Zástavní právo smluvní - daň z převodu nemovitosti

Dobrý den, půjčil jsem si od kamaráda hodně peněz a ten trval na tom, abych na základě tohoto přepsal svůj byt do doby splacení půjčky na něj, Smlouvu jsme podepsali u notáře a tím, že až splatím dluh, byt mi vrátí. Už se tak stalo a byt se přepisuje zpět na mou osobu. Jenže finanční úřad hned potom, co byl byt přepsán na základně zástavního práva smluvního vydal rozhodnutí, že kamarád musí zaplatit daň z převodu nemovitosti v hodnotě 34 tis. Kč s tím, že pokud to nezaplatí, byt jde do dražby. Zaplatil jsem to já. Má v tomto případě finanční úřad právo vyměřit daň z převodu nemovitosti?? Děkuji předem za odpověď.
Odpovědět
Zřejmě máte zmatek v pojmech. Daň z převodu (nabytí) nemovitosti je vázána na změnu vlastnického práva. Jestli jste, jak uvádíte, "přepsal svůj byt" na kamaráda, znamená to změnu vlastnictví a nikoliv zástavní právo smluvní.
Odpovědět
Profilova fotka
Daň z nabytí nemovitosti je zrušena. https://www.financnisprava.cz/cs/fina... Zástavní právo nemění vlastnické právo. Tak jaká je tedy skutečnost? Můžete to popsat lépe?
Odpovědět
@vladimirsvorba Stav byl takový, že jsem si půjčil od kamaráda 93 tis. Eur, což 3x převyšovalo cenu mého bytu. Proto byl dočasně na základě Smlouvy o zástavním právu smluvním přepsán můj byt na něj (termín vrácení částky ve smlouvě určen nebyl). Již jsem celou částku vrátil a byt na základě ukončení smlouvy o zástavním právu smluvním - ověřeno u notáře a již podáno na katastr nemovitostí. Zatím jsem v katastru nemovitostí veden jako osoba s předkupním právem. To zanikne v momentě, kdy bude zcela byt opět v katastru napsán na mě. Nicméně finančnímu úřadu musel v roce 2019 kamarád zaplatit daň z převodu nemovitosti, bez ohledu na Smlouvu o zástavním právu smluvním. Pochopitelně jsem to v řádu desítek tisíc zaplatil já, stejně jako každoroční daň z nemovitosti platím já - doklady k tomu mám. Daň z nemovitosti je mi jasná. Ovšem jde mi o to, zda mohu požádat finanční úřad o vrácení finanční částky, která byla vyměřena finančním úřadem i přes skutečnost, kterou jsem popsal výše.
Odpovědět
Profilova fotka
@majjo6 Pokud došlo v roce 2019 k převodu vlastnického práva na vašeho kamaráda, tak tento převod podléhal dani z nabytí nemovitosti. Požádat o vrácení finanční částky samozřejmě můžete, ale FÚ vám nic nevrátí, protože je vše v pořádku. Spíš můžete být rád, že tu daň teď nebudete platit znovu, že už tu daň zrušili.
Odpovědět
@vladimirsvorba Děkuji za vzácnou radu. Proč?? Protože jak jste napsal, mohu být rád. Nerad se hádám s úřady. Takže poslední dotaz. A omlouvám se předem, já opravdu nejsem odborník. Když mi byt bude teď na katastru přepsán byt na mě, nebudu muset platit daň z převodu nemovitosti?
Odpovědět
Profilova fotka
@majjo6 jak jsem jsem dával tento odkaz https://www.financnisprava.cz/cs/fina... V roce 2020 ta daň byla zrušena. Kdyby zrušena nebyla, tak by se vás ta daň týkala znovu. Teď už tedy nebudete FÚ platit nic.
Odpovědět
@vladimirsvorba @ Já Vám velmi za odbornou radu opravdu děkuji. Odehnal jste mě jednoduchým způsobem, jak se s Finančním úřadem nehádat, pokud nejsem v právu. Celkem se divím, že Vaše rady nejsou zpoplatněny. Už jsem se chystal si na danou věc vzít právníka ..klasika taxa 500,- za hodinu. Takže opravdu děkuji. Ať se Vám jen daří. S děkuji a úctou a poděkováním J.M.
Odpovědět
@majjo6 Omlouvam se, ale zaujala me castka 500,- za hodinu? To se plati kde? My platime 2000,- za hodinu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@puhelin v Ústí nad Labem
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?