FVE v kombinaci s teplovodní podlahový vytápěním

Zdravím, chci se zeptat na zkušenosti s fotovoltaikou v kombinaci s teplovodní podlahový vytápěním a případně jaké máte parametry FVE a zda ukládat přebytky i do baterií. Děkuji.
Odpovědět
@tomus Další člověk s představou že to může fungovat. Kdy jste viděl naposled pořádně svíti slunce? Jestli to chcete trochu hlouběji vysvětlit tak jsem dejte nějaký kontakt a můžeme si zavolat, na můj mail je admin trochu alergický.
Odpovědět
@tomus koukněte z okna, na kolik myslíte, že by jste dnes, včera, předevčírem vytopil dům a kolik by vám ještě zbylo? Vždy jsem každému říkal, kdyby jakýkoliv solární systém uměl v zimě vytápět dům, už jsme dávno zbourali všechny teplárny
Odpovědět
Profilova fotka
Narazil jsem např. na Nesvara. Má zatím dvacetinu dnešní spotřeby z vlastní výroby....
Odpovědět
@petr86 Pán to má pěkně udělané.
Odpovědět
@petros4 Tak ale já si nemyslím, že by mi to mělo v zimě vytopit dům, ale mělo by to pomocí s vytápěním domu a v létě by to mělo ohrit vodu pro běžnou spotřebu a něco zbyt tak řeším zda se vyplatí i baterie nebo to nemá cenu.
Odpovědět
@petr86 jestli to dobře chápu tak ročně 1/3 odebrané energie bere z FVE což je dobrý a ta návratnost té FVE bude v rozumném časovém horizontu.
Odpovědět
Profilova fotka
@tomus : Zhruba tak to z prezentovaných dat vypadá. Ale podle nadpisu dotazu jsem pochopil, že chcete řešit v kombinaci s topením - a tam se obávám, že to je přesně naopak, než by bylo třeba - v zimě velká spotřeba a malá výroba FVE, v létě naopak.
Odpovědět
@tomus Trochu to měření sledujte, Pán má docela velikou spotřebu domu, podle mne jede TČ a ohřívá 500l AN. Nevím v jaké lokalitě bydlí ale na to že má na střeše 5kWp něco málo od rána vyrobil. Bude záležet jak ji použije určitě to nebude stačit pro spotřebu domu a topení a ani pro samotné topení TČ, vy máte navíc el .kotel který má 3x takovou spotřebu než TČ. Tu 1/3 vyrobí hlavně v létě v zimě kdy vy chcete topit tak FV pokryje třeba jen těch 10% spotřeby a na to vynakládat 100t se nevyplatí.
Odpovědět
@tomus nesmíte tak věřit, tomu co píší novináři a co pro nás chystají, do budoucna, absolventi humanitních věd, co nemají kouska technického myšlení. To prosím není urážka, ale konstatování faktu. Včera jsem měl výrobu 3,5 kWh, předevčírem 0,3 kWh, v létě i 35 kWh. Fyzické baterky se nemohou finančně vrátit, snad jen pokud si to uděláte sám a razantně tak snížíte náklady. Ale nadšenci si je dávají. Tak jako si kupují elektroauta. Ke zvážení je využít "virtuální baterii". FVE má (může mít) velký význam pro pokrytí nákladů na ohřev teplé vody a běžné spotřeby domu přes den. Vůbec to není nezajímavé. Pro potřeby topení se přebytek výroby se spotřebou prakticky míjejí. Prakticky to tedy má velmi omezenou využitelnost. Úplný nesmysl to ovšem není, protože v měsících březnu, dubnu, květnu a září může být již (ještě) velice slušná nadvýroba, kterou lze umořit právě do topení - ale ideálně nějaký přímotop, nebo kabely v podlaze. Ale v globálu to není nijak zvlášť významné. Ačkoli letos, kdy bylo chladné a dlouhé jaro, ale již relativně hodně slunce to bylo trochu jinak a slunce mi vytápělo celý dům dlouhé týdny. Ale taková jara snad nebudou pravidlem.
Odpovědět
@honzik75 Ano když se vydaří počasí a je slunečno tak to něco dá, jak na začátku sezony i na konci. Příkladem bylo letošní jaro kdy se zima dlouho držela. Ale u dobře situovaných domu s malou TZ se topí když svítí minimálně. Pro krátkodobé uložení tepla můžou posloužit i menší akumulačky které se připojí po ohřátí TUV, teplo z akumulaček použijete až večer, má to 0 ztráty proti nějaké AN ve sklepě.
Odpovědět
@wpavel nejsme v rozporu. Já ovšem také mluvím o dobře situovaném domě s malými ztrátami. Ale jsou místnosti kam slunce nezasvítí a proč si je nevytopit na "trenkovou" teplotu zadarmo z přebytků, pro které nemám jiné využití?
