Kolaudace v roce 2018 - jak to bude?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Prosím vás, vyznáte se v tomto někdo? Jak to bude s těmi kolaudacemi po novém roce? Jaké dokumenty budou potřeba? Četla jsem, že nebude ani chodit kolaudační komise? To jim jako pošleme fotky a nazdar? :) Pro koho tedy kolaudace platí a pro koho ne? Uměl by to nám smrtelníkům někdo pěkně vysvětlit? díky! Jak již bylo uvedeno, vzhledem k tomu, že došlo ke změně v oblasti povolování staveb do užívání, (kolaudace staveb), budou stavebníci, kteří dokončí stavbu RD až po 1.1.2018, moci užívat RD bez dalšího ověření ze strany stavebního úřadu, byť jejich oprávnění k realizaci vznikla před nabytím účinnosti novely. V dalších aspektech by neměly být novelou dotčeni. Snad nejdiskutovanější změnou v oblasti výstavby RD je fakt, že od 1. 1. 2018 už nebude fungovat institut oznámení záměru užívat dokončenou stavbu upravený v § 120 SZ, který byl bez náhrady zrušen. Stavebník tak do budoucna zpravidla u RD nebude potřebovat ze strany SU žádné povolení o užívání stavby, resp. ani ho nebude moci ale získat, což se mnohým stavebníkům může jevit jako problematické zejména v závislosti na již uzavřených smlouvách (hypotéky, smlouvy o smlouvě budoucí kupní smlouvy apod.) Navíc tato právní úprava se bude aplikovat na všechny stavby RD, které stavebník dokončí po 31. 12. 2017. U staveb RD tak stavební úřad již nebude ani vykonávat závěrečnou kontrolní prohlídku stavby. Zákon rovněž nestanovuje stavebníku ani povinnost oznámit SU, že stavbu dokončil a započal s jejím užíváním, což z mého pohledu úplně v pořádku z podstaty logiky věci a účelu stavebního zákona není. Bude tedy na samotném stavebníku, odkdy se rozhodne stavbu užívat. Kolaudaci by RD mohli podléhat pouze za předpokladu, kdyby u nich byla naplněna podmínka, že se jedná stavbu, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, což se u RD nepředpokládá. Navíc, na rozdíl od stávající úpravy (§122), již stavební zákon ve znění od 1. 1. 2018 přiblížení termínu stavba, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit ani neobsahuje, čímž celou oblast kolaudace ještě více komplikuje pro novou aplikační praxi. V souvislosti s dokončením stavby tak stavebník bude moci získat ze strany Stavebního úřadu pouze osvědčení, že stavba existuje, nikoliv však, že byla povolena do užívání. Co se týče přidělení popisného či evidenčního čísla nové stavbě, tam se bude aplikovat stávající § 121/2, který stanoví, že pokud stavbou vzniká nová budova, které se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, stavební úřad po předložení podkladů uvedených v odstavci 1 (§121/1 SZ) vyzve písemně příslušnou obec o přidělení čísla popisného nebo evidenčního případně orientačního. Jedná se zpravidla o předložení dokumentace skutečného provedení stavby, pokud došlo při realizaci k odchylkám od původně schválené dokumentace a doložení geometrického plánu.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak dnes to máme taky za sebou. Včera jsem byl na úřadě, donesl všechny papíry co jsem měl (revize, prohlášení o dodržení dokumentace)... Dnes se tu dvě paní otočily a podívali se, jestli to odpovídá dokumentaci. Podepsali jsme dva papíry a hotovo. Teda napsaly do poznamek, ze neni fasada a terenni uprava. Jo, dali jsme čajik a pokecali jsme. ;-) Prostě pohoda. Není třeba mít steach. Akorát ještě nevím co předložíme bance. :-D
Odpovědět
@fantomik Takže až na ten problém s bankou je to totéž, jako loni.
Odpovědět
Profilova fotka
@martinape Přišlo mi to, jako normální kolaudace. :-D Oni mají strach to řešit úplně bez ničeho. Takže to řeší stejně, jen s jiným papírem.
Odpovědět
Přesně, některé SÚ udělají ze zákona, který měl vše pro stavebníka ulehčit, kočkopsa s jedním problémem navíc.
Odpovědět
Tento týden jsem něco řešil na SÚ a ptal se na to, jak to teď dělají. Říkala, že žádné papíry nechtějí, zkontroluje si jen dodržení podmínek, co napsala do povolení (ohlášky). Návštěvu osobně vykonávají, ale není to žádná kontrolní prohlídka. Potřebuje jen geometrák, ty papíry z MMR a od obce č.p. A pokud jsem měl nějakou podmínku z vyjadřovaček, tak pokud jsem během doby dostal novou vyjadřovačku bez nich, ať jí mám někde uloženou k prokázání.
