Kolaudace v roce 2018 - jak to bude?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Prosím vás, vyznáte se v tomto někdo? Jak to bude s těmi kolaudacemi po novém roce? Jaké dokumenty budou potřeba? Četla jsem, že nebude ani chodit kolaudační komise? To jim jako pošleme fotky a nazdar? :) Pro koho tedy kolaudace platí a pro koho ne? Uměl by to nám smrtelníkům někdo pěkně vysvětlit? díky! Jak již bylo uvedeno, vzhledem k tomu, že došlo ke změně v oblasti povolování staveb do užívání, (kolaudace staveb), budou stavebníci, kteří dokončí stavbu RD až po 1.1.2018, moci užívat RD bez dalšího ověření ze strany stavebního úřadu, byť jejich oprávnění k realizaci vznikla před nabytím účinnosti novely. V dalších aspektech by neměly být novelou dotčeni. Snad nejdiskutovanější změnou v oblasti výstavby RD je fakt, že od 1. 1. 2018 už nebude fungovat institut oznámení záměru užívat dokončenou stavbu upravený v § 120 SZ, který byl bez náhrady zrušen. Stavebník tak do budoucna zpravidla u RD nebude potřebovat ze strany SU žádné povolení o užívání stavby, resp. ani ho nebude moci ale získat, což se mnohým stavebníkům může jevit jako problematické zejména v závislosti na již uzavřených smlouvách (hypotéky, smlouvy o smlouvě budoucí kupní smlouvy apod.) Navíc tato právní úprava se bude aplikovat na všechny stavby RD, které stavebník dokončí po 31. 12. 2017. U staveb RD tak stavební úřad již nebude ani vykonávat závěrečnou kontrolní prohlídku stavby. Zákon rovněž nestanovuje stavebníku ani povinnost oznámit SU, že stavbu dokončil a započal s jejím užíváním, což z mého pohledu úplně v pořádku z podstaty logiky věci a účelu stavebního zákona není. Bude tedy na samotném stavebníku, odkdy se rozhodne stavbu užívat. Kolaudaci by RD mohli podléhat pouze za předpokladu, kdyby u nich byla naplněna podmínka, že se jedná stavbu, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, což se u RD nepředpokládá. Navíc, na rozdíl od stávající úpravy (§122), již stavební zákon ve znění od 1. 1. 2018 přiblížení termínu stavba, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit ani neobsahuje, čímž celou oblast kolaudace ještě více komplikuje pro novou aplikační praxi. V souvislosti s dokončením stavby tak stavebník bude moci získat ze strany Stavebního úřadu pouze osvědčení, že stavba existuje, nikoliv však, že byla povolena do užívání. Co se týče přidělení popisného či evidenčního čísla nové stavbě, tam se bude aplikovat stávající § 121/2, který stanoví, že pokud stavbou vzniká nová budova, které se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, stavební úřad po předložení podkladů uvedených v odstavci 1 (§121/1 SZ) vyzve písemně příslušnou obec o přidělení čísla popisného nebo evidenčního případně orientačního. Jedná se zpravidla o předložení dokumentace skutečného provedení stavby, pokud došlo při realizaci k odchylkám od původně schválené dokumentace a doložení geometrického plánu.
Odpovědět
Dovolím si vytvořit podvlákno: Jaké dokumenty si určitě obstarat, i když je po nás SÚ už nechce? Všechny revize (plyn, elektro, kotel, spalinové cesty...) jsou samozřejmostí. Tlakovou zkoušku vodo+kanalizace také, už jen kvůli pojišťovně v případě havárie. Tím, že jsem se na kolaudaci intenzivně připravovala :-) mám i závěrečné vyjádření archeologů (pokud bych ho ale neměla, teď už bych na něj nespěchala). Ale co to ostatní, jako souhlas TS s kolaudací? Vím určitě, že TS to po mně chtít nebudou a to, jestli už máme hotovo a budeme platit i stočné si pohlídají:) A již zmiňovaný radon? Biomatky mě teď ukamenují, ale celou radonovou kauzu považuji spíš za dobrý byznys pro firmy, které nabízí protiradonovou ochranu. Nestavíme v Jáchymově a já vlastně ani nevím, jestli ty hodnoty chci znát:) Ale může to po mně chtít třeba banka?
Odpovědět
@lesla mě poslali s těma formulářema i seznam, co mám mít připraveno... a je toho dost :))
Odpovědět
@misadan Po nás právě vůbec nic z původního stavebního povolení nechtějí. Odpadá mi tím na 100% dohledávání Prohlášení o shodě u všech použitých materiálů a asi nebudu dopisovat stavební deník. Ale nevím, jak důležité jsou ty ostatní papíry, a jestli se někdy někdo nerozhodne si to překontrolovat (máme milého souseda).
