Kolik stojí zahradní architekt?

Zobraz úvodní příspěvek
Využili jste někdo zahradního architekta? Zajímalo by mě, kolik je tak běžná cena. Myslím jen za plány, nikoli realizaci zahrady. :))
Odpovědět
@petrsv1000 Dříve jsem si to také myslel, ale mýlíte se. Naopak, dobrý zahr. architekt Vám dle Vašich požadavků navrhne rostliny, které potřebují minimální údržbu a jsou odolné i vůči "plant killerům". Navíc právě pár let po realizaci se o zahradu musíte starat, aby vhodně zarostla, porost se zapojil, a právě teprve pak ty brutální zahradnické práce ustanou. Plevel například nebude mít možnost podrůstat, jelikož mu to znemožní hustý porost trvalek, keřů.. Záleží, o jaké "okrasné zahradě" mluvíte. Ona to může být zahrada skoro lepší jak od profesionála, ale taky pěkný kýč, se snahou o nějaké baroko, s kačírkem či barevnou kůrou (nebo podobnými brutalitami), které opravdu intenzivně udržovat musíte. Troufnu si ale říct, po dlouhé praxi v oboru, že Vám toto DOBRÝ architekt nenavrhne, a dobrými a věcnými argumenty Váš vkus přiblíží té objektivní přirozenější krásné zahradě. A pokud to byl návrh dobrý, tak po nějaké opravdu nevyžaduje práci, kromě té základní. A ceny se pohybují od tisíce do milionu, zahrada za 30 tis. je v našem oboru opravdu průměr.
Odpovědět
Profilova fotka
@kratochvilj no zřejmě budete z oboru... nicméně já se na zahradě pohybuji 30let a určitě nehodlám plattit za práci kterou zvládnu sám to samé zedničina apod... s otcem jsme roubovali a řízkovali stroměčky v době kdy tu ještě žádná zahrdanictvní nebyla, nebyl internet, vše budováno dle vlastní fantazie a udělat si zahradu kde bych neměl co stříhat, přesazovat, kácet by mě ani nebavilo ;-) Pro lidi z paneláku asi budete vhodnej, ale já si to udělám podle sebe a názor druhých mě v podstatě nezajímá, bydlím tu já a ne sousedi, či návštěva, nebo kritici, ty ať si tu službu zaplatí... nic ve zlém ;-) jsme šiokovní Češi, ne Američani, spoustu prací zvládneme sami :-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
@nikive doporucuji http://www.originalni-zahrady.cz/
Odpovědět
@petrsv1000 Tady nejde tak o práci, jako o znalost rostlin, ne? Beru, ze nekdo ma cas si to prostudovat - co ktera kvetina potrebuje. Nebo nestoji o zahradu a k baraku proste vyseje travnik bez keru a kytek. Ale treba ja jsem botaniku nesnasela uz na stredni a nechala bych si poradit...
Odpovědět
My platili loni za navrh zahrady ca. 450 m 20000,- Kc (Středočeský kraj). Stavěli jsme na zanedbané zahradě, takže jsme potřebovali vědět, co pokácet, vytrhat a co má smysl nechat, zároveň kde umístit terasy a chodníky, stání pro auto, jak vyrovnat pozemek, kam umístit retenční nádrž na závlahu. Jedna schůzka byla na místě a druhá v ateliéru. Návrh obsahuje seznam doporučených rostlin a jejich výšku/barvu a systém pro závlahu. Nemáme čas se zahradou zabývat, takže náš požadavek byl jasný, co nejméně údržby. Jasně, že zahradní architekt není pro hezkou zahradu nutný, ale nikoliv každý má čas se jejím plánováním a realizací zabývat, já raději trávím čas s dětmi a sportem.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt ano jak jsem psal výše, pro lidi z paneláku, nebo kdo tomu nerozumí, pro ně je architekt vhodnej, já se snažím samostudovat 🙂 a hlavně mě to baví, je to relax oproti knceláři...
Odpovědět
@petrsv1000 No jasne, to je v poradku - kazdy mame jine potreby a zajmy...
Odpovědět
Profilova fotka
My máme pozemek 1000 metrů. Zahradu budeme zakládat od začátku, je to tu všechno navážka se stavební sutí, prostě klasické rumiště. Proto jsem chtěla i architekta/zahradníka, aby nám tu na té jižní výhni aspoň něco rostlo... Flera - kompletní návrh se vším všudy včetně osvětlení a podobných věcí cca 200 000,-. Exterier-Design - návrh za cca 38 000,- - 45 000,- + DPH. Ateliér Šteflovi - 22 - 25 000 Kč bez DPH. Největší problém byl ale někoho na práci sehnat, všichni měli pořád strašně na pilno, takže než jsme se s někým zvládli na spolupráci domluvit, z původní svažité zahrady se stala rovina a vyrostla terasa s bazénem. Bez projektu, jak se nám to zkrátka na pozemku zdálo nejlepší. Nakonec to dopadlo tak, že jsem postupně dostala/koupila obě Ferdinandovy knihy, zahradu jsem si zhruba nakreslila sama (https://www.modrastrecha.cz/blog/vici...) a našla si tady kousek zahradnictví, kde i projektují, takže nakonec nám se zahradou radí p.Vaňková ze zahradnickeupravy.cz (cena cca 11 000,- , ale uvidíme ve finále). Jde mi hlavně o vhodnost rostlin na náročnější stanoviště, včlenění jedlých stromů a keřů do celé zahrady a aby se záhony s trvalkami rychle zapojily a pak vyžadovaly co nejméně zásahů... Tak uvidíme, s čím přijdou, první nástřel vypadá slibně...
