Jilm sibiřský (brest) - máte víceleté zkušenosti?

Ahoj, uvažuji o živém plotě z jilmu sibiřského a zajímaly by mě zkušenosti/hodnocení lidí, kteří ho mají alespoň 3 roky (tzn. alespoň rok plně vzrostlý). Jde mi hlavně o tyto otazky: 1. Když se vám jilm po tom roce až dva dostal do vztoužené zahuštěné výšky, jak je náročné ho této výšce udržovat? Jak často ho stříháte? 2. Listí, co opadá, hrabete? Rozlítává se po zahradě? Nebo je tak drobné, že se to ztratí a hrabání není nutné? Jde mi o sousedy. 3. Rozlézá se jilm mimo svůj pás? Semeny nebo kořeny? 4. Jste spokojení a nezvolili by jste nyní po zkušenostech s jilmem raději jinou volbu než jilm sibiřský? Děkuji za víceleté PRAKTICKÉ zkušenosti!!! Šárka
Odpovědět
1. prodejce radí, že se má stříhat, stříhat, stříhat, aby byl hustý. Já mám na zahradě 3 pokusy: jeden jsem nechal růst podle libosti, druhý jsem zastřihával podle doporučení prodejce a třetí jsem po roce omylem postříkal roundupem. Bez zastřižení má tak 4-5metrů a řekl bych, že se mu už růst nechce a spíše sílí a objevují se nové boční větvičky. Cca do půl metru nad terén nejsou listy, jen kmen, ale hustota koruny se mi zdá být dobrá, takže zasadit stromky od sebe tak 50cm, tak je neprůhledný plot i bez zastřihávání (až na těch 50 cm dole). Ten zastřihávaný se větví a je to prostě paráda, jak jsem si představoval, takže jednou za půl roku jsem nové výhony trochu zastříhnul. Ten zaroundupovaný je trochu křivý a postižený, ale zdá se, že se z toho dostane :-N 2. Ano, dávám ho na kompost, ale jinak bych ho nehrabal, protože je titěrné a nestojí to ani za řeč ;-) Ani se moc nerozlítává, prostě tam jeden den je a ráno je na zemi :-D 3. mě zatim ne, ale uvítal bych to ;-) 4. jsem spokojen. Podle získaných zkušeností jsem se rozhodl založit plot tak, že udělám trojspon (jestli se tomu tak říká) střídáním zastřižený/nezastřižený. Takže během krátké doby se udělá vysoká stěna, která se bude postupně zahušťovat. Ještě k té půdě... píšou, že to roste ve všem. To je pravda jenom napůl, protože když jsem je fouknul do těžkého jílu, tak se první rok vůbec nic nedělo, asi se dělaly kořeny neboco. Každopádně na konci dalšího roku už to bylo vyšší jak já. Myslim ten nezastříhávanej. Někdo tvrdí, že je to plevel a nějaká pani někde na fóru radila, ať si dotyčnej udělá plot třeba z habru, protože je to trvanlivější atd. Ale já si myslim, že i kdyby z tohoto nebyl plot trvanlivý a vdržel (i kdyby) třeba jenom 10 let, tak to prostě zasadíte znova. A ještě co se týče rozmnožování 8-) tak pán mi tvrdil, že to svépomocí neni taková sranda a mám si je u nich koupit, což mi přišlo dost 8-( 8-( 8-( takže jsem ostříhané větve uložil do kýblu s mokrým pískem, jakože si to rozmnožim sám ]-( ale po roce mi zakořenilo z 23 kusů jenom 5 a ještě vypadaj tak nějak divně, takže si je asi fakt zase koupim od nich |-| kdyby měl někdo nějaké dotazy, ať mi napíše, PA :-D
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Ahoj Bruno. Potřebovala bych prosím radu. Plot jsme sázeli na podzim.Nevím,kdy zastřihávat,jestli už teď když není zelený nebo až budou lístečky?Děkuji předem za odpověď :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@gabiiii ahoj, toto téma se již řešilo v jiném vlákně, chtělo by ale říci, že sibiřský jilm = turkestánský brest. Plot se zastřihuje poprvé ihned po vysazení, potom jsme ho 1. rok stříhali tak, že když větvičky dorostly víc než 15 - 20 cm, nechali jsme mu 10 cm a zbytek jsme ustřihli - aby se zahustil dole u země. Dále péče veškerá žádná, půda špatná, růst sice menší, než to uváděné maximum, ale tak jsme si to zvolili - mohli jsme kolem něj poskakovat a opečovávat ho, byl by větší. Pokud jsi ho neostříhala, když jste ho zasadili, tak bych mu nechala tak 20 - 25 cm a ostatní bych ustřihla. Máš-li obavu o to, aby keříčky přežily, můžeš počkat, až se zazelenají, nic moc tím nezkazíš. Jinak kořeny se rozrůstají strašně, pod zemí je toho násobně víc než nad zemí
Odpovědět
@esmeralda2 .... můžu se zeptat, jak moc je průhledný teď přes zimu, když opadal? díky ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@lucijeje řekla bych, že dost, ale u nás se jedná o +/- experiment, rostlinky sázené v 1 řadě, relativně dál od sebe a jenom asi na 8 metrech. Ten plot je tam, kde nebydlíme, tak nedostává téměř žádnou péči, a i tak se mu daří. Až pojedu na zahradu, vyfotím ho, jak vypadá teď a dám do alba.
