Čerpadlo do retenční nádrže

Zdravím, aktuálně vybírám ponorné čerpadlo do retenční nádrže. A při prostudování nabídky jsem fakt zoufalej. Snažím se najít nějaké čerpadlo s malým průtokem na hadici a malé zalévání. A vše co nalézám jsou enormě drahá čerpadla s průtokem až 7m3/hod ( a navíc bez regulace - jediné co mají je tepelnou ochranu) .. Nemůžu najít žádné čerpadlo s průtokem tak okolo 200 - 300 l/ hodina. Nemá někdo nějaký typ? Díky
Odpovědět
1
2
@thomas256 A počítáš se ztrátami průtoku hadicí? Ono se to nezdá, ale jsou poměrně velké v závislosti na průměru hadice. Takže, když si vezmeš čerpadlo s průtokem 200-300 l/hodina, na konci třeba 30m hadice ti to možná ani nepoteče, nebo poteče čůrkem. Jinak, já mám od ALKA, sehnal jsem bazarové, skoro nové, za super cenu. Jinak bych se pokukoval po Gardena automatic. Koukni třeba na čerpadlo do sudu 4700/2 INOX AUTOMATIC GARDENA 1766-20.
Odpovědět
@thomas256 Jakmile připojíte dlouhou hadici a čím slabší tím horší jde průtok dolu.
Odpovědět
@davex @wpavel Ano proto se ptám a snažím se v tom zorientovat 🙂 Je to pro mě španělská vesnice 😄 hadice je dlouhá 22m a když zalévám tak nepotřebuju gejzír, ale mám nástavec na hadici, kde zalévám "sprchou"..
Odpovědět
@davex Do sudu nemužu mít, potřebuju to čerpat z hlouky cca 5m
Odpovědět
Ten průtok závisí na výšce čerpání (tj. tlaku), musíte se podívat na tu křivku, a najít "pracovní bod". Ten maximální průtok bude při nulové výšce čerpání. Zatímco vy musíte počítat minimálně s těmi 5m hloubky, plus nějaká rezerva na ztráty v hadici. A určitě chcete mít nějaký tlak na výstupu z hadice (některé zavlažovače i udávají potřebný tlak), a 1 bar = 10 m. Takže budete koukat na průtok při výšce čerpání např. 20m (5m studna, 1 bar, 5m rezerva)...
Odpovědět
Profilova fotka
Mám jedno čerpadlo 6m3/hod s vyrovnávací nádrží 50l a při zalévání jede tak 30 času. Druhé mám 4,7m3/hod "sudové" gardena a pro výšku 1m jede trvale a hadice 50m 3/4" dostříkne 7m,
Odpovědět
@thomas256 Mám v nádrži za čističkou kalové čerpadlo. Konkrétně Kopro a jsem s tím spokojený. Vyber si slabší a podle mě to bude akorát. Dopočítej délky hadic a podívej se na graf. A vážně chceš mít čerpadlo s průtokem 300l/h? To je 5l/60s - to znamená půl konve za minutu. Si nejsem jistý, že něco takového vůbec je na trhu. Připoj si hadici ke kohoutku, nastav si průtok, jak ti vyhovuje a pak si změř pomocí konve, za jak dlouho jí napustíš a uvidíš, že ten průtok je o dost větší, než 200-300l. https://www.e-cerpadla.cz/omnigena-ko...
Odpovědět
Profilova fotka
Taky to momentálně řešíme, nejspíš vybereme nějaký od Karcher. Jsem zvědavá co vybereš.
Odpovědět
@thomas256 nechápu požadavek na malý průtok. Nechtěl bych nic jiného, než automatickou ponornou vodárnu. Nemůžu si to vynachválit. Můžu zalívat čůrkem i ostříkávat docela silným proudem. např.: https://www.sigmashop.cz/automaticka-... Máme Divertron.
