Hortenzia Paniculat Limelight alebo Annabelle?

Ahojte, nemate niekto skusenost ktorej hortenzii by ste dali prednost? Obe uvadzaju ze ide o mrazuvzdorne, na podu nenaročne, odolne slnku... Rozhodujem medzi Hydrangea paniculata 'Limelight' (Hortenzie latnatá) a medzi Hortenzie stromečkovitá 'Annabelle'. Ktora je vhodnejšia / krajšia - odolnešia? Mne sa viac páči asi ta Limelight má i 2x vačší kvet...oproti annabelle a ker je asi tiez vačší. Naviac na jesen sa sfarbuje z biele do ružova. Ďakujem za postrehy.
Odpovědět
Mám doma dvě hortenzie Limeligt, latnate hortenzie milují a mám různé barvy. Ale zrovna tento odstín zelených mi ze všech hortenzií zaujal nejméně. Tím že je květ zelenkavý tak mě přijde, že dost na keři zaniknou a nedá se vzhledem srovnat s bílými květy. Ale je to čistě můj osobní názor. Osobně bych šla raději do latnate hortenzie s bílými či růžovými květy. Jinak všechny hortenzie mám vedle sebe v okrasném zákoně na jižní straně, jak bílé, růžové i tyto Limeligt. Zimu zatím přečkali všechny v pohodě. Takže jde spíš o vzhled, jaké barvě dáte přednost.
Odpovědět
Ahoj, z paniculat, co mám zkušenost a u kterých si vybavuju název: Phantom, Unique - nic moc zajímavého, v polostínu neprosperují. Pinky Winky - mám ji na východ, slušná, ale roste docela pomalu - ta by možná chtěla méně slunce. Hezky se barví na podzim LimeLight - polostín, moje nejlepší hortenzie. Z jednoho mini kusu jsem za pět let udělala tři opravdu velké keře. Už skoro nefotím, v létě to napravím, je famozní 🙂
Odpovědět
@madejuli moc dakujem, tak som presvedčena ze ta limelight bude super, este si teda počkame ako by vyrastli. A u vas z 1 maleho krička si ich rozdelovala na dalsie kričky ? Ake velke mate teraz tieto kričky? rozmyšlam ako husto a kolko od plota sadit.
Odpovědět
@neyaa_cr to záleží, jak moc je člověk na jaře ostříhá. Loni na podzim měl každý min. 2 metry 🙂. je jedno, jak velký keřík je, pokud ho chceš množit. Stačí někdy v srpnu střihnou nový výhon (ne staré dřevo) a ten zasadit
Odpovědět
@madejuli wawww tedy 2 metry to musi byt neskutočná krása. A nový výhon se dá nejdrive do vody? A z takoveho proutku za jaky čas vyroste 2 metrova krasa?
Odpovědět
@neyaa_cr já je letos vyfotím, fakt se divím, že nemám nikde žádnou fotku. Poslední roky se soustředím na jinou zahrádku, jsem ostuda! Ten řízek stačí dát rovnou do země a zeminu udržovat vlhkou do zakořenění (až začne pouštět nové lístky), spolehlivě se chytne 🙂. Koukala jsem do emailu, kdy jsem kupovala tu první rostlinu - maličká rostlina 2014. Fakt si nejsem jistá, ve kterém roce jsem se jala ji množit, ale odhaduju, že za 4 roky maximálně už je to velký keř z řízku. Pokud se koupí už velká, bude to raz dva, jestli se chytí. A navíc mi na ty hortenzie nejde žádný škůdce ani nemoci, vděčná rostlina! Nezalívám ani nehnojím.
