Jak se žije v malém domě

Zdravím, chci se zeptat jak se Vám žije v malé domě a na malém pozemku (400 m2). Co pro Vás znamená malý dům a jak se tam s rodinou vejdete? Co byste v dome dnes řešili jinak a lépe? Kde skladujete věci potřebné na zahradu? A co je pro vás při péči o zahradu nezbytné? A co všechno dokážete na maličké zahradě vypěstovat a mít? Děkuju moc za odpovědi.
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, máme malý pozemek i dům. Ještě nebydlíme, ale věřím, že velikost bude stačit. Nechci být otrokem úklidu. ASi je krásné mít velký dům, ale stejně v něm jednou zůstane člověk sám bez dětí. V létě jsme hodně pryč, takže nám malá zahrádka bude stačit. Nic extra pěstovat nebudeme a věci jako lyže, kola, sekačku a vše potřebné budeme dávat do "kolny" jakože mini garáž před domem, kterou budeme dodělávat jak bude čas a finance. 🙂
Odpovědět
Ono znamená pro každého ,,malý " dům něco jiného. Kolik M2 zastavěné myslíte? V prvním domě jsme měli zahradu 50m2 ( čtete správně). Pěstovali jsme tam rajčata, zasadili růže a při narození syna strom třešeň, umístili pískoviště, malou klouzačkou, houpačku, trampolínu 3 m a později i fotbalovou branku. A v létě tam pravidelně spalo 8 dětí ve stanu. A naprosto nám to stačilo. Co se týče domu, nyní se nám bydlí mnohem lépe v domě 90m2 ( malé 4+kk, 4 osoby) než dříve v 140 M2. Věci skladujeme v plechovém domku 3x3 m.
Odpovědět
My máme dům větší, ale pozemek celkově je menší. 300-400m2 včetně domu 100m2. Právě přemýšlím, jak to vše na zahradu vmestnat...
Odpovědět
@norikakaa Dle územního plánu může být 25%, takže max 100 m2 (ale ráda bych 80 - 90 m2) zastavene plochy + k tomu obytné podkroví. Ono to vážně není málo, ale co jsem bydlela u rodičů v domě, tak to bylo větší a snažím se udělat představu, navíc by bylo skvělé mít i pěknou dílnu pro muže, protože kutí rád. Se zahradou máte můj obdiv, že se to tam vse vešlo. U zahrady mám naštěstí vyhlidleho skvělého zahradníka, který mi připraví sazební plán.
Odpovědět
90 M2 zastavěná + podkroví + dílna mi zní jako velmi, velmi pohodlný dům pro 4 osoby.My dílnu pro manžela vyřešili samostatnou základovou deskou 25m2. Pozemek ale máme 820m2 a zastavitelnost tuším 40%. Původně ale dílna byla součástí domu ( samostatný vchod, 25m2), nakonec jsme tam umístili garsonku..A holt dílna je samostatně na pozemku... Mně celkem pomohly videa např. od ES( ne že bych je zrovna milovala....), když jsem vybírala projekt a řešila, zda bude dům dostatečně velký... https://www.ekonomicke-stavby.cz/gale...
Odpovědět
@harietka Ne ze bychom meli maly dum, ale obecne si myslim, ze patrovy o 90m2 neni zadny mrnous. A ze jde u mensich domu primarne o vyuzitelnost prostoru. Lecjaky obyvak 30m2 bude lepe zariditelny nez jiny o 60m2, pokud bude mit divny tvar, hromadu dveri, oken apod. No a u zahrady jde o to, co tam chcete mit. Ale pokud neplanujete pole, chov poniku nebo sad, urcite se vlezete 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Máme 70m2 zastavěnou plochu, patrový domek, 4dětské pokojíky + ložnici a v pohodě. Teda jedno "děcko" odrostlo, tak už mám dílničku! 😄 Takže na 400m pozemek se v poho vejdete. Jen bych zvážil to, co je kolem. Pokud ze všech stran zástavba, tak to bude nic moc. Pokud ze dvou stran "volný" prostor, do budoucna nezastavitelný, tak v poho. Aby jste se tam necítili moc jako sardinky. 😉
Odpovědět
Profilova fotka
Máme pozemek 370m2,110m2 s podkrovím zastavěná a naprosto nám to stačí a vyhovuje.Obytná asi 140m2 + 35m2 garáž. Jsme 2+1 dítě,druhé na cestě.Místa a pokojů dost i pro další. Na zahradě za domem 230m3 zatím jen terasa,pískoviště a trampolina. Ocenil bych více uloženého prostoru ale v garáži a na půdě zatím místa dost.
Odpovědět
Děkuju všem moc za ujištění, že se vejdeme. Přeci jen pozemek se mění těžko
Odpovědět
V malém domě (ať už si pod pojmem malý každý představí cokoliv) se musíte snést pouze s vlastními. S ostatními pouze na základě svého rozhodnutí. Naopak na to, co se děje za vaším plotem, už máte malý vliv. Pokud jste tolerantní a sociální rodina nebo je váš pozemek na samotě, asi na tom nezáleží. Jinak zvažte, zda se chcete vracet z práce a u sklenky na terase poslouchat že 4 stran 4 různé hudební produkce, grilovačky a kinder party nebo naopak tlumit vlastní hosty/děti... Za mě čím větší pozemek, tím větší jistota klidu (užitná hodnota stavby). Spousta diskuzí zde je varováním před sousedy. Měli jsme 890 m, sousedi v klidu, ale i tak jsme po letech prikupovali, abychom si zajistili soukromí. Jenže mnohdy není přikoupit co. Jak říkáte, pozemek už nevymenite. K domu můžete naopak přístavet téměř kdykoliv, pokud vám bude malý.