Odpovědět
@r4d3k74 A jak ta novela ulehcuje stavebnikovi stavbu? Pro rodinny dum jsou potreba ty stejne papiry, nic se nezmenilo. Jen muzete rodinny dum stavet svepomoci v jakekoliv velikosti. To je vse... Kdybyste se odlisil od odsouhlasene podoby stavby, uda vas soused, ktery samozrejme vi, jak mela stavba vypadat.
Odpovědět
@puhelin naopak máte o jeden problematický papír navíc a to je vyjádření územního plánování. A ty kafraj do věcí, o kterých ani nevědí
Odpovědět
Novinky z našeho SÚ....takže nejenom osobní prohlídka, všechny zkoušky a revize....ale nově i zpráva od hasičů, protože máme zast. plochu větší než 200m. ]-(
Odpovědět
Zákony platí pro všechny úřady stejně, tak nechápu, jak si to každý SÚ může vysvětlovat po svém... Toto mi naopak přijde, jako porušování zákona.. Vnucovat se někomu do baráku a lustrovat mu papíry, i když na to již povinnost a zákon není... :-S
Odpovědět
Tak hasiči mě poslali.....k šípku....že na RD NECHODÍ..... :-D . To je ale srandy kopec. ]-(
Odpovědět
Profilova fotka
@bamak o kouhoutkovi a slepicce v praxi :-D jestli mas pres 200 m2 zastavenou plochu muselo byt vyjadreni hasicu soucasti povoleni
Odpovědět
@geodett Však ho v povolení mám. Kašlu na ně, prostě jsem to tam donesla s papíry co mám....od hasíčů říkali, že jim zavolají osobně....tak budu doufat, že si nevzpomenou na něco dalšího.
Odpovědět
Článek se načítá
@geodett Jestli ono to nema byt vyjadreni hasicu, kteri by tam jeste vloni v prosinci museli taky na kolaudaci prijit...
Odpovědět
Profilova fotka
Tak to také máme za sebou!!! Máme zapsáno v RÚIANU a v pondělí alou na katastr..... musím vám říct, že snad radši kolaudovat po staru než toto......jen víc starostí a nervů.....přeji všem dobré pořízení s ouřady.... ;-)
Odpovědět
@janina1111 A jak to u vás probíhalo?
Odpovědět
Profilova fotka
@martinape Na obci jsme zažádali o číslo popisné - čekalo se měsíc!!! - pak starosta dělal ofuky kvůli fasádě, ale nakonec jsme se s ním domluvili. Pak na SÚ doložit geometrák, čestné prohlášení, ohlášení o dokončení stavby a číslo popisné.....a na základě toho nás zapsali do RÚIANU a v pondělí vše doneseme na katastr k zapsání.... Zažádali jsme o č.p. 5.2.2018 - jelikož až 4.2.2018 nám teprve na stavebním úřadu řekly, jaký bude postup kolaudace.....no a dnes 16.3. zapsáno....nechápu, kde je jako to ulehčení a urychlení....sousedi po staru zažádali o kolaudaci, za 14 dní přišli ze stavebního a do druhého dne měly souhlas s užíváním......
Odpovědět
Profilova fotka
ČP přiděleno minulý týden - dokládala jsem jen geometrak, prohlášení, oznámení o ukončení stavby a žádost o číslo popisné ☺ Žádná návštěva ani další dokumenty či podklady.
Odpovědět
Profilova fotka
ČP od obce přiděleno, na SÚ doloženo vše co je potřeba ČP, geometrický plán, prohlášení stavebníka a žádost o zápis do RÚIANU, fotodokumentace stavby (aby mi věřili, že tam dům stojí)...zdá se že by mohlo stačit......ale ne na SÚ Jihlava....paní úřednice musí přijet, musí vidět na živo, musí vidět revize atd.....a vlastně přijede až po kolaudaci nového vodovodu v obci, na který mimo jiné ještě nejsem ani napojený (jsem napojený na původní starý vodovod, který je stále funkční právě kvůli tomu,že nový vodovod není ještě zkolaudovaný, bude tak za 3 měsíce).......obrana? dovolání? není.....prostě řekla, tečka.
Odpovědět
Profilova fotka
díky všem za zkušenosti, prosím ty další, co budou psát jak u nich probíhala kolaudace/nekolaudace, jestli byste mohli i připojit okres, ve kterém jste stavěli, abychom se my ostatní mohli připravit na případné nepříjemnosti nebo se těšit, že bude vše tak jak by mělo být. :D
Odpovědět
Profilova fotka
Prosím Vás jak to teď funguje...pochopila jsem, že o číslo popisné žádám na obci, ale je to tak že už před kolaudací/nekolaudací a nebo až po ní?