Odpovědět
@madejuli waww tak to moc rada pocujem, velmi rada by som ich videla. Mozem mat prosim este 3 prakticke otazky? Mam dlzku 4 metre zahonu - kolko by si ich tam dala - 4 rostlinky nebo jenom 3? Jak širok je ten kriček? Lebo u pˇotu mam ozdobnicu činsku graciklimus a pred nu zvažujem tieto hortenzie - tak rozmyslam kolko centimetrov od stredu ozdobnice ich zasadit. A ci vobec je to dobry napad - ta hortenzia zrejme tu ozdobnicu uplne prekryje vyškovo. Posledny dotaz mam ze na aku vyšku ich na jar strihaš a v ktorom mesiaci? Mam tam i cibuloviny dokial je zahon holy tak jestli je to dobry napad kombinovat. Strašno moc pekne dakujem ak by si mala čas.
Odpovědět
@neyaa_cr na šířku udělá min. metr - je to jedna velká koule 🙂. Asi možná záleží i na tom, jestli budou keře na přímém slunci nebo v polostínu - ve vlhčím polostínu mi jedou mnohem lépe než ta Pinky Winky, co je většinu dne na slunci. Ale jak jsem psala - nezavlažuju, jestli budeš keře zalívat, určitě budou lépe prosperovat než ty moje. Havliš PinkyWinky i LimeLight rozměrově označuje jako stejně vzrůstné keře, ale u mě jsou v různých podmínkách a je to nesrovnatelné. Kupovala jsem je obě naráz, takže jsou stejně staré. Jestli je zamulčuješ nebo budeš zalívat, dej jen 3 kusy na ty 4 metry a do sponu s nimi klidně i tu ozdobnici (netuším, jestli má stejné nároky na stanoviště jako hortenzie?). Než to vyroste, bude se to hezky doplňovat, a pak prostě zvítězí silnější jedinci (za pár let). Nevím, jak by se na to díval odborník, ale já radši hned ze startu "plnější" záhon a skepticky počítám s tím, že stejně něco zdechne. Stříhám, když odkvétá forsythie. V nížinách už je dávno odkvetlá, ale třeba v Beskydech ji teď máme v plném květu 🙂. Cibuloviny i ta ozdobnice se mi zdají jako super nápad, protože ta hortenzie obráží poměrně pozdě... Já je mám podrostlé břečťanem. To je taky určitě omezuje v růstu a krade jim vodu. Radši si nepředstavuju, jak by narostly, kdyby měly fleka jen pro sebe, pitný režim a nebo dokonce hnojivo 😄
Odpovědět
@madejuli moc dekuji velmi mi to takto pomohlo, doplnit moju skladačku vo vykrese 🙂)) tiez mam radsej záhon plný a tak tiez asi ich tam este pridám...a pripadne tu ozdobnicu mozem i okresat, osekat proste pomenšit... prosim na aku vyšku ju na jar ostrihas? ona z toho strihu opat vytlači az do 2 metrov vysky? vyska teda 2 metre a širka cca 1 meter ? Dakujem este raz velmi pekne
Odpovědět
@neyaa_cr no, loni jsem jaro strávila pracovně v zahraničí, tak musel stříhat manžel a vzal asi jen tak 40 cm z každé větve. To pak byly keře obří, ale takové řidší. Já to letos musela skoro řezat pilkou, jak už byly větve hrubé. Po ostříhání je mám cca na jednom metru výšky 🙂. Teda LimeLight. PinkyWinky je ostříhaná na půl metru
Odpovědět
@madejuli no vyzera to ako silna rastlina. Dakujem uz mam o nich celkom predstavu. Este sa pre istotu spytam či priemer krika je meter alebo 1,5 metra v beznom nestrihanom stave napriklad koncom leta?
Odpovědět
@neyaa_cr teď jsou na průměru metr, takže počítám, že v plné parádě na konci léta minimálně 1,5 metru 🙂.
Odpovědět
Článek se načítá
@madejuli moc moc dakujem. Včera som to merala ze či sa mi ku tym trávam nejako mestia, mozno to i vyjde 🙂) velmi si mi pomohla , ďakujem Ti moc
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?