě opět šokovala.Pošlete si to na poštu a ty Vám to vytisknou a ověří dig.podpis . Po půlhodinové diskuzi a prosení se paní uvolila a mohl jsem to přeposlat na její meil,kde ověřila dig.podpis. Tento stát obsluhují idioti. ]-(
Odpovědět
@lindaaa10 pokud je zastřešená tak ano.
Odpovědět
Tak přidám svoji aktuální zkušenost. S úředníkem, který povoloval a dozoroval naši stavbu, jsem byl domluvený na změně vytápění - místo plynového kotle jsem udělal TČ. Říkal, že mu stačí stanovisko od hygieny, nic jiného dokládat nemusím. Stanovisko jsem obdržel na základě žádosti (poslal jsem jim do situačky zakreslenou polohu TČ a jeho parametry). Úředník ale na úřadě skončil. Začátkem roku jsem se byl informovat na SÚ, jakým způsobem budu provádět dokončení stavby. Opět jsem zdůraznil výměnu zdroje vytápění a dostal od jiného úředníka stejnou odpověď - stačí vyjádření hygieny. Minulý měsíc jsem tedy poslal na SÚ žádosti k dokončení stavby. S úředníkem (třetím) jsme domluvili termín schůzky, opět jsem ho upozornil na výměnu vytápění. Tento mi ale sdělil, že to je problém a papír od hygieny nestačí. Pokud přijde na kontrolu a uvidí tam čerpadlo, bude muset nařídit odstranění stavby. Řešením je prý žádost o změnu stavby před dokončením. Což by nebyl problém, pokud by mi to sdělil první, případně ještě druhý úředník. Měl bych půl roku na řešení této věci. Nyní mě již tlačí čas - musím do konce srpna dodat potvrzení z katastru do banky. Samozřejmě úředníka (ani jednoho z nich) k odpovědnosti nedoženu, nemám nic na papíře. Ale dost mi vadí, že každý úředník beztrestně poskytuje jiné informace.
Odpovědět
Chtela by jsem se zeptat, jestli ma někdo uz zkusenosti..mame po kolaudaci, kolaudacni rozhodnuti pryj uz neposilaji, ale ted jak se dozvim číslo popisne? nam stavela firma na klic, taktéž zadali o kolaudaci, ale ted uz nevim jak dlouho cekat..donesl nam pan z firmy vypsat nejakej papir pro katastr a ted jako co udelat ještě, řekl, ze na lv by to mělo naskocit..ale tam nic..jsem uz nejak mimo..vite někdo poradit?
Odpovědět
@adulik777 do tří dnů od podání na katastru by mělo být zapsáno č.p., ale na obci Vám to taky řeknou
Odpovědět
@adula000 Ja taky myslela,ze to uz musíme vedet, ale nikdo nic...bydlime ve meste, mam volat na urad?
Odpovědět
@adulik777 no asi na úřad, nebo počkat na ten katastr. Kdy to tam vkládali?
Odpovědět
@adulik777 Volejte na mesto, urad uz to mel mestu predat.
Odpovědět
@adula000 před týdnem cca
Odpovědět
Tak pridam mou aktualni zkusenost - okres Brno-venkov. Prisel jsem na obec pozadat o cislo popisne - zadny papir nikdo nepozadoval, vytiskli rozhodnuti, cislo prideleno. S tim jsem zasel na stavebni urad, odevzdal jsem rozhodnuti o prideleni cisla popisneho, geometrak a prohlaseni zhotovitele. Nedostal jsem zadny papir, nic - ze pry uz nic nevydavaji, jen zapisou stavbu do systemu. A volal jsem na katastr, mam se dostavit s zadosti o zapis stavby, geometrakem a rozhodnutim o prideleni c.p.
Odpovědět
Aktualizace po navsteve katastru: vse bez problemu, zapisou stavbu na zaklade dodane zadosti o zapis stavby, vzali si geometrak a rozhodnuti o prideleni cisla popisneho (vse musi byt originaly). Tot vse, ted jen cekam, az se to objevi v katastru. Nejvetsi sok byl, ze tato operace je na katastru BEZ POPLATKU :-) :-) :-) To jsem opravdu necekal :)
Odpovědět
Profilova fotka
Naše kolaudace: Odeslali jsme na SÚ geometrák, prohlášení a žádost o ČP to vše datovkou, protože to tam nějaká brigádnice zašantročila, volali jsme si s naší úřednicí, během chvilky vyřešeno a ihned se k nám objednala na návštěvu- tzn. do Týdne kolaudační návštěva, přišla, zkoukla jestli máme jímku, prošla dům podle projektu (asi pět minut dohromady), pokecali jsme a bylo to! Slíbili jsme dodělat terasu, plot a kamna, balkonovky jsme jen zalepili páskou, jakože se tam nesmí. Revize vidět nechtěla, hlásič požáru jsme měli jen položený na stole- chtěli jsme se zeptat, kam ho máme dát a nakonec ani na to nedošlo. To vše ve středu, v pondělí jdeme na obecní úřad pro ČP! Takto u nás na Berounsku :)
Odpovědět
Ahoj, snad směřuji dotaz správně, nevíte prosím, zda se dá kolaudovat bez elektřiny? Resp., zda stačí potvrzení a projekt na přípojku?
Odpovědět
@strmic To záleží na Vašem stavebním úřadu, zda bude chtít vidět revize, tedy i od elektřiny, nebo se spokojí s čestným prohlášením o dokončení stavby, zjistil bych tedy dotazem na Vašem místně příslušném stavebním úřadě, jak to posuzují. Jiná otázka je, jak chcete bydlet bez elektřiny.
Odpovědět
Profilova fotka
@jardah to mas dobry mne to neproslo odeslal jsem to radeji klasickou postou
Odpovědět
Profilova fotka
@mirekb mne na obci rekli ze c.p. mne daji az budu mit papir z SU, takze jsem na SU zaslal geometrak cestne prohlaseni ze je postaveno podle projektu - za 2 dny do datovky prislo - Na zaklade vasi zadosti o provedeni zaverecne prohlidky :-D no urednik prisel obhlidnul, chtel revize, ptal se jestli mam spravny pocet oken, jak se mne bydli a jestli se na samote nebojim :-) zabradli na schody jsem slibil ze dodelam, druhy den poslal papir ze prohlidka OK a ze obec muze vystavit c.p. pak katastr takze co SU to jiny postup, zajimavy kolik se da najit varianta kdyz je ten zakon jen jeden :-D
Odpovědět
@geodett jo jo, taky koukam, ze kazdy to ma jinak :-) Mne proste na SU rekli, ze uz nikam na kontroly nechodi, zadne papiry nevydavaji atd. No uprimne, uplne mi to nevadilo :)
Odpovědět
Ahojky, nemá někdo seznam, co je vše potřeba ke kolaudaci? Začali jsme stavět loni, zkolaudovat bych chtěl někdy v zimě. Děkuji moc :)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?