Kolaudace v roce 2018 - jak to bude?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Prosím vás, vyznáte se v tomto někdo? Jak to bude s těmi kolaudacemi po novém roce? Jaké dokumenty budou potřeba? Četla jsem, že nebude ani chodit kolaudační komise? To jim jako pošleme fotky a nazdar? :) Pro koho tedy kolaudace platí a pro koho ne? Uměl by to nám smrtelníkům někdo pěkně vysvětlit? díky! Jak již bylo uvedeno, vzhledem k tomu, že došlo ke změně v oblasti povolování staveb do užívání, (kolaudace staveb), budou stavebníci, kteří dokončí stavbu RD až po 1.1.2018, moci užívat RD bez dalšího ověření ze strany stavebního úřadu, byť jejich oprávnění k realizaci vznikla před nabytím účinnosti novely. V dalších aspektech by neměly být novelou dotčeni. Snad nejdiskutovanější změnou v oblasti výstavby RD je fakt, že od 1. 1. 2018 už nebude fungovat institut oznámení záměru užívat dokončenou stavbu upravený v § 120 SZ, který byl bez náhrady zrušen. Stavebník tak do budoucna zpravidla u RD nebude potřebovat ze strany SU žádné povolení o užívání stavby, resp. ani ho nebude moci ale získat, což se mnohým stavebníkům může jevit jako problematické zejména v závislosti na již uzavřených smlouvách (hypotéky, smlouvy o smlouvě budoucí kupní smlouvy apod.) Navíc tato právní úprava se bude aplikovat na všechny stavby RD, které stavebník dokončí po 31. 12. 2017. U staveb RD tak stavební úřad již nebude ani vykonávat závěrečnou kontrolní prohlídku stavby. Zákon rovněž nestanovuje stavebníku ani povinnost oznámit SU, že stavbu dokončil a započal s jejím užíváním, což z mého pohledu úplně v pořádku z podstaty logiky věci a účelu stavebního zákona není. Bude tedy na samotném stavebníku, odkdy se rozhodne stavbu užívat. Kolaudaci by RD mohli podléhat pouze za předpokladu, kdyby u nich byla naplněna podmínka, že se jedná stavbu, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, což se u RD nepředpokládá. Navíc, na rozdíl od stávající úpravy (§122), již stavební zákon ve znění od 1. 1. 2018 přiblížení termínu stavba, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit ani neobsahuje, čímž celou oblast kolaudace ještě více komplikuje pro novou aplikační praxi. V souvislosti s dokončením stavby tak stavebník bude moci získat ze strany Stavebního úřadu pouze osvědčení, že stavba existuje, nikoliv však, že byla povolena do užívání. Co se týče přidělení popisného či evidenčního čísla nové stavbě, tam se bude aplikovat stávající § 121/2, který stanoví, že pokud stavbou vzniká nová budova, které se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, stavební úřad po předložení podkladů uvedených v odstavci 1 (§121/1 SZ) vyzve písemně příslušnou obec o přidělení čísla popisného nebo evidenčního případně orientačního. Jedná se zpravidla o předložení dokumentace skutečného provedení stavby, pokud došlo při realizaci k odchylkám od původně schválené dokumentace a doložení geometrického plánu.
Odpovědět
@davex Oficiálně- geometrák a žádost. Neoficiálně? Cokoliv ;-) . Tys nečetl příspěvky? Každý úřad to dělá jinak-tak tam zavolej. U nás chtěli "všechno"- revize, prohlídku-jako postaru.
Odpovědět
@davex já se byla zeptat osobně přímo u naší referentky a bylo mi řečeno, že kolaudace probíhají po novu. Tak jsme podali žádost a přišla výzva ke kontrolní prohlídce, takže po staru...
Odpovědět
Profilova fotka
U nás též kontrola na místě + jediné, co prý po novém smí vyžadovat, tak je geometrák...
Odpovědět
Oni maji povinnost zkontrolovat, ze je stavba dokoncena - protoze se zada o potvrzeni dokonceni stavby. Takze se jedou na tu stavbu podivat. Zaroven stejne stavebnik musi mit pri dokonceni vsechny revize. A stavbyvedouci/dozor ma ze sve funkce povinnost dum dovest do takoveho stavu, jak mu ukladaji zakony a vyhlasky, zdokladovane odpady a pouzite materialy. Ze se v novinach pise neco jineho je pouze klam na lidi. Jako kdyz pisou, ze na plot nepotrebujete povoleni...
Odpovědět
Profilova fotka
Ja se zeptam trochu jinak: lehce nas tlačí čas, čili do konce rijna se potrebujeme přestěhovat, ale geometrak se terpve dělá, revize na el také, na plyn hotová, na komin ještě vůbec... takze bude hidne vadit, když se prestehujeme a kolaudaci bychom řešili cca dva měsíce po? Moc dekuji za reakce
Odpovědět
Profilova fotka
@magdalena_f nebude, spousta lidi bydli i par let pred kolaudaci
Odpovědět
@magdalena_f Nekdo prece pres noc musi hlidat vybaveny dum, nez se zabydlite...
