Hledám radu ohledně přípojky studny

Ahoj všem, hledám radu ohledně přípojky studny, resp. hadice a trubky umístěné v betonové skruži kolem vrtu samotného. Pažnice (trubka vrtu) je cca 30cm nad "povrchem", ale onen povrch je cca 1m pod povrchem. Tím nám vznikl problém, protože při delším dešti se objeví povrchová voda ve skruži a přetéká do vrtu. Řešit to budeme zvýšením (prodloužením) pažnice o cca 50cm - ale trubka od čerpadla a hadice do domu budou tím pádem celkem těsně pod povrchem země a mám obavu z možného zamrznutí. Bude to pořád v prostoru skruže, zakryté betonovou deskou (víkem), v zimě na tom snad bude ležet sníh (tepelná izolace), ale pokud sníh nebude a budou holomrazy, tak mám strach ze zamrznutí. Nenapadá Vás někoho, jak si s tím lépe poradit? Třeba nalepit na betonové víko extrudovaný polystyrén? Taky jsem přemýšlel o přihrnutí skruže zvenku hlínou... Díky za nápady, názory, reakce :-)
Odpovědět
Profilova fotka
topič: já bych spíše hledal možnost, jak zabránit vodě aby tekla do skruže. Na skruž navařit izolaci a natáhnout jí tak půl metru od skruže. I přihrnutí hlíny by bylo dobré, prostě vodu dostat dál od skruže Nebo jak to mají studně, betonový límec kolem skruže.
Odpovědět
Profilova fotka
@davecom kolem vrtu by spravne mela byt sachta, ktera ma neprospustne, kazdopadne potrebujes dostat tu vodu pryc jak pise @slabici jeste mne napadlo vykopat na dne napr. pul metru do hloubky a udelat neco jako vsak, asi bych to nezvedal tam bych se skutecne bal toho zamrzani
Odpovědět
no, ona ta voda do skruže nejde přes ani skrz, ale jde právě spodem pod skruží, takže vsak je v podstatě udělaný, ale voda tam spíš přitéká než odtéká (tlačí se zespodu). To dno je cca 80cm pod úrovní terénu, pažnice vrtu je cca 30cm nad tím dnem. Myslíte, že kdybych to dno zabetonoval, tak se tam voda už nedostane? Je beton vodotěsný? Člověk od studen mi radil nic takového nedělat... :-| ani pak izolovat proti vlhkosti (asfaltovým potěrem apod.).
Odpovědět
@geodett moje představa je, že ta trubka a hadice budou v nejvyšším bodě cca v úrovni terénu - pokud bych tu trubku i hadici izoloval třeba mirelonem a víko skruže zevnitř alespoň na jedné polovině polystyrénem (nebo shora zaizolovat to víko celé polystyrénem a následně polystyrén zakrýt plechem(?)), myslíte, že by to fakt zamrzlo? zvenku pak ten sníh...
Odpovědět
nemáte někdo prosím představu, kolik stupňů Celsia může být v tom prostoru skruže, pokud je venku těch např. extrémních -20°C? Předpokládám taky, že na tom metru hloubky bude výškově teplotní rozdíl, ale kolik, tušíte?
Odpovědět
@slabici no jo, dostat vodu pryč by bylo moc fajn ;-) , ale jediné co mě napadlo bylo něco jako přepad z té skruže, nicméně jsem pod úrovní terénu cca 50cm a i když jsme v mírném svahu, tak bych se dostal na povrch po několika desítkách metrů (pomíjím sousední pozemky :-S )
Odpovědět
Profilova fotka
@davecom to netusim, ale muzu dat v zime do sachty teplomer a az budou nejake mrazy tak se podivat
Odpovědět
Profilova fotka
topič: takhle na dálku se blbě radí něco konkrétního, ale podle popisu by jste tam musel mít spodní vodu která se tlačí nahoru. Teď mě napadlo, píšete že jste v mírném svahu, není to ta voda co stéká dolů, i pod terénem a o tu skruž se zarazí a cpe se do volného prostoru? Co zkusit nad skruží proti svahu tak 2 metry vykopat meliorační strouhu vysypanou kamením do podkovy kolem skruže a konce podkovy protáhnout co nejdál od skruže. Nevím ale do jaké hloubky kopat. Nebo pro začátek vykopat díru do metru nad skruží a pod ní a pak sledovat jak se moc se plní vodou. Prostě zjistit, odkud se ta voda bere.Jinak já bych se bál nechat vodu ve skruži u vrtu, Nejde jen o mráz, ale i různé řasy a fujtajbly co se z vody dělají a pak vám mohou kontaminovat vrt. Poslední možnost by byla, vykopat sběrnou nádrž s plovákem a čerpadlem.
Odpovědět
@slabici no, ona tam ta voda dlouho nevydrží, odteče zase tím vsakem kolem vrtu pryč, ale při přívalových deštích to jde nahoru... Ale vlhko je tam docela často, tak teď nevím, jak s těmi fujtajbly a řasami :-|
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Profilova fotka
Dobrý den, připojím se k tomuto obecně pojmenovanému tématu s krátkým dotazem. Vadí něčemu, že jsou u kopané studny skruže navzájem takto posunuté? Je to o cca 3 cm. Jako laik bych řekl, že na sebe pak tak přesně nedosednou, ale netuším, jestli to něčemu vadi. Pravděpodobně to bude ve výši, kde již voda nebude. Předem děkuji za rady.
Odpovědět
@advid vůbec to nevadí, ty skruže nejsou odlité na přesnost. Také mi to takhle udělala firma. Skruže by měli být přilepené na pěnu, zvenku jsem spoje skruží navařil asfaltový pás, abych co nejvíce minimalizoval průsak povrchové vody do prostoru skruží
Odpovědět
Profilova fotka
Díky moc. Takhle to dělal studnař a protože jsem to ještě nikdy takhle neviděl, radši jsem se zeptal.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?