Vsakování dešťové vody

Zdravím, Chtěl bych se zeptat jak velká by měla být vsakovací jáma,pokud máme rozlohu střechy cca 200 m2. Chceme to udělat pomocí kamene a geotextilie. Děkuji
Odpovědět
Promiň otázku mimo... Ale v dnešní době stále většího sucha, chcete pouštět vodu jen tak pryč? Chápu to dobře?
Odpovědět
Jo chápeš, když mám tak malou zahradu, že bych vodu nevyužil,na co bych ji zadržoval?
Odpovědět
To vám spočítá hydrogeolog dle podloží a mapy srážek. Tady asi nikdo netuší jestli bydlíte na Jižní Moravě kde ani nekápne nebo třeba v Orlických horách. Taky záleží jestli je půda písčitá nebo jílovitá. 200 metrů je dost, to může vycházet na obrovskou díru. Třeba 6 X 3m do hloubky 3 m, ale to nedá z "ničeho" odhadnout. Zle to zmenšit vsakovacími tunely, které pojmou více vody než kameny.
Odpovědět
Profilova fotka
presna cisla doda nejaky posudek, ale napr. ja mam pro 300 m2 strechu, 2 jamy, jedna kam jde cca 1/4 strechy tak ta ma cca 5 m3 a druha kam jde zbytek to je takovy nepravidelny patvar kolem 22 m3, vysypano je to velkymi kameny, takze je tam o neco vetsi retencni prostor nez napr. ve sterku zadny vypocet k dispozici nemam, delal jsem to od oka 🙂
Odpovědět
@kafr Vyhlaska pozaduje primarne vodu vsakovat. Pokud to nejde, resi se jiny zpusob.
Odpovědět
opravdu záleží jake máte podloží,nevím jakou mam plochu střechy ale něco kolem 200 to být může a vsakovačku moc velkou nemám.Ale sme na písku,když chcete tak mrkněte do alba.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Ahoj, nevím zazim, zda zakládat nový příspěvek, tak sem a uvidíme.. Dostali se mi do sporu firma, co mi resi úpravy kolem novostavby, a stavební dozor. Kvůli vsaku. Máme ornou půdu, ca 60cm krásná cernozem, pod tím jilovita. Jeden tvrdí, že stačí položit vsakovaci boxy do té úrovně cernozem ca 30 čísel pod zem, druhý že hluboká jáma, vysypat sterkem, na to položit ty vsakovaci boxy. Fakt situace. Jaké máte zkušenosti? Někdo nějaká chytrá ráda, kudy kam?
Odpovědět
@ja_fi Na vsak by měl být hydrogeologický posudek a v něm popsáno, jak to řešit, ne? Nicméně, selsky , se mi zdá, že 30cm je fakt málo, to jsou dva rejče.
Odpovědět
Selským rozumem vzato minmálně v nezámrzné hloubce, pokud bude voda zůstávat ve 30 cm budete mít při větších srážkách rašeniniště. Spíš bych uvažovala o větší retenčce než jen vsak.
Odpovědět
Profilova fotka
@ja_fi My máme vsak udělaný dle hydrogeologického posudku a máme plochu 9 m2 takže 3x3 m a hloubka je cca 2 m kde je celý prostor vysypaný štěrkem frakce 16/32 uprostřed jsou betonové skruže o průměru 1 m a výšky 2 m nad štěrk půjde krycí vrstva z jílu aby spadlý déšť se nevsakoval v prostoru vsaku. Na jíl půjde klasická zem dle terénních úprav. Koše jsme v projektu také měli navržené ale šli jsme do klasiky. Podloží je písek. V albu hrubá stavba máme foto
Odpovědět
@ja_fi Vykašlal bych se na předražené vsakovací boxy. Kukněte do hydrogeologického posudku a řiďte se hlavně selským rozumem. Každopádně, vykopat jámu, až na písek, dát geotextilii, zasypat kamením, rozvést potrubí, ještě trochu přisypat, přetáhnout textilií a je to. Řešení do 10 tis. Nevím, jakou máte plochu, ale kukněte do toho posudku. Nic kousek pod ornici bych nedával.
Odpovědět