Odpovědět
Profilova fotka
My jsme do retenčky pořídili automatickou vodárnu Easypump e-deep 1200. Délku hadice teď přesně nevím, ale min. 30 m to je. Zatím jsme tedy zkoušeli čerpat vodu jen párkrát z kubikovky, ale stříkalo to krásně jak silným prodem, tak přes sprchu. Čerpadlo jsme vybrali na základě dobrých zkušeností ostatních, na prodejně pak nabízeli i jiné vhodné, ale nakonec manžel vzal stejně tohle.
Odpovědět
Profilova fotka
@thomas256 Dejte si tam domácí vodárnu a nemusíte se o nic starat. Vytlačí vám to vodu odkudkoliv a kamkoliv. Po pozemku si uděte jednoduchý rozvod vody ( přípojné body na vaší hadici ) směrem k retenční nádrži a tu napojíte na domácí vodárnu. Lze dodělat i automatické dopouštění vody z řádu, pokud hladina klesne pod určitou úroveň. Je to dlouhodobá investice do klidného života na zahradě. EASYPUMP E-DEEP 1200 DAB Divertron 1200M
Odpovědět
Profilova fotka
@kossakowski1980 pořád se nemůžeme rozhodnout, jestli tlakový čerpadlo nebo domácí vodárnu. Víc by mi asi vyhovovalo mít ponořený čerpadlo a ven jen hadici než stavět budku na vodárnu. Ale zase čerpadlo budu muset chodit zapínat a vodárna bude spínat automaticky, jestli teda těm technickým rozdílům rozumím správně...
Odpovědět
Článek se načítá
@xhex u vodárny prakticky nepoznáte, zda voda teče z řádu, nebo z kohoutku vedle z retenčky. Nic nezapínám, nevypínám, jen otvírám a zavírám kohoutek.
Odpovědět
@xhex tlakové čerpadlo přece taky nebude muset chodit spínat, od toho je to tlakové čerpadlo, aby zapnulo při poklesu tlaku (spuštění kohoutku) Domácí vodárnou se může tak stát i tlakové čerpadlo v kombinaci s tlakovou nádrží. Zkušenosti s tím nemám ale fungovat by to mělo i bez té tlakové nádrže.
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 tohle píše v rádci "Jak vybrat čerpadlo" heureka, tak já tomu asi špatně rozumím @honzik75 a máte na ní nějakej domeček? Asi by se mi nelíbilo mít ji jen tak položenou na deklu nebo v trávě
Odpovědět
@xhex Někdo nahoře psal že má toto. https://www.sigmashop.cz/cerpadla-a-c... je to vodárna co je ve vodě žádná bouda.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel @petr13 @honzik75 @kossakowski1980 asi už jsem přepracovaná... já si nerozklikla odkaz a nevšimla slova "ponorná", doteď jsem myslela, že vodárny se dávají jen mimo nádrž. V tom případě díky za tip, předám manželovi 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@thomas256 Také to začínám řešit a vybírám jaké čerpadlo zvolit, mluvil jsem z paní z Hydroplastu a bylo my řečeno že ponornà čerpadla zavěšené na volno nedoporučují, že měli případ u velkých nádržích nad 8 m3 že se při sání tvoří vír a čerpadlo se pak dalo do pohybu a rozmlátil o vnitřní výztuže nádrže takže my doporučily pořídit čerpadlo se základnou které se přišroubuje na dno nádrže ale tyto čerpadla startují na 10 tisíc Kč a výš, takže můj návrh bude ten že si udělám šachtu v zemi kterou jsem měl v plánu postavit pro bazenovou technologií a do ní umístím klasickou vodárnu (darling) která bude mít v retenční nádrží pouze nasávácí koš a z vodárny udělám rozvod po zahradě jak na zalévání tak popřípadě mytí aut či napouštění bazénu.
Odpovědět
@jarin1 Asi možná při celkové zavlažováni a velkém odběru by se možná nějaký vír vytvořil, pochybuji že se tak stane při průtoku do dvou hadic. Žádný obchodník vám nebude nabízet levné a dostačující věci. Omylem jsem dal negativní hodnocení.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel Jenže z jejich kapsy to čerpadlo nešlo ona pouze doporučila co už viděli, oni jen prodávají nádrže a ne čerpadla to bych to pak chápal tak jak to píšete že se snaží nabídnout dražší produkt aby vydělaly.