Odpovědět
@davex Cena Atelieru Flera. 100 000 studie a prováděcí dokumentace tez 100 000,vcetne DPH. Zehrada 600m.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
@vicinity ja jsem taky poptavala u Flery pozemek 200 m a jelikoz pry bydlim v Rakousku nedaleko Vidne, tak mi pocatecni kalkulaci vypalili na skoro 15.000 EUR, coz me teda dost dostalo. Cekala jsem tech 200.000. Pry zahranicni prirazka 🙂 pomohly Vam ty dve knihy v necem konkretnim? koukam na videa a taky cerpam inspiraci a pujdu do toho sama. Publikaci ohledne trvalek je fura, cas ukaze, cemu se kde dari 😉
Odpovědět
My máme nakonec základní návrh za 10 tis. Nic extra, rozhodně v tom není prováděcí projekt nebo supr trupr 3D vizualizace, to by asi nikdo nečekal. Chtěla jsem mít základní představu, celkem si věřím, že to pak zvládnu dotáhnout nějak pěkně do konce.
Odpovědět
Profilova fotka
@janaa1 Tak my tuje fakt nemáme a to i bez architekta 🙂
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Pokud si nevíte rady a máte finance na realizaci, proč ne, někdo opravdu nezná rostliny, nemá představivost a nedokáže si představit kompozice rostlin. My s manželem nemáme rádi tu uniformní dokonalost, navíc on je vyučený zahradník, a i když se tím nikdy neživil, přehled o keřích má dobrou, jeho kamarádi nám nechávají přebytky, takže nás to nic nestojí. Já jsem naopak bylinkář, tak si do zahrádky sázím květiny a bylinky, jak trvalky, tak letničky a baví mě to, takový pokus omyl 🙂 Manžel se dokonce rozhodl si udělat svépomocí jezírko. Když si s něčím nevíme rady, použijeme dostupnou literaturu. Je nutno, ale dodat, že vás to musí bavit. pokud chcete zahradu opravdu bezúdržbovou a na koukání, tak vám odborník hodně pomůže.
Odpovědět
A mate nekdo navrh z nejakeho zahradnictvi nebo to musi byt architekt? Mame nudli cca 200m2. Nejsem zahradkar, chci hlavne rostliny s jedlymi plody a pak neco ke stineni (napr bambusy nebo i neco do kvetinacu). Kolik muze vyjit takovy navrh a realizace. Byly by to spis rostliny jen po obvodu a protoze mame i nejake stromy a sklenik, tak spis jde o plochu 100m2. Elektriku tam mam jen pres prodluzku z baraku a vodu ze studny. Diky.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@ozzy77 Dobrý den, věděl byste prosím Vás jméno architekta a popř.kontak? Velice děkuji, Hynková
Odpovědět
@zuzalinkak dobrý den, jak prosím dopadla vaše zahrada? Měla byste doporučení?
Odpovědět
@luxik75 @petrsv1000 Dobrý den, máte prosím nějaké doporučení? Plánujeme zahradu cca 450m2. Děkuji oběma. 😉
Odpovědět
@marti_tomi dobrý den, máme hotovou jen malou část. Stále řešíme finální podobu pozemku a plotů. Podařilo se nám odkoupit zbytek zahrady. Ještě jednáme s městem o odkupu malé plochy okolo domu. Až to bude hotové, zahradníci nám zahradu i zrealizují. Návrh stal asi 20 tis. a první etapa záhony okolo domu k ulici 40 tis. Jen ten malý záhon předčil naše očekávání, takže doporučit rozhodně můžeme. www.procareplant.com/cz Hlavně jejich přístup je perfektní.
Odpovědět
@luckavra Dobrý den, mohla byste prosím někoho doporučit? Děkuji.
Odpovědět
@nikive sehnali jste někoho na zahradu? Doporučíte? 🙂 Děkuji, M.
Odpovědět
@marti_tomi jak jsem psala v roce 2018, tak jsme usli dlouhou cestu. 3x jsme se domluvili s nějakým architektem a 3x naslibovali a nic nevyplodili. Až to dopadlo se Zuzanou Rejzkovou za cenu přes 30 tis v roce 2019 a spokojenost. Mluvili jsme s ni zrovna tento týden a má práce více než zvládá- díky distancni výuce.
Odpovědět
Takto napr vypadá část našeho osazovaciho plánu, teď v dubnu začínáme realizovat a moc se těším.
Odpovědět
@luckavra děkuji 😉
Odpovědět
A mate nekdo tip na architekta brno, brno venkov, vyskov? Musime vyresit zejmena vyspadovani pozemku a fakt bych rada tohle resila s odbornikem
Odpovědět
@sona_korinkova jsme Brno a zahradni architektka nam prijela z Frydku 🙂 Kdyby jsi chtela. Mame taky velky svah.
Odpovědět
@mitote urcite jestli muzes budu rada
Odpovědět
@sona_korinkova Je to Ing. Hana Hlostova, jeji navrh najdes u me v albu, abys videla jakou praci dela. Navrh stal 10tis. Pracovala s nami na nem dost dlouho, hodne jsme to menili, za me super. http://www.hanah-garden.cz Vim, ze do Brna jezdi pro stromy a kytky, takze neni problem aby se u vas stavila stejne jako u nas 🙂
Odpovědět
@mitote diky vypada to dobre i jsem psala k navrhu 🙂
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?