Odpovědět
Profilova fotka
@lucijeje My máme zasazený teď druhé jaro ... (sázeli jsme podzim 2013). Stříhala jsem ho dost, letos ho taky šetřit nebudu. Má teď asi metr a kousek. Průhledný je. Zatím to jsou takové tenké větvičky, takže přes ně je vidět. @gabiiii Já budu stříhat určitě ažse trošku zazelená. Teď si chystá síly na růst a zbytečně by ho zásah "stresoval".
Odpovědět
@esmeralda2 ... díky díky ;-)
Odpovědět
Děkuji holky.No na podzim po vysazení jsem ho už stříhat nechtěla.Nikde jsem vyčetla,že až na jaře.Hned po vysazení stříhat asi jen když se sází na jaře bych řekla.Tak já radši počkám až budou lístečky.Lilibeth,Ty jsi ho stříhala kdy?Když jsi ho sázela na podzim?Děkuji
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Zdravím vím že tahle diskuze už je asi ta tam...ale kdyby mi někdo mohl ještě odpovědět kdo má jakou zkušenost s Jilmem sibiřským a zvířaty? konkretně psem? Uvažujeme s manželem o živém plotu a tak jsme se chtěli zeptat zda někoho kdo má zkušenost když mu jej psi občurávaji ( jestli ho občurávaji nebo je nějak odpuzuje??) a jak pak vypadá? jestli osychá ? opadává? žloutne? a jakou má plot pevnost ? proběhne jím pes když je plot vysázený v jedné nebo ve dvou řadách ? děkuji snad jsem to napsala srozumitelně :-)
Odpovědět
@lena07 1) občůrávají, neodpuzuje 2) počůrané listy občas zežloutnou 3) pokud je pes magor, tak proběhne
Odpovědět
A ještě bych chtěl upravit svůj téměř 4 roky starý příspěvek: 3. Rozlézá se jilm mimo svůj pás? Semeny nebo kořeny? odpověď je ano, rozlézá. Nevýhoda je, že může vylézt u sousedů. Výhoda naopak ta, že stromy stačí zasadit dál od sebe a potom si zařídit rozlezení v požadovaném pásu a nemusí se kupovat další sazenice. Pár stromů už jsem kvůli tomu musel zlikvidovat Roundupem. Až budu mít někdy čas, udělám si nějaký řízky.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
@bruno_ Ahoj, tak co jilm dělá dnes? Jak jste prosím myslel, že se rozlézá? Že za sousedova plotem vyroste několik stromečku? :-) Jak se samovolně množí ?
Odpovědět
Článek se načítá
Ahoj :-) Jilm žije svým životem, už jsem ho prořezával a dřevo použil do kamen. Dva mají už asi 7 metrů. Rozlézá se kořenama asi 2cm pod povrchem. Už to u souseda několikrát vyrostlo, stačí poškodit kořen a je tam hned nový výhon. Viz. foto.