Odpovědět
@wpavel Tak chtěl bych přebytky směřovat do ohřevu vody (v létě třeba do budoucna bazén). Nemělo by to být určeno jen na ohřev vody. V plánu dle projektu mám akumulační nádrž o objemu 770l z toho 100l zásobník na ohřev TV a nevím zda je tedy lepší menší FVE bez baterie nebo větší kde by šli případné přebytky i do baterie. Případně jsem někde viděl i řešení kdy se ty baterie umí nabíjet i od poskytovatele elektřiny a činní tak v levném tarifním pásmu a následně lze pak tuto elektřinu využít v době dražšího tarifu. TČ + FVE neplánuji to už mi přijde moc.
Odpovědět
Článek se načítá
@honzik75 Já ještě do toho dělám z domovu (pracuju u PC), takže si myslím, že bych mohl tu elektřinu celkem využívat i během dne, protože to nemám jak většina lidí (i když v dnešní době je spousta "home office"), kdy ráno odejde do práce a vrátí se na večer a tedy během dna příliš elektřiny nespotřebovávají. Z toho si myslím, že by mi to mohlo sloužit i na nějaké spotřebiče během dne, ale nevím jestli ta představa není moc naivní...
Odpovědět
@petr86 No chtěl bych FVE, kde by šli přebytky primárně do ohřevu vody, který by sloužil i pro vytápění, ale i jako užitková voda. Nicméně bych chtěl spotřebovávat tu vyráběnou elektřinu i přímo do spotřebičů jako je např. pračka, myčka, sušička u kterých by se dalo nastavovat spouštění v odpoledních hodinách. Dále pak musím mít domácí ČOV tak ta by taky bude brát elektřinu a v neposlední řadě pracují z domu, takže spotřebovávám elektřinu i v průběhu dne, kde používám teda zejména PC.
Odpovědět
@tomus nejvetsi blbost je nabijet baterku ze site-pokud topis elektrinou, tak mas narok na d57d a tam mas 20h nizkeho a 4h vysokeho. A navic rozdil mezi vysokym a nizkym skoro neni... Na te baterce mas ztraty-to neni, ze to nabijes 1kw a dostanes z toho 1kw...
Odpovědět
@honzik75 Nevím jestli sledujete spotřebu domu za 24 hodin. O no se také stává že slovo přebytek v průběhu září může ztratit na významu, neznamená to že by vám výroba pro dům nestačila klidně do konce října ale prostě přebytky nebudou. Ono pro svícení, TV, PC a ostatní domácí žrouti spotřebují jen zlomek toho co sežere ohřev něčeho. Ono předimenzovat FVE není problém, položený panel nějakých 330W vás přijde na 4t ale zlepší se jen to že kalendářně se možná přesunou přetoky o nějaký týden dál ale nemusí se to stát když se podzim nevydaří.
Odpovědět
@honzik75 Mohu se zeptat jak velkou FVE máte?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
ahoj, chci se zapojit do diskuse, ale nenašla jsem přesně to vlákno, které by odpovídalo mému dotazu. Cena FVE je k porovnání - velikost cca 6 kWp. Cena v Belgii cca 10 000 EUR, cena na Slovensku cca 8 000 EUR a k tomu stát přidává dotaci 2 000 EUR (dodtaci si vyřizuje a přijímá realizační firma, zákazník platí jen cenu po odečtení dotace), takže cca stejných 10 000 EUR, cena v ČR cca 520 000 Kč, to je víc než dvojnásobek, necelých 12 000 EUR. Proč? Rozumím tomu, že u nás jsou jiné střídače, ale ten střídač, co se požívá v celé Evropě, stojí cca 800 EUR, ten co se požívá u nás, stojí cca 2000 EUR, rozdíl 1200 EUR. Kde je ten zbytek, když rozdíl mezi cenou FVE u nás a jinde je skoro 12 000 EUR? Podotýkám, že všechny tyto 3 ceny jsou od blízkých lidí, není to žádný fake typu - jedna paní povídala. Nezkoušel jste někdo nechat si udělat elektrárnu třeba od Slováků?
Odpovědět
Dnes sa predavaju FVE s vykonom 10kWp a 12kW baterkou (system Solax) za 420t CZK, co je 17k EUR. Pred rokom som to mal za 530t CZK. Kolko by stal 6kWp system, nech si kazdy spocita ako domacu ulohu. Nicmene, stale nevieme ci tem system.na Slovensku alebo v Belgii je s baterkou alebo bez - to je podstatny rozdiel. 12kW baterka od Solaxu stala pred rokom 100t Kc.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od esmeralda2:

ahoj, chci se zapojit do diskuse, ale nenašla jse…
@esmeralda2 jednoduše u nás to nefunguje a nenažrané firmy sbalí dotaci jako svůj zisk pro sebe. Schválně zkuste nacenit fve bez dotace a s dotací.. Když uvažujete o Slovácích, co tak fve z Polska? Tepelka tam také vychází jinak, jak všechno :-/
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?