Záleží jakou máte půdu, na tohle se dělá posudek. My máme jíl, ale pod jílem je skála, takže to šlo. Známý co je čistě na jílu tak v žádném případě, nevsákne se nic. My máme nádrž na dešťovku (cca 4 m3) a za tím přepad do vsaku 4x4x4 (ta hloubka není všude stejná, kde byla skála je míň, nemělo smysl rozbíjet skálu). A vše funguje, je to vysypané kamením různé frakce, po obvodu geotextilie.
Odpovědět
Článek se načítá
@davex mají jílovitou půdu, tam asi až na písek kopat nepůjde, protože písek tam prostě není. My máme ornici cca 20-30 cm, pak jíl a cca v hloubce 3-4 m skála. Známý má jen jíl a vsakování nelze. Takže to chce možná i sondu, zda vsakování je vůbec možné.
Odpovědět
@ja_fi kolik toho jílu máte? Do jílu nic nevsákne, musí být něco pod ním, aby se vsáklo. Zkuste oslovit hydrogeologa, každá oblast má svá specifika a řešení mohou být různá.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex Do těch deseti tisíc mě pobavilo. U nás mám v jílu vsak 75m3 vyplněný kamenem 16/32. Chtěl bych takovou cenu.
Odpovědět
@radim2015 Nevím, jak teď, dělal jsem to před třemi lety. Výkop - 2hod, 650 Kč/hod = 1300 Kč. Výkop 2x4x3 m Kamenivo - 32/63 nebo 63/125 už nevím 12 tun i s dovozem to bylo za necelých 6000 Kč. Textilie, trubky apod. byly tak do 1500 Kč, co si pamatuju. Takže i méně než 10 tis. Mám před tím nádrž 9m3. Nevím, jaký máš půdorys domu, ale ten tvůj trativod je brutálně velký. I u mě říkal bagrista, že to mám na 2 domky. A za mě tedy dost jemná frakce.
Odpovědět
@sokil Mám taky jílovitou půdu a písek byl cca v 3m. Někde se ale na písek nenarazí, tak hold zůstane jáma, trochu větší. Voda si vždycky cestu najde...
Odpovědět
Díky všem. Přiznám se, nevím, jak hluboko ten jíl jde, jsme zatím na něco málo přes dva metry. Jsem ráda za Vaše zkušenosti, co se kde dělo a dělalo - člověk aspoň tuší, co kdo řešil a co všechno je možný. Jdem na hydrologa.
Odpovědět
@ja_fi Já teda si myslím, že posudek hydrogeologa by měl být už součástí stavebního povolení a v něm, jak nakládat s vodou. Nám třeba vsak nepovolili, protože máme jíl minimálně 25m. (podle vrtu studny). A ten by vám zároveň měl říct, jak velkou a hlubokou jámu potřebujete, aby se vše vsáklo.
Odpovědět
Máme nádrž 10 m3, za tím vsak 6,5 metrů do hloubky (kopáno velkým rypadlem), průměr asi 5 metrů, tak velký průměr jsme nechtěli, ale bortilo se to, tak co už. Bylo nám řečeno, že to je tak na 6 domů 😄 Domluvili jsme se na tom řešení s firmou, když jsme viděli, že u nás stačí 2 metry kopnout a teče voda, tak jsme si udělali takovou malou studánku, když by došla voda v retenčce. Je tam dole 3 metry perforovaná 40 cm trubka, zbytek už je plná trubka. I v těch vedrech co bývají nám tam stojí cca. 3,5 metru sloupec vody a dá se případně čerpat na zálivku. Cena tedy hrozná, ale s odstupem času fajn řešení.
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius @ja_fi Přesně tak tento hydrogeologický posudek by jste už měli mít.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce

Odpověď na příspěvek od atilius:

@ja_fi Já teda si myslím, že posudek hydrogeologa…
@atilius dobrý den, jaké je prosím řešení v jílovitém podloží? Bohužel nám asi špatně vypracovali posudek. Máme navrženou nádrž a vsak, ale je zde všude jíl, takže vsak je k ničemu, naopak se nám plní podzemní vodou. Tak přemýšlíme, co s tím.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?