Hraboš z polí na zahradě - jak se ho zbavit?

Zobraz úvodní příspěvek
Prosim o skusenosti, sme hned vedla poľa a travnik cely predierovany od hrabošov poslednom velkom premnozeni. Čim ich učinne odstranit? Mame psa, ale ten je s nami dnu, ak chyti jednoho za čas, tak to len pre zabavu..Hraboši maju uz normalne cestičky ako chodia...urcite ich je hodne. Mačku nemame a ani neplanujeme, a ani široko ďaleko v okoli neni mačka. Obavam sa použitia jedu, to nebude pre nas riešenie...z viacerych dovodov... Je nejaky fígel ako sa hrabošov zbaviť?
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@jakuda a kolik těch hadů musí být? .... rozhodně jsem minimálně jednoho viděla v kompostu a vyhřívat se v záhonu a těch hrabošů máme stejně milión 😕
Odpovědět
@nininka23 tak to je super ze to jde... my jsme meli venkovní kočky jako jsem byla mala, taky dnu nemohli ale kdyz jsem otevrela mali tendenci se tlačit 🙂) dnu... V lete mame stale otevrene, tak nevim jako by kočička zustala venku, kdyz by ju deti stale tulili a ona za nima asi prijde dnu.. To by zrejme musela byt kočička s kterou se deti nehraji...?
Odpovědět
Profilova fotka
@jakuda tak nevím, jestli radši nebudu mít myši, než hady 😂
Odpovědět
@zmrz_lina :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@marvac U svého domu se mi hadník ještě nepodařilo založit, ale už se na tom pracuje. Takže mám zkušenosti jen z domu rodičů. Tam na zahradě za sezonu najdeme tak šest svleků, plus se tam přirozeně vyskytují ještěrky. Zdá se že to funguje, protože zatímco u sousedů je to díra vedle díry, u našich je opravdu klid.
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina Myši a hryzci rozhodně způsobí víc škody. O plazech na zahradě v podstatě nevíte.
Odpovědět
Profilova fotka
@jakuda jo, věřím, že asi ne. Jen infarkt bych z nich měla, kdybych je někde potkala. 😂 Ještěrky by mi nevadily.
Odpovědět
@jakuda A jak takový doporuceny hadnik vypada? Na chalupě mame hromadu sutruva komposty, tak tam jsou též. Ale jestli se jim neco extra líbí?
Odpovědět
Profilova fotka
@houzkova no, nic pěkného to nebude, jak jsem se dočetla, ale ten halabala kompost by mohl stačit
Odpovědět
Profilova fotka
@houzkova základem je pulmetrová jáma vysypaná kameny a tlustými větvemi. Prostě prostor se skrýšemi. Další vrstva je zpevňující materiál pro další vrstvy. Doporučuje se karton, lepenka, já tam mám starý děravý bavlněný koberec. Pak vrstva tlejícího materiálu - klasický kompost, další zpevňující materiál, tam už mám ten karton, vrstva menších větví, opět tlející materiál a nahoře hromada listí. Do rohu dva kýble písku pro ještěrky a kolem velké kameny na vyhřívání. Ohraničení může být různé, je potřeba aby tam byly díry alespoň 3cm. Často se používá pletivo. To se mi nelíbilo, tak to mám z pleteného vrbového proutí. Ale klidně nemusí být žádné.
Odpovědět
@jakuda Tak to je zajimave. Ještěrky tu mame, ty už jsem viděla. Bohužel jsme jim vyhrabali i vajíčka z pisku, sice jsme je vratili zpět, ale cert ví jak dopadla. :-| Na hady se poptám starousedliku. Náš kompost vypadá podobně, jen bez té šutrové jámy, tak třeba ten další doladime. :-) A budeme mít pojistku proti hlodavcům. :-) A neměl bys fotku, jak to vypada s tim proutim?
Odpovědět
@neyaa_cr stejný problém jako vy měl známý, který postavil novostavbu vedle polí. Zkoušeli plašičky, nějaké rostliny (údajně nejúčinější z toho bylo, když rozstískli stroužek česneku a hodili ho do díry - ale museli do všech a při ceně česněku..) no a nakonec problém vyřešili elegantně tak, že mají malého (7 let) syna a tomu pořídili ježka bělobřichého, který je krom zimi na zahradě a po hraboších ani památka.. Takže rada - pořiďte si ježka 😄
Odpovědět
Článek se načítá
@doog no to je sympaticke mit jezka - nam se tu nejaki i nachazeji.... prolezsji plotem od pola nebo mezi sousedy. Jenom nevim kdyz buchom nejakeho poridili on by nezustal na nasi parcele klidne by podle mne mohl odejit kam ho nohy povedou 🙂 jako ho vasi znami na zahrade udržali?
Odpovědět
@neyaa_cr no mají na zahradě pro něj takovou "boudu" kam mu dávají i krmení a jejich mladý se s ním dost často hraje.. No a za začátku mu oplotili menší výběh okolo té boudy, aby si zvykl na prostředí a lidi.. No řekl bych, že ten ježek prostě zdomácněl, nic mu nechybí a tak se nikam nestěhuje. Okolo dvoru mají teda plot z pletiva ale u spodu mají nataženou fólii do výšky půl metru -i když si myslím že pro ježka nic nepřekonatelného kdyby chtěl odcestovat.. No je to asi risk, ale vím, že ho pořizovali za nějakých 500Kč na nějaké výstavě chovatelů a dle jejich vyjádření byla ta cena i s tím riskem rozumější, než když nakupovali ty plašiče atd..
