Musí se ke gabionové zdi dělat základy?

Dobrý den, máme v plánu gabionovou zeď cca 2m vysokou kvůli podpoře svahu. Nemáte někdo zkušenost, musí se dělat základy? jak hluboké? Děkuji :) Katka
Odpovědět
@skackas Pokud bude takto vysoká, tak základy stoprocentně min. v nezámrzné hloubce (80 cm a víc, podle oblasti) Do základů se zabetonuje výztuž na svislo (ocel.pruty). Určitě si nechte poradit od projektamta, nejlépe od statika. Je to obrovská váha tak ať se to nesesune. Jestli na tu zeď bude ještě tlačit svah tak i odvodnit. Dá se ušetřit práce i materiál když poslední koš se nenaplní kamením a může se tam pnout třeba psí víno - vypadá to moc hezky.
Odpovědět
@kkaccullka Děkuji Kaculko, my máme šířku ale 70cm a v obchodě nám říkali, že když je to takto široké, tak to není třeba...tak právě nevím :)
Odpovědět
@skackas Bude ta zeď jak je na fotce? nebo kaskádovitě proti kopci? Je to obrovská váha, určitě by mě zajímal názor projektanta a né prodavače v obchodě, záleží jaké máte podloží . My máme tuším 50x 100 cm koše. Stojí nám to v rovině. Pokud by jsme chtěli naplnit třetí koš (teď máme kamení do výšky 1 m), tak už určitě provázat ocel pruty uvnitř a základy.
Odpovědět
@kkaccullka Kaskadovite proti kopci, ktery bude mit asi pull metru(ten kopec) takze dva metry do vysky a sirka asi pul metru. Rozdeluje to stani mezi domy, my chceme mezi domy udrzet pruchod kopecek a necheme aby se to sesypalo. Zitra udelam fotku, dnes uz je tma.
Odpovědět
Takhle by to mělo vypadat
Odpovědět
@skackas no nevím, nejsem odborník přes gabiony, ptala bych se toho kdo to dělá. Hlavně nezapomeňte na drenáže. Já bych chtěla mít jistotu, že se to nepohne.
Odpovědět
@kkaccullka Drenaz jsme delali na suche zidce i na nizekm gabionu sterkem a látkou, delali jste taky tak? nebo jste pouzili i trubici?
Odpovědět
@skackas určitě bych dala i drenážní trubku.
Odpovědět
Profilova fotka
nemám teda zed vysokou 2m, ale jen 1.55m, muzes juknout ke mne do alba: http://www.modrastrecha.cz/blog/ozzy7... kazdopadne tvoje uvazovana sirka 0.5m je malo, pokud to ma skutecne byt operna zed (na fotce mas jen plot.) klasicky betonovy zaklad není potřeba, ale zhutnene podlozi "zaklad" ANO. je to vlastne podkladni vrstva pro kladeni sití pro vyplneni kamenem. Nektere firmy pro jistotu ještě po 0.5m delky betonují sloupky, ke kterym site kotví. Doporucuji oslovit radeji firmu, kterou chces, aby ti to postavila, ne se ptat zde na foru, kazdej ma jiny informace - jiny zadani. (jiny reseni bude mit jilovita půda, jiny reseni sterkopisky apod. Kazdopadne trvej na statickem vypoctu a návrhu sítí a kvalitne podle projektu odvedene praci.
Odpovědět
@ozzy77 první tři patra jsou sedmdesátky, na to jsou padesátky. Budeme si to dělat sami, bude nám to držet jen cestu. Dělali jste tedy zhutněný základ? Podle fotek to vypadá na štěrkové lože? Jak máš ty zdi široké? Ten plot není můj. Naše je nákres zdi. Děkuji
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
Dobrý den , plánuji gabionovou zed délky cca 13m , výška 90cm - bude sloužit jako opěrná stěna zářezu do svahu výšky cca 85cm . je nutné na výšku 1m dělat základy nebo by stačilo zhutněné štěrkové lože cca 15cm o šířce 50cm - gabionové koše šířky cca 40-50 cm výška 100cm . ještě jsem viděl že se dělají výztuže na svislo po cca 120cm ty by šlo zabetonovat do hloubky cca 80cm má stím někdo zkušenosti ? děkuji něco jako je na foto :
Odpovědět
Dobrý den, nemáme zkušenost s tím aby tam základy nebyly. Stavěli jsme terasy ze suché zídky i výše uvedený gabion a štěrkové základy, plus bílou látku jsme dávali všude a voda se krásně odvádí a zatím se zdi nepohly. Tedy mohu jen doporučit. Co jsem vygooglila, tak to všude doporučují, nezdá se to, ale tlak může být i na tak nízkou zeď obrovský. Mrkněte na https://stavba.tzb-info.cz/terasy-a-z... nebo Otázka: Jsou pod gabiony potřeba základy? Odpověď: Jednoznačně je našim zákazníkům doporučujeme. Základ zestabilní podloží a na gabion v budoucnosti nebudou působit okolní vlivy – voda, sedání zeminy apod. Hmotnost jednoho plného gabionového koše je cca 700 kg. V případě, že by došlo k naklonění či podmáčení nelze koš opravovat, ale pouze zeď v konkrétním místě rozebrat a koše vyměnit. Případné náklady na tyto opravy jsou tak neúměrné.
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Profilova fotka
@skackas Těmi základy myslíte betonové do 80cm, nebo sterkove lože 20cm? Mě by zajímalo, jak široké koše použít na opěrnou zídku o výšce 55cm? Stačí 30cm? Nebo 40?
Odpovědět
Štěrkové, na tak malou zídku určitě. Co by ta zídka měla držet??
