Fleky v trávníku

Dobrý den, prosím o pomoc s tmavými fleky v trávníku. Trávník je vysetý minulý rok (2019) v září a 1. fotografie je z podzimu. Na podzim a v zimě hnojeno rozmetadlem hnojivem PURE Autumn, minulý týden první dávka hnojiva Pure Sport&Golf. Trávník zavlažován cca 20l/m2 za týden . Sekáno vřetenovou sekačkou 2x týdně. Minulý rok byl trávník krásně celistvý a letos se na něm objevily tyto tmavé skrvrny (viz foto). Ty tmavé fleky normálně rostrou a ten světlý zbytek jen minimálně. Navíc je každý týden více fleků. Příjde mi jako by se takto postupně „probouzel“. Ještě doplním, že na trávník měli až do minulého týdne přístup psi - teď je již oplocený. Doufám, že se probudí celý a bude tak krásně zelený... 🙂
Odpovědět
1
2
Podla mojich skusenosti: Tmave "fleky" - vacsia davka hnojiva. Inak takto tmavy by mal byt cely travnik 😀
Odpovědět
Tohle může způsobit psí moč. Nejdříve vypálí suchá kola, ale poté tam roste lepší tráva.
Odpovědět
Taky bych řekl, že to je hnojivem.
Odpovědět
Moc děkuju za tipy. Hnojivo bylo první, co mě napadlo, ale jak píši, aplikuji rozmetadlem, takže by to mělo být alespoň trochu souměrné a netvořit taková kola. S tou psí močí by to mohlo být ono, protože je pravda, že v některých tmavých flecích je v prostřed i spálená část. Když jsem se ale s kýmkoli bavil a tvrdil, že je to určitě ze psů, tak se mi vysmál, že je to nesmysl, takže jsem to původně zavrhl 🙂 Nemáte s tím prosím nějakou zkušenost? Zajímá mě, jestli se trávník srovná a bude opět celistvá barva. Ještě jsem koukal na internetu a chválí si vulkanické kameny, které by měly nějakým způsobem neutralizovat kyselost jejich moči. V současné době je trávník oddělen plotem od zbytku zahrady (která je ještě v rozpracovanosti), ale není to moc estetické řešen, takže bych to do boudoucna rád vyřešilí 🙂 PS: manželka mi určitě nedovolí je nechat uspat kvůli trávníku 😄
Odpovědět
Ježiš vy naděláte kvůli trávníku, nechte ho růst vyšší, nesekejte na krátko a ono se to časem samo ztratí.
Odpovědět
@anetka_ludinek Podle mě by bylo nejlepší, když je pro vás trávník takovou prioritou, to celé zorat a začít znova s jinou trávou. S něčím odolnějším. Třeba na loukách jsem si vůbec nevšiml žádných takovýchto problémů. ;) A ani se to nemusí hnojit, vertikutátorovat, vydrží to víc za sucha, je to hezčí.
Odpovědět
Je to 100% hnojivem.. kdyz spatne rozhodim hnojivo, tak mam na travniku takove tmave oblouky.
Odpovědět
@anetka_ludinek jj, my to tak máme a je to od psů, proto to píšu. Máte feny? Pomáhá nenechat venčit na trávníku, nebo pokaždé zalít konví vody a naředit to. Nebo to neřešit 😉
Odpovědět
@atilius mě hlavně děsí to, že je to nový trávník. A jaký je to trávník. Toto udržet klade neuvěřitelně vysoké nároky na údržbu a podle mě je člověk doslova otrokem trávníku. A navíc pak bude nasratý, jako teď. Protože tam bude vidět (v té homogenitě) cokoli trochu odlišného. Ale chápu, že to někdo takto chce. Také jsem zakládal vloni, ale na špatné půdě a směskou. A jsem spokojen. A také je to různě "flekaté", kvůli hnojení, nebo rozdílné kvalitě půdy. Ale je to směs a nevadí mi to. Je to jen trávník a podle mě mnohem odolnější, než toto. Stačí se podívat v lesích, jak dopadne monokultura.