Odpovědět
@doog dekuji moc hezky napad, ten ježek kdyby byl u nas tak to nestihne strovit 😄 co tu je dir 🙂 alespoň by mel hody stale kolem sebe
Odpovědět
@neyaa_cr není zač, jen předávám nápad známého. Osobně jsem předtím ani nevěděl, že ježek žere i malé hraboše a myši (myslel jsem si, že žere hlavně hmyz), to jsem se dozvěděl právě až od známého a ten se to dozvěděl na té výstavě chovatelů.. Jinak představa, že vám všechny hraboše vychytá je milná. On žere jen jejich mladé a menší kusy.. což ale hraboše vytlačí z jeho teritoria, protože budou mít v revíru přirozeného predátora který je bude ohrožovat (stejně jako s užovkou).. No a hlavně ježek není opravdu náročný "na starost". V podstatě jde jen o to mu vytvořit nějaké zázemí a sem tam ho dokrmovat, aby se mu tam líbilo. A jelikož když vám po trávníku putuje ježek ničemu to nevadí, naopak vypadá to super "přírodně" tak v případě výskytu hrabošů a myší u nás na zahradě bude pro nás ježek taky jasná volba 🙂 No a pokud se Vám tam vyskytuje občasně ježek už teď, možná by stačilo mu jenom podstrojovat, aby zůstal a nemusíte ho ani pořizovat 🙂
Odpovědět
Ještěrky tu mám taky, ty jsou to asi moc malé bych řekl a nejakou ty zmiji jsem tu taky potkal, kvůli těm psům jsem rád, že se drží spíš vzadu na pozemku kde nechávám delší porost. Ježek je zajímavý nápad, také jsem netušil, že baští i hmodavce 🤔 Ještě mě napadlo posadit na zahradu na nějaké "bydílko" dravce, to by na ně asi platilo 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@neyaa_cr a že si psi olizují zadky,pohlavní orgány,žerou hovna a vše co venku najdou vám nevadí?
Odpovědět
@oskar83 Ale to lidé, někteří, také 😬 ale to už se dostáváme někam, kam nechceme 🙂
Odpovědět
@oskar83 náš pes vonku opravdu hovna nejí - ví že tohle se nežere a vyhýba se tomu...... je rozdíl kdyz se olíže (zadek si náš pes nedočáhne a jinym psom zadky nešahá) a je rozdíl konzumovat napr. desítky hrabošů nedefinovaného zdraví... V dobe promnožení je stanoveno ze na 1000 m2 vychází cca 300 hrabošů... tohle číslo je v stave premnožení... i kdyz to človek nevidí jsou skrytí... .i kdyby jich bylo jenom 100 a pes to má jíst od rána do večera a potom mne bude olizovat na tvári...rozhodne by mi to nebylo príjemné... i kdyby požil jenom 3 kusy denne...
Odpovědět
Nejlepší je mít kočku. My nemáme, ale naštěstí mají všichni sousedi v okolí a já jsem fakt rád, že k nám na zahradu chodi. Měli jsme na zahradě asi 2-3 hrabose. Naopak kamarádi z opačné strany vesnice nemají kočky a ani nikdo v okolí a v létě to tam bylo šílený, snad co minuta se někde mihla myš. Nakonec pořídili kočku a nikde nic není.
Odpovědět
Profilova fotka
Nějak se mi nechce věřit, že s kočkou nebo ježkem a jednou hadicí máte od myší a hrabošů klid ... nám se po zahradě tyto cizí zvířata pohybujou celkem běžně , lítá k nám i sova a stejně máme zahradu díru za dírou ..... jsme u pole, sousedíme s bláznama, co dělají, že to nevidí a že u nich nic není ... další názor souseda byl, že to je příroda ... já mám zvířátka ráda, ale aby mi sežrali místo jedné třetiny úrodu celou, tak to je už z trochu moc....a ty díry vedou hlavně okolo plotu a jdou vidět vyběhaný cestičky, jak si vesele od sousedů přebíhají k nám .... zřejmě mají taky chuť na jedový papáníčko ....
Odpovědět
ehm https://youtu.be/JMnyP-GTTO4
Odpovědět
Profilova fotka
@goldway to se dá aplikovat na podzim, když je potřeba zorat 😁😁👌
Odpovědět
Profilova fotka
@neyaa_cr ano nesmí to byt mazlik. Musi to byt takova “polodivoka”- co je zvykla se u vas jen najist a rozvalit se nekde na lavici. Jakmile se z ni stane domácí mazlíček, je zle. My mame takhle kocoura - u nej nepomohly ani sítě v oknech. Proste, kdyz chce domu, pověsi se na síť a mňouká. Jinak takové ty kočky “na myši” maji hodne v kravinech a koťat se urcite radi zbaví 🙂
Odpovědět
Takže, já po dlouhém boji kdy jsem už vážně uvažoval o pořízení pár koček, se můj problém s myšákama nakonec vyřešil. Odkopal jsem celou délku podél domu kde jsem věděl, že lezou pod vatou nahoru (nevím jestli placebo, ale už první večer po částečném vykopání byl klid). Mezery jsem zadělal. Dal nopovku a znova zasypal. Zatím je klid tak snad, ťuk ťuk ťuk 🙂
Odpovědět
@demolitionman my sme začali chytat do pastičiek, dali sme ich na rozne miesta, návnadu tatranku a pekne za začali chytat, uvidim do kedy budeme mat...
Odpovědět
@neyaa_cr mě už pastičky nezabírali, zkoušel jsem různé návnady a ani ťuk. A myši my rachotili nad hlavou 😠 A hlavně to není řešení příčiny, ale následku 😒
Odpovědět
@demolitionman ahaa my řešíme hraboše, ty jsou na zahrade... žerou mi urodu... do domu naštesti nejde tato háveď... Pozemek mame 1100 m2 a tak jsem pastičky dali na ruzne mista...a denne kontrolujeme
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?