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Blbost. Betonový základ je zbytečný přežitek, který se nepoužívá ani u dálnic. Před desíti lety jsem si nechal opěrku stavět člověkem, který dělá tyto šílenosti u dálnic a frekventovaných míst. Mám gabionovou zeď o velikosti 30x1x0.4m. Základy jsme k tomu udělali 20 cm hluboký. 15 cm z toho je štěrk frakce 0-32, zbytek je gabion jako takový v zemi. Dalším kotvícím prvkem jsou konstrukční tyče (32x2), které jsou zařezané na 170 cm. Z toho je cca. 85 cm zarvaný do země velkou palicí. Kolem toho se uvázal vázací drát o síle 3mm a pořádně se to obsypalo šutrem. Gabion je plněný frakcí 63-200. Zmetek je tak těžký, že s tím nepohne vůbec nic. Z nepohledové strany je geotextilie 300g/m2. @kkaccullka Drenáž? Na co? Dává se tam jen geotextilie. Protože... ten koš je... propustný. 😄 Představ si, že bys dávala drenáž na něco, co se používá například u potoků a řek.
Odpovědět
Profilova fotka
Mám to normálně položené na kachlích, samozřejmě udusany podklad. A nic to nedělá, ale je to domácí výroba, normálně mi to přišlo moc drahý 😎
Odpovědět
Základy se dělat nemusí, stačí položit kachle do štěrku a to už pak bude držet, nám to tak drží 10 let a je to OK
Odpovědět
@filipik_martin Svařoval si nebo si používal něco předdělaného? Já teď počítal pro švagra podobnou šílenost, co mám doma (on má cca. 28x0.8x0.5m) a vyšlo to včetně šutrů (bez nářadí, které mám) na cca. 29 tisíc včetně DPH. Má to směrem k sousedům, takže řeší jen pohledovou stranu pomocí sítě 10x5 cm a zbytek je mu jedno. Kdybych to dostal ještě o nějaký ten peníz dolů, bude rád.
Odpovědět
Profilova fotka
Je to naohýbaná + zavařená kari síť 15x15 oka. Cena takové karisítě je úplně jinde než to co prodávají a nabízejí firmy přímo jako Gabiony. Samozřejmě práce na ohýbačce + pozink taky něco stálo ale mám 6m za míň peněz než někteří chtějí za 1m. Kameny jsem měl na zahradě takže jsem je jen naštípal a naskládal. Teď je otázka jak dlouho to vydrží 🤔 🙂
Odpovědět
Jasně, to dává smysl. Díky moc! Na kari síť jsem už koukal a taky mě napadlo, že by to mohlo být fajn řešení.
Odpovědět
@filipik_martin 50 let je u gabionů výdrž, ty vaše karisítě budou zhnilé za 20 let
Odpovědět
Profilova fotka
Tak jsou pozinkované tudíž počítám vydrž tak 40let. Ale samozřejmě jsem si vědom, že to není to samé ale o dost levnější varianta. Uvidíme časem.
Odpovědět
@filipik_martin ta karisíť v pozinku bude co se životnosti na tom úplně stejně, jako ty "gabionové sítě" nebo možná ještě delší (kvůli průměru). ty jejich dílce se dělají taky z drátu (4, 6 nebo 8, všechno klasická betonářská ocel - jde přeci o cenu) a pak se to nechá pozinkovat. Takže ve finále jde jen o to, jak kvalitní je proces pozinkování.
Odpovědět
No, teď zrovna řeším s Kondorem, který dokonce dokáže kari síť zinkovat, jaká bude cena. Protože oproti gabionovým sítím (15 200 Kč) jsem zatím na částce 5 200 Kč bez zinkování. Pokud bude cena výrazně menší, nemá cenu vůbec řešit nějaké „originály“ a koupí se kari sítě. A co se týče toho, že to shnije. Dole to nevadí, na vnitřní straně to nevadí. Na venkovní straně to jde převázat na novou síť. Jen dá člověk větší očka na vázání.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Profilova fotka
Zdravím, máme v plánu stavět 40m dlouhou, 2.5m vysokou 0.5m širokou zeď z gabionu. Zeď bude ve svahu, kde nebude sloužit jako opěrka, je tam všude skála 🙂, myslíte, že mám vykopat základ 60cm hluboký a celý vybetonovat? Plus nějaké kotvy k tomu, děkuji předem za odpověď. 🙂
Odpovědět
Gabiony stačí na kachle.. Vykopete vrchní terén, nasypete štěrk a udusáte, položíte kachle a je vyřešeno, my to tak máme přes 10 let a drží.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Dobrý den, mám terasovitý pozemek a postavil jsem 2,4 m vysokou opěrnou gabionovou zeď (nejvyšší misto) o délce cca 30 m a do ztracena se zužuje pouze na 1 m, nemám betonový podklad, vše na udusaném štěrku, šířka je 1,1 m v 1/2 a pak 0,8 m. Zeď je do tvar L, takže i tak zpevněno. Nejsem si jistý, zda to bude držet a udrží horní zeminu, ale už jsem postavil, co myslíte?
Odpovědět
My máme gabiony ale ne opěrné, ale jako plot a daly se tam kachle do šterku akorát. Stačí skryvka trávníku, štěrk a kachle a na to postavit
Odpovědět
Profilova fotka
@dominik_bartos Podklad musí být soudržný a pevný a musí ním protect voda, tzn nedelejte nic, co by tu vodu pod gabiony zadrzelo - zádne kachle a jine nesmysly. Co jinde funguje u vas nemusi. Pokud by hrozilo prevraceni, resp nebudete ji na výšku odstupnovavat, tak zabetonujte nejake sloupky a tu sit k nim chytnete. Mam opernou zed k sousedovi viz album a betonovy zaklad nemam, jen v jedne nejvyssi casti ty sloupy.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?