Nový občanský zákoník 2014, Pozemek a stavba-1 majitel

Mám dotaz k novému obč. zákoníku. Já jsem vlastníkem stavební parcely a s manželem jsme vlastníky stavby na ní. Každý jednou polovinou. Kolaudace proběhla v prosinci 2012. Zůstává manžel i nadále spoluvlastníkem stavby (až vejde v platnost nový obč. zákoník 1.1.2014) ? Mám v těch změnách trochu hokej... =-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sarka49 b) Stavba a pozemek mají odlišné vlastníky (§ 3055) Pokud je zde ke dni 1. 1. 2014 odlišné vlastnictví pozemku a stavby, pak se v zásadě nic nemění. Tj. i nadále půjde o dvě zcela samostatné věci. Totéž platí i o stavbách které jsou ve spoluvlastnictví, kdy jeden nebo jen někteří ze spoluvlastníků jsou současně vlastníky daného pozemku. Stejná situace bude nakonec i v případě, kdy stavba sice ještě není realizována, ale mezi stavebníkem a vlastníkem pozemku byla uzavřena před 1. 1. 2014 smlouva o zřízení stavby nebo bylo založeno věcné právo na realizaci dané stavby (např. věcné břemeno). V takovém případě pak každé ze stran vzniká toliko předkupní právo – vlastníkovi pozemku ke stavbě a vlastníkovi stavby k pozemku (jeho části).
Odpovědět
A jak to teda bude když jsem vlastník pozemku a chceme začit v roce 2014 stavět s přítelem a napsat stavbu na oba?
Odpovědět
Profilova fotka
Tak tady celý článek: Pozemky a stavby – § 3054 Přechodný režim pro stavby a pozemky je zakotven v ustanoveních § 3054 až § 3061 nového občanského zákoníku. Věcná práva (tj. právě i práva k pozemkům a stavbám) se od 1. 1. 2014 řídí novou právní úpravou. Zavádí se zásada superficies solo cedit, tj. že povrch ustupuje půdě. Toto se ovšem netýká všech případů staveb na pozemku, i když jistě převážné většiny. Změny a přechodný režim si nejlépe demonstrujeme na následujících příkladech s odkazy na zákonnou úpravu. a) Stavba a pozemek má jednoho vlastníka (§ 3054) Mají-li stavba a pozemek jednoho totožného vlastníka, pak se dnem 1. 1. 2014 tato stavba stává součástí daného pozemku. Jde-li o pozemek, pak na tento nejsou kladeny zvláštní požadavky. V případě stavby je tomu ale jinak. Za prvé se musí jednat o stavbu, která není jen stavbou dočasnou (např. stavební buňka). Za druhé nemůže jít o stavbu se samostatným účelovým určením (vinný sklep, metro). Za třetí takovou stavbou nejsou inženýrské sítě (vodovody, kanalizace včetně staveb a technických zařízení, jež s nimi provozně souvisí). Za čtvrté není takovou stavbou ani stavba, která dle jiného právního předpisu není součástí pozemku (pozemní komunikace). Jinými slovy, součástí pozemku se obecně nestane ta stavba, jež není součástí pozemku ve smyslu nového občanského zákoníku. b) Stavba a pozemek mají odlišné vlastníky (§ 3055) Pokud je zde ke dni 1. 1. 2014 odlišné vlastnictví pozemku a stavby, pak se v zásadě nic nemění. Tj. i nadále půjde o dvě zcela samostatné věci. Totéž platí i o stavbách které jsou ve spoluvlastnictví, kdy jeden nebo jen někteří ze spoluvlastníků jsou současně vlastníky daného pozemku. Stejná situace bude nakonec i v případě, kdy stavba sice ještě není realizována, ale mezi stavebníkem a vlastníkem pozemku byla uzavřena před 1. 1. 2014 smlouva o zřízení stavby nebo bylo založeno věcné právo na realizaci dané stavby (např. věcné břemeno). V takovém případě pak každé ze stran vzniká toliko předkupní právo – vlastníkovi pozemku ke stavbě a vlastníkovi stavby k pozemku (jeho části). c) Stavba je zatížena věcným právem (§ 3060) Výjimkou ze zásady superficies solo cedit je situace, kdy sice bude dáno vlastnictví k pozemku i stavbě právě jedné osobě, ale na stavbě nebo pozemku bude váznout věcné právo. Zatěžuje-li tedy věcné právo stavbu nebo pozemek, nestane se stavba součástí pozemku, dokud toto věcné právo trvá a pokud to jeho povaha vylučuje. V rámci přechodných ustanovení o stavbách a pozemcích pamatováno i na ochranu třetích osob. Zřídí-li vlastník k pozemku věcné právo ve prospěch třetí osoby, která věcné právo nabývá v dobré víře, že stavba je součástí pozemku, považuje se vůči této osobě stavba za součást pozemku. Vlastník stavby je vůči zřizovateli věcného práva oprávněn požadovat náhradu za znehodnocení svého vlastnictví; je-li stavba zatížena zástavním právem, rozšiřuje se zástavní právo i na pohledávku na tuto náhradu. Chráněna je také dobrá víra nabyvatele pozemku, pokud je na tomto umístěna stavba a nabyvatel má za to, že tato stavba je součástí pozemku. Bylo-li tak vlastnické právo k pozemku zcizeno třetí osobě, která byla při nabytí vlastnického práva v dobré víře, že stavba je součástí pozemku, přestane být stavba samostatnou věcí a stane se součástí pozemku, na němž je zřízena. Kdo vlastnil stavbu, má vůči zciziteli právo na náhradu ve výši ceny stavby ke dni zániku svého vlastnického práva; byla-li stavba zatížena zástavním právem, přechází zástavní právo na pohledávku na tuto náhradu. @j.b.
Odpovědět
@baru7 Díky! Mě totiž soused krmil uši, že se vlastnictví bude slučovat. Zdálo se mi to jako blbost, ale díky za vysvětlení!!!
Odpovědět
Profilova fotka
@sarka49 no...ono v tom není všeobecně moc jasno, co se stane 1. 1. 2014, mezi námi, já jsem kovářova kobyla, která chodí bosa....jsem právnička a nový občan, resp. jeho podrobné studium, stále odkládám, až to budu opravdu potřebovat...je to hnus... :-p
Odpovědět
@baru7 ten archaickej jazyk je naprosto šílenej :-D pacht, pachtovné a další odvozeniny tohoto výrazu nás s kamarádkou (právničkou) pobavili na celý večer :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@tlustoska no katastrofa... Obcan samozrejme rekodifikaci potreboval, ale nemyslim, ze to vzali za spravny konec. Ustanoveni, ktera fungovala, nebyla poplatna dobe a mezi lidmi uz o nich bylo znacne povedomi, myslim nebylo nutne od zakladu menit. Kazdopadne jeste nez nabyl ucinnosti, uz byla predlozena rada pozmenovacich navrhu... No, budu na to muset fakt podrodne kouknout :-p
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj všichni chtěla bych se zeptat potřebovala bych nový formulář,Smlouva o právu provést stavbu podle nového zákoníku 2014.A nemůžu ho nikde najít.Prosím tímto o pomoc či nějakou radu.Díky předem :-)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?