Odpovědět
@xhex ano máme venku 2 kohoutky. Jeden na vodu z řádu. Druhý na vodu z nádrže. Čerpadlo s vodárnou je kompaktní "válec" ponořený trvale v nádrži. Čerpadlo může být trvale zapnuté. Takže nic nespouštím, nezapínám, nevypinám. Chci vodu, tak otočím kohoutkem. To je vše. Jak jsem psal, tak prakticky nepoznám rozdíl, zda voda teče z řádu nebo z retenčky. Vůbec nechápu proč bych měl řešit nějaké čerpadlo bez vodárny - zda to bude stačit, jaký má mít výkon apod. A už vůbec nechápu, proč bych měl řešit nějaké externí nádrže, když prostě existuje věc jako je automatická ponorná vodárna s čerpadlem.
Odpovědět
@jarin1 no nevím... Já mám 8m3 retenčku, v tom kalovku na dně. Už jsem to odčerpával celé na jednou. Trochu se tam samozřejmě ta voda točila, ale vír opravdu nevznikal. Čerpadlo je stále na tom místě kam jsem jej umístil 😎 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@demolitionman budeme brát 12 m3, neříkám že se to stane ale asi mají zkušenost, proč by my to říkala jinak, že to zažily nebo z důvodu že udělají na dně držák(základnu) pro čerpadlo a budou mít s toho navýšení ceny cca o 1000 Kč, nevím... Ale tak trochu jsem se rozhodl že tu vodárnu dám do šachty, navíc můžu si dát i s tlakovou nádobou jelikož budeme chtít vodu tahat do baráku na WC.
Odpovědět
@jarin1 to musela být pořádná turbína to takhle roztočit 🙂 ale je pravda, že bazén kulatý jsme ve 4 lidech taky slušně roztočili a pak se vozili dokola 😄
Odpovědět
@demolitionman úplně si nedokážu představit, že by čerpadlo udělalo takový vír. Jestli jim to spíš někdo neřekl, když zničil nádrž a snažil se to třeba reklamovat nebo tak. A to to moje čerpadlo používám často a jen tam visí na šňůře. Ani jednou to za posledních pět let neudělalo žádný vír, který by to čerpadlo takhle roztočil.
Odpovědět
Profilova fotka
Ahojte, chtel jsem se zeptat zkusenejsich...mam takovou "destovou jimku" na 2 kubiky na zalejvani zahrady - stahuje se tam podzemni vody a zaroven voda z okapu z pulky baraku.... chtel bych tam koupit ponorny cerpadlo, kterym bych pumpoval vodu do zahrady na zalejvani.... vyhlidnul jsem si tohle: https://www.datart.cz/ponorne-cerpadl... - je mozne ho tam ponorit natrvalo a proste kazdej den si jen pustit a zalejt zahradu?🙂 nebo jake byste mi pro tento zpusob pouziti doporucili?🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek_valek podle mě vám kalové čerpadlo nevytvoří dostatečný tlak pro zalévání přes hadici a stříkací pistoli. To je skvělá volba na odčerpávání.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
@kossakowski1980 Dobrý den, mám prosbičku, neměl byste někdy pár minut na telefonát? Měl bych pár dotazů ohledně řešení o kterém mluvíte. Děkuji moc. Jan Kumstát
Odpovědět
Opakuji dotaz, který zde nebyl odpovězen. Jaké čerpadlo (jak výkonné) koupit pro zalévání zahrady z 3,5m3 retenční nádrže + 25m hadice? Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
@jose10r Mám obyčejné tlakové čerpadlo Güde GDT 901, které má oproti takto levným skvělé parametry a bohatě to na zalévání stačí. Mám taky 3m3 a 25m hadice, tlak víc než dostatečný.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?