Odpovědět
@honzik75 Tak obecně trávník je, pokud to chceš mít fakt echt, náročná disciplína. Zavlažovat, provzdušňovat, hnojit, sekat, zavlažovat, sekat, zavlažovat, sekat, hnojit, vytrhávat něco, co se tam náhodou objeví 😄 Známe. Já se chystám na trávník snad každou chvíli. Část mi udělá zahradník, protože na tak 100m2 je to na frézu, když po tom jezdily těžká auta, část sám, tak budu zvědav, na rozdíly 🙂 Naštěstí tady budu mít jen asi 250m2 trávy, což se uzavlažovat dá. To je výhra malého pozemku 😄
Odpovědět
@davex Teda trávit čas tímhle, abys měl jednolitou zelenou hmotu, mi příjde fakt divné. To tě prostě musí bavit. A mě by to teda nebavilo.
Odpovědět
@atilius Ne, já mezi ty blázny nepatřím 😄 ale vem si, že to je koníček jako každý jiný. Někdo rád pěstuje kytky, někdo skalničky, někdo trávu. Znám pár lidí, co jsou na trávníky experti a je to opravdu slast se po pěkném trávníku projít bosý 🙂 Já to budu dělat tak, že pokud v nádrži bude voda, kropit budu, pokud ne, tak ne. Z řádu to krmit nebudu.
Odpovědět
Článek se načítá
Ono ta časová náročnost na udržení krásného trávníku není nijak velká. Dvakrát týdne posekat - za 15 minut hotovo. Jednou za 6 týdnů pohnojit - 10 minut práce. Třikrát za rok vertikutace s následným vyčesáním plsti - hodinka práce. Samozřejmně to jde dělat echt poctivě a náročnost může být obrovská a trávník bude jak na wimbledonu. Ale vidět děti s i hrát na takovém trávníkovém koberci příp. si tam k nim lehnout, je pro mě, za tu trošku času, nepoměrně vyšší odměna.
Odpovědět
@davex Taky jsem zakládal do uježděného povrchu a pdřžba toho trávníku je proti založení úplná pohodička 😄 Vše jsem vyměřil, rotavátorem prohrábal do hloubky 15-20 cm, pak promísil s travníkovým substrátem, na to dal ještě cca 5 cm čistě substrátu a do toho až sel trávu. Stahoval jsem to do roviny podle laseru a za pomocí trubek. Vše trvalo víc než měsíc. K sousedovi přijel zahradník s frézou a za den bylo hotovo 😄 sice to nemá tak rovné jako já, ale nejsem si úplně jistý, že mi to za ty ušetřené peníze stálo 😄 Ale po tom, co jsem si tam vytrpěl, to teď nemůžu nechat neopečovávané 😄
Odpovědět
@anetka_ludinek Tak u mě aktuálně takto. Po tom, co nešlo absolutně rýpnout rýčem do země jsem se naštval, zavolal zahradníkovi, ten přijel s frézou a mám založený trávník. Přes tuhle část jezdily veškeré těžké auta, bagříky, atd., takže to tam bylo tvrdé jako beton. Veškerý terén jsem mu připravil, udělal zídky a teď už přijde ta nejhezčí část, čekání, až se to začne zelenat. Pak osadit zídky skalničkami, udělat pár malých záhonků, zasadit nějaký ten stromek. Musíme z toho malého pozemku vykouzlit prostě maximum 🙂. Nechal jsem si založit cca 150m trávníku, dalších 100m si chci udělat sám, za domkem, podobným postupem, jak si psal výše, tak jsem pak zvědavý na rozdíl 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@anetka_ludinek pokud máte psa tak je to jasné. Mám to samé nejdříve suchý flek a díky vysokému obsahu dusíku v moči pak tmavý flek( jakoby přehnojeno) Jinak ty hnojiva co popisujete jsou super a též jsem vyzkoušel nakonec kupuji o 70% levnější se stejným obsahem NPK a S. 🙂 ale bez krásného obalu a reklamy. Ono to naskakuje při hnojení 1300m2 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@anetka_ludinek
Odpovědět
Profilova fotka
@anetka_ludinek ještě dodatek že v dubnu i začátkem května jsem to měl stejně. Teď díky vyšším teplotám úhrnu srážek a jednou prihnojeni se to ztratilo a je to celistvé.