Odpovědět
Profilova fotka
@madejuli To je sice pravda,ale pokud budete mít pozemek místo 20x20(400m2) třeba 30x30(900m2) tak vás to od kinder garden party,grilovačky,štěkání psa a sousedky nebo hlasité hudby opravdu nezachrání.
Odpovědět
Já tedy mám na to jiný názor a to, postavit si větší dům. Důvod je jednoduchý. Vezměte si, kolik v domku trávíte času. Úklid? Od doby co máme robot na vysávání ani nevím, kde klasický vysavač mám. Skříní mám tolik, kolik bych měl i kdyby byl dům menší. Takže si myslím, že ty metry jsou hlavně v podlaze. Takže ten názor třeba já, beru s rezervou. Celý den sedím v práci na prdeli, když přijdu domů a nechce se mi ven, vezmu kávu a jen tak chodím po celém domku. Stáří? Neřeším. Proč? Nevím, co bude za 1 rok natož za 30. Podle mě kravina o tom přemýšlet při stavbě domu. Postavím si menší, abych na stáří neměl tolik prostoru k úklidu. To mě třeba vytáčí. Mám tedy větší dům, bungalov s užitnou plochou cca 170m2 + 10m2 vytápěná místnost jako sklad všeho možného. Zahradu tedy k tomuto domku 400m2 ale stačí to bohatě. Člověku dojde, že nejvíc času stráví stejně na terase a pokud se potřebuje malý vyblbnout, jdeme na procházku nebo na hřiště. Když jsem dostavěl, říkal jsem si, ty vole, mohl si to postavit o 20m2 menší, ušetřil bys, ale teď jsem za to rád a neměnil bych. Mám velkou rodinu, plno dětí a když jsme třeba u našich, tak tak se vejdeme a to nemají zrovna malý domek. I rodina se tady cítí fajn, ve větším prostoru. Takže za mě, jít do patra, ale já osobně bych šel do užitné plochy alespoň 140m2. A udělal bych jednoduchou pasivní kostku se zelenou střechou 😄
Odpovědět
Článek se načítá
Máme pozemek kolem 500 m2 a patrový dům, základovka 10x11m a jsem ráda, že jsme to udělali takto větší. Konečně máme všichni svůj klid a mít kam zalézt, dostatek úložného prostoru a místa na všechno. Předtím jsme bydleli v bytě kolem 70m2 a už se to fakt nedalo (je nás celkem 5) a to jsme měli velkou garáž na uložení věcí. V malých prostorech podle mě vzniká i více nepořádku, nebo spíš je nepořádek více vidět. Na úklid mám robotický vysavač, vysaje mi najednou celé patro, druhý den druhé. Vytírám jen občas, zvažuji koupit ještě robotický vytírač. Další výhodou je a tu taky velmi oceňuji, že si děti můžou konečně pozvat i více kamarádů a třeba i na přespání, místa je dost - pokojíky jsou nahoře, takže kromě jídla o nich ani nevím, v patře další WC a koupelna.
Odpovědět
Tak u nás je rozhodnuto, že jdeme do malého pozemku. Výhody jsou finance, umístění u lesa, občanská vybavenost a možnost v budoucnu koupit pozemek vedle. Jinak to týče dílny a technického zázemí, tak pro ty bude s největší pravděpodobností vybudován sklep, takže místa bude víc než mnoho. A navíc čím víc má člověk místa, tím víc si myslí, že potřebuje věcí.
Odpovědět
@davex "Podle mě kravina o tom přemýšlet při stavbě domu. Postavím si menší, abych na stáří neměl tolik prostoru k úklidu. To mě třeba vytáčí." Ono je hodně vidět, že jste mladý, jinak by Vás to nevytáčelo. A nemyslím to nijak zle. Ano dnes je jiná doba. Ale stále u nás pouze malá část lidí mění dům. Byt za byt ano. Byt za dům ano, ale vyhovující dům za jiný dům málokdo. A když jsem si jednou ten dům dokonce postavil, prožil v něm desítky let, splatil třeba dlouhou hypotéku, tak o to hůř se s ním loučí. A čím je člověk starší, tím je "méně pružný". Výsledkem je, že můj otec zůstal v obrovské podsklepeném, patrovém domě zcela sám a topí jen částečně v přízemí a i tak se plynoměr jen otáčí. Neřešme teď proč je tam sám, to je jiná kapitola.
Odpovědět
@honzik75 No a jak byste ho chtel zmensovat? Mame deti a potrebujeme pracovnu. Tj. jsme sli na minimum z hlediska loznice - 4x 12m2. Obyvak s kk by stacil dejme tomu 30m2. 99% lidi tady ma velikost 30-45m2. Zbytek jsou koupelny, chodby. Jde taky o kvalitu projektu, aby se metry nehnaly na chodbach a hluchych mistech. A pak parkovani v garazi/mimo ni. Na metry pudy to ale vyjde stejne. Chci rict, ze dnes kazdy obvykle stavi vice mene stejne velky dum....
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?