Odpovědět
Profilova fotka
@magdalena_f sousedé bydleli rok před kolaudací, asi na tom měl trochu zásluhy i nový st. zákon. Původně říkali že náš stavební úřad toleruje 3 měsíce 😎.
Odpovědět
@magdalena_f Nebude, od 1.1.2018 lze užívat novostavbu RD bez jakéhokoliv úkonu stavebního úřadu. Číslo popisné Vám přidělí obec, takže pošta Vám chodit může a popelnice Vám odvezou. Jinou věc je, že nelze přihlásit trvalé bydliště, dokud stavební úřad nezapíše stavbu do RUIAN.
Odpovědět
Zdravím, užívání stavby, na niž nebylo oznámeno užívání má svoje úskalí, která poznávám. Česká pošta na svém webu ve svých análech nenajde adresu, není možné si tedy dopis například přesměrovat na jejich webu. Cetin nenašel svoji přípojku, prostě katastr vymazal původní stavbu podle oznámení o demolici a nenapsal novou, i když mám jejich razítko o přijetí geometráku a jejich vydání nových lomítek k k pozemku pod stavboum. Zatím sranda. Po čase asi požádám o číslo popisné, nic mě k tomu netlačí, mám trvalé bydliště jinde a snad ho budu mít, oznámím dokončení stavby a její užívání minimálně rok zpětně a pokud se budou chtít do mého obydlí podívat, napíši jim pěkný dopis o Čl. 12 Ústavy a že někdy objevím, nevím kdy, atd. Třebas
Odpovědět
@hafik37 souhlasim, u nas to tak probehlo. Ale nebral bych to jako jistotu, kazdy SU a kazda obec si ten zakon vyklada jinak a postup neni vsude stejny. Staci si procist tuto diskuzi - nekde nekolauduji vubec (nas pripad), nekde probiha vse vc. navstevy SU, kontroly revizi atd. Doporucuju zavolat si na obec a zjistit, jak to resi oni
Odpovědět
@hafik37 Stavebni urad musi potvrdit dokonceni stavby (stavebnik o potvrzeni zada pisemne). Jinak je to komplikovane, jak pise pod vami @martin_fio @martin_fio Oni maji dal v zakone, ze mohou udelat kontrolni prohlidku a mit dohled nad stavebni cinnosti (nehlede na to, jestli je to spojeno s kolaudaci - proste kdykoliv). A aby mohli potvrdit dokonceni stavby, musi se na misto jet podivat a tu kontrolu zaprotokolovat. To jim zakon taky umoznuje.
Odpovědět
Článek se načítá
Po vymazání paragrafu 120 mi nic neukládá před zabydlením se jim cokoliv poslat, revizní zprávy jsem již po roce zkartoval a povolení státního zástupce pro vnik nemají a když se půjdou podívat bez povolení, je to na jejich občanské triko.
Odpovědět
@hafik37 Chápu správně, že mohu na obec podat žádost o přidělení ČP aniž bych současně na stavební úřad podala ohlášení dokončení stavby ... ?
Odpovědět
@martin_fio Jim staci se podivat z verejneho prostoru, jestli je stavba dokoncena a v takove podobe, v jake byla povolena. A pro vydani cisla popisneho se obce ridi § 31a odst. 1 písm. a) zákona o obcích. K tomu potrebuji potvrzeni dokonceni stavby od stavebniho uradu. Revizni zprava by se vam hodila v pripade havarie, ale jestli na to ma vase pojistovna jiny nazor... @kataw Metodika MMR: https://www.mmr.cz/getmedia/42b51342-... Stavební objekty, kterým se přiděluje č.p./č.ev: Podle § 31a odst. 1 písm. a) zákona o obcích „Čísla popisná a evidenční přiděluje obecní úřad v případě nově vzniklé budovy, která je stavbou vyžadující stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu, na základě písemné výzvy příslušného stavebního úřadu“ a podle § 14a odst. 1 písm. a) zákona o hlavním městě Praze „Čísla popisná a evidenční přiděluje hlavní město Praha v případě nově vzniklé budovy, která je stavbou vyžadující stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu, na základě písemné výzvy příslušného stavebního úřadu“. Stavební úřad by měl při vydání stavebního povolení nebo souhlasu s provedením ohlášeného stavebního záměru stavebníka poučit o tom, že má po dokončení stavby požádat stavební úřad, aby vyzval příslušný obecný úřad o přidělení č.p./č.ev. Žádat by měl prostřednictvím jednotného formuláře (příloha č. 1), jehož přílohou bude geometrický plán a prohlášení stavebníka o tom, že stavba byla provedena v souladu s jejím povolením a ověřenou dokumentací/ověřenou projektovou dokumentací. Pokud při provádění stavby dojde k odchylkám oproti ověřené dokumentaci/ověřené projektové dokumentaci, přiloží stavebník místo prohlášení dokumentaci skutečného provedení stavby. Podle § 31a odst. 7 zákona o obcích a podle § 14a odst. 6 zákona o hlavním městě Praze „K očíslování, přečíslování nebo zrušení číslování budovy dochází zápisem do základního registru územní identifikace, adres a nemovitostí“. Číslovaný stavební objekt proto není možné zapsat do katastru nemovitostí před zápisem do RÚIAN. Není možné, aby této skupině stavebních objektů přidělil číslo, na základě písemné žádosti vlastníka, obecní úřad. Podle § 31a odst. 1 písm. b) zákona o obcích a podle § 14a odst. 1 písm. b) zákona o hlavním městě Praze musí být přílohou takové žádosti geometrický plán a doklad, který osvědčuje, že budova byla uvedena do užívání (tento dokument vlastník nemůže předložit, protože nebude existovat).