Odpovědět
Určitě to je psem.Máme fenku a je to to samé.Pokud často neprší,nebo nekropíte,tak se vypálí suchý flek a pak tmavě zaroste.Minulý rok jsem chodil a ty spálené fleky znovu osíval,ale letos už na to ....
Odpovědět
@anetka_ludinek Tak mám tu měsíční progres. Jak jsem psal, tuto část dělal zahradník, je to cca 120m2 dohromady a vyšlo to na 40 Kč/m2. Fréza, úprava, zasetí, válec a hnojivo. Včera jsem poprvé sekl, ale je tam dost plevele 🙂 Rovinka to tedy není, pozemek máme trochu svažitý, tak uvidíme, co bude dál. Je tam dost plevele, ale prý by se to mělo vyřešit sekáním. Tak uvidíme, zatím vytrhávám postupně, každý den něco.
Odpovědět
@suchos a to levnější hnojivo je tajné nebo se můžete podelit? 😄 Jinak travička luxusní. To se o celých 1300m2 staráte s vyšší péčí nebo máte nějaké „reprezentativnější“ části? Já postupně (jak jde rekonstrukce zahrady) rozšiřuji a docela se bojím dne, kdy se dostanu k těm cca 1000m2, že už mě to přestane bavit, když to bude stát hodně času 🙂
Odpovědět
@davex Vypadá to dobře a ta cena je za hubičku. Po mně tehdy chtěl zahradník o cca 100 Kč více. Jinak má zkušenost s plevelem je taková, že se musí vytrhat nebo zničit selektivním herbicidem. To sekání ten plevel dost stresuje, tak se nějak nerozšiřuje, ale že by sám mizel, to ne.
Odpovědět
Profilova fotka
@anetka_ludinek víceméně ano o celou plochu pečuji stejně. Tzn. sečení 2 až 3 krát týdně a hnojení standartní. Vertikutace na jaře a podzim. Sečení mne vždy bavilo, je to pro mne relax ape uvidíme za dalších třeba 10 let 🙂 Hnojivo je od firmy Lukrom na jaře jsem kupoval 25kg pytel za 300kc
Odpovědět
@anetka_ludinek A jakou máš zkušenost s aplikací například Bofixu (nebo jiného) selektivního herbicidu po zasetí nového trávníku? Ve středu jsem sekal poprvé, podruhé budu sekat buď v sobotu nebo v pondělí. Díky.
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý večer, máme to samé , soused potvrdil,že ty tmavé kola jsou od fenek. Přední plot zatím nemáme...a je to opravdu pouze na předním trávníku .....
Odpovědět
@davex No, ze strachem jsem ho poprvé aplikoval minulý týden 😄 do té doby jsem vytrhával, ale nějak se to rozjelo 🙂 Ráno jsem měl strach jít k trávníku, že bude žlutej, ale zatím žloutne jen plevel. Osobně se mi úplně nelíbí stříkat ten hnus na trávníkpo kterým běhají děti, takže pokud to půjde a nepřemnoží se mi tam ten plevel, tak budu trhat. Další věc, co mi trochu vadí, že se ted 7-14 dní nemá sekat a vzhledem k tomu, že jsem nedávno dával hnojivo, tak ten trávník bude mít 30 cm 😄
Odpovědět
@l1006 Já už jsem si tím 100% jistý. Když jsem tam zamězil psům přístup, tak už se nic neobjevilo, až do doby než tam jedna fenka vběhla a samozřejmě to pokropila a to stejné. Ale když se trošku zavlažuje a hnojí, tak se fleky ztratí.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
@suchos zdravim o ake hnojivo konkretne sa jedná ??? dakujem
Odpovědět
Profilova fotka
@doors454 hnojivo od firmy Lukrom
Odpovědět
@suchos je na to nejaký link je to organicke hnojivo ????
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?