Odpovědět
Profilova fotka
@nininka23 co stavebni urad to original, obecne by clovek mel na SU podat zadost o prideleni cisla popisneho, pridat cestne prohlaseni ze dum je hotov a dodat geometricky plan, SU by mel zapsat stavbu do RUIANu a vyzvat obec k prideleni c.p. ale napr. nekdo zde pise ze o c.p zadal na obci, u nas v Humpolci zase konaji klasicke zaverecne prohlidky s predlozenim vsech revizi, takze co kus to original :)
Odpovědět
Takže čerstvá zkušenost z Val-Mezu. Kolaudace = osobní prohlídka + všechny revize. O číslo popisné zažádá SÚ, žádnou žádost jsme nevyplňovali. Paní prošla dům, pochválila, že to máme hezké, napsala, že je všechno OK, nechala si to podepsat a hotovo. Byla ráda, že jsme nedělali "potíže" a všechno bez řečí dodali, říkala, že jsou z toho všichni nešťastní, protože osobně byla na 2 školeních a na každém to řekli úplně jinak, takže byli donuceni vytvořit si "vlastní" postup.
Odpovědět
zdravim sem tu nová snad neudělám nejakou botu že se ptám pod tento příspěvek jde oto že ikdyž už mám přečtené možné nemožné mám problém s kolaudací přístavby a tady se vtom strácim- moje rodiče přistavili na rodiném domě a udělali ztoho dvě samostatné bytové jednotky kolaudaci započali v roce2004 ale pak táta umřel a máma jako žadatel o kolaudaci už nemohla dokolaudovat sama z finanč.důvodů tak jí pomáháme vše je hotové jen fasáda ne a 16.1.2018 tu byla paní za stavebního a do dodatku dala že chce ještě nátěr fasády -nyní je celí barák zateplen a v lepidle a to jim nestačí ale já už nechci dávat do baráku dalších třeba 200tisíc (který mi ani nepatří )když bych třeba nemusela-ještě k tomu chtějí celý barák ikdyž se jednalo jen o přístavbu.co tedy mám dělat nebo mohu dělat a jde se tomu nějak vyhnout díky novému zákonu?naše kolaudační si ráda vymýšlí zbytečnosti i u jiných lidí co sem slyšela.děkuji za názory
Odpovědět
@rrrradka Protoze jste meli dum povoleny pred platnosti zakona 183/2006, vztahuji se na vas podminky kolaudace z povoleni. Podivejte se, jake podminky povoleni obsahovalo. Ty musi byt dodrzeny, plus to vse, co bylo v te dobe platne zakonem. Byl to zakon 50/1976. Jinak u nas jim staci mit fasadu v lepidle.
Odpovědět
geometrický plán, je přesně co? to je od projektanta? v ramci projektu před stavbou, nebo se po dokončení stavby dělá nový?
Odpovědět
Profilova fotka
@evastu to je od geodeta, dela se po dokonceni stavby a je to podklad pro zapis do katastru
Odpovědět
Profilova fotka
Koukám, že už jsem nedopsala. Na katastr jsme doložili číslo popisné (to jsme měli od obce už z loňska) , geometrák, formulář o ukončení stavby a čestné prohlášení. Objednali se na kontrolní návštěvu, kdy chtěli vidět revize a zběžně st. deník. Následně po 3 dnech zapsali do RUIANu. Podali jsme na katastru a tam jsme byli do dvou dnů zapsaní. To všechno jsme stihli do 10 dnů. Na to, jak jsme se strachovali, to byla brnkačka. Okres Chomutov - SÚ Jirkov
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Vy co už schvalování máte zdárně za sebou - jak dlouho vám celý proces trval (od podání žádosti o přidělení ČP na SÚ do zapsání stavby v katastru)? Bojuju trochu s termíny kvůli hypotéce v bance, tak bych potřeboval vědět, kolik času to celé zabere. Zajímá mě především varianta kdy SÚ žádá o ČP obec a úředník přijde na kontrolu.
Odpovědět
@vencass Prave dnes sme podavali ziadost a zo zakona ma uradnik povinnost do 30 dni prist na zaverecnu prohlidku a nasledne este par dni na zapsani do systemu a ziadost o CP na obci.
Odpovědět
@vencass podavala jsem zadost a rovnou si domlouvala termin navstevy-cca tyden. Po kontrole jsme druhy den meli c.p. a kolaudacni papiry /ale predpokladam, ze to muze bezne trvat dele/....no a pak katatr-nevim, nekontrolovala jsem jak rychle to zapsali.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?