Odpovědět
Máme Jilm teď 3 rokem. Tam kde je dobrá půda je hustě zarostlý do 2m metrů výšky. Tam kde je hodně kamenitá půda má stále kolem metru a roste pomalu. Zatím žádné rozlézání nepozoruji (ale máme podhrabové desky u plotu tak možná proto). Je to opravdový nezmar, letos jsem musel vysadit cca 5 stromků znovu protože mi kořeny prožraly myši :) Jediná nevýhoda je, že na zimu opadá a jsou vidět jen holé větvičky, prakticky jako by tam nebyl. A druhá je že v sezóně, pokud se hodně zalévá nebo prší, tak se musí stříhat skoro každý týden nebo max jednou za 14 dní. A pokud máte vysázeno cca 70m jako my, tak to nějaký čas stojí :)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
@bruno_ děkuji, vypadá to, že jilm je mimozemšťan 😁Máme ho vysazený teď na jaře, tak jsem zvědavá 😁
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Dal jsem si do fotogalerie nějaké fotky, jestli se chce někdo podívat... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@bruno_ Díky, ten velký Jilm se mi moc líbí, asi si taky jeden zasadím, jako solitéru 😊 To že odnožují, to je docela problém, nevím co budou říkat sousedi.
Odpovědět
@ditim V normální půdě kořeny asi rostou dolu, takže neodnožují :-N
Odpovědět
Ještě pro zajímavost - vykopal jsem ty kořeny a mám nějakých 30 sazenic rovnou i s pořádným kořenem, takže příští rok budu mít "zalesněno" :-D :-D
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Jilm jsme vysazovali na podzim 2013. Pravidelně zastříhávali a zastříháváme. Nyní dosahuje cca 2,5m. Letos bychom ho potřebovali z důvodu přístupu k drátěnému plotu (natírání) zkrátit o cca 1,5 metru. Tzn. seřezat i silnějčí kmínky. Bude Jilm sibiřský znovu obrážet??? Nebo ho tím zničíme a už nedocílíme zpět 2,5 metrové zástěny???
Odpovědět
@bruno_ Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné 7 let starý plot z jilmu 2,5 m vysoký, průběžně zastříhávaný nyní zkrátit na 1m. Bude jeho růst pokračovat??? Nebo ho zničíme??
Odpovědět
@licakren Dobrý den, já ho šikanuji neustále a pořád obráží, asi bych se toho nebál. Ale zjistil jsem, že když ho chci krátit hodně, musím oholit i pár větví z boku a nechat cca 20cm pahýlky. Protože bacha - pak se stane, že přestane růst nahoru, ale začne sílit do stran. Takže z čahouna budete mít živej plot, co má šířku 2 metry a výšku metr. Na dostihový překážky možná dobrý.... 😄 😄 😄
Odpovědět
Jo a tohle fórum propadlo nějaké "skvělé" změně designu, co je mi naprosto proti srsti. Takže pokud někdo budete mít ještě nějaký dotaz, napište mi prosím email na tepich@seznam.cz . Odpovím obratem a všem, nemám s tím problém. Ale tady je to už pro mě nepřehledný hnus. Udělám i svojí stránku s fotkama. Takže pa 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Ahoj milovníci jilmu sibiřského 😄 chtěl bych se s Vámi podělit o aktuální zkušenost 🙂) Kouzelný živý plot je tak kouzelný, že se kouzelně nakazil grafiózou, proti které je dle reklamy u prodejce odolný. Takže jsem musel zlikvidovat několik stromků, prořezat několik korun a jediným řešením je okamžitá léčba Naturalem95 a propan-butanem 😄 Takže doufám, že se nákaza nebude dále šířit, i když mě je to celkem jedno, protože jilmy až tolik nepotřebuju, ale pokud bych ho měl jako primární živý plot, asi by mě to štvalo. Inu nezbývá, než spoléhat na zavedené dřeviny typu habr / pletivo porostlé psím vínem. Tak přeji hezký den a ať se Vám toto vyhne 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli můžu jilm sibiřský zasadit už teď v březnu když přes den už je celkem fajn ale v noci ještě mrzne?
Odpovědět
Profilova fotka
@djanacova mrznout má jen do konce týdne. Mě má přijít přišti týden a budu sázet
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
@bruno_ Dobrý den, zřejmě mám stejný problém jako Vy. Některé stromky jilmu mi začínají prosychat, Vystříhal jsem už nemocné části korun. U dalších stromů začíná dole praskat kůra a zdá se, že také brzy odejdou. Takže přemýšlím, jestli celý kouzelný plot, který máme 6 let nevyřezat, poté kořeny vyfrézovat a na podzim zasadit habry 🙂.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?