Odpovědět
@puhelin bezva, takže podle toho podávat společně, že? ještě nemáme dveře a plánovali jsme kolaudovat až na jaře, ale bez popelnice je to otrava :D tak mě to výše uvedené (bohužel marně) nadchlo :D :-) no nic, holt budeme ještě nějakou chvíli vozit směsnej k babičce :D :-) díky ;)
Odpovědět
@kataw Tak jsou obce, ktere prideluji c. p. uz pri prodeji pozemku (aby v tom byla posloupnost a nepridelovalo se to podle toho, kdo kdy dokonci) a pak se lidi s postackou domlouvaji, ze jim to da do schranky, prestoze oficialne jeste ta adresa neexistuje. Ale problem je v tech ostatnich institucich. Ten system RUIAN pracuje az na zaklade toho dokladu a dokonceni stavby - stavbu do neho zapisuje stavebni urad.
Odpovědět
@puhelin takže je to prostě bordel :-)
Odpovědět
@kataw No ti starostove to delaji v rozporu se zakonem, ale jelikoz to neprideluji oficialne, neni v tom problem.
Odpovědět
@puhelin Děkuji za moc hezky zpracované odpovědi, moje potřeba čp je opravdu minimální, pro úřady mám datovou schránku a adresu jinde.
Odpovědět
@puhelin To je hezké, ze kopírujete metodiku MMR, ale všude je to jinak, čili teorie a praxe nemusí být v souladu. Číslo popisné nám v lednu přidělila obec na základě žádosti, SÚ ohlášení o dokončení stavby podáno v červnu, v červenci přišli, chtěli vidět revize a hasicaky. Do týdne po návštěvě zapsáno do RUIAN, dalších 10 dnů katastr se zápisem RD, pak banka a hotovo.
Odpovědět
Profilova fotka
@kataw my si na obci zažádali o popelnici ještě před přidělením ČP. Bez problému, stačí se zeptat. Popelnici buďto dostanete od města nebo si ji koupíte v hobbymarketu, na obci zaplatíte za svozy a normálně vyvážíte. Co vám chybí ke kolaudaci? My kolaudovali bez vnitřních dveří, kamen, bez plotu a terasy. Záleží i na konkrétním úředníkovi.
Odpovědět
@hafik37 jo jo, kazdy urad a obec si to dela jak chce - at uz metodika rika cokoliv. ja prisel na obec s tim, ze chci cislo popisne. zeptali se me na cislo pozemku a dali mi cp. nic nechteli videt, bylo jim jedno jestli tam stoji barak nebo stan.... na SU jsem odevzdal geometrak, prohlaseni ze je dostaveno dle projektu, kopii prideleni cp a ohlaseni o dokoncene stavbe. uz dopredu me SU upozornil, ze zadne rozhodnuti uz nevydavaji - jen zapisou stabu do RUIAN. zadne revize, zadne prohlidky, zadne rozhodnuti / vyrozumeni, proste nic. pockal jsem tyden aby mel SU cas to zapsat, pak jsem zasel s geometrakem na katastr a zapsal stavbu. hotovo... to vse probehlo na konci cervna 2018
Odpovědět
@kocicak123 nemáme dveře a plot a zateplovat začneme za pár dní ...zkoušela jsem tam dnes volat, ale asi už tam nikdo nebyl v půl třetí :D zítra zkusím, díky .-)
Odpovědět
@mirekb kéž by náš SÚ k tomu přistupoval stejně, závidím :D ale u nás, co jsem zatím zjistila, se jede "postaru" ...
Odpovědět
Profilova fotka
@kataw aha, no co jsem tak pochytila, tak nějakou základní omítku chtějí (já tomu tak nerozumím, my máme dřevěnou fasádu), ale bez vnitřních dveří vám to podle mě zkolaudují. Po nás nechtěli vidět ani revize :)
Odpovědět
Verim, ze to kazdy dela po svem. Tady byl pred nedavnem problem, ze vydavali potvrzeni o dokonceni bez prohlidky a urednice si nabehla (dum byl rozestaveny), tak uz pry taky budou kontrolovat na miste. Taky v tom hraje roli, jake pokyny maji od krajskeho uradu, kazdy si to vyklada po svem...
Odpovědět
@kocicak123 jojo, prý by ke kolaudaci měl být dům min. v lepidle :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin mě to přijde naprosto logický, že se úředník přijde podívat, jestli je vše jak má být...
Odpovědět
@kocicak123 Tak za to by ale teď měl nést odpovědnost ten, kdo dá razítko na prohlášení, že stavba je postavená podle dokumentace, ne?
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?