Jak začít- založení zahrady

Dobrý den, jdu si k vám pro rady, jak se poprat se založením zahrady u novostavby RD. Potřeboval bych navést krok po kroku, jak postupovat. Před rokem jsme nechala rozvést ornici. Na pozemku vznikl nerovný terén (hroudy, kameny...), který celý porostl plevelem, místy až metr vysoký. Nyní přišel čas, kdy bych chtěla dát zahradu postupně do pořádku. Pozemek je ve svahu, kdy jsme kolem domu vytvořili rovinu a tím nám před domem a za domem vznikly svahy se sklonem cca 40stupňů. Chtěla bych svahy potáhnout tkanou geotextílií a nechat zarůst nějakým druhem skalníku. Na rovnou plochu chci vysadit trávu. Jsem na to sama ženská a nevím, kde začít 🤔 . Mám nejprve postříkat plevel, až uhyne tak ho vytrhat a následně rotavátorem rozmělnit půdu, vybrat kamení a zasít trávu? Nebo mám pokosit plevel a bez postřiku rozmělnit půdu rotavátorem i s plevelem? Je na to vůbec vhodná doba nebo mám počkat až na podzim? Pod geotextílii je potřeba plevel postříkat nebo překrytím se plevel časem zničí? Jak nejlépe zakončit textílii (nějakým neviditelným obrubníkem? Vím, že by bylo ideální si na tuto práci zavolat odborníka, ale bohužel finančně to bohužel nepřichází v úvahu. Najde se tady nějaká dobrá duše, která by mi do podrobna poradila, kde začít a jak postupovat? p.s.: Celý pozemek má 800m2, rovina kolem domu cca 500m2
Odpovědět
@zbranda toto vůbec není triviální věc. Nejde jen tak říct, tady chci trávu, tady toto, tamhle toto... Každá část pozemku má nějaké půdní podmínky, nějak bude osluněná a nějak vystavená větru. Buď půjdete metodou pokus-omyl a budete z rostlin vybírat to, co si myslíte, že se Vám líbí. Zasadíte to a budete sledovat, jak se tomu daří. Nebo budete nejdřív hodiny a hodiny studovat a přemýšlet co a kam zasadit. Nebo se zkusíte s nějakým odborníkem alespoň poradit. On minimálně má tu výhodu, že má přehled o tom, co lze sehnat a zasadit a hlavně kam a jak - aby se tomu dařilo. Taky záleží, jak a proč chcete zahradu využívat. My např., protože máme zahradu nevelkou, jdeme stylem užitkovo-estetické zahrady. Např. taková arónie, muchovník, ovocné stromy dokáží být na pohled velmi estetické. A své kouzlo má i záhon s rajčaty, fazolemi, salátem. Nemusí být všude jen sterilní "golfový" trávník, okrasné keře a (nedejbože) nějaké thuje. Po 3 letech od založení malé zahrady bych šel, zpětně, opravdu do toho, že bych věnoval nějaké peníze do toho, aby mi někdo udělal "projekt".
Odpovědět
Zrovna jsme ve fázi, kdy zahradu zakládáme. Důležitý je projekt, nemusí být nutně od odborníka. Pokud nemáte peněz nazbyt, tak doporučuji vzít tužku, (čtverečkovaný) papír, pořádně zahradu proměřit, překreslit v měřítku na papír, včetně domu a dalšího příslušenství (studna, ČOV, kde vede přípojka, a další), zanést i případně stromy, keře které zůstanou. Pak si prostě sednout do zahrady, pozorovat, jak jde slunce, kde chci odstínit zelení od sousedů, kde mám pěkný výhled. A vše si pěkně do papíru načrtnout, případně je fajn si i vyrobit barevná kolečka, které představují stromy, keře, trvalky, s kolečky jde pak hýbat a plánovat. My projekt od zahradní architekty budeme mít, právě dolazujeme detaily, ale i tak jsem v zahradě strávila spoustu času pozorováním a představováním, co kde dát. Jdeme podobnou cestou jako Honzik75, aby jsme z rostlin měli užitek buď my nebo zvířata. PS: přimlouvala bych se za to na geotextilii zapomenout, lepší zamulčovat.
Odpovědět
@sokil ano to je správný přístup. U toho odborníka je výhoda, že by měl znát mnoho rostlin a jejich požadavků, o kterých má opravdu málokterý laik vůbec povědomí, že existují. Vždy, při návštěvě zahradního centra, mě přepadá úzkost co je krásných a zajímavých rostlin... Vůbec je to velmi komplexní. Funkční zahrada je živý organismus a je strašně moc věcí, které dokážou člověka překvapit v nedbalkách. Něco si namyslíme, založíme, vypadá to krásně. Ale stane se například toto: - hustý porost, mulč atd. poskytuje skvělé útočiště všemu možnému. Bohužel třeba včetně slimáků, mravenců. - zasadíme krásnou květinu a ta z nějakého důvodu je neskutečně atraktivní pro tyto slimáky. Hned vedle, jiné, kupodivu vůbec. - na zahradě se nám objeví třeba myši a užovky. - některé květiny neskutečně přitahují včely a čmeláky, jiné vůbec. - u sousedů zahnízdí kos a ten strašně rád (od jara do léta, když krmí mladé) několikrát denně rozhrabe a rozhází všechen mulč metr daleko. Chci říct, že na obrázcích a v hlavě to vypadá vše krásně a upraveně, ale realita může dost překvapit. Stojí to úsilí a práci. Proto dost lidí volí sterilní golfáč, thuje, pár keřů a jiných rostlin ozdobných listem a beton a kamínky. Protože kameny kos nerozhází, na trávě bez jediné pampelišky nebo jetele je jen malá šance, že jejich milované děťátko stoupne na včelku nebo, že utrhne jedovatý plod. Je to vše sterilní a hnusné (pro mě).
Odpovědět
@honzik75 V úvodním příspěvku jsem se zapomněla zmínit, že následně mám v plánu oslovit projektanta zahrad, aby mi vytvořil projekt, podle kterého budu zahradu postupně tvořit. Myslela jsem, že nejprve dám zahradu do takového základního tvaru (odplevelení, rozmělnění hlíny, zasazení trávníku..) a až následně budu sázet jednotlivé rostliny podle projektu.
Odpovědět
@zbranda první projekt, rozhodně, tam se řeší i terenní úpravy. Projektant vám i poradí, jak postupovat v realizaci, je to i součást projektu (aspoň my máme). Teď bych pokud máte vysokou trávu, "plevel" posekala, udělala údržbu. My takhle sekali několikrát ročně, vždy jsem hodila do rohu, občas proházela, něco dohodila a teď kompost jak najdeš 🙂
Odpovědět
@sokil A kolik vás prosím takový projekt stál?
Odpovědět
@zbranda Fakturu ještě nemám, sama jsem zvědavá. Ale mělo by to být 15-17 tis.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?