Odpovědět
@lesla no stavební deník po nás nechtějí... archeologové mi to poslali sami a víceméně všechno se mi tak samovolně nakupilo doma...takže nemám problém ukázat :) jediný co, tak sem sepsala prohlášení (pár řádek) od dodavatele a čekám až mi to podepíše....a tímto obecným nahrazuju právě o odpadech, o sdk, o zateplení atd atd...prostě že to bylo provedeno podle PD a podle platmých předpisů.... a to teda vyloženě musím zaslat s geometrákem - to je příloha toho oznámení... a zbytek nechám doma ve složce, až dojdou a budou chtít kouknout..tak ukážu :)
Odpovědět
@lesla vím, že všude je to asi jinak...ale toto je u nás....
Odpovědět
@misadan Čestné prohlášení stavbyvedoucího chtějí po všech, ale my tam máme takové blbůstky, jako je potvrzení od obce, že jsme jim předali zaměření přípojek. Zbytečné papírování pro obě strany. Max si nechám dát na geometrák razítko TS.
Odpovědět
@misadan To je v podstatě to, co jsme měli doložit původně:) Třeba ty prohlášení o uložení odpadu jsou naprosto zbytečná. Dopsat si to můžeme kdykoli sami a na sběrném dvoře je pečlivě zapsaná každá naše otočka:)
Odpovědět
@lesla no proste vsude trochu jinak no....u nas mi prijde, ze tam neni nic neobvyklyho :)
Odpovědět
@misadan Kde stavite? Dostali jsme stejny soupis, at si to pak ke kolaudaci chystame.
Odpovědět
@puhelin spadáme pod Benátky n.J...
Odpovědět
Profilova fotka
@misadan Me prisel ten soupis podobny :D Takze v Benatkach po nas chteji vse po staru, nebo to mate ted cerstve informace?
Odpovědět
@wwwdancer tohle mi doslo vcera;) davala jsem odkaz na dva formulare, ktery maj v kanclu a pani mi je poslala a k tomu seznam, co si mam nachystat az dojdou..to je to foto..
Odpovědět
Článek se načítá
@misadan ..eštěže po mě nechtěli prohlášení o shodě na požární hlásič ..to nemám... :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@misadan ja s nimi vzdy jednal osobne a absolutne vse bez problemu. Zajimave je, ze to vyzaduji i od noveho roku..
Odpovědět
Profilova fotka
@plaintruth to jsem stahnul z webu a vytisknul
Odpovědět
@geodett to by asi šlo ..mě spíš irituje, že si odvezli všechny revize, do papírů si zapsali, že je mají vrátit a ..nic mi zpátky nepřišlo... 8-( :-D
Odpovědět
@plaintruth mi zrovna dneska dosel hasicak i s hlasicema a papiry y to melo mit...tak snad tam budou..este neni vybalen:)) @wwwdancer jojo uz sem videla mnooho pozadavku i jednani se stavebnim jelikoz projektuju..takze musim rict, ze tady jsou faaakt v pohode..
Odpovědět
Profilova fotka
@plaintruth ode mne si revize vzal a rovnou rikal ze mi je zpet neda :)
Odpovědět
@geodett tak jeslti už to mě nikdo nebude/nemůže chtít, tak je mi to jedno, kopie sem jim tam dal se žádostí a originály si pak odvezli sami, takže mám jen to, co nechtěli... :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@plaintruth ja jim vsechno dal v kopii, ale z ty barevny tiskarny ani nejde ten rozdil poznat :)
Odpovědět
@geodett po mě chtěli výslovně originály :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Zítra jdu zkusit štěstí na náš SÚ, tak pak budu referovat. Kéž by to bylo snadné tak, jak to měli někteří z vás..
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den, dnes jsem si vyzvedl na SÚ papír s přidělením čísla popisného. Kopli jsme do země v roce 2015. Ke ,,kolaudaci,, po mě chtěli jen geometrický plán pro vyznačení obvodu budovy potvrzený katastrálním úřadem. (museli přidělit číslo stavební parcele pod RD) + formulář žádost o přidělení čísla popisného + formulář prohlášení stavebníka + formulář ohlášení dokončení stavby.
Odpovědět
Profilova fotka
@pipel Cislo popisne prece prideluje obec? To jim ho poslala na SU? Koukam ze je to opravdu vsude jinak :)
Odpovědět
@geodett @pipel ja taky dostala formular na to cp od SU..:) rikala sem si esli to neni vec obce..ale poslala sem to vsechno na stavebni..v pondeli jim budu volat co a jak:)
Odpovědět
Profilova fotka
@obla jak jsi dopadla?
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 odevzdala jsem čestné prohlášení, žádost o přidělení č.p., přidělené č.p. od obce a geometrák. Paní k nám přesto přijde, i když ví, že nemusí .. asi je to prostě jen okouknutí, jestli náhodou nebydlíme ve stanu, chce vidět revize a pak nás zapíše do toho systému a my si zajdeme na katastr. Přijde k nám 6.3.
Odpovědět
Profilova fotka
@obla prosím tě, co to je za čestné prohlášení, četla jsem o tom několikrát, ale nenašla jsem v zákoně ani ve výkladu zákona nic takového
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 Není to čestné prohlášení ale je prohlášení a je to v příloze ohlášení dokončení stavby
Odpovědět
Profilova fotka
@dreambox od nás chtěla přímo čestné prohlášení.